Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 16 (400) z dnia 20.08.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Zmiany w ustawie o rachunkowości związane z tworzeniem centrów usług wspólnych
ZMIANA USTAWY W Dz. U. z 28 lipca 2015 r. pod poz. 1045 opublikowano ustawę z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o (...)
str. 4
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego
W jaki sposób księgować przysługujące pracownikom wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego? Na temat zasad ustalania wynagrodzeń urlopowych można przeczytać w serwisie www.prawopracy.gofin.pl w zakładce Urlopy (...)
str. 6
2.
Dopłaty ze środków ZFŚS do wypoczynku pracownika
W naszej firmie ze środków ZFŚS przyznawane są dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez pracownika we własnym zakresie (tzw. wczasy pod gruszą). Jak powinna przebiegać ewidencja (...)
str. 7
3.
Tworzenie i rozliczanie rezerw na niewykorzystane urlopy wypoczynkowe
Czy każda jednostka ma obowiązek tworzenia rezerw na niewykorzystane urlopy wypoczynkowe? W jaki sposób księgować takie rezerwy i jak je rozliczać? Ustawa o rachunkowości nie (...)
str. 8
4.
Koszty związane z odwołaniem pracownika z urlopu wypoczynkowego
Z ważnych powodów odwołaliśmy pracownika z urlopu wypoczynkowego. W związku z powyższym byliśmy zobowiązani do zwrotu temu pracownikowi poniesionych przez niego kosztów. W ciężar jakich (...)
str. 12
5.
Świadczenie urlopowe wypłacone ze środków obrotowych
Nie jesteśmy zobowiązani do tworzenia ZFŚS. Naszym pracownikom wypłacamy raz w roku świadczenie urlopowe. Świadczenie to finansowane jest ze środków obrotowych. Jakie konto powinny obciążyć (...)
str. 13
II.
Zadatek wpłacony na poczet zakupu nieruchomości
Zawarliśmy przedwstępną umowę kupna nieruchomości, płacąc przy jej zawarciu zadatek. Jak zaksięgować zapłatę takiego zadatku i jego późniejsze rozliczenie?
str. 14
1.
Ewidencja księgowa zapłaty zadatku i zasady jego rozliczania
Zadatek to suma pieniędzy wręczana przy zawarciu umowy w celu zapewnienia jej wykonania. Sposób rozliczenia zadatku regulują przepisy art. 394 K.c. Z treści tego przepisu (...)
str. 14
2.
Zaliczenie zadatku na poczet ceny sprzedaży
W momencie zawarcia umowy kupna nieruchomości (podpisania aktu notarialnego, przenoszącego prawo własności nieruchomości) zadatek ulega zaliczeniu na poczet ceny sprzedaży tej nieruchomości. Gdyby jednak takie (...)
str. 15
3.
Odstąpienie od umowy przez kupującego i utrata zadatku
Niewykonanie umowy z winy wpłacającego zadatek może skutkować zatrzymaniem zadatku przez sprzedawcę. Przepadek (utratę) zadatku w księgach rachunkowych wpłacającego ujmuje się zapisem: - Wn konto (...)
str. 16
4.
Wycofanie oferty przez sprzedawcę i zwrot zadatku kupującemu
W przypadku niewykonania umowy przez sprzedawcę i zwrotu zadatku w kwocie dwukrotnie wyższej, otrzymaną nadwyżkę nad kwotą wpłaconego zadatku jednostka powinna ująć na koncie 76-0 (...)
str. 18
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Jak rozliczyć zakup środka trwałego wraz z montażem od kontrahenta unijnego?
Podpisaliśmy umowę z francuskim producentem na dostawę maszyny wraz z montażem. Dostawa będzie miała miejsce dopiero w październiku 2015 r. W lipcu 2015 r. wpłaciliśmy z własnego rachunku walutowego zaliczkę w kwocie 25% (...)
str. 19
1.
Ujęcie w księgach rachunkowych wpłaty zaliczki na zakup środka trwałego wraz z montażem
Rozrachunki z tytułu zakupu środków trwałych, środków trwałych w budowie oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzi się na koncie 24 "Pozostałe rozrachunki". Są to bowiem (...)
str. 19
2.
Moment powstania obowiązku podatkowego w świetle przepisów o VAT
W którym momencie powstaje obowiązek podatkowy w VAT, w przypadku wpłaty zaliczki na zakup środka trwałego z montażem od kontrahenta unijnego? Zakup towaru przez podatnika (...)
str. 20
3.
Rozliczenie podatku od towarów i usług od wpłaconych zaliczek oraz ewidencja faktury zaliczkowej
Jeżeli zakup związany jest z wykonywaniem czynności opodatkowanych, to jednostka może podatek od towarów i usług zaksięgować zapisem: 1) naliczenie VAT należnego: - Wn konto (...)
str. 22
1.
Skutki bilansowe udzielenia poręczenia wekslowego
Nasza jednostka poręczyła weksel in blanco wystawiony przez inną firmę na rzecz dostawcy materiałów. Jak ująć to poręczenie w ewidencji księgowej? Czy utworzyć rezerwę na (...)
str. 23
2.
Rezerwy na zobowiązania oraz skutki poręczenia w świetle przepisów podatkowych
W styczniu otrzymaliśmy informację, że wystawca weksla in blanco, którego byliśmy poręczycielem, ma trudności finansowe. W związku z tym utworzyliśmy rezerwę na przyszłe zobowiązania. Obecnie (...)
str. 24
3.
Realizacja poręczenia wekslowego na przykładzie liczbowym
Przykład I. Założenia: 1. Jednostka "Alfa" będąca jednostką dominującą wobec jednostki "Beta" w październiku 2013 r. poręczyła weksel in blanco wystawiony przez "Beta" na rzecz (...)
str. 25
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Ustalenie wartości początkowej nieruchomości sfinansowanej kredytem
Na cele działalności gospodarczej zakupiliśmy grunt wraz z budynkiem, których ceny są wyszczególnione w akcie notarialnym. W związku z zakupem ponieśliśmy koszty notarialne, takie jak: (...)
str. 27
2.
W jaki sposób ująć prace wykończeniowe przeprowadzone po przyjęciu środka trwałego do używania?
W kwietniu 2015 r. przyjęliśmy środek trwały (nieruchomość) do użytkowania. Jednakże po tym dniu miały miejsce kolejne prace wykończeniowe. Jak rozliczyć dodatkowe koszty poniesione na (...)
str. 30
3.
Wyksięgowanie przedmiotu leasingu w związku z zakończeniem umowy
Kilka lat temu zawarliśmy umowę leasingu, stanowiącą dla celów bilansowych umowę leasingu finansowego. Przedmiot leasingu wykazywany jest jako środek trwały. Jak wyksięgować niezamortyzowaną wartość przedmiotu (...)
str. 32
4.
Wynagrodzenie pracowników zatrudnionych przy ulepszaniu wynajmowanego lokalu
Firma poniosła nakłady na ulepszenie wynajmowanego lokalu. Poniesione nakłady zostały zaliczone do inwestycji w obcym środku trwałym. Prace wykonano własnymi siłami. Czy do wartości początkowej (...)
str. 33
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Kwalifikacja kosztów napraw i otrzymanych odszkodowań do odpowiednich pozycji kosztów i przychodów
Skutki wypadków samochodowych, nadużyć i kradzieży, w tym także kradzieży z włamaniem, zalicza się do kosztów i przychodów pozostałej działalności operacyjnej jednostki. Są to bowiem (...)
str. 34
2.
Moment ujęcia w księgach przychodów z tytułu otrzymanego odszkodowania oraz kosztów naprawy
Według zasady ostrożności zdefiniowanej w art. 7 ust. 1 i 2 ustawy o rachunkowości, w wyniku finansowym jednostki, bez względu na jego wysokość, należy uwzględnić (...)
str. 34
3.
Rozliczenie kosztów naprawy powypadkowej samochodu
Ewidencję księgową skutków wypadków samochodowych, gdy zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie za wypadek z winy innego kierowcy, a naprawa została dokonana we własnym zakresie przez przedsiębiorcę (...)
str. 35
4.
Ujęcie w księgach rachunkowych skutków kradzieży samochodu
Kradzież samochodu stanowiącego środek trwały jednostki mieści się w ogólnym ryzyku prowadzenia działalności gospodarczej i jest pośrednio związana z działalnością gospodarczą. Stąd jej skutki obciążają (...)
str. 38
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
VI.
Świadczenia urlopowe wypłacane na podstawie Karty Nauczyciela
Jako szkoła zobowiązani jesteśmy do wypłacania nauczycielom świadczeń urlopowych. Jak ustalić wysokość świadczenia przysługującego nauczycielowi zatrudnionemu na część etatu? Czy wartość świadczeń urlopowych podlega opodatkowaniu (...)
str. 40
1.
Zasady ustalania i wypłacania nauczycielom świadczeń urlopowych
Na mocy art. 53 ust. 1a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.), z (...)
str. 40
2.
Opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń urlopowych
Świadczenia urlopowe nauczycieli, mimo iż wypłacane są ze środków ZFŚS, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych - jako przychód ze stosunku (...)
str. 41
3.
Ujęcie świadczeń urlopowych w księgach rachunkowych
W związku z tym, że świadczenia urlopowe nauczycieli wypłacane są ze środków ZFŚS ich wartość powinna zmniejszyć ten fundusz poprzez ujęcie ich po stronie Wn (...)
str. 41
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
VII.
Wartości niematerialne według MSR – Identyfikacja
Marka, wiedza, znaki towarowe, umiejętności pracowników, licencje i inne tego typu zasoby we współczesnej gospodarce mogą decydować o sukcesie lub porażce przedsiębiorstwa. Podstawowym standardem regulującym wartości niematerialne (...)
str. 43
1.
Definicja składnika wartości niematerialnych określona w MSR 38
MSR 38 definiuje składnik wartości niematerialnych (WN) jako "możliwy do zidentyfikowania niepieniężny składnik aktywów, nieposiadający postaci fizycznej". Tak sformułowana definicja wskazuje podstawowe cechy tego typu (...)
str. 43
2.
Określenie regulacji dotyczących wartości niematerialnych
Zawarta w MSR 38 definicja wartości niematerialnych jest szeroka i obejmuje wiele różnych zasobów. Należy jednak podkreślić, że samo spełnienie definicji przez dany składnik nie (...)
str. 45
3.
Problemy z identyfikacją wartości niematerialnych ze względu na różnice pomiędzy MSR a ustawą o rachunkowości
Definicja "wartości niematerialnych" jest bardzo szeroka i w konsekwencji tego szeroki może być również zakres zastosowania MSR 38 w przedsiębiorstwach. W tym kontekście należy zwrócić (...)
str. 48
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Jak ująć fakturę za nabycie usług obcych, zawierającą koszt zużytych materiałów?
Zleciliśmy wymianę dętki w wózku dwukołowym. Na fakturze jest wyszczególniony montaż opony i dętka. Jak zaksięgować tę fakturę? Czy można koszty usługi i zużytych materiałów zaksięgować osobno? Decyzja (...)
str. 50
2.
Przekwalifikowanie składnika majątku z towarów do środków trwałych
Przyczepkę zakupioną do dalszej odsprzedaży firma chce przeznaczyć na własne potrzeby (środki trwałe). Jak to zaewidencjonować? Jeśli składnik aktywów zakwalifikowany dotychczas jako towar handlowy jednostka (...)
str. 50
3.
Czy wspólnik spółki jawnej może wejść w skład zespołu spisowego?
W spółce jawnej (2 wspólników) nie ustanowiono odpowiedzialności materialnej pracowników za stan magazynowy zapasów. Czy w tej sytuacji każdy ze wspólników może być członkiem jednego z dwóch powołanych (...)
str. 51
4.
VAT od zakupów finansowanych ze środków ZFŚS
Ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych finansujemy różne świadczenia dla pracowników. Na jakim koncie księgować niepodlegający odliczeniu VAT naliczony od zakupów finansowanych ze środków tego (...)
str. 52
5.
W ciężar jakich kosztów odnieść prowizję za niewykorzystany limit kredytowy?
Posiadam kredyt w rachunku bieżącym. Na wyciągu bankowym mam pozycję "prowizja za niewykorzystany limit kredytowy". Czy potraktować to jako opłaty bankowe, czy koszty finansowe? Kredyt w rachunku (...)
str. 52
IX.
IX. Z listów Czytelników
1.
Czy paragony fiskalne za przejazd autostradą krajową są dowodami księgowymi?
Czy paragony otrzymywane za autostrady krajowe dotyczące służbowych samochodów mogą być podstawą do księgowania? Czy można odliczać VAT wykazany w tych paragonach? Według art. 20 ust. 1 ustawy (...)
str. 53
2.
Ujęcie w kosztach firmy ekwiwalentu za pranie odzieży wypłaconego pracownikom
Na jakim koncie kosztów zaksięgować ekwiwalent za pranie odzieży wypłacony pracownikom? Według art. 2379 § 1-3 K.p., pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony (...)
str. 55
3.
Czy odpis aktualizujący wartość należności od dłużnika w upadłości jest kosztem bilansowym w kwocie brutto?
Według organów podatkowych kosztem podatkowym mogą być odpisy aktualizujące wartość netto nieściągalnej należności, a więc bez VAT zawartego w tej należności. Jak ustalić odpis aktualizujący wartość należności (...)
str. 56
4.
Wycena niezużytych materiałów odniesionych w koszty bezpośrednio po zakupie
Wartość surowca księgujemy w momencie zakupu bezpośrednio w koszty. Na koniec każdego miesiąca dokonujemy korekty kosztów o wartość stanu tego surowca. Czy na koniec miesiąca surowiec powinien być (...)
str. 57
5.
Kiedy należy sporządzić sprawozdanie z działalności w spółce z o.o. w likwidacji?
Czy likwidator spółki z o.o. sporządza sprawozdanie z działalności podmiotu za okres do otwarcia likwidacji oraz za następne lata obrotowe? Likwidator spółki z o.o. nie sporządza w przeddzień otwarcia (...)
str. 58
6.
Dywidenda z tytułu udziału w zyskach spółki akcyjnej w księgach przedsiębiorstwa osoby fizycznej
Przedsiębiorca nabył akcje imienne w spółce akcyjnej, które w księgach rachunkowych jego firmy widnieją jako długoterminowe aktywa finansowe. W tym roku na rachunek bankowy firmy wpłynęła dywidenda od (...)
str. 59
7.
Ewidencja księgowa podatku u źródła w przypadku zakupu biletów lotniczych od zagranicznego przewoźnika
Spółka z o.o. zakupiła bilet lotniczy od przewoźnika zagranicznego (osoba prawna). Nie posiada jego certyfikatu rezydencji. Jak powinna zaksięgować kwotę podatku należnego od należności wypłaconej zagranicznemu (...)
str. 60
8.
Strata przewyższająca kapitał podstawowy spółki
Kapitał podstawowy spółki z o.o. wynosi 5.000 zł. Strata za 2014 r. przewyższyła wielkość kapitału podstawowego i razem kapitał własny wykazuje wielkość ujemną. Czy zgromadzenie wspólników może postanowić o kontynuacji (...)
str. 62
9.
Wspólne przedsięwzięcie spółki z o.o. i spółek komandytowych a łączne sprawozdanie finansowe
Spółka z o.o. jest wspólnikiem (komplementariuszem) w dwóch spółkach komandytowych (osobowych) i posiada 5% udziału w zysku w każdej ze spółek. Czy spółka z o.o. powinna sporządzić łączne sprawozdanie finansowe w drodze (...)
str. 63
10.
Ujęcie premii termomodernizacyjnej w księgach rachunkowych spółdzielni mieszkaniowej
Spółdzielnia mieszkaniowa poniosła koszty docieplenia budynków mieszkalnych. Koszty te zostały sfinansowane kredytem, w związku z czym spółdzielnia otrzymała premię termomodernizacyjną. Jak w takim przypadku księgować koszty docieplania budynków (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.