Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 24 (378) z dnia 10.12.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
Informacja dla Czytelników
Szanowni Państwo! To już ostatni w bieżącym roku numer naszego czasopisma. Dziękuję Państwu za zaufanie jakim obdarzyliście nas wybierając Ubezpieczenia i Prawo Pracy. Mam nadzieję, (...)
str. 4
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Opłacanie składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe tylko do osiągnięcia rocznego limitu
Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób ubezpieczonych w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego (...)
str. 5
2.
Zwolnienie pracodawcy z opłacania składek na FP i FGŚP za zatrudnionego będącego wcześniej bezrobotnym
1) W dniu 28 listopada br. zawarliśmy umowę o pracę z osobą, która 27 listopada br. ukończyła 50 lat i od ponad dwóch miesięcy była (...)
str. 8
3.
Składka zdrowotna zleceniobiorcy, gdy zleceniodawca nie pobiera zaliczek na podatek dochodowy
Rolnik (osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej) zatrudnia osobę na podstawie umowy zlecenia za wynagrodzeniem określonym kwotowo. Zleceniobiorca z umowy zlecenia podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. (...)
str. 10
4.
Korzystanie z preferencyjnego opłacania składek ZUS przez przedsiębiorcę
Działalność gospodarczą prowadzę od 6 grudnia 2012 r. i dotąd składki na ubezpieczenia społeczne opłacałem na preferencyjnych warunkach. Od 7 grudnia br. (w związku z (...)
str. 11
5.
Tylko do 15 stycznia 2015 r. przedsiębiorcy mogą składać wnioski o umorzenie zaległych składek ZUS
Z dniem 15 stycznia 2013 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez (...)
str. 12
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
W 2015 r. możliwość swobodnego wyboru umowy zlecenia stanowiącej tytuł do ubezpieczeń społecznych
Spółka z o.o. zatrudniła zleceniobiorcę, który z tego tytułu podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. W umowie zlecenia zawartej do 31 marca 2015 r. wynagrodzenie określono (...)
str. 13
2.
Obowiązkowe ubezpieczenia społeczne osoby wykonującej kontrakt menadżerski w ramach działalności
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarłem kontrakt menadżerski. Czy w takim przypadku obowiązkowo podlegam ubezpieczeniom społecznym z działalności, czy z kontraktu menadżerskiego? Jeżeli w ramach (...)
str. 14
3.
Ubezpieczenie zdrowotne dla pełnoletniego dziecka jako członka rodziny pod warunkiem dalszego kształcenia
Syn pracownicy został skreślony z listy studentów. Czy obowiązani jesteśmy wyrejestrować go z ubezpieczenia zdrowotnego jako członka jej rodziny? Nadmieniamy, że ma on ukończone 23 lata. Tak, (...)
str. 16
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Premia uznaniowa w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego
Pracownicy według uznania pracodawcy otrzymują premie miesięczne. W przepisach wewnątrzzakładowych nie ma zapisu dotyczącego zasad ich wypłaty. Czy premie należy wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego? (...)
str. 17
2.
Uwzględnianie prowizji przy obliczaniu świadczeń chorobowych
Pracownicy zatrudnieni jako kierowcy zajmują się jednocześnie sprzedażą palet. Obok wynagrodzenia w stałej miesięcznej wysokości otrzymują prowizję naliczaną kwotowo za każde 10 sprzedanych palet. Czy prowizję (...)
str. 18
3.
Wysokość zasiłku chorobowego dla zleceniobiorcy
1) Zawarliśmy umowę zlecenia na okres od 1 kwietnia do 31 grudnia 2014 r. za wynagrodzeniem ustalonym kwotowo (15.750 zł), które jest wypłacane w miesięcznych (...)
str. 19
4.
Ustalenie zasiłku macierzyńskiego po długotrwałej chorobie
Pracownica bezpośrednio przed porodem korzystała z zasiłku chorobowego, a następnie świadczenia rehabilitacyjnego. Dla celów wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego podstawa wymiaru zasiłku chorobowego została zwaloryzowana. Jak ustalić (...)
str. 21
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Zasiłek za czas rehabilitacji odbywanej w szpitalu uzdrowiskowym
Pracownik przez cały miesiąc będzie przebywał na rehabilitacji w sanatorium. Zaświadczenie ZUS ZLA zostanie wystawione w ostatnim dniu jego pobytu w szpitalu uzdrowiskowym. Czy możemy (...)
str. 22
2.
Wypłata zasiłku po badaniu przez lekarza orzecznika ZUS
1) Pracownik od kilku tygodni jest niezdolny do pracy z powodu choroby i dostarcza kolejne zwolnienia lekarskie. Ostatnio otrzymał wezwanie do stawienia się na badanie (...)
str. 23
3.
Wystawianie zaświadczenia lekarskiego N-9 dla celów wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego
Za kilka tygodni pracownikowi wyczerpie się okres zasiłkowy. Lekarz leczący sugeruje złożenie wniosku o świadczenie rehabilitacyjne. Czy pracownik poniesie opłatę za wystawienie niezbędnego w tym (...)
str. 24
V.
Emerytury i renty
1.
Wykazanie w zaświadczeniu ZUS Rp-7 zasiłku chorobowego wypłaconego w następnym roku
Sporządzamy pracownikowi zaświadczenie o zarobkach na druku ZUS Rp-7. Na przełomie roku 2012 i 2013 przez kilka dni był on niezdolny do pracy i otrzymał zasiłek chorobowy, który (...)
str. 25
2.
Prawo do renty rodzinnej po zmarłych dziadkach
Zmarła pracownica wychowywała dwoje wnucząt. Czy przysługuje im renta rodzinna? Prawo do renty rodzinnej mają przyjęte na wychowanie i utrzymanie wnuki, które zgodnie z art. (...)
str. 27
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Zatrudnienie pracownika-ojca dziecka korzystającego z urlopu macierzyńskiego
Pracownikowi-ojcu dziecka zostanie udzielona część "podstawowego" urlopu macierzyńskiego (po wykorzystaniu przez matkę 14 tygodni tego urlopu). W tym czasie zamierzamy zawrzeć z nim drugą umowę (...)
str. 28
2.
Przekształcenie umowy na czas nieokreślony zawartej z młodocianym w "zwykłą" umowę o pracę
Z młodocianym zawarto umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego na czas nieokreślony. Nauka zawodu miała trwać trzy lata do dnia jej zakończenia egzaminem czeladniczym, (...)
str. 29
3.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę w razie przekształceń własnościowych firmy
W lipcu 2009 r. doszło do podziału spółki AB, z której wydzielono spółkę B jako nowy podmiot gospodarczy (poprzednia spółka nadal funkcjonowała). Większość pracowników spółki AB przeszła na (...)
str. 30
VII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Ustalanie wynagrodzenia w przypadku odwołania pracownika z urlopu
Pracownik korzystający z jednodniowego urlopu wypoczynkowego został z niego telefonicznie odwołany z powodu awarii. Przepracował jednak tylko część dniówki roboczej. Jaki to ma wpływ na jego czas pracy? (...)
str. 31
2.
Wynagrodzenie za okres uczestnictwa w szkoleniu w ramach podróży służbowej
Pracownik został wysłany w podróż służbową w celu uczestnictwa w szkoleniu. Jak obliczyć wynagrodzenie za to szkolenie, jeżeli oprócz stawki stałej miesięcznej uzyskuje on zmienną (...)
str. 32
3.
Uwzględnianie dodatku specjalnego w podstawie wymiaru nagrody jubileuszowej
Czy do podstawy naliczenia nagrody jubileuszowej należy doliczyć dodatek specjalny, który przysługuje pracownikowi MOPS z tytułu realizacji projektu unijnego? Nadmieniamy, że dodatek specjalny jest wypłacany (...)
str. 34
4.
Zajęcie przez komornika wkładu w kasie zapomogowo-pożyczkowej
Otrzymaliśmy od komornika sądowego zajęcie wierzytelności pracownika. Dotyczy ono wkładów do kasy zapomogowo-pożyczkowej. Czy komornik miał do tego prawo? Czy istnieją przepisy przewidujące kwotę wolną (...)
str. 35
5.
Termin rozliczenia zaliczek udzielonych pracownikowi
Pracownicy spółki pobierają zaliczki na zakupy dla firmy oraz delegacje. Zdarza się też, że wydatki te pokrywają z własnych środków. Jaki termin rozliczenia obowiązuje pracowników? W jakim (...)
str. 36
6.
Zwrot wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi po nieprawomocnym wyroku sądu
Pracodawca na podstawie nieprawomocnego wyroku sądu rejonowego wypłacił byłemu pracownikowi wynagrodzenie i odwołał się do sądu wyższej instancji. Czy w razie korzystnego dla pracodawcy rozstrzygnięcia, (...)
str. 38
VIII.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.1.
Niewykorzystany urlop na żądanie
W bieżącym roku pracownik skorzystał z dwóch dni urlopu na żądanie. Czy jeśli do końca roku nie wystąpi o pozostałe dni, należy mu ich udzielić (...)
str. 39
1.2.
Pierwszy urlop w razie zatrudnienia w grudniu
W dniu 4 grudnia 2014 r. zatrudniliśmy tegorocznego absolwenta szkoły wyższej, dla którego jest to pierwsza praca. Czy w bieżącym roku nabędzie on prawo do urlopu? Nie, pierwsze (...)
str. 40
1.3.
Udzielenie 14-dniowego urlopu na przełomie roku
Pracownikowi w ciągu roku udzielano kilkudniowych urlopów wypoczynkowych. Urlop 14-dniowy zamierza wykorzystać na przełomie roku. Czy w świetle przepisów prawa urlopowego jest to dopuszczalne? Zgodnie (...)
str. 40
1.4.
Planowanie urlopów
Do kiedy należy sporządzić plan urlopów wypoczynkowych na przyszły rok kalendarzowy? Przepisy nie narzucają tego terminu. Co więcej nie wskazują okresu, na który planuje się (...)
str. 41
2.
Urlop macierzyński dla pracownika-ojca dziecka, gdy matka nie ma statusu pracownika
Czy po urodzeniu się dziecka zatrudniony ojciec może skorzystać z części podstawowego urlopu macierzyńskiego, a następnie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, jeżeli matka (...)
str. 42
3.
Prawo do urlopu ojcowskiego, w tym w razie sprawowania pieczy zastępczej
1) Sąd na rozprawie o pozbawienie władzy rodzicielskiej, wydał zarządzenie tymczasowe o umieszczeniu (na czas postępowania) małoletnich w pieczy zastępczej pracownika. Czy z tego tytułu pracownikowi przysługuje urlop ojcowski? (...)
str. 43
4.
Urlop wypoczynkowy w informacji o warunkach zatrudnienia
Po 3-miesięcznym okresie próbnym zatrudniliśmy pracownika na czas określony wynoszący dwa lata. Czy w informacji o warunkach zatrudnienia powinniśmy podać wymiar urlopu należny za miesiące (...)
str. 44
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
W grudniu ostateczna korekta odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
W końcu grudnia pracodawca obowiązany jest do rozliczenia corocznego odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, dalej Fundusz. Tworzy się go bowiem z odpisu naliczanego w stosunku do przeciętnej (...)
str. 46
2.
Przeprowadzenie inwentaryzacji podczas choroby pracownika odpowiedzialnego materialnie
Jak postąpić w przypadku choroby osoby odpowiedzialnej materialnie za magazyn w terminie określonym w harmonogramie przeprowadzania inwentaryzacji rocznej? Czy taka osoba powinna upoważnić innego pracownika (...)
str. 47
3.
Właściwość miejscowa sądu pracy
Jaki sąd pracy należy wskazać w treści wypowiedzenia umowy o pracę oraz w świadectwie pracy, gdy siedziba firmy, miejsce zamieszkania pracownika i miejsce wykonywania pracy (...)
str. 48
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Zapewnienie pracownikowi środków higieny osobistej
Czy istnieje obowiązek zapewnienia pracownikom mydła i ręczników, a jeżeli tak, to czy dotyczy to wszystkich stanowisk pracy? Tak, każdy pracownik powinien mieć dostęp do mydła i ręczników. (...)
str. 49
D.
OBNIŻANIE KOSZTÓW ZATRUDNIENIA
1.
Podstawa prawna
Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników (niezależnie od wymiaru czasu pracy), który zamierza zmniejszyć zatrudnienie dokonując zwolnień z pracy, jest zobowiązany do przestrzegania nie tylko (...)
str. 51
2.
Charakterystyka zwolnień grupowych oraz indywidualnych
Dokonywane w trybie uregulowań ww. ustawy zwolnienia, w zależności od liczby jednocześnie zwalnianych pracowników, mogą mieć charakter grupowy albo indywidualny. Zwolnienia grupowe występują, gdy pracodawca (...)
str. 52
3.
Obowiązki pracodawcy przeprowadzającego zwolnienia grupowe
Powinnością pracodawcy zamierzającego przeprowadzić zwolnienia grupowe jest współdziałanie z występującymi u niego zakładowymi organizacjami związkowymi. W razie ich braku, uprawnienia konsultacyjne przysługują przedstawicielom pracowników, którzy (...)
str. 53
4.
Ochrona zatrudnionych podczas zwolnień grupowych
Pracodawca przeprowadzający zwolnienia powinien pamiętać o pracownikach korzystających ze szczególnej ochrony. Według art. 5 ust. 3 ustawy dopuszczalne jest wypowiedzenie pracownikom stosunków pracy w czasie urlopu trwającego co najmniej (...)
str. 56
5.
Ochrona przy zwolnieniach indywidualnych
Podczas zwolnień indywidualnych zakres ochrony niektórych grup pracowników różni się od ochrony obowiązującej dla zwolnień grupowych. Jednak zakres ochrony osób wymienionych w art. 5 ust. (...)
str. 57
6.
Prawo do odpraw pieniężnych
Pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę w ramach grupowego albo indywidualnego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna. Wysokość odprawy zależy od zakładowego stażu pracy i wynosi: jednomiesięczne wynagrodzenie, przy stażu (...)
str. 57
E.
VADEMECUM KADROWCA
XII.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Zgłaszanie pracowników do ubezpieczeń
1) Od 1 grudnia br. zatrudniliśmy nowego pracownika. W związku z tym przekazaliśmy do ZUS, w formie elektronicznej, zgłoszenie ZUS ZUA. Czy pracownik musi podpisać wersję papierową tego (...)
str. 58
2.
Nie zawsze umowa o dzieło zawarta z własnym pracodawcą jest tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń
1) W połowie października br. zawarliśmy umowę o dzieło z naszym pracownikiem. W umowie określiliśmy termin jej wykonywania od 3 listopada do 31 grudnia 2014 r. W czasie wykonywania dzieła pracownik korzysta (...)
str. 59
3.
Prawo przedsiębiorcy do preferencyjnego opłacania składek
Przez rok prowadziłem działalność gospodarczą i korzystałem z preferencyjnych zasad opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Działalność ta okazała się niedochodowa, a tym samym pod koniec 2013 r. została zlikwidowana. (...)
str. 60
4.
Zasiłek opiekuńczy na chore dziecko
1) Czy matce 2-letniego dziecka przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego za każdy dzień wskazany w zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA, jeśli ojciec nie pracuje? Tak. Jeżeli dziecko (...)
str. 60
5.
Waloryzacja podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego
W listopadzie 2014 r. otrzymaliśmy decyzję ZUS przyznającą pracownikowi świadczenie rehabilitacyjne od 30 września 2014 r. (pracownik późno złożył wniosek o przyznanie świadczenia). Czy należy zwaloryzować podstawę jego wymiaru? (...)
str. 61
6.
Wynagrodzenie i premia w podstawie wymiaru zasiłków
1) Czy ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego powinniśmy uzupełnić wynagrodzenie za miesiąc, w którym obok dwóch dni choroby wystąpił dzień nieobecności nieusprawiedliwionej? Tak, ale wyłącznie o dni (...)
str. 61
7.
Praca nadliczbowa a wynagrodzenie za urlop
W podstawie wymiaru wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy przypadający na przełomie miesięcy uwzględniliśmy wynagrodzenie i dodatki za pracę nadliczbową z "najstarszego" miesiąca przyjmowanego do podstawy. Innych składników zmiennych pracownik (...)
str. 62
8.
Ustalanie stażu urlopowego
1) W połowie listopada br. przyjęliśmy pracownika, który u poprzedniego pracodawcy przez 8 lat i 5 miesięcy był zatrudniony na 3/4 etatu. Czy podany okres podlega wliczeniu do (...)
str. 62
9.
Wymiar urlopu proporcjonalnego
1) Pracownik z 7-letnim stażem był zatrudniony na zastępstwo od 1 października do 7 listopada 2014 r. Było to jego kolejne zatrudnienie w bieżącym roku. Czy nabył prawo (...)
str. 63
10.
Urlop wypoczynkowy dla nauczyciela
1) Nauczyciel szkoły feryjnej korzystał z urlopu dla poratowania zdrowia od 7 stycznia do 12 grudnia br. Czy będzie mu przysługiwał urlop wypoczynkowy uzupełniający za bieżący (...)
str. 64
11.
Praca w systemie zmianowym opiekuna małego dziecka
Zatrudniamy w firmie ogrodniczej pracownicę samotnie wychowującą dziecko w wieku 6 lat. Czy może ona pracować w systemie 3-zmianowym? Osoby samotnie wychowujące dzieci będące pracownikami nie korzystają ze (...)
str. 64
F.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
O ile w 2015 r. wzrosną emerytury i renty?
Z dniem 1 marca 2015 r. zostanie przeprowadzona waloryzacja emerytur i rent polegająca na podwyższeniu kwoty świadczenia, w wysokości przysługującej w dniu 28 lutego 2015 (...)
str. 65
2.
Ułatwienia dla pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych
W Sejmie znajduje się rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy rozszerzają krąg osób niepełnosprawnych, (...)
str. 65
3.
Umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Mołdawią
Z dniem 1 grudnia 2014 r. weszły w życie: Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Mołdawii o ubezpieczeniu społecznym podpisana w Warszawie dnia 9 września (...)
str. 66
4.
Zmiany dla pracodawców po wejściu w życie ustawy deregulacyjnej
W Dzienniku Ustaw z dnia 27 listopada 2014 r., pod poz. 1662 opublikowano ustawę z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. (...)
str. 67
5.
Zasiłek macierzyński także dla ojca dziecka w razie śmierci nieubezpieczonej matki dziecka
W obecnie obowiązującym stanie prawnym, w razie śmierci matki dziecka, ubezpieczony ojciec dziecka ma możliwość skorzystania z prawa do zasiłku macierzyńskiego tylko wówczas, gdy matka dziecka w dniu porodu (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.