Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 2 (338) z dnia 20.01.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 4
A.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Sprawozdanie finansowe w formie uproszczonej za 2012 r.
Uproszczone sprawozdanie finansowe za 2012 r. może sporządzić jednostka, która w 2012 r. oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy, tj. w 2011 r., nie (...)
str. 5
2.
Rezygnacja jednostki dominującej ze sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego za 2012 r.
Jednostka dominująca może nie sporządzać skonsolidowanego sprawozdania finansowego, jeżeli na dzień bilansowy roku obrotowego oraz na dzień bilansowy roku poprzedzającego rok obrotowy łączne dane jednostki (...)
str. 6
3.
Podmioty zobowiązane do badania sprawozdań finansowych za 2013 r.
W świetle art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości, badaniu za 2013 r. podlegają roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe grup kapitałowych oraz roczne sprawozdania finansowe - (...)
str. 6
II.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2012 r.
1.
Wynagrodzenia wypłacane na przełomie roku - ewidencja i prezentacja w sprawozdaniu
Dokonujemy wypłat wynagrodzeń za pracę 10 dnia następnego miesiąca kalendarzowego. Tak więc wynagrodzenie za grudzień 2012 r. wypłaciliśmy pracownikom 10 stycznia 2013 r. Składki ZUS (...)
str. 7
2.
Zmiana stanu zapasów w rachunku przepływów pieniężnych
Jaki wpływ na rachunek przepływów pieniężnych ma nabycie materiałów oraz ich późniejsze zużycie do produkcji? Materiały objęte są ewidencją magazynową, a rachunek przepływów pieniężnych sporządzamy (...)
str. 13
3.
Sprawozdanie finansowe za 2012 r., w przypadku gdy kontynuacja działalności w 2013 r. jest zagrożona
Ze względu na trudną sytuację finansową zakładamy, iż w 2013 r. zaprzestaniemy prowadzenia działalności. Czy w związku z tym, sporządzając sprawozdanie finansowe za 2012 r., (...)
str. 15
B.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Kto i kiedy musi opłacać podatek od nieruchomości?
Co podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości? Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. (...)
str. 18
2.
Ujęcie w księgach rachunkowych podatku od nieruchomości
W którym momencie ująć podatek od nieruchomości jako koszt w księgach rachunkowych? Podatek od nieruchomości ujmuje się na odpowiednim koncie kosztów działalności operacyjnej. Zgodnie z (...)
str. 19
1.
Co należy rozumieć pod pojęciem wynik finansowy netto?
W myśl art. 42 ustawy o rachunkowości, na wynik finansowy składają się wyniki: działalności operacyjnej, w tym z tytułu pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych, operacji (...)
str. 22
2.
Jakie są etapy i metody ustalania wyniku finansowego netto jednostki?
Informacja o wielkości i strukturze wyniku finansowego jednostki prezentowana jest w rachunku zysków i strat. Ustawa o rachunkowości stanowi, że w rachunku zysków i strat (...)
str. 23
3.
Ustalanie wyniku finansowego ze sprzedaży metodą porównawczą
Przykład I. Założenia: 1. Jednostka prowadzi ewidencję kosztów działalności operacyjnej w układzie rodzajowym i funkcjonalnym. Rachunek zysków i strat sporządza w wersji porównawczej. 2. W (...)
str. 26
4.
Ustalanie wyniku finansowego ze sprzedaży metodą kalkulacyjną
Przykład I. Założenia: Dane z poprzedniego przykładu, przy czym rachunek zysków i strat jednostka sporządza w wersji kalkulacyjnej. II. Dekretacja: Opis operacji Kwota Konto Wn (...)
str. 28
1.
Ewidencja różnicy między wartością zobowiązania z tytułu dywidendy a wartością bilansową przekazanych aktywów
Wypłaciliśmy wspólnikom dywidendę w postaci nieruchomości. Mamy kapitał zapasowy i wycenioną nieruchomość przez rzeczoznawcę. Nieruchomość ta nie jest całkowicie zamortyzowana. Jak w takiej sytuacji zaksięgować (...)
str. 29
2.
Ujęcie w księgach skutków w VAT z tytułu wypłaty dywidendy w formie rzeczowej
Czy wypłata dywidendy w formie rzeczowej podlega w spółce opodatkowaniu VAT? Jaką stawkę podatku zastosować? Jak ująć ten podatek w księgach rachunkowych? W przypadku wypłaty (...)
str. 31
C.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Zasady amortyzacji przedmiotu leasingu finansowego
Jakie są zasady amortyzacji przedmiotu leasingu finansowego? Czy okres amortyzacji można podzielić na tyle samo miesięcy na ile zawarta została umowa leasingu finansowego mimo, że (...)
str. 32
2.
Inwentaryzacja wartości niematerialnych i prawnych
Jak przeprowadzić inwentaryzację wartości niematerialnych i prawnych i jak ją udokumentować? Jakie podać wartości, skoro wszystkie składniki zostały już w 100% zamortyzowane? Inwentaryzację wartości niematerialnych (...)
str. 32
3.
Zakup aktualizacji oprogramowania
Jak zaksięgować zakup aktualizacji programu "Kadry i płace"? Czy taki wydatek można odnieść w koszty w miesiącu oddania go do używania? W odniesieniu do wartości (...)
str. 33
4.
Data wprowadzenia gruntu do ewidencji środków trwałych
Pod jaką datą wprowadzić grunt do ewidencji środków trwałych - pod datą podpisania aktu notarialnego, czy wpisu do ksiąg wieczystych? Grunt, ze względu na swoją (...)
str. 34
D.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Ewidencja analityczna środków trwałych
Jakich informacji powinna dostarczyć ewidencja analityczna środków trwałych? Do prowadzenia ewidencji środków trwałych jednostki są zobowiązane na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy o rachunkowości. (...)
str. 35
2.
Na czym polega storno czerwone, czarne, częściowe oraz zapis techniczny?
Zasady korekty błędów stwierdzonych w zapisach księgowych Ustawa o rachunkowości dokładnie określa, jak należy poprawiać błędy stwierdzone w zapisach księgowych. Na podstawie art. 25 tej (...)
str. 39
E.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Wyposażenie otrzymane nieodpłatnie przez jednostkę budżetową od jednostki nadrzędnej
Jak w jednostce budżetowej zaksięgować wyposażenie otrzymane nieodpłatnie od jednostki nadrzędnej? Nie są to nowe składniki majątku. Czy zarządzenie o przekazaniu może być podstawą do (...)
str. 43
2.
Nadwyżka środków obrotowych wpłacana przez zakłady budżetowe do budżetu jednostki samorządu terytorialnego
Jako samorządowy zakład budżetowy jesteśmy zobowiązani do wpłaty do budżetu jednostki samorządu terytorialnego nadwyżki środków obrotowych. Jak przebiegać będzie ewidencja księgowa operacji związanych z dokonaniem (...)
str. 44
3.
Nagrody wypłacane nauczycielom za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze
Ze specjalnego funduszu utworzonego w budżecie organu prowadzącego szkołę wypłacane są nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Do jakiego paragrafu klasyfikacji budżetowej (3040, czy (...)
str. 45
4.
Zakup usług reklamowych świadczonych przez Internet w księgach instytucji kultury
Jesteśmy instytucją kultury i podatnikiem VAT. W jaki sposób zaksięgować fakturę wystawioną w 2012 r. przez portal amerykański za zamieszczenie w 2012 r. w Internecie (...)
str. 46
5.
Prezentacja dofinansowania z UE w rachunku zysków i strat samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej
Jako samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej (SP ZOZ) otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej (UE) na zakup m.in. środków trwałych, wyposażenia (ujmowanego w ewidencji ilościowej (...)
str. 47
F.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VI.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Przychody i koszty spółki komandytowo-akcyjnej w ewidencji spółki z o.o. będącej jej komplementariuszem
Czy spółka z o.o. będącą komplementariuszem spółki komandytowo-akcyjnej wykazuje w rachunku zysków i strat przychody i koszty z działalności bieżącej spółki komandytowo-akcyjnej? Spółka komandytowo-akcyjna nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Podatnikami (...)
str. 49
2.
Sprzedaż samochodu zaliczonego w ciężar zużycia materiałów
W 2011 r. zakupiliśmy samochód dostawczy. Ze względu na jego niską wartość zaliczyliśmy go w ciężar zużycia materiałów (koszty zespołu 4 i 5). W 2012 r. samochód ten został sprzedany osobie (...)
str. 49
3.
Dokumentowanie operacji kasowych
Czy konieczne jest sporządzanie dokumentów KP i KW? Czy wystarczy może sam raport kasowy w celu udokumentowania operacji kasowych? Ustawa o rachunkowości nie precyzuje szczegółowo zasad organizacji i dokumentowania (...)
str. 50
4.
Nadpłaty na kontach rozrachunków z tytułu dostaw i usług w bilansie
W trakcie weryfikacji kont rozrachunkowych okazało się, że występują nadpłaty na kontach analitycznych dostawców i odbiorców z tytułu dostaw i usług. Gdzie ująć w bilansie takie salda? Nadpłaty należności dokonane (...)
str. 51
5.
Amortyzacja prawa użytkowania wieczystego gruntu
Zakupiliśmy prawo użytkowania wieczystego gruntu (działki). Czy prawo to podlega amortyzacji? Dla celów bilansowych od wartości początkowej prawa użytkowania wieczystego gruntu dokonuje się odpisów amortyzacyjnych (...)
str. 51
VII.
Z listów Czytelników
1.
Korekta przychodów ze sprzedaży na przełomie roku
W księgach którego roku ująć kwotę wynikającą z faktury korygującej, wystawionej w styczniu 2013 r., zmniejszającej przychód ze sprzedaży dokonanej w grudniu roku poprzedniego? Przepisy prawa bilansowego nie określają zasad (...)
str. 51
2.
Środki pieniężne w drodze na dzień bilansowy
Jakie operacje księgowe można ujmować na koncie środki pieniężne w drodze? Co oznacza saldo tego konta na dzień bilansowy i gdzie się je wykazuje? Na koncie księgowym (...)
str. 53
3.
Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
W księgach którego roku ująć dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych z PFRON za 2012 r., które wpłynęło na nasze konto bankowe w styczniu 2013 r.? Zamykając księgi rachunkowe danego roku (...)
str. 55
4.
Zabezpieczenie należytego wykonania umowy
Tytułem zabezpieczenia należytego wykonania umowy, jako wykonawca, mamy dostarczyć odbiorcy gwarancję ubezpieczeniową na kwotę 5% łącznej ceny netto umowy. W przypadku niedostarczenia gwarancji odbiorca zatrzyma (...)
str. 56
5.
Usługi świadczone przez podwykonawców
Wykonujemy usługi naprawy maszyn. Jest to jedna z naszych podstawowych działalności. Nie zatrudniamy pracowników, tylko mamy podwykonawców, którzy naprawiają maszyny w naszym imieniu. Od podwykonawców (...)
str. 58
6.
Przyjęcie do magazynu złomu po likwidacji uszkodzonych materiałów
Jak zaksięgować likwidację uszkodzonych materiałów oraz przyjęcie do magazynu złomu powstałego po ich likwidacji? W przedstawionej sytuacji mamy do czynienia ze złomowaniem uszkodzonych materiałów i (...)
str. 59
7.
Diety za udział w posiedzeniach zarządu spółki
Członkom zarządu przyznawane są diety z tytułu udziału w posiedzeniach zarządu. W celu ich wypłaty nie są sporządzane listy płac, tylko zwykłe listy zawierające dane (...)
str. 60
8.
Decyzja w sprawie podatku od nieruchomości za lata ubiegłe
Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. 28 grudnia 2012 r. otrzymałam decyzję w sprawie podatku od nieruchomości za lata 2008-2012. Jak to zaksięgować? Z pytania (...)
str. 60
9.
Umorzenie pożyczki udzielonej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
Jak zaksięgować umorzenie pożyczki udzielonej ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? W myśl przepisów ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2012 r., poz. 592 (...)
str. 61
10.
Podatek odroczony po przekształceniu spółki akcyjnej w spółkę osobową
Spółka akcyjna została w 2012 r. przekształcona w spółkę komandytową. W sprawozdaniu sporządzonym na dzień zamknięcia ksiąg spółki akcyjnej została naliczona rezerwa i aktywa na (...)
str. 62
11.
Przekazywanie informacji do GIIF przez biuro rachunkowe
Czy biuro rachunkowe musi zgłaszać Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej wszystkie transakcje powyżej 15.000 euro dokonywane przez klientów? W obecnym stanie prawnym podmioty zajmujące się usługowym (...)
str. 64
12.
Spłata pożyczki wraz z odsetkami w kwocie pomniejszonej o zryczałtowany podatek dochodowy od odsetek
Otrzymaliśmy (spółka z o.o.) pożyczkę. Obecnie od zwróconej pożyczki musimy policzyć podatek zryczałtowany. Jak zaksięgować podatek, odsetki i zwrot pożyczki w księgach rachunkowych? Z treści (...)
str. 65
G.
WAŻNE INFORMACJE DLA KSIĘGOWYCH
VIII.
Komunikaty
1.
Tabela kursów średnich NBP z 31 grudnia 2012 r. do wyceny bilansowej
W świetle art. 30 ust. 1 ustawy o rachunkowości, nie rzadziej niż na dzień bilansowy wycenia się wyrażone w walutach obcych: 1) składniki aktywów (z (...)
str. 66
2.
Zmiany Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
W Dzienniku Urzędowym UE L nr 360 z 29 grudnia 2012 r. opublikowano rozporządzenia Komisji (UE): nr 1256/2012 z dnia 13 grudnia 2012 r. zmieniające (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.