Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 9 (321) z dnia 01.05.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 4
A.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Kto może ubiegać się o certyfikat księgowy uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg?
Uprawnione do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych są osoby (zob. art. 76a ust. 4 ustawy o rachunkowości): posiadające certyfikat księgowy, wpisane do (...)
str. 5
2.
Warunki uzyskania certyfikatu księgowego bez egzaminu
Osoby ubiegające się o wydanie certyfikatu księgowego składają odpowiednie dokumenty na adres: Departament Rachunkowości Ministerstwa Finansów ul. Świętokrzyska 12 00-916 Warszawa Dokumenty jakie należy złożyć, (...)
str. 6
3.
Warunki przystąpienia do egzaminu dla ubiegających się o uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg
Zgodnie z art. 76f ust. 1 ustawy o rachunkowości osoba ubiegająca się zakwalifikowanie do egzaminu składa do ministra właściwego do spraw finansów publicznych wniosek. Przykładowy (...)
str. 7
1.
Organizacja ewidencji księgowej kosztów reprezentacji i reklamy
W księgach rachunkowych koszty reprezentacji i reklamy zalicza się do kosztów działalności operacyjnej jednostki i ujmuje na koncie 40 "Koszty według rodzajów" lub/i koncie zespołu (...)
str. 9
2.
Jakie wydatki zalicza się do kosztów reprezentacji i reklamy?
Z uwagi na fakt, iż przepisy prawa nie definiują pojęcia "reprezentacji" należy zgodnie z zasadami wykładni językowej odnieść się do definicji słownikowej tego pojęcia. W (...)
str. 10
3.
Ewidencja księgowa zakupu usług obcych na cele reprezentacji i reklamy
3.1. Zakup usług na cele reklamy Przykład I. Założenia: 1. Spółka zamówiła usługę opracowania, wydruku i kolportażu ulotek reklamowych na temat swojej działalności. Faktura za (...)
str. 12
B.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Ujemna wartość firmy powstała w związku z otrzymaniem przedsiębiorstwa w formie aportu
Czy w przypadku gdy wspólnik spółki z o.o. wnosi do niej wkład niepieniężny (aport) w postaci przedsiębiorstwa może powstać ujemna wartość firmy? Jak przebiegać będzie (...)
str. 14
2.
Dodatnia wartość firmy powstała w związku z zakupem przedsiębiorstwa
Jesteśmy spółką z o.o., która kupiła inne przedsiębiorstwo. W wyniku tego wystąpiła u nas dodatnia wartość firmy. Czy wartość ta podlega amortyzacji? W myśl art. (...)
str. 17
1.
Relacje majątkowe w spółce cywilnej w świetle Kodeksu cywilnego
Podmiotowość prawna Spółka cywilna nie jest osobą prawną, a jedynie umową, która wiąże wspólników. Przez umowę spółki cywilnej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego (...)
str. 18
2.
Status spółki cywilnej dla celów podatkowych i ubezpieczeń społecznych
Wyjątkowo na gruncie podatku od towarów i usług przepisy przyznają spółce cywilnej status samodzielnego podatnika VAT. Natomiast spółka ta nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Każdy (...)
str. 20
3.
Ewidencja wkładu niepieniężnego wniesionego do spółki cywilnej
Jeden ze wspólników spółki cywilnej, będący osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, wniósł do tej spółki wkład niepieniężny. W jaki sposób zaksięgować to zdarzenie? W księgach (...)
str. 21
4.
Rozrachunki ze wspólnikami o charakterze trwałym i przejściowym
Od pewnego czasu na koncie rozrachunków ze wspólnikami spółki cywilnej pozostają nierozliczone salda dotyczące różnych transakcji. Czy salda te można przeksięgować, czy należy pozostawić je (...)
str. 22
5.
Wycofanie środka trwałego ze spółki i przekazanie na cele prywatne wspólnika
Kilka lat temu wspólnicy spółki cywilnej zakupili na potrzeby prowadzonej działalności samochód osobowy, który został wprowadzony do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez spółkę. Obecnie chcieliby (...)
str. 24
1.
Umowa komisu w świetle przepisów Kodeksu cywilnego
W wyniku zawarcia umowy komisu, zgodnie z przepisem art. 765 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 (...)
str. 25
2.
Komis w świetle przepisów ustawy o VAT
Czy wydanie towarów na podstawie umowy komisu stanowi odpłatną dostawę towarów, która podlega opodatkowaniu VAT? Na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (...)
str. 26
3.
Ewidencja bilansowa transakcji realizowanych za pośrednictwem komisu
W umowie komisu towar przyjęty przez komisanta pozostaje własnością komitenta aż do momentu jego sprzedaży osobie trzeciej. Zatem samego faktu wydania przedmiotu umowy komisantowi nie (...)
str. 28
C.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Refundacja wydatków poniesionych na zakup środka trwałego
Spółka nabyła środek trwały, na który otrzymała refundację z urzędu pracy. W jaki sposób przebiegać będą księgowania z tym związane? Jak zorganizować ewidencję analityczną, aby (...)
str. 30
1.1.
Ewidencja refundacji otrzymanej jako zwrot kosztów zakupu środka trwałego
Środki pieniężne otrzymane z urzędu pracy - w przedstawionej sytuacji - podlegają szczególnym zasadom ewidencji. Stosownie bowiem do art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy (...)
str. 30
1.2.
Amortyzacja środka trwałego zakupionego z dotacji a wyodrębnienie kont analitycznych dla celów podatkowych
Od ustalonej zgodnie z przepisami art. 28 ustawy o rachunkowości wartości początkowej przedmiotowego środka trwałego dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. Odpisy te dokonywane są według zasad (...)
str. 31
2.
Ulepszenie środka trwałego zamortyzowanego jednorazowo
Kilka lat temu przyjęliśmy do ewidencji środków trwałych urządzenie, które ze względu na niską wartość (poniżej 3.500 zł) zostało jednorazowo zamortyzowane. W 2012 r. urządzenie (...)
str. 32
3.
Prezentacja w bilansie zobowiązań z tytułu zakupu środków trwałych
W 2011 r. zakupiliśmy od osoby fizycznej (niebędącej jednostką powiązaną) środek trwały. W umowie zostało ustalone, że zapłata nastąpi najpóźniej do końca 2013 r. Czy (...)
str. 33
4.
Wymiana okien w budynku - remont czy ulepszenie środka trwałego?
Czy wymiana starych, zniszczonych okien (z popękanymi szybami) na nowe będzie remontem, czy ulepszeniem budynku? Jak zaksięgować koszt takiej wymiany? W świetle przepisów art. 31 (...)
str. 34
D.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Ogólne zasady bieżącej wyceny zapasów
Wśród rzeczowych składników majątku obrotowego wyróżnia się: a) materiały - nabyte w celu zużycia na własne potrzeby jednostki, b) towary - nabyte w celu odsprzedaży (...)
str. 35
2.
Co to są ceny ewidencyjne i kiedy powstają odchylenia od tych cen?
Cena ewidencyjna służy do ewidencji rzeczowych aktywów obrotowych na dzień ich nabycia lub wytworzenia. Wśród cen ewidencyjnych można wyróżnić zmienne ceny ewidencyjne oraz stałe ceny (...)
str. 35
3.
Zasady ustalania odchyleń od cen ewidencyjnych
W celu doprowadzenia wartości rozchodu oraz pozostałego zapasu towarów, materiałów, wyrobów gotowych do rzeczywistych cen zakupu (nabycia) lub kosztów wytworzenia należy rozliczyć odchylenia od cen (...)
str. 37
4.
Odchylenia od cen ewidencyjnych materiałów, ustalonych na poziomie cen nabycia
Przykład I. Założenia: 1. Jednostka nabyła: 4.000 sztuk materiałów. Cena nabycia wyniosła: 3,50 zł/szt. Cenę ewidencyjną materiałów ustalono na poziomie: 3,90 zł/szt. 2. Z magazynu (...)
str. 38
5.
Odchylenia od cen ewidencyjnych towarów, ustalonych na poziomie cen sprzedaży brutto
Jeśli jednostka ewidencję towarów prowadzi w stałych cenach ewidencyjnych, to konto 73-1 "Wartość sprzedanych towarów w cenach zakupu (nabycia)", należy skorygować o odchylenia od cen (...)
str. 39
E.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Dotacja celowa otrzymana przez instytucję kultury na realizację inwestycji
Jak w księgach rachunkowych filharmonii należy ująć przekazaną przez organizatora dotację celową na finansowanie kosztów realizacji inwestycji w świetle zmienionej ustawy o organizowaniu i prowadzeniu (...)
str. 42
2.1.
Nieodpłatne otrzymanie środka trwałego
Samorządowa instytucja kultury otrzymała w 2012 r. protokół PT, dotyczący przekazania (przyjęcia) środka trwałego. Jak zaksięgować powyższe zdarzenie? Począwszy od 1 stycznia 2012 r. przyjęte (...)
str. 43
2.2.
Otrzymany w formie darowizny sprzęt komputerowy o niskiej wartości jednostkowej
Jak w instytucji kultury zaksięgować sprzęt komputerowy otrzymany w 2012 r. w formie darowizny, jeśli w związku z jego darowizną instytucja otrzymała fakturę VAT na (...)
str. 44
3.
Odsetki od kredytu zaciągniętego przez jednostkę samorządu terytorialnego
Jesteśmy jednostką samorządu terytorialnego (powiatem). Jak ująć w księgach odsetki od zaciągniętego długoterminowego kredytu bankowego? Czy odsetki te powinny być ujęte w wysokości należnej za (...)
str. 45
4.
Środki trwałe w jednostkach organizacyjnych powiatu
Środki trwałe zaliczane do grupy 0 KŚT są ewidencjonowane w księgach rachunkowych starostwa, natomiast środki trwałe zakwalifikowane do grupy 1 i grupy 2 KŚT są (...)
str. 46
F.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Podatek od czynności cywilnoprawnych zapłacony od umowy pożyczki
Czy podatek od czynności cywilnoprawnych zapłacony od umowy pożyczki otrzymanej przez spółkę jawną można księgować w koszty? Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) zapłacony od umowy pożyczki (...)
str. 47
2.
Prowizja za obsługę transakcji płatniczych dokonywanych przy użyciu terminala
Na jakie konto kosztów zaksięgować prowizje za obsługę transakcji płatniczych (prowizje od wpłat pobieranych przy korzystaniu z terminala)? Prowizje za obsługę transakcji płatniczych dokonywanych za pośrednictwem (...)
str. 47
3.
Amortyzacja w rachunku przepływów pieniężnych sporządzanym metodą pośrednią
Czy w rachunku przepływów pieniężnych sporządzanym metodą pośrednią amortyzacja obejmuje wyłącznie amortyzację odniesioną w ciężar kosztów działalności operacyjnej (kont zespołu 4), czy również amortyzację wartości firmy księgowaną (...)
str. 48
4.
Fałszywy banknot w kasie firmy
Do kasy naszej firmy trafił fałszywy banknot. Czy wartość tego banknotu należy odnieść w ciężar strat nadzwyczajnych? Otrzymanie fałszywych banknotów jest zdarzeniem związanym z ryzykiem prowadzenia działalności (...)
str. 49
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Uproszczone sprawozdanie za 2011 r., w sytuacji gdy w 2010 r. prowadzono podatkową księgę przychodów i rozchodów
Jako osoba fizyczna, w 2010 r. prowadziłam podatkową księgę przychodów i rozchodów. Z uwagi na przekroczenie limitu przychodów zobowiązana byłam w 2011 r. do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Czy sprawozdanie finansowe za (...)
str. 49
2.
Czy zmiana stanu produktów wpływa na przychody w podatku dochodowym?
W wariancie porównawczym rachunku zysków i strat na przychody netto ze sprzedaży wpływa pozycja "Zmiana stanu produktów". W jakim celu i na jakim koncie ustala się zmianę (...)
str. 50
3.
Przekazanie materiałów do produkcji i ewidencja kosztów działalności operacyjnej w firmie produkcyjnej
Jesteśmy firmą produkcyjną. Koszty działalności operacyjnej księgujemy na kontach zespołu 4 i 5. W zespole 5 mamy wyszczególnione koszty zarządu i koszty produkcji. Stosujemy również konto 70-1. (...)
str. 53
4.
Sprzedaż własnej wierzytelności po obniżonej cenie
Sprzedaliśmy własną wierzytelność za 80% jej wartości. Jak zaksięgować tę sprzedaż? Sprzedaż wierzytelności jest sposobem na odzyskanie części należności przez wierzyciela w sytuacji, gdy dłużnik nie (...)
str. 56
5.
Wynagrodzenie urlopowe pracowników produkcyjnych
Czy wynagrodzenia pracowników bezpośrednio produkcyjnych (budowlanych) za czas ich urlopów należy zarachować w ciężar poszczególnych budów, czy w ciężar kosztów zarządu? Koszty wynagrodzeń urlopowych pracowników zatrudnionych przy (...)
str. 58
6.
Odsetki karne pobrane przez bank z tytułu nieterminowej spłaty kredytu
Bank pobrał odsetki karne z tytułu nieterminowej spłaty raty kredytu. Na jakim koncie zaksięgować takie odsetki? Czy należy odnieść je w ciężar kosztów finansowych? Odsetki karne z tytułu (...)
str. 59
7.
Wpłata za niezrealizowane zamówienie - odpisanie należności nieściągalnej
W 2008 r. spółka dokonała wpłaty za towar zamówiony przez Internet. Zamówienie nie zostało zrealizowane, gdyż okazało się, że firma, na rzecz której dokonano wpłaty, nie (...)
str. 60
8.
Odroczony podatek dochodowy z tytułu straty możliwej do odliczenia
Spółka w latach ubiegłych ponosiła stratę podatkową. W związku z tym ustaliła aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Za 2011 r. osiągnęła dochód i odliczyła 50% straty. Jakich księgowań powinna (...)
str. 60
9.
Ewidencja podwyższonych opłat z tytułu składowania odpadów komunalnych
Jesteśmy spółką z o.o. W 2011 r. otrzymaliśmy decyzję marszałka województwa w sprawie naliczenia podwyższonych opłat z tytułu składowania odpadów komunalnych za lata 2007-2009. Po uprawomocnieniu się decyzji wystąpimy (...)
str. 63
10.
Podatek od należności licencyjnej zapłacony za granicą
Spółka z o.o. sprzedała za granicę licencję. Zagraniczny kontrahent, płacąc za fakturę potrącił 10% podatku od należności licencyjnej (spółka przedstawiła certyfikat rezydencji). Jak zaksięgować potrącony podatek? (...)
str. 64
G.
WAŻNE INFORMACJE DLA KSIĘGOWYCH
IX.
Komunikaty
1.
Do podatkowej wyceny operacji na rachunku walutowym nie można stosować kursu historycznego - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
W związku z wątpliwościami naszych Czytelników zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów kolejny raz o wyjaśnienie kwestii czy przy rozchodzie walut z własnego rachunku walutowego kursem (...)
str. 66
2.
Terminy egzaminów na doradcę podatkowego
Na stronach internetowych Ministerstwa Finansów: www.mf.gov.pl zamieszczono: decyzję nr 20/V/2012 Sekretarza Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego z 13 kwietnia 2012 r. w sprawie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.