Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 9:59 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 18 (402) z dnia 20.09.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Opublikowano ustawę wprowadzającą zmiany do ustawy o rachunkowości, w tym uproszczenia dla małych firm
ZMIANA USTAWY W Dz. U. z 8 września 2015 r. pod poz. 1333 opublikowano ustawę z dnia 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o (...)
str. 4
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Podstawowe operacje na rachunku walutowym
Założyliśmy w banku rachunek walutowy. Jak powinniśmy księgować operacje na tym rachunku oraz jak je wyceniać?
str. 7
1.
Zasady wyceny operacji wyrażonych w walucie obcej określone w prawie bilansowym
Dla celów bilansowych wyceny operacji na rachunku walutowym dokonuje się w oparciu o regulacje zawarte w art. 30 ustawy o rachunkowości. Z treści tego przepisu (...)
str. 7
2.
Wpływy środków pieniężnych w walutach obcych na rachunek walutowy
2.1. Wpływ należności w walutach obcych W przypadku wpływu należności na rachunek walutowy nie można mówić o faktycznym kursie, który miałby służyć do wyceny tej (...)
str. 7
3.
Rozchód środków pieniężnych z rachunku walutowego
3.1. Spłata zobowiązań wyrażonych w walucie obcej Wypływ środków z rachunku walutowego z tytułu zapłaty zobowiązania wycenia się po kursie średnim ogłoszonym dla danej waluty (...)
str. 9
4.
Przekazanie waluty obcej z rachunku walutowego do kasy walutowej
Zarówno wpływ waluty obcej na rachunek walutowy, jak i jej wypływ zasadniczo przelicza się na złote, gdy podmiot gospodarczy uzyska walutę obcą "z zewnątrz" (m.in. (...)
str. 12
5.
Uproszczenia w rozliczaniu różnic kursowych od własnych środków pieniężnych
Ustalanie różnic kursowych na rachunku walutowym jest bardzo pracochłonne, szczególnie wówczas, gdy jednostka w ciągu dnia dokonuje kilku operacji na tym rachunku. Jeżeli jednostka nie (...)
str. 13
II.
Jak zaksięgować operacje związane z wypłatą dywidendy w spółce z o.o.?
Jesteśmy spółką z o.o. Zgodnie z uchwałą wspólników o podziale zysku, 30 września 2015 r. wypłacimy dywidendę. Jakich księgowań należy dokonać w związku z tą (...)
str. 14
1.
Podział wyniku finansowego i forma wypłaty dywidendy w świetle prawa handlowego i bilansowego
1.1. Realizacja prawa do udziału w zyskach spółki z o.o. w świetle przepisów prawa handlowego Prawo do dywidendy stanowi jedno z podstawowych praw majątkowych wspólnika (...)
str. 14
2.
Podatek dochodowy należny od dywidendy wypłaconej wspólnikom
Dla wspólnika będącego krajową osobą fizyczną dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego tytułu stanowią przychód z (...)
str. 15
3.
Bilansowe i podatkowe konsekwencje wypłaty dywidendy w formie rzeczowej
3.1. Skutki bilansowe wypłaty dywidendy w formie rzeczowej Przepisy prawa bilansowego nie zawierają regulacji odnoszących się do sposobu rozliczenia w księgach rachunkowych operacji związanych z (...)
str. 16
4.
Wypłata dywidendy w walucie obcej z rachunku walutowego spółki
Przedmiotem podziału jest kwota zysku wyrażona w polskich złotych, wartość dywidendy do podziału pomiędzy wspólników ustala się również w polskich złotych. Nie ma jednak przeszkód (...)
str. 19
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Sprzedaż maszyny i jednoczesne przyjęcie jej w leasing
Spółka z o.o. sprzedała firmie leasingowej maszynę figurującą w ewidencji środków trwałych, a następnie przejęła ją w leasing. Czy powinna wyksięgować tę maszynę i po (...)
str. 21
1.
Etapy leasingu zwrotnego według KSR nr 5
Sprzedaż składnika aktywów i jednoczesne przejęcie go w leasing nazywamy leasingiem zwrotnym. Umowa leasingu zawarta w ramach takiej transakcji może mieć charakter umowy leasingu operacyjnego (...)
str. 21
2.
Operacyjny leasing zwrotny w księgach korzystającego
Zgodnie z KSR nr 5, jeżeli umowa leasingu ma charakter leasingu operacyjnego, zysk lub strata wymaga ujęcia jako: zysk lub strata okresu bieżącego - gdy (...)
str. 21
3.
Finansowy leasing zwrotny w księgach korzystającego
Zgodnie z KSR nr 5, jeżeli umowa leasingu ma charakter leasingu finansowego, to zysk lub strata na sprzedaży przedmiotu leasingu - jeżeli jest to kwota (...)
str. 23
IV.
Skutki błędnego ujęcia w księgach poprzedniego roku kwoty podatku dochodowego
W księgach ubiegłego roku na koncie 87 "Podatek dochodowy" nie zaksięgowaliśmy podatku dochodowego za 2014 r. wynikającego z deklaracji CIT-8, a na konto 86 "Wynik (...)
str. 25
1.
Zasady korygowania błędów z lat poprzednich ujawnionych po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego
Według przepisów ustawy o rachunkowości skutki błędów popełnionych w poprzednich latach obrotowych, które zostały wykryte już po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, ujmuje się w księgach rachunkowych (...)
str. 25
2.
Korekta błędów dotyczących wysokości podatku dochodowego w księgach bieżącego roku obrotowego
Przypominamy, że w księgach rachunkowych zobowiązania z tytułu zaliczek na podatek dochodowy płatnych w ciągu roku obrotowego, ujmuje się zapisem: - Wn konto 87 "Podatek (...)
str. 26
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Amortyzacja samochodu osobowego o wartości początkowej przekraczającej 20.000 euro
Na potrzeby prowadzonej przez nas działalności zakupiliśmy samochód osobowy o wartości początkowej przekraczającej równowartość 20.000 euro. Czy dla celów bilansowych można przyjąć taki sam okres (...)
str. 30
2.
Zakup środków trwałych ze środków funduszu badań własnych instytutu badawczego
W naszym instytucie badawczym w wyniku corocznego podziału zysku netto tworzony jest fundusz badań własnych (konto 80-6). Prowadzimy ewidencję kosztów na kontach zespołu 4 i (...)
str. 32
3.
Rozliczenie różnicy z aktualizacji wyceny środka trwałego
Na koncie przeznaczonym do ewidencji kapitału z aktualizacji wyceny figuruje kwota dotycząca aktualizacji środka trwałego. Jak rozliczyć tę kwotę? Kiedy można dokonać jej wyksięgowania? Przepisy (...)
str. 33
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Ustalenie obowiązku badania sprawozdania finansowego i terminu podpisania umowy z biegłym rewidentem
Kogo dotyczy obowiązek badania sprawozdania finansowego? W celu ustalenia obowiązku badania rocznego sprawozdania finansowego w danej jednostce należy uwzględnić przepisy rozdziału 7 ustawy o rachunkowości (...)
str. 34
2.
Organy uprawnione w danej jednostce do wyboru biegłego rewidenta i sposób jego wyboru
Kto w jednostce powinien zdecydować o wyborze podmiotu uprawnionego do badania sprawozdania finansowego? Czy organem odpowiednim do podjęcia takiej decyzji jest zarząd, czy zgromadzenie wspólników? (...)
str. 36
3.
Kto powinien podpisać umowę z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdania finansowego?
Ustawa o rachunkowości wskazuje, że umowę z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych zawiera kierownik jednostki. Przypomnijmy, że na podstawie art. 3 ust. 1 pkt (...)
str. 37
4.
Czym się kierować wybierając firmę audytorską?
Ustawa z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (Dz. U. (...)
str. 38
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Kara umowna za opóźnienie w realizacji inwestycji w księgach samorządowego zakładu budżetowego
Samorządowy zakład budżetowy prowadzi inwestycję polegająca na modernizacji środka trwałego. W związku z tym, iż wykonawca opóźnił się z oddaniem w terminie inwestycji obciążono go (...)
str. 39
2.
Książki otrzymane nieodpłatnie od organizatora instytucji kultury – wprowadzenie do ewidencji i ich późniejsza sprzedaż
Samorządowa instytucja kultury otrzymała nieodpłatnie książki od organizatora. W jaki sposób zaksięgować sprzedaż tych publikacji? Wprowadzenie nieodpłatnie otrzymanych publikacji do ewidencji księgowej W świetle art. (...)
str. 42
3.
Odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę, wypłacone na podstawie wyroku sądu
Jesteśmy jednostką budżetową. Na podstawie otrzymanego wyroku sądu musimy wypłacić odszkodowanie w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę wraz z odsetkami. Do jakiego paragrafu zakwalifikować (...)
str. 43
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
VI.
Wartości niematerialne według MSR 38 – kryteria ujęcia jako składnika wartości niematerialnych
Ze względu na to, że wartości niematerialne dla potrzeb MSSF są zdefiniowane bardzo szeroko, ich właściwe ujęcie wymaga często odpowiedniej analizy ze strony zarówno kierownictwa (...)
str. 45
1.
Nabycie składnika wartości niematerialnych w odrębnej transakcji za aktywa pieniężne
MSR 38 przewiduje, że w przypadku nabycia składnika w odrębnej transakcji za określoną kwotę środków pieniężnych lub innych aktywów pieniężnych, spełnione jest kryterium dotyczące prawdopodobieństwa (...)
str. 45
2.
Wytworzenie składnika wartości niematerialnych we własnym zakresie
MSR 38 przewiduje ujęcie w bilansie aktywów niematerialnych wytworzonych we własnym zakresie, jednak wprowadza dodatkowe wytyczne dla oceny, czy i kiedy powstał możliwy do zidentyfikowania (...)
str. 49
3.
Nabycie wartości niematerialnych w ramach połączenia przedsięwzięć
MSR 38 zawiera specjalne wytyczne dotyczące ujęcia aktywów niematerialnych nabytych w ramach połączeń przedsięwzięć. Wytyczne te stosowane są na poziomie skonsolidowanego sprawozdania finansowego, gdy jednostka (...)
str. 54
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Gdzie należy przechowywać dokumenty po likwidacji jednostki?
Nasza spółka zostanie niedługo zlikwidowana. Czy ustawa o rachunkowości wskazuje kto powinien przechowywać nasze dokumenty księgowe? Ustawa o rachunkowości wskazuje, iż zbiory jednostek, które zostały zlikwidowane przechowuje (...)
str. 55
2.
Jak ująć w księgach prowizję przygotowawczą od kredytu w rachunku bieżącym?
Bank pobrał z naszego rachunku prowizję przygotowawczą od kredytu w rachunku bieżącym? Na jakie konto kosztów zaksięgować taką prowizję? Zawarcie umowy o kredyt w rachunku bieżącym wiąże się z ponoszeniem (...)
str. 55
3.
Wydatki poniesione na szkolenie dyrektora szkoły jako wydatki strukturalne
W jakim kodzie wydatków strukturalnych należy zaklasyfikować wydatki poniesione na szkolenie dyrektora szkoły? Czy wydatki te należy ujmować w kodzie 72 czy 81? Wydatki poniesione (...)
str. 56
4.
Czy w księgach spółki z o.o. należy ująć zbycie udziałów przez jednego ze wspólników?
Jeden ze wspólników spółki z o.o. sprzedał swoje udziały innej osobie. Jak ująć tę sprzedaż w księgach rachunkowych spółki z o.o.? Czy taka operacja powoduje zmniejszenie kapitału zakładowego (...)
str. 56
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Czy faktury niepodpisane przez wystawcę i nabywcę mogą być podstawą zapisów w księgach rachunkowych?
Według ustawy o VAT nie trzeba już podpisywać faktur. Zgodnie zaś z ustawą o rachunkowości, dowód księgowy powinien zawierać m.in. podpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub (...)
str. 57
2.
Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej ze środków PFRON
Ubiegamy się o zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej ze środków PERON. Na razie zwrotu pieniędzy nie otrzymaliśmy. Jak ująć w księgach rachunkowych fakturę na wyposażenie (...)
str. 58
3.
Jak ująć w księgach nowo wdrażane wyroby, które przed sprzedażą są testowane?
Zajmujemy się produkcją urządzeń specjalistycznych, które następnie testujemy do momentu, gdy stwierdzimy, że są gotowe i zdatne do użytku. Po testach trafiają one do magazynu ekspozycyjnego (...)
str. 59
4.
Wydatki poniesione na przerób obcy wyrobów gotowych
Jak powinno wyglądać księgowanie faktury obcej za wykonaną usługę mieszania wyrobu gotowego (płynny wyrób chemiczny) w firmie produkcyjnej? Koszty księgujemy na kontach zespołu 4 i (...)
str. 60
5.
Rozliczenie kaucji wpłaconej za urządzenie viaBOX
W 2013 r. wpłaciliśmy kaucję za trzy urządzenia viaBOX zamontowane w samochodach ciężarowych. W 2015 r. po zdaniu urządzeń, kaucja za dwa urządzenia została nam zwrócona. Kaucji za trzecie urządzenie (...)
str. 61
6.
Rozwiązanie rezerwy na nagrody jubileuszowe w przypadku likwidacji tych świadczeń w jednostce
Od 2009 r. tworzymy w księgach rachunkowych rezerwy na nagrody jubileuszowe. Czy w sytuacji trwałej likwidacji w firmie powyższego tytułu płacowego i włączeniu go w odpowiedniej części do płac zasadniczych, należy (...)
str. 62
7.
Ewidencja operacji związanych z pośrednictwem handlowym przy zakupach na aukcjach internetowych
Spółka z o.o. zajmuje się pośrednictwem handlowym na aukcjach internetowych. Klienci spółki poprzez sklep internetowy dokonują zamówień i wpłacają całą wartość za transakcję zakupu na konto spółki. (...)
str. 63
8.
Przesunięcie towarów handlowych między sklepami w ramach tego samego przedsiębiorstwa
Jesteśmy firmą handlową prowadzącą sprzedaż detaliczną towarów w kilku własnych sklepach. Jak ująć w księgach przesunięcie towarów między tymi sklepami? Ewidencja księgowa dokonanego w trakcie roku obrotowego przesunięcia (...)
str. 64
9.
Materiały otrzymane nieodpłatnie w celu wykonania na nich usługi
Spółka wykonuje na zlecenie kontrahenta zagranicznego badania laboratoryjne surowców. Kontrahent przesyła materiały do badań nieodpłatnie. Ponosimy koszty cła dotyczące tych materiałów. Spółka zagraniczna jest fakturowana (...)
str. 65
10.
Zwrot kosztów zastępstwa procesowego – ewidencja w księgach wierzyciela
Jeden z odbiorców zalega nam z płatnościami, w związku z czym oddaliśmy sprawę do sądu poprzez kancelarię prawną. Kancelaria obciążyła nas kosztami zastępstwa procesowego. Sąd zasądził na naszą rzecz (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.