Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 29.04.2024 r., godz. 14:21 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 46.375 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39
NUMER BIEŻĄCY 9 (609) Z DNIA 01.05.2024
SPIS TREŚCI DODATKU DO NUMERU 7 (295) z dnia 01.04.2011
Jak ustalić własną politykę rachunkowości?
Dodatek nr 7
do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 7
z dnia 01.04.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
WSTĘP
Podstawowym aktem prawnym, na którym oparto wyjaśnienia zawarte w niniejszej publikacji, jest ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 (...)
str. 3
I.
ZAKRES I ISTOTA STOSOWANIA ZASAD (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI
1.
Co należy rozumieć przez przyjęte zasady (politykę) rachunkowości?
Ustawa o rachunkowości w art. 3 ust. 1 pkt 11 definiuje zasady (politykę) rachunkowości jako wybrane i stosowane przez jednostkę rozwiązania dopuszczone ustawą, w tym (...)
str. 3
2.
Zasady, którymi należy się kierować, dokonując wyboru rozwiązań dopuszczonych ustawą o rachunkowości
Dokonując wyboru zasad i metod oraz sposobów prowadzenia ksiąg rachunkowych spośród dopuszczonych ustawą o rachunkowości i dostosowując je do potrzeb jednostki, należy zapewnić wyodrębnienie w (...)
str. 5
3.
Zmiana zasad (polityki) rachunkowości
Czy jednostka może dokonać zmiany przyjętych zasad (polityki) rachunkowości? Przyjęte zasady (politykę) rachunkowości należy stosować w sposób ciągły, dokonując w kolejnych latach obrotowych jednakowego grupowania (...)
str. 8
II.
INFORMACJE DOTYCZĄCE OGÓLNYCH ZASAD PROWADZENIA KSIĄG RACHUNKOWYCH
1.
Określenia roku obrotowego i wchodzących w jego skład okresów sprawozdawczych
Każda jednostka prowadząca księgi rachunkowe powinna w dokumentacji zasad (polityki) rachunkowości określić rok obrotowy i wchodzące w jego skład okresy sprawozdawcze. Za rok obrotowy - (...)
str. 10
2.
Wskazanie miejsca prowadzenia ksiąg rachunkowych
Informacją, którą również należy zamieścić w polityce rachunkowości, jest miejsce prowadzenia ksiąg rachunkowych. 2.1. Księgi rachunkowe prowadzone przez jednostkę Księgi rachunkowe - co do zasady (...)
str. 11
3.
Technika prowadzenia ksiąg rachunkowych
Prowadzenie ksiąg rachunkowych jest to dokonywanie w księgach rachunkowych w sposób zorganizowany i ciągły, na podstawie dowodów księgowych, zapisów zdarzeń gospodarczych w porządku chronologicznym i (...)
str. 13
4.
Ustalenie sposobu sprawdzania i dekretowania dokumentów
Dowody księgowe są sprawdzane i dekretowane, przy czym: 1) sprawdzanie dowodów księgowych i ich zakwalifikowania do ujęcia w księgach rachunkowych obejmuje kontrolę merytoryczną, formalnoprawną i (...)
str. 14
III.
WYBÓR ROZWIĄZAŃ DOPUSZCZONYCH USTAWĄ O RACHUNKOWOŚCI
Przy wyborze metod wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego w zakresie, w jakim ustawa pozostawia wybór, jednostka powinna w szczególności określić: kryteria ustalania (...)
str. 16
1.
Kryteria ustalania odpisów aktualizujących
W myśl przepisów ustawy o rachunkowości, trwała utrata wartości aktywów uzasadnia dokonywanie odpisów aktualizujących ich wartość, które odnosi się w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych. Ustawa (...)
str. 16
2.
Metody tworzenia rezerw
Ustawa o rachunkowości (art. 3 ust. 1 pkt 21) określa rezerwy jako zobowiązania, których termin wymagalności lub kwota nie są pewne. Z przepisów ustawy o (...)
str. 20
3.
Ustalenie zasad amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
Wartość początkową środka trwałego stanowi jego cena nabycia lub koszt wytworzenia, powiększone o koszty poniesione na ulepszenie znajdującego się w używaniu środka trwałego. Cena nabycia (...)
str. 22
4.
Określenie kryteriów zaliczania środków trwałych do "niskocennych"
Ustawa o rachunkowości określa jedynie kryteria rzeczowe i prawne składników majątku, które mogą być zaliczane do środków trwałych, nie określa natomiast dolnej granicy wartości środków (...)
str. 25
5.
Wybór metody ewidencji i wyceny zapasów
Przepisy ustawy o rachunkowości stwarzają możliwość wyboru metod ewidencji zapasów, poziomu cen służących do ewidencji zapasów oraz ich wyceny w zależności od potrzeb i warunków (...)
str. 26
6.
Wybór metody wyceny rozchodu zapasów
Wycena zapasów rozchodowanych zależy od przyjętych rozwiązań ewidencyjnych. W przypadku gdy ceny nabycia, zakupu albo koszty wytworzenia jednakowych albo uznanych za jednakowe, ze względu na (...)
str. 30
7.
Metody rozliczania kosztów i przychodów dotyczących przyszłych okresów
Rozliczenia międzyokresowe przychodów Zgodnie z obowiązującymi w rachunkowości zasadami: memoriału (art. 6 ust. 1) i współmierności (art. 6 ust. 2), w księgach rachunkowych jednostki należy (...)
str. 31
8.
Wybór rachunku kosztów działalności operacyjnej
Każda jednostka prowadząca działalność gospodarczą, tj. działalność produkcyjną, handlową, budowlaną i usługową w celach zarobkowych, zobowiązana ustawą o rachunkowości do prowadzenia ksiąg rachunkowych, dokonuje wyboru (...)
str. 33
9.
Określenie wariantu sporządzania rachunku zysków i strat
Poza przyjęciem rozwiązania w zakresie ewidencji kosztów, jednostki ustalają sposób (metodę, wariant), według którego będą sporządzać rachunek zysków i strat. Wybór wariantu rachunku zysków i (...)
str. 33
10.
Wybór metody prezentacji przepływów pieniężnych
W świetle ustawy o rachunkowości rachunek przepływów pieniężnych można sporządzać metodą bezpośrednią lub pośrednią. Wyboru metody dokonuje kierownik jednostki, biorąc pod uwagę: specyfikę działalności jednostki, (...)
str. 34
IV.
WSKAZANIE UPROSZCZEŃ W ZASADACH RACHUNKOWOŚCI STOSOWANYCH PRZEZ JEDNOSTKĘ
Przepisy art. 4 ust. 1 ustawy o rachunkowości nakładają na jednostki obowiązek stosowania określonych tą ustawą zasad (polityki) rachunkowości w sposób zapewniający rzetelne i jasne (...)
str. 36
1.
Uproszczenia w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych
Ewidencja rzeczowych składników aktywów obrotowych Uproszczenie może dotyczyć wyboru metody ewidencji rzeczowych aktywów obrotowych spośród przewidzianych przepisami art. 17 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Do (...)
str. 36
2.
Uproszczenia w sporządzaniu sprawozdania finansowego
Sposób i zakres wykazywania informacji w obowiązujących jednostkę wzorach sprawozdań Poszczególne części składowe rocznego sprawozdania finansowego: wprowadzenie do sprawozdania finansowego, bilans, rachunek zysków i strat, (...)
str. 38
3.
Ustalenie wysokość progu istotności
Przepisy ustawy o rachunkowości zezwalają na stosowanie uproszczeń w ramach przyjętej polityki rachunkowości, o ile nie wpłynie to negatywnie na realizację podstawowego obowiązku określonego w (...)
str. 39
V.
SPOSÓB PROWADZENIA KSIĄG RACHUNKOWYCH
1.
Zakładowy plan kont
Zakładowy plan kont powinien ustalać wykaz kont księgi głównej, przyjęte zasady klasyfikacji zdarzeń, zasady prowadzenia kont ksiąg pomocniczych oraz ich powiązania z kontami księgi głównej. (...)
str. 40
2.
Wykaz zbiorów danych tworzących księgi rachunkowe
Z art. 13 ust. 1 ustawy o rachunkowości wynika, że księgi rachunkowe tworzą: dziennik, księga główna, księgi pomocnicze, zestawienia: obrotów i sald kont księgi głównej (...)
str. 40
3.
Opis systemu przetwarzania danych
Dokumentacja opisująca zasady (politykę) rachunkowości powinna zawierać opis systemu przetwarzania danych, a przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych przy użyciu komputera - opis systemu informatycznego zawierającego wykaz (...)
str. 41
4.
Ochrona danych oraz przechowywanie dokumentów i dowodów księgowych
Z przepisów ustawy o rachunkowości wynikają obowiązki jednostki w zakresie: gromadzenia i przechowywania dowodów księgowych (art. 4 ust. 3 pkt 6), posiadania dokumentacji opisującej przyjęte (...)
str. 41
VI.
PRZYKŁAD UCHWAŁY W SPRAWIE POLITYKI RACHUNKOWOŚCI WRAZ Z ZAŁĄCZNIKAMI
1.
Fragment uchwały wprowadzającej zasady (politykę) rachunkowości
Uchwała Spółki z o.o. "Alfa" z dnia 2 stycznia 2011 r. w sprawie zasad (polityki) rachunkowości (fragment) Na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy z (...)
str. 44
2.
Opis stosowanych metod wyceny oraz zasady ewidencji zdarzeń gospodarczych - załącznik nr 1 (fragment)
I. ZESPÓŁ 0 - AKTYWA TRWAŁE Konta zespołu 0 "Aktywa trwałe" służą do ewidencji składników majątku trwałego zarówno rzeczowego, jak i finansowego. Obejmują one: środki (...)
str. 45
3.
Wykaz stosowanych kont księgi głównej - załącznik nr 2
Wykaz kontNazwa konta Zespół 0 - Aktywa trwałe Środki trwałe 011Grunty (w tym prawo wieczystego użytkowania gruntu) 012Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej (...)
str. 48
4.
Wzór dowodu zastępczego w formie oświadczenia pracownika - załącznik nr 3
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . (miejscowość i data) Dowód (...)
str. 52
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.