Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 10 (346) z dnia 20.05.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Wpływ odsetek od zobowiązań na wartość początkową środka trwałego - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Dla celów podatkowych - według Ministerstwa Finansów - odsetki naliczone, a niezapłacone, do dnia przekazania środka trwałego do używania wpływają na cenę nabycia lub koszt (...)
str. 4
2.
Rozliczenie krajowej części zagranicznej podróży służbowej w ewidencji księgowej
W świetle § 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub (...)
str. 6
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Zasady rekrutacji kandydatów na biegłych rewidentów
Osoby, które zamierzają rozpocząć jeszcze w tym roku postępowanie kwalifikacyjne zmierzające do uzyskania tytułu biegłego rewidenta, powinny złożyć komplet wymaganych dokumentów do 30 czerwca bieżącego (...)
str. 8
2.
Egzaminy - terminy, opłaty, odwołania od wyników egzaminów
Kandydat na biegłego rewidenta otrzymuje pisemną informację od Komisji Egzaminacyjnej o zakwalifikowaniu do egzaminów. W piśmie Komisja podaje termin oraz miejsce przeprowadzenia egzaminu, zasady dokonywania (...)
str. 9
1.
Procedura opodatkowania marży przy dostawie towarów używanych
Sprzedajemy towary używane z zastosowaniem procedury opodatkowania marży. Jak powinien wyglądać dokument sprzedaży, po zmianie przepisów rozporządzenia w sprawie faktur? Sprzedaż towarów używanych z zastosowaniem procedury opodatkowania marży (...)
str. 10
2.
Ewidencja księgowa faktur, w przypadku gdy opodatkowaniu podlega marża
Ewidencja w księgach sprzedawcy Sprzedaż towarów używanych w jednostkach stosujących procedurę opodatkowania marży może być w księgach rachunkowych ujęta następującymi zapisami: a) łączna kwota należności: (...)
str. 12
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Ewidencja księgowa dopłat otrzymanych przez spółkę z o.o.
Zgromadzenie wspólników spółki z o.o. podjęło uchwałę o wniesieniu dopłat do kapitału. Jak powinna wyglądać ewidencja księgowa otrzymania tych dopłat w księgach spółki z o.o.? (...)
str. 13
2.
Zwrot wspólnikom dopłat wniesionych na pokrycie bieżącej działalności
Nasza spółka zamierza zwrócić wspólnikom wniesione przez nich dopłaty na pokrycie bieżącej działalności operacyjnej. Jakich zapisów należy dokonać w związku ze zwrotem tych dopłat wspólnikom? (...)
str. 16
1.
Rozliczenie zakupów dokonywanych firmową kartą płatniczą
Jak w księgach rachunkowych rozliczyć zakup materiałów biurowych, w przypadku gdy płatność uregulowano firmową kartą płatniczą? Kartą płatniczą jest karta identyfikująca wydawcę i upoważnionego posiadacza, (...)
str. 17
2.
Zapłata prywatną kartą pracownika za zakupy firmowe
Jakich księgowań dokonać w sytuacji, gdy za firmowe zakupy pracownik zapłacił swoją prywatną kartą? Jeśli za firmowe zakupy pracownik zapłaci swoją prywatną kartą płatniczą, czyli (...)
str. 19
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie środka trwałego po 1 kwietnia 2013 r.
W kwietniu 2013 r. spółka zakupiła chłodnię w jednym z krajów Unii Europejskiej. Zakup potwierdzono fakturą. Według jakiego kursu wycenić ten zakup? W myśl art. (...)
str. 21
2.
Remont oraz inne wydatki poniesione przed przyjęciem środka trwałego do używania
Spółka nabyła lokal użytkowy aktem notarialnym w marcu 2013 r. Przed nabyciem poniosła wydatki na remont, a przy podpisaniu aktu - koszty jego sporządzenia, koszty (...)
str. 23
3.
Ustalenie kwoty granicznej dla środków trwałych o niskiej wartości początkowej
Czy tworząc politykę rachunkowości można określić wysokość jednorazowej amortyzacji, czy musi to być kwota 3.500 zł? Ustawa o rachunkowości nie wskazuje kwoty granicznej dla środków (...)
str. 24
4.
Wartość początkowa i amortyzacja prawa użytkowania wieczystego gruntu
Jak ująć w księgach rachunkowych i jak ustalić wartość początkową nabytego prawa użytkowania wieczystego gruntu? Prawo użytkowania wieczystego gruntów zaliczane jest - w myśl art. (...)
str. 25
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
V.
Zmiany wartości początkowej środka trwałego na przykładach
1.
Zwiększenie wartości początkowej środka trwałego na skutek błędu popełnionego w roku bieżącym
W styczniu bieżącego roku nabyliśmy na własność budynek z przeznaczeniem na działalność handlowo-usługową. Ustaliliśmy wartość początkową i przyjęliśmy do używania. Zakup sfinansowaliśmy częściowo z zaciągniętego (...)
str. 27
2.
Zmniejszenie wartości początkowej środka trwałego po otrzymaniu rabatu na jego zakup
Nasza spółka nabyła urządzenie biurowe wielofunkcyjne w lutym 2013 r. Wprowadziła je do ewidencji środków trwałych i dokonała odpisów amortyzacyjnych za marzec i kwiecień 2013 (...)
str. 28
3.
Korekta wartości początkowej na skutek błędu popełnionego w latach ubiegłych
W spółce z o.o. po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2012 r. wykryto błąd polegający na błędnym ustaleniu wartości początkowej środka trwałego i dokonywanych od niej (...)
str. 30
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w księgach urzędu gminy
Jak ująć w księgach urzędu jednostki samorządu terytorialnego (gminy) opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wnoszonymi w trybie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?
str. 32
1.1.
Zadania gmin oraz obowiązki właścicieli nieruchomości dotyczące utrzymania czystości i porządku
Zadania gmin oraz obowiązki właścicieli nieruchomości dotyczące utrzymania czystości i porządku, a także warunki wykonywania działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i (...)
str. 32
1.2.
Konta służące do ewidencji należnych gminie opłat za gospodarowanie odpadami
Przepis art. 6q ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach stanowi, że w sprawach dotyczących opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi stosuje się przepisy ustawy (...)
str. 33
2.
Klasyfikacja paragrafowa wydatków poniesionych na wymianę dachu
Do jakiego paragrafu zakwalifikować wydatki poniesione przez jednostkę budżetową na wymianę dachu na jednym z budynków? Szczególne zasady obowiązujące jednostki sektora finansów publicznych, w tym (...)
str. 34
3.
Ewidencja odpisów na ZFŚS w jednostkach oświatowych
Jednostka oświatowa prowadzona w formie jednostki budżetowej naliczyła podstawowy odpis roczny na fundusz socjalny. Jak zaksięgować operacje związane z jego naliczeniem oraz wpłatą na wyodrębniony (...)
str. 35
3.1.
Zasady ustalania odpisu na ZFŚS
Zasady tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) oraz zasady gospodarowania środkami tego funduszu określa ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym (...)
str. 35
3.2.
Naliczanie i odprowadzanie odpisu na ZFŚS
Naliczenie i odprowadzenie odpisu podstawowego na ZFŚS w księgach rachunkowych jednostki oświatowej (prowadzonej w formie jednostki budżetowej) podlega ewidencji według zasad określonych w rozporządzeniu Ministra (...)
str. 36
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Czytelników od tego numeru Zeszytów Metodycznych Rachunkowości wprowadzamy nowy dział "Rachunkowość podatkowa". Będziemy w nim rozwiązywać problemy wynikające z rozbieżności między (...)
str. 38
1.
Odsetki od należności z tytułu dostaw i usług naliczone, ale niezapłacone
Jesteśmy podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. W bilansie wykazujemy należność z tytułu odsetek za zwłokę od opóźniającego się z płatnością odbiorcy. Odsetki te ujęliśmy (...)
str. 38
2.
Różnice kursowe powstałe na rachunku walutowym w wyniku wyceny bilansowej
Czy od różnic kursowych powstałych na rachunku walutowym w wyniku wyceny bilansowej, tworzymy odroczony podatek dochodowy? Dla celów bilansowych Posiadane przez jednostkę składniki aktywów (w (...)
str. 40
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VI.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Koszty i przychody związane ze sprzedażą nieruchomości zaliczonych do inwestycji
W ciężar jakich kosztów zaksięgować koszty związane ze sprzedażą lokalu zaliczonego do inwestycji długoterminowych? Jak wyksięgować tę nieruchomość z ewidencji bilansowej? Przychody i koszty związane ze zbyciem nieruchomości (...)
str. 43
2.
Jak ująć w księgach koszty mandatu zapłaconego za pracownika ze środków firmy?
Jestem osobą fizyczną prowadzącą samodzielnie działalność gospodarczą, zobowiązaną obecnie do prowadzenia pełnej księgowości. Jak w księgach rachunkowych ujmuje się koszty, których nie zalicza się do kosztów (...)
str. 44
3.
Zmiana akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej
W spółce komandytowo-akcyjnej nastąpiła zmiana akcjonariusza bez zmiany wysokości kapitału zakładowego. Akcjonariusz przystępujący do spółki uiścił zobowiązanie za akcje (zapłacił akcjonariuszowi ustępującemu) we własnym zakresie (bez (...)
str. 45
4.
Dokument wystawiany w celu rozliczenia VAT w przypadku importu usług
Jaki dokument należy wystawić w celu rozliczenia VAT w związku z importem usług, w sytuacji braku obowiązku wystawiania faktur wewnętrznych? Z postanowień art. 106 ust. 7 ustawy o VAT - w brzmieniu obowiązującym do (...)
str. 45
5.
Korekta podatku dochodowego od osób prawnych po sporządzeniu sprawozdania finansowego
W związku z otrzymaną interpretacją przepisów podatkowych musieliśmy wyrzucić z kosztów uzyskania przychodów pewną kwotę. W 2012 r. mieliśmy nadpłatę w CIT i wykazaliśmy ją w deklaracji. Salda kont wynikowych zostały przeniesione na (...)
str. 46
VII.
Z listów Czytelników
1.
Wstępna opłata leasingowa w leasingu operacyjnym - zasady ewidencji w księgach rachunkowych
Czy wstępną opłatę leasingową w przypadku leasingu operacyjnego można obecnie zaliczyć jednorazowo w ciężar kosztów? Opłatę wstępną w leasingu operacyjnym można odnieść jednorazowo w ciężar kosztów działalności operacyjnej, jeżeli (...)
str. 46
2.
Błąd wykryty podczas kontroli ZUS, dotyczący nieprawidłowej wysokości składek za lata ubiegłe
W 2012 r. ZUS przeprowadził w naszej spółce kontrolę dotyczącą okresu od kwietnia 2009 r. do grudnia 2011 r. W wyniku kontroli ZUS dokonał przypisu składek za ten okres. Protokół z kontroli (...)
str. 48
3.
Zakup udziałów po niższej cenie niż wartość nominalna
Firma "C" zakupiła udziały firmy "A" od firmy "B" po cenie niższej niż ich wartość nominalna. Jak zaksięgować powyższe zdarzenie w księgach firmy "C"? Wprowadzenie nabytych (...)
str. 49
4.
Koszty gwarancji ubezpieczeniowej w księgach rachunkowych
Firma podpisała kontrakt budowlany na okres od marca 2013 r. do grudnia 2014 r. W związku z tym poniosła koszty z tytułu zakupu gwarancji należytego wykonania kontraktu (za okres od (...)
str. 51
5.
Odpis należności uznanej za nieściągalną w toku egzekucji komorniczej
Dostaliśmy pismo od komornika, że postępowanie zostało umorzone w związku z jego całkowitą bezskutecznością. W momencie wniesienia sprawy do sądu należność została przeniesiona na konto należności dochodzonych na (...)
str. 53
6.
Niezaspokojone zobowiązania w księgach spółki postawionej w stan upadłości likwidacyjnej
Spółka z o.o. jest postawiona w stan upadłości likwidacyjnej obejmującej likwidację majątku. Jak zaksięgować zobowiązania, których wierzyciele nie zgłosili do masy upadłościowej do dnia ukończenia postępowania upadłościowego (...)
str. 54
7.
Fundusz szkoleniowy w księgach rachunkowych - utworzenie, wykorzystanie i rozwiązanie
Firma postanowiła utworzyć fundusz szkoleniowy. Jak zaksięgować odpis na ten fundusz? W ramach posiadanych środków pracodawca może tworzyć zakładowy fundusz szkoleniowy, który jest przeznaczony na finansowanie (...)
str. 56
8.
Prowadzenie ksiąg rachunkowych przez rolników oraz prowadzących działy specjalne produkcji rolnej
Czy rolnicy, którzy opłacają podatek rolny, mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie ustawy o rachunkowości, w przypadku gdy ich obroty roczne przekroczą równowartość 1.200.000 euro? Czy osoby (...)
str. 58
9.
Zwrot wpłaconego wadium w księgach jednostki, która przegrała przetarg
Startowaliśmy w przetargu na sprzedaż soli drogowej, w związku z czym zobowiązani byliśmy do wpłaty wadium. Niestety nie wygraliśmy tego przetargu, a organizator zwrócił nam wadium. W jaki sposób ująć (...)
str. 60
10.
Ujęcie w księgach wydatków dotyczących spotkania firmowego
Nasza spółka zorganizowała spotkanie, w którym uczestniczyli członkowie zarządu, pracownicy, podwykonawcy i osoby współpracujące z firmą. Celem spotkania było omówienie nowych projektów i strategii rozwoju firmy. Spotkanie (wynajęcie sali, (...)
str. 61
11.
Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. za symboliczną złotówkę
Spółka z o.o. od kilku miesięcy w zasadzie nie prowadzi działalności gospodarczej, nie ma żadnych przychodów, a jedyne koszty to obsługa rachunku bankowego. Aby uniknąć procedury likwidacji udziałowcy (...)
str. 62
12.
Ewidencja składek ZUS wspólników w księgach spółki komandytowej
Wspólnikami spółki komandytowej są osoby fizyczne. Spółka prowadzi ewidencję kosztów tylko w zespole 4. W jaki sposób ująć w księgach rachunkowych spółki składki ZUS wspólników opłacane z rachunku spółki? (...)
str. 63
I.
WAŻNE INFORMACJE DLA KSIĘGOWYCH
VIII.
Komunikaty
1.
Do końca maja należy przekazać co najmniej 75% odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
31 maja 2013 r. mija termin przekazania na rachunek bankowy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) co najmniej 75% równowartości dokonanego odpisu podstawowego na 2013 r. (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.