Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 8:30 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 11 (347) z dnia 01.06.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Data dokonania operacji i data dokumentu księgowego
Pod jaką datą wprowadzić do ksiąg rachunkowych faktury kosztowe, które mają przykładowo datę sprzedaży 28 marca 2013 r., datę wystawienia 4 kwietnia 2013 r., a (...)
str. 4
2.
Spóźnione faktury a chronologia zapisów
Jak powinno wyglądać w praktyce chronologiczne księgowanie, jeżeli mamy w miesiącu około 100 faktur kosztowych i numery nadawane są automatycznie, a często faktury przychodzą z (...)
str. 5
3.
Data zapisu księgowego
Uzupełniając temat wspomnijmy jeszcze o trzeciej dacie, jaką art. 23 ust. 2 ustawy o rachunkowości wymienia jako obowiązkowy element zapisu księgowego. Jest to data zapisu, (...)
str. 5
4.
Zamieszczanie numeru dziennika na dokumencie księgowym
Czy numer pozycji księgowej (dziennika) musi być zamieszczany na dokumencie księgowym (np. fakturze, dokumencie magazynowym, PK)? Księgi rachunkowe prowadzone są komputerowo, a numery pozycji nadawane (...)
str. 6
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Kto jest zobowiązany do sporządzania sprawozdania z działalności jednostki?
Sprawozdanie finansowe każdej jednostki składa się z bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej, która obejmuje wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i (...)
str. 7
2.
Jakie informacje powinno zawierać sprawozdanie z działalności?
Ustawa o rachunkowości nie określa wzoru sprawozdania z działalności i nie precyzuje w jakiej formie sporządzić to sprawozdanie. Podobnie więc jak informacja dodatkowa, sprawozdanie z (...)
str. 8
3.
Zatwierdzanie i udostępnianie sprawozdania z działalności
Najpóźniej na 15 dni przed zgromadzeniem wspólników, walnym zgromadzeniem akcjonariuszy lub walnym zgromadzeniem członków albo przedstawicieli członków spółdzielni, jednostki takie jak spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, (...)
str. 9
1.
Zasady zwrotu VAT podróżnym określone w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług
Kto ma prawo do otrzymania zwrotu VAT zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium kraju w systemie TAX FREE? Prawo do otrzymania zwrotu podatku od towarów (...)
str. 10
2.
Ewidencja zwrotu VAT podróżnym w księgach sprzedawcy
Jak ująć w księgach rachunkowych sprzedawcy zwrócony podróżnemu VAT oraz pobraną od podróżnego prowizję od zwracanej kwoty? W księgach rachunkowych sprzedawcy zwrot VAT podróżnym może (...)
str. 12
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Definicja i składniki kosztów pośrednich produkcji
Koszty pośrednie produkcji, tradycyjnie nazywane kosztami wydziałowymi, stanowią obok kosztów bezpośrednich podstawowy element kosztu wytworzenia. Koszty wydziałowe obejmują te koszty pośrednie poniesione w wydziale produkcyjnym (...)
str. 14
2.
Ewidencja pośrednich kosztów produkcji
Do ewidencji kosztów pośrednich produkcji służy konto prowadzone w ramach zespołu 5 "Koszty według typów działalności i ich rozliczenie", tj. konto 52-1 "Koszty wydziałowe". Na (...)
str. 14
3.
Rozliczanie kosztów pośrednich produkcji
3.1. Normalny poziom wykorzystania zdolności produkcyjnych w procedurze rozliczania kosztów wydziałowych Podstawową operacją dotyczącą rozliczania kosztów wydziałowych jest operacja przenosząca je na konto 50 "Koszty (...)
str. 16
3.1.
Normalny poziom wykorzystania zdolności produkcyjnych w procedurze rozliczania kosztów wydziałowych
Podstawową operacją dotyczącą rozliczania kosztów wydziałowych jest operacja przenosząca je na konto 50 "Koszty działalności podstawowej - produkcyjnej", co pozwala ustalić na tym koncie rzeczywisty (...)
str. 16
3.2.
Klucze podziałowe w procedurze rozliczania kosztów wydziałowych na produkty
Przeniesienie użytecznych w danym miesiącu kosztów wydziałowych na konto 50 "Koszty działalności podstawowej - produkcyjnej" jest zaledwie początkiem ich rozliczania. Koszty pośrednie produkcji ujmowane są (...)
str. 17
3.3.
Metody rozliczania kosztów wydziałowych na produkty
Drugim, nie mniej istotnym czynnikiem stymulującym poprawne rozliczenie kosztów wydziałowych, jest właściwy wybór metody rozliczania tych kosztów. Generalnie rzecz biorąc, do rozliczania kosztów wydziałowych mogą (...)
str. 20
1.
Zasady wypłaty dywidendy wspólnikom spółki z o.o. określone w przepisach prawa handlowego
Wspólnik spółki z o.o. ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Wynika to z (...)
str. 21
2.
Dywidenda wypłacana krajowej spółce kapitałowej
Ujęcie dywidendy w księgach spółki z o.o. wypłacającej tę dywidendę Podział zysku netto spółki z o.o. może nastąpić dopiero po zbadaniu rocznego sprawozdania finansowego przez (...)
str. 22
3.
Dywidenda wypłacana spółce zagranicznej w walucie obcej
Zasady przeliczania zobowiązania z tytułu dywidendy na walutę obcą Przedmiotem podziału jest kwota zysku wyrażona w polskich złotych, wartość dywidendy do podziału pomiędzy wspólników ustala (...)
str. 23
4.
Wypłata dywidendy w formie niepieniężnej
Ujęcie zobowiązania z tytułu dywidendy w księgach rachunkowych Przepisy Kodeksu spółek handlowych nie określają w jakiej formie ma być wypłacona dywidenda na rzecz wspólników spółki. (...)
str. 25
1.
Umorzenie udziałów w świetle przepisów prawa handlowego
Zagadnienia dotyczące umorzenia udziałów w spółce z o.o. regulują przepisy art. 199 K.s.h. Zgodnie z tymi przepisami, udział może zostać umorzony jedynie po wpisie spółki (...)
str. 27
2.
Zasady ustalania i wypłaty wynagrodzenia za udział przymusowo umorzony
Spółka z o.o. zamierza dokonać przymusowego umorzenia udziałów. W jaki sposób należy zaewidencjonować taką operację? Jak ustalić aktywa netto będące podstawą określenia kwoty wynagrodzenia za (...)
str. 28
3.
Ewidencja księgowa przymusowego umorzenia udziałów
Rozliczenia skutków umorzenia udziałów w księgach rachunkowych dokonuje się z uwzględnieniem art. 36a ust. 2 i 3 ustawy o rachunkowości. Z przepisów tych wynika, że (...)
str. 29
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Ulepszenie w obcym środku trwałym o niskiej wartości początkowej
W wynajmowanym przez nas obiekcie dokonaliśmy prac modernizacyjnych, których wartość stanowi kwotę niższą niż 3.500 zł. Czy dla celów bilansowych wartość tych prac musi być (...)
str. 32
2.
Opłata końcowa przy umowie leasingu i zawarty w niej VAT a wartość początkowa środka trwałego dla celów bilansowych
Czy do ustalenia proporcji VAT, który nie podlega odliczeniu, a który zwiększa bilansowo wartość środka trwałego w leasingu podatkowo operacyjnym, a księgowo finansowym można, czy (...)
str. 33
3.
Grunt i budynki wniesione aportem do jednoosobowej spółki z o.o.
Jedyny udziałowiec spółki z o.o. wniósł do niej aportem grunt i budynki (w celu podwyższenia kapitału zakładowego). Jak ująć to zdarzenie w księgach spółki? Spółka (...)
str. 35
4.
Zakup samochodu osobowego na potrzeby firmy
Nabyliśmy od osoby fizycznej używany samochód osobowy na podstawie umowa kupna-sprzedaży. Czy możemy wprowadzić go do ewidencji środków trwałych? Jak amortyzować taki samochód? Jeżeli nabyty (...)
str. 36
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Ryczałt za korzystanie z prywatnego samochodu w celach służbowych w jazdach lokalnych
Podstawa prawna zwrotu pracownikom kosztów używania samochodów prywatnych do celów służbowych Zwrot kosztów używania przez pracownika w celach służbowych do jazd lokalnych samochodu osobowego niebędącego (...)
str. 38
2.
Przekazanie pracownikom niezbędnych środków higieny osobistej
Podstawa prawna wypłacania świadczeń związanych z bhp Obowiązki zapewnienia pracownikowi środków związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy oraz ochroną zdrowia nakłada na pracodawców przede wszystkim ustawa z dnia 26 (...)
str. 41
3.
Odprawa z tytułu zwolnień grupowych
Podstawa prawna wypłaty odpraw pieniężnych w ramach zwolnień grupowych Do wypłaty odpraw z tytułu zwolnień grupowych z przyczyn leżących po stronie pracodawcy zobowiązuje pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 (...)
str. 43
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Zakup laptopa wraz z oprogramowaniem w jednostce budżetowej
Jednostka budżetowa zakupiła laptopa wraz z oprogramowaniem MS Office. Łączna wartość laptopa i oprogramowania nie przekracza wartości 3.500 zł. Czy prawidłowe będzie ujęcie laptopa na (...)
str. 45
2.
Muzealia otrzymane w depozyt w księgach instytucji kultury
Prowadzimy działalność w formie samorządowej instytucji kultury. W najbliższym czasie mamy przejąć od innej samorządowej instytucji kultury, której organizatorem jest ta sama jednostka samorządu terytorialnego, (...)
str. 46
3.
Nieodpłatne otrzymanie wartości niematerialnej i prawnej w księgach instytucji kultury
Instytucja kultury otrzymała nieodpłatnie licencję na korzystanie z programu komputerowego. Jak w księgach tej instytucji ująć to zdarzenie? Otrzymaną licencję wprowadzono do ewidencji wartości niematerialnych (...)
str. 47
4.
Czy każdą kwotę odsetek od zaległości podatkowych ujmuje się w księgach jednostki budżetowej?
Jak postąpić w sytuacji, gdy odsetki od zaległości podatkowych są niższe niż 6,60 zł? Czy jednostka budżetowa powinna je zaksięgować? Nie ma obowiązku naliczania i opłacania odsetek (...)
str. 48
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
1.
Odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług
Co kwartał weryfikujemy nasze należności z tytułu dostaw i usług i oceniamy prawdopodobieństwo ich odzyskania. Na część należności głównej dokonujemy odpisów aktualizujących. Czy powinniśmy ustalać (...)
str. 49
2.
Różnice pomiędzy amortyzacją bilansową a podatkową - jednorazowy odpis dla celów podatkowych
W 2013 r. zakupiliśmy maszynę o wartości początkowej 153.000 zł. Chcemy dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego tej maszyny dla celów podatkowych. Jak ująć tę amortyzację w (...)
str. 52
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Zakup rocznej licencji na program komputerowy - koszt działalności czy wartość niematerialna i prawna?
Czy zakup licencji na program komputerowy na 12 miesięcy jest kosztem operacyjnym działalności bieżącej, czy jest to wartość niematerialna i prawna? Przez wartości niematerialne i prawne rozumie (...)
str. 55
2.
Ewidencja zaliczek na poczet przyszłego zysku w przedsiębiorstwie osoby fizycznej
Czy wypłatę zaliczek na poczet przyszłego zysku dla właściciela w jednoosobowej działalności gospodarczej można księgować bezpośrednio na koncie rozrachunków z właścicielem, tzn. z pominięciem konta środków pieniężnych w drodze? (...)
str. 55
3.
Zakup znaczków pocztowych na potrzeby prowadzonej działalności
Jak ewidencjonować zakup znaczków pocztowych przez spółkę? Czy ich wartość można odnieść bezpośrednio w koszty w dniu ich zakupu? Znaczki pocztowe służą jako środek do uiszczania opłaty (...)
str. 56
4.
Płatność za faktury prywatną kartą właściciela
Jak zaksięgować fakturę zakupu materiałów biurowych, za którą szef zapłacił prywatną kartą i nie został obciążony rachunek firmowy? Jest to firma jednoosobowa osoby fizycznej, która nie (...)
str. 56
5.
Koszt obsługi bankowej obciążający wpłacającego wadium
W ciężar jakich kosztów należy zaksięgować kwotę potrąconą ze zwracanego nam wadium w związku z przegraniem przetargu? Jest to koszt obsługi bankowej obciążający wpłacającego wadium. Zasady wnoszenia wadium, (...)
str. 57
IX.
Z listów Czytelników
1.
Różnice powstające podczas przyjęcia towarów do magazynu jednostki
Zakupujemy towary handlowe, które po otrzymaniu wprowadzamy na stan magazynowy. Po kilku dniach otrzymujemy fakturę dokumentującą zakup tych towarów. Cena zakupu towarów czasami różni się (...)
str. 57
2.
Sposób ujmowania zobowiązań długoterminowych w walucie obcej w bilansie oraz informacji dodatkowej
Nasza firma posiada zaciągniętą pożyczkę oraz kredyt, obydwa zobowiązania w walucie obcej. Czy w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego wykazuje się zobowiązania razem z uwzględnieniem naliczonych na dzień (...)
str. 59
2.1.
Podział w bilansie zobowiązań na długoterminowe i krótkoterminowe
Zaciągnięte przez jednostkę kredyty i pożyczki wykazuje się w bilansie w zależności od terminu ich zapłaty jako zobowiązania krótkoterminowe lub długoterminowe. Przypomnijmy iż, do zobowiązań (...)
str. 59
2.2.
Zasady wyceny zobowiązań w walucie obcej na dzień bilansowy
Zobowiązania, w tym kredyty i pożyczki, na dzień bilansowy wycenia się w kwocie wymagającej zapłaty. To znaczy, że zobowiązania z tytułu zaciągniętych pożyczek i kredytów (...)
str. 59
2.3.
Dane dotyczące zobowiązań w informacji dodatkowej
W świetle ustawy o rachunkowości informacja dodatkowa stanowi uszczegółowienie i objaśnienie do pozycji bilansu, rachunku zysków i strat, a także zestawienia zmian w kapitale (funduszu) (...)
str. 60
3.
Zaliczenie wpłaty od komornika na poczet długu
Otrzymaliśmy z sądu nakaz zapłaty naszej należności przez dłużnika. Sprawę przekazaliśmy do komornika, który wyegzekwował niewielką kwotę i przekazał na nasze konto. Jak zaliczyć tę wpłatę - (...)
str. 60
4.
Podatek dochodowy wspólników płacony przez spółkę komandytową
Spółka komandytowa, jako spółka osobowa, nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Przez pierwsze 3 miesiące bieżącego roku z rachunku bankowego tej spółki płacone były podatki dochodowe za (...)
str. 61
5.
Maszyna użytkowana przez jednostkę na podstawie umowy użyczenia
Spółka z o.o. użytkuje na podstawie umowy użyczenia (nieodpłatnie) maszynę. Jest to przychód podatkowy. Jak ująć w księgach rachunkowych tego rodzaju przysporzenie majątkowe? Przez umowę użyczenia, na (...)
str. 62
6.
Bilansowe rozliczenie zaliczki wypłaconej w walucie obcej na poczet zagranicznej podróży służbowej
Zgodnie z zapisami polityki rachunkowości, koszty delegacji zagranicznej, na którą była uprzednio pobrana zaliczka w walucie obcej, wyceniamy dla celów bilansowych według kursu po jakim jednostka wyceniła (...)
str. 62
7.
Prawo użytkowania wieczystego gruntu w spółdzielni mieszkaniowej
W ewidencji bilansowej środków trwałych naszej spółdzielni mieszkaniowej figuruje prawo użytkowania wieczystego gruntu, które zostało wprowadzone do ewidencji księgowej 1 stycznia 2002 r. w korespondencji z funduszem zasobowym. Wartość (...)
str. 63
8.
Ewidencja księgowa kosztów podróży służbowej zleceniobiorcy
Zleceniobiorca, z którym podpisaliśmy umowę cywilnoprawną, oprócz wynagrodzenia otrzymuje także zwrot kosztów podróży służbowych. Odpowiednie zapisy w tej kwestii zawarte są w umowie. Czy koszty podróży służbowej tego (...)
str. 65
9.
Udokumentowanie nieodpłatnego przekazania środków produkcji członkom grupy producentów rolnych
Jesteśmy grupą producentów rolnych. Z przepisów podatkowych wynika, iż dochody producentów rolnych w części wydatkowanej na rzecz członków tej grupy są wolne od podatków. Jakim dowodem udokumentować (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.