Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 14 (398) z dnia 20.07.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Ewidencja księgowa ulgi na złe długi po zmianach w VAT od 1 lipca 2015 r.
ZMIANA USTAWY Obowiązujące do 30 czerwca 2015 r. przepisy ustawy o VAT nie przewidywały możliwości skorzystania z ulgi na złe długi przez podatnika (wierzyciela) w (...)
str. 4
2.
Ujęcie w księgach wydatków na zakup paliwa do pojazdów służących działalności mieszanej od 1 lipca 2015 r.
Na mocy art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim (...)
str. 9
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Uproszczenia w rachunkowości i sprawozdawczości fundacji nieprowadzących działalności gospodarczej
Zmiany w prawie bilansowym obowiązujące od 5 września 2014 r. Fundacje działają na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. (...)
str. 11
2.
Księgi rachunkowe i sprawozdania finansowe fundacji prowadzących działalność gospodarczą
Uproszczone zasady rachunkowości i sprawozdawczości finansowej Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą w rozmiarach służących realizacji jej celów (art. 5 ust. 5 ustawy o fundacjach). Przy (...)
str. 15
3.
Sprawozdania fundacji posiadających status organizacji pożytku publicznego
Badanie sprawozdań finansowych organizacji pożytku publicznego W myśl przepisów bilansowych fundacja, która nie prowadzi działalności gospodarczej, nie ma obowiązku poddania sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego (...)
str. 17
4.
Planowane zmiany w zakresie rachunkowości fundacji
PROJEKT USTAWY Przypominamy, iż trwają prace nad ustawą o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw, dalej zwaną ustawą nowelizującą. Planowane zmiany dotyczą m.in. (...)
str. 18
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Przyjęcie materiałów do magazynu i ustalenie ich cen jednostkowych
W polityce rachunkowości jednostki ustalono, iż ewidencja magazynowa materiałów prowadzona będzie w rzeczywistych cenach ewidencyjnych. Materiały nabywane są w kilogramach i w sztukach. Czy wszystkie (...)
str. 20
2.
Różnice powstałe na skutek zaokrągleń cen podczas przyjęcia materiałów do magazynu
Zdarza się, że przy ustalaniu ceny jednostkowej netto materiałów powstają nam różnice pomiędzy wartością materiałów przyjmowanych do magazynu, wynikającą z dokumentu PZ, a wartością tych (...)
str. 21
1.
Przekazanie wyrobu gotowego do używania jako środka trwałego i ustalenie jego wartości początkowej
Zamierzamy użytkować wytworzony przez nas wyrób gotowy na własne potrzeby (jako środek trwały). Jakich zapisów należy dokonać w księgach rachunkowych w związku z przekwalifikowaniem wyrobu (...)
str. 22
2.
Amortyzacja środka trwałego kwalifikowanego dotychczas jako wyrób gotowy
Czy po przyjęciu środka trwałego (wcześniej wyrobu) do używania można rozpocząć jego amortyzację? Tak. Od wartości początkowej środka trwałego (kwalifikowanego dotychczas jako wyrób gotowy) dokonuje (...)
str. 25
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Ewidencja księgowa sprzedaży środka trwałego sfinansowanego częściowo z dotacji
Jak zaksięgować sprzedaż środka trwałego, którego zakup został częściowo sfinansowany dotacją trzy lata temu. Czy ta sprzedaż podlega opodatkowaniu? Ewidencja sprzedaży środka trwałego bez względu (...)
str. 27
2.
Czy amortyzować budynek nieużywany od kilku lat, który przeznaczono do sprzedaży?
Od 3 lat budynek będący środkiem trwałym firmy nie jest użytkowany. Wcześniej lokale były wynajmowane osobom trzecim, co jest zgłoszone w KRS jako jeden z (...)
str. 29
3.
Ujawnienie środka trwałego podczas inwentaryzacji
Najczęściej ujawnia się środki trwałe, w tym nawet budynki po kilkudziesięciu latach. Jak zaksięgować w spółce akcyjnej ujawnienie podczas inwentaryzacji środków trwałych, w tym budynków (...)
str. 30
4.
Amortyzacja środków trwałych wniesionych aportem w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa
Zorganizowana część przedsiębiorstwa (działalność jednoosobowa) została wprowadzona do spółki z o.o. aportem. Powyższą czynność potwierdzono sporządzeniem aktu notarialnego, w którym wykazano wycenę poszczególnych składników wniesionych (...)
str. 32
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Podatki i opłaty obciążające koszty działalności operacyjnej
Wśród podatków zaliczanych w ciężar kosztów działalności operacyjnej jednostki można wyróżnić podatek od nieruchomości (tj. od gruntów, budynków i budowli), podatek od środków transportowych, podatek (...)
str. 33
2.
Podatek od czynności cywilnoprawnych zwiększający cenę nabycia
W ciężar kosztów nie księguje się podatków zwiększających cenę nabycia danego składnika aktywów. Takie postępowanie wynika z definicji ceny nabycia zawartej w art. 28 ust. (...)
str. 35
3.
Odsetki za nieterminowe regulowanie zobowiązań podatkowych i składkowych
Odsetki za nieterminowe regulowanie zobowiązań podatkowych lub składkowych zalicza się, na podstawie art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości, do kosztów finansowych i księguje na (...)
str. 37
4.
Kary wymierzone przez organy administracji publicznej
W myśl ustawy o rachunkowości, a dokładnie art. 3 ust. 1 pkt 32, opłaty o charakterze sankcyjnym są pośrednio związane z działalnością operacyjną jednostki i (...)
str. 38
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Dotacja celowa na finansowanie inwestycji w księgach rachunkowych i sprawozdaniu zakładu budżetowego
Jesteśmy samorządowym zakładem budżetowym. W jaki sposób zaksięgować dotację celową otrzymaną na inwestycje? Z postanowień art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 (...)
str. 39
2.
Czy jednostka sektora finansów publicznych może udzielać pożyczek innym jednostkom?
Jesteśmy samorządową instytucją kultury (centrum kultury). Dwa stowarzyszenia, z którymi współpracujemy od kilku lat, przystępują do realizacji projektów związanych z Programem Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Nasza (...)
str. 41
3.
Jakich jednostek dotyczy obowiązek stosowania klasyfikacji budżetowej?
Czy samorządowa instytucja kultury musi prowadzić ewidencję księgową swoich przychodów i kosztów według podziałek klasyfikacji budżetowej? Przepisy § 5 rozporządzenia w sprawie klasyfikacji budżetowej - (...)
str. 43
4.
Umorzenie pożyczki w księgach rachunkowych SP ZOZ
Jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. W 2007 r. zawarliśmy umowę pożyczki ze Skarbem Państwa ? Ministrem Finansów, w imieniu którego działa Bank Gospodarstwa Krajowego. (...)
str. 43
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
V.
Nagrody dla pracowników sfinansowane z zysku netto
Za 2014 r. spółka z o.o. osiągnęła zysk. Część tego zysku zamierza przeznaczyć na nagrody dla pracowników. W jaki sposób przebiegać będzie ewidencja księgowa zdarzeń (...)
str. 45
1.
Podjęcie uchwały o podziale zysku
W świetle art. 53 ust. 3 i 4 ustawy o rachunkowości, podział lub pokrycie wyniku finansowego netto za dany rok obrotowy może nastąpić dopiero po (...)
str. 45
2.
Ewidencja nagród z zysku wypłaconych pracownikom i związanych z nimi obciążeń publicznoprawnych
Nagrody przekazane pracownikom z zysku netto nie obciążają kosztów działalności operacyjnej jednostki. W księgach rachunkowych kwotą nagrody wypłaconej z zysku na podstawie podjętej uchwały o (...)
str. 45
3.
Wątpliwości w sprawie kwalifikacji wypłat nagród z zysku netto do kosztów podatkowych
Czy nagrody wypłacone pracownikom, na podstawie uchwały o podziale zysku netto osiągniętego przez spółkę z o.o. za poprzedni rok obrotowy, stanowią koszty uzyskania przychodów? Na (...)
str. 47
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VI.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Jak ująć w bilansie salda kilku rachunków bankowych?
Mamy w firmie 4 rachunki bankowe. Trzy z nich mają saldo debetowe (Wn), a jeden ma kredytowe. Czy w bilansie pokazuje się wszystkie salda rachunków bankowych w jednej pozycji aktywów? (...)
str. 49
2.
Czy dane liczbowe można prezentować w sprawozdaniu finansowym w tysiącach złotych?
Przejęłam prowadzenie ksiąg rachunkowych firmy po poprzedniej księgowej. Dane finansowe w sprawozdaniach finansowych za poprzednie lata były przedstawiane w tysiącach złotych. Czy jest to prawidłowe i czy muszę (...)
str. 49
3.
Na jakim koncie ująć odsetki od lokat utworzonych ze środków ZFŚS?
Czy odsetki od lokat terminowych utworzonych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych należy księgować na koncie przychodów finansowych, czy na koncie funduszu? Odsetki od lokat (...)
str. 50
4.
Jak w spółce jawnej zaksięgować wypłatę zysku ze środków zgromadzonych na kapitale zapasowym?
Spółka jawna posiada kapitał zapasowy utworzony z zysku zatrzymanego w spółce. Czy obecnie środki te możemy wpłacić tytułem podziału zysków? Jeżeli tak, to jak udokumentować i zaksięgować tę (...)
str. 51
5.
Zakup telefonu na raty i jego spłata razem z miesięcznym abonamentem
Zakupiliśmy telefon komórkowy na raty. Telefon został nam wydany w dniu podpisania umowy. Do faktury zakupu tego telefonu dołączony został harmonogram spłat. Raty za telefon będą (...)
str. 51
VII.
Z listów Czytelników
1.
Zakup środków higieny osobistej dla pracowników – ujęcie w księgach rachunkowych
Zapewniamy pracownikom mydło i ręczniki. Jak zaksięgować wydatki na zakup takich środków higieny osobistej? Czy ich wartość podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu?
str. 52
1.1.
Podstawa prawna wypłacania świadczeń związanych z bhp
Stosownie do art. 207 K.p., pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Koszty działań podejmowanych przez pracodawcę w tym zakresie (...)
str. 52
1.2.
Opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń przysługujących na podstawie przepisów bhp
Wartość środków higieny osobistej, które pracodawca wydaje pracownikom na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego. Świadczenia te nie (...)
str. 53
1.3.
Ewidencja księgowa przekazania pracownikom środków higieny osobistej
Wartość świadczeń związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i higieny pracy, które wynikają bezpośrednio z przepisów prawa lub regulaminów obowiązujących w danej jednostce, odnosi się w księgach (...)
str. 53
2.
Zaliczkowa wpłata na poczet dostawy towaru i jej rozliczenie w księgach rachunkowych nabywcy
Dokonałem zaliczkowej wpłaty na zakup towaru. Prowadzę magazyn towarów handlowych. W tym samym miesiącu otrzymałem fakturę zaliczkową. Końcową fakturę dotyczącą tej dostawy otrzymam w następnym miesiącu. Jak (...)
str. 54
3.
Faktura dokumentująca zakup usług reklamowych – ujęcie kosztów w świetle prawa bilansowego
Przedsiębiorstwo usługowe zleciło przygotowanie ogłoszenia (reklamy) swoich usług. Jak zaksięgować fakturę dokumentującą zakup usługi reklamy? W świetle prawa bilansowego koszty reklamy odnosi się w księgach rachunkowych w ciężar (...)
str. 56
4.
Wydatki na leczenie pracownika poszkodowanego w wypadku przy pracy sfinansowane przez pracodawcę
Spółka poniosła koszty konsultacji okulistycznej pracownika, który uległ wypadkowi podczas spotkania szkoleniowego. Czy powyższy wydatek należy zaksięgować w ciężar kosztów działalności operacyjnej (konto zespołu 4 lub (...)
str. 57
5.
Wprowadzenie prywatnej rzeczy do działalności gospodarczej z zamiarem sprzedaży
Osoba fizyczna posiada motocykl. Obecnie chce go wprowadzić do działalności gospodarczej i sprzedać jako towar. Jak zaksięgować tę operację gospodarczą? Wprowadzenie przez właściciela firmy prywatnej rzeczy (...)
str. 58
6.
Koszty poniesione na przechowywanie dokumentów księgowych poza jednostką
Dokumenty księgowe naszej firmy przekazaliśmy do przechowywania jednostce zajmującej się archiwizacją. Jak zaksięgować fakturę dokumentującą koszty archiwizacji dokumentów księgowych? Wydatki związane z usługami świadczonymi przez firmę (...)
str. 59
7.
Ujęcie w księgach rachunkowych opłaty za wpis do rejestru zastawów
Jak zaksięgować opłatę za wpis do rejestru zastawów? Sąd dokonuje wpisu do rejestru zastawów na wniosek zastawnika lub zastawcy, chyba że przepis szczególny przewiduje wpis (...)
str. 60
8.
Konto kosztowe służące do ewidencji odpraw emerytalnych
Na jakim koncie kosztów księguje się odprawę emerytalną pracownika? Czy powinno to być konto przeznaczone do ewidencji wynagrodzeń, czy świadczeń na rzecz pracowników? Odprawę emerytalną (...)
str. 61
9.
Wpłata kaucji w walucie obcej za najem lokalu i jej zwrot po zakończeniu umowy
Kilka miesięcy temu wpłaciliśmy kaucję w euro (za wynajem lokalu w Niemczech). Obecnie umowa wynajmu się skończyła i otrzymaliśmy zwrot tej kaucji na konto walutowe. Po jakim kursie (...)
str. 62
10.
Konwersja pożyczki udzielonej przez wspólnika na kapitał zakładowy w spółce z o.o.
Udziałowiec w 2010 r. udzielił spółce z o.o. pożyczki długoterminowej. Obecnie spółka ma problem ze spłatą tej pożyczki. Planuje dokonać jej zamiany na udziały. Uchwała wspólników o podwyższeniu kapitału (...)
str. 64
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.