Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 15 (369) z dnia 01.08.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zasady ustalania podstawy wymiaru składek
1.
Bony żywieniowe na zakup gotowych posiłków bez składek ZUS
Pracodawca niemający obowiązku zapewnienia pracownikom posiłków na podstawie przepisów bhp, zamierza z własnych środków zapewnić wszystkim pracownikom (bez względu na wymiar czasu pracy) dofinansowanie do (...)
str. 4
2.
Dodatek za rozłąkę w podstawie wymiaru składek ZUS
Zatrudniliśmy pracownika zamieszkującego poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy. Z tego tytułu pracodawca przyznał pracownikowi dodatek za rozłąkę. Czy kwota tego dodatku jest (...)
str. 5
3.
Zwolnienie z oskładkowania odprawy dla pracownika powołanego do służby przygotowawczej
Czy odprawa pieniężna wypłacona pracownikowi powołanemu do służby przygotowawczej jest wyłączona z oskładkowania? Tak. Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wyłączone (...)
str. 6
4.
Rekompensata z tytułu zaprzestania wypłaty nagrody jubileuszowej wyłączona z oskładkowania
Zakładowy układ zbiorowy pracy przewidywał wypłatę nagród jubileuszowych pracownikom nie częściej niż co 5 lat. Obecnie zamierzamy dokonać w nim zmian polegających na likwidacji nagród (...)
str. 7
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Ubezpieczenia w ZUS żony przedsiębiorcy wykonującej zlecenie w jego firmie
Każde z małżonków prowadzi własną działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Z tego tytułu podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Żona (...)
str. 8
2.
Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny
Pracownik jest zatrudniony od 1 lutego br. W połowie lipca br. poinformował pracodawcę, że jego 6-letnie dziecko powinno zostać zgłoszone jako członek jego rodziny do (...)
str. 9
3.
Zbieg tytułu ubezpieczenia dla pracownika na urlopie bezpłatnym wykonującego działalność i zlecenie
Pracownik pełnoetatowy przebywa na urlopie bezpłatnym od 1 lipca do 31 sierpnia 2014 r. W okresie tego urlopu wykonuje umowę zlecenia zawartą z własnym pracodawcą, (...)
str. 10
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Wynagrodzenie chorobowe w razie niezdolności do pracy powstałej w drugim miesiącu zatrudnienia
Jak należy ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, gdy niezdolność pracownika do pracy z powodu choroby powstała w miesiącu następnym od zawarcia umowy o pracę? Dla (...)
str. 12
2.
Wliczenie wynagrodzenia rocznego do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego dla nauczyciela
Nauczyciel zatrudniony od 1 stycznia 2013 r. przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia (od 1 maja 2013 r. do 30 kwietnia 2014 r.). W marcu (...)
str. 13
3.
Ustalenie wysokości zasiłku chorobowego dla zleceniobiorcy
1) Od 3 marca br. zatrudniamy na umowę zlecenia osobę, która z tego tytułu podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Wynagrodzenie za wykonywanie umowy zostało określone według (...)
str. 14
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Okres zasiłkowy w razie niezdolności do pracy po świadczeniu rehabilitacyjnym
Pracownik po wykorzystaniu pełnego okresu zasiłkowego przebywał na świadczeniu rehabilitacyjnym przyznanym na 2 miesiące. Po 4 tygodniach od powrotu do pracy ponownie stał się niezdolny (...)
str. 16
2.
Zasiłek chorobowy w razie złożenia zaświadczenia lekarskiego za okres wsteczny
Od kilku tygodni jeden z pracowników nie zgłaszał się do pracy. Obecnie dostarczył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA wystawione - dzień przed jego dostarczeniem - przez (...)
str. 17
3.
Jakie zasiłki przysługują pracownicy zwolnionej w okresie ciąży w związku z likwidacją pracodawcy?
Była pracownica, z którą rozwiązaliśmy umowę o pracę z powodu likwidacji pracodawcy, zarejestrowała się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Z uwagi na krótki okres (...)
str. 18
V.
Emerytury i renty
1.
Informacja dla ubezpieczonych o składkach emerytalnych zapisanych na koncie w ZUS
Czy ZUS przesyła ubezpieczonym informację o składkach emerytalnych zapisanych na koncie w ZUS? Tak. Zgodnie z art. 50 ust. 1 ustawy o sus, ZUS jest (...)
str. 20
2.
Wyrównanie renty z tytułu niezdolności do pracy przyznanej po wyroku sądu
ZUS odmówił pracownikowi prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy uznając, że nie posiada on wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego. Jedno za świadectw pracy (...)
str. 23
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Uwzględnianie w stażu zakładowym okresu zatrudnienia w przejętej firmie
Przejęliśmy w trybie art. 231 K.p. oddział spółki, którego pracownicy są zatrudnieni na czas nieokreślony. Jedną z tych osób zamierzamy zwolnić. Jaki obowiązuje ją okres wypowiedzenia? Czy w treści świadectwa pracy (...)
str. 24
2.
Konsultacja związkowa wypowiedzenia umowy o pracę
1) Zamierzamy wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi, który nie jest członkiem związku zawodowego. Czy ta okoliczność zwalnia pracodawcę z obowiązku konsultacji związkowej? Samo ustalenie, że pracownik nie jest członkiem (...)
str. 25
3.
Kto reprezentuje spółkę z o.o. przy zawieraniu umowy o pracę z członkiem jej zarządu?
Czy do podpisania umowy o pracę z członkiem zarządu, który jednocześnie zostanie zatrudniony na podstawie umowy o pracę na stanowisku robotniczym, konieczne jest powołanie pełnomocnika (...)
str. 28
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Czas pracy pracownika niepełnosprawnego po wejściu w życie wyroku TK
Od 10 lipca br. osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym i umiarkowanym są objęte obniżonymi normami czasu pracy wynoszącymi 7 godzin na dobę i 35 godzin na tydzień bez konieczności uzyskiwania zaświadczenia lekarskiego (...)
str. 29
2.
Planowanie dyżurów domowych pracownikom jednostki samorządowej
Pracownicy jednostki samorządowej pracują w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku (od 700 do 1500). Do zadań firmy należy m.in. usuwanie awarii sieci wodno-kanalizacyjnej, co wiąże się z koniecznością stosowania dyżurów domowych (...)
str. 34
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Ustalanie stawki urlopowej ze składników zmiennych
1) Przepisy prawa pracy nakazują wypłacanie wynagrodzenia za dany miesiąc niezwłocznie, nie później jednak niż do 10. dnia miesiąca następnego. Najczęściej terminem wypłaty jest ostatni dzień miesiąca (...)
str. 36
2.
Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy
Jak obliczyć ekwiwalent za urlop pracownikowi, który był zatrudniony na część etatu? Na wynagrodzenie tej osoby składało się wynagrodzenie ustalone w stałej stawce miesięcznej oraz zmienna premia kwartalna. Różnica (...)
str. 37
3.
Wynagrodzenie w przypadku łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą oraz wypoczynkiem
Czy w okresie urlopu rodzicielskiego łączonego z pracą na część etatu można pracownikowi udzielić urlopu wypoczynkowego? Jak obliczyć wynagrodzenie oraz ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w tych okolicznościach? Pracownikowi, który łączy (...)
str. 39
4.
Praca ponadwymiarowa niepełnoetatowca nie zawsze uprawnia do dodatków
Pracodawca zatrudnia kilku niepełnoetatowców, którym nie określił limitu godzin, po przekroczeniu którego przysługują im dodatki jak za godziny nadliczbowe. Czy mimo tego jest obowiązany je wypłacać? Stosownie (...)
str. 41
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Wydanie nowego świadectwa pracy w następstwie wykonania wyroku sądu pracy
1) Pracownik wygrał spór z pracodawcą o odszkodowanie za nieprawidłowe rozwiązanie z nim stosunku pracy w trybie dyscyplinarnym. Sąd ponadto zobowiązał pracodawcę do sprostowania świadectwa pracy. W jaki sposób należy tego dokonać? (...)
str. 43
2.1.
Ustalanie stanu zatrudnienia
Firma prowadzona w formie spółki zwiększa od początku roku zatrudnienie, które w lipcu br. osiągnęło 52 etaty. Czy zarząd powinien poinformować załogę o możliwości utworzenia (...)
str. 44
2.2.
Wybory członków rady pracowników
Jakie powinności wynikające z ustawy o informowaniu pracowników... ciążą na pracodawcy, u którego przeciętne zatrudnienie wynosi 50 osób? Oprócz omówionego powyżej obowiązku informacyjnego o wymaganym (...)
str. 46
3.
Czy osobom objętym ustawą kominową przysługuje dofinansowanie do wypoczynku?
Czy prezes zarządu oraz główny księgowy spółki, których wysokość wynagrodzenia ogranicza ustawa kominowa, mogą otrzymać z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dofinansowanie do wczasów? Nie, tego (...)
str. 47
4.
Zatarcie kary z odpowiedzialności porządkowej pracownika
Kilka miesięcy temu na pracownika nałożono karę porządkową (upomnienie). Obecnie pracownik ten znów dopuścił się naruszenia dyscypliny pracy i będzie ukarany naganą. Kiedy ulegnie zatarciu (...)
str. 48
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP
1.
Wypadek w podróży służbowej odbywanej prywatnym samochodem pracownika
Jakie roszczenia wobec pracodawcy ma pracownik, który uległ wypadkowi samochodowemu lub uczestniczył w kolizji drogowej przebywając w podróży służbowej odbywanej prywatnym pojazdem? Dobór środka komunikacji w podróży służbowej został (...)
str. 49
D.
VADEMECUM KADROWCA
XI.
Dodatkowa praca w aspekcie zachowania prawa do odpoczynków oraz pięciodniowego tygodnia pracy
Zatrudnienie w systemie podstawowym, w którym praca jest planowana w stałych godzinach od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy), daje gwarancję (...)
str. 52
1.
Nadgodziny w dniu powszednim
Powszechnym przypadkiem polecenia dodatkowej pracy są nadgodziny w dniu, będącym dla pracownika dniem pracy (tzw. nadgodziny dobowe). Najczęściej konieczność nadliczbowej pracy powstaje bezpośrednio po wypracowaniu godzin zaplanowanych na dany (...)
str. 52
2.
Zmiana rozkładu czasu pracy
W podanych okolicznościach gdyby pracodawca porozumiał się z pracownikiem, wezwanie do pracy po godzinach (na 1517) można byłoby zakwalifikować jako zmianę obowiązującego pracownika rozkładu. W (...)
str. 54
3.
Praca w wolną sobotę
Analizując powołane w punkcie 1 i 2 przykłady przy przyjęciu wariantu zmiany harmonogramu, w drugim dniu w przedziale między godzinami od 1517 do 2150 pozostało 6 godzin i 33 minuty, które przypadają na sobotę, (...)
str. 55
4.
Praca w niedzielę
Zmiana godzin trwania doby piątkowej pozostaje bez wpływu na dobę niedzielną, która zgodnie z art. 133 § 3 K.p. obejmuje 24 kolejne godziny od 600 w tym dniu, chyba że u danego pracodawcy (...)
str. 56
5.
Równoważenie odpoczynków
Ustawodawca przewiduje możliwość udzielenia pracownikowi równoważnego okresu odpoczynku dobowego w okresie rozliczeniowym jedynie, gdy przepis dopuszcza jego skrócenie. W odniesieniu do odpoczynku tygodniowego katalog sytuacji (...)
str. 57
1.
Definicja pracy nadliczbowej
Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy (dobową lub tygodniową), a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu (...)
str. 58
2.
Normalne wynagrodzenie za godziny nadliczbowe
Wykładni pojęcia normalnego wynagrodzenia dokonał Sąd Najwyższy, który w postanowieniu z dnia 15 lutego 2012 r. (sygn. akt I PK 156/11) wyjaśnił, że: "(...) Przez (...)
str. 58
3.
Podstawa obliczania dodatku za godziny nadliczbowe
Wysokość dodatku za godziny nadliczbowe zależy od rodzaju oraz pory dnia, w których była wykonywana dodatkowa praca, a także od kategorii normy (wymiaru), która została przekroczona i wynosi 50% lub 100%. (...)
str. 60
4.
Dodatki za przekroczenia dobowe
Jak wyjaśnił Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy (znak: GPP-306-4560--32/09/PE/RP), godziny nadliczbowe z przekroczenia dobowej normy czasu pracy powstają w dniu, w którym wystąpiły. Zatem pracownik (...)
str. 61
5.
Dodatki za przekroczenia średniotygodniowe
Za każdą godzinę pracy przekraczającej przeciętną tygodniową normę czasu pracy pracownikowi przysługuje 100% dodatek do wynagrodzenia. Przykład 5 Zakładamy, że pracownik, o którym mowa w (...)
str. 61
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Zmiany w ustawie o rehabilitacji
W Dzienniku Ustaw z dnia 1 lipca 2014 r., pod poz. 877 opublikowano ustawę z dnia 10 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji (...)
str. 63
2.
Rozszerzenie katalogu postanowień sądu upadłościowego skutkującego uznaniem pracodawcy za niewypłacalnego
W Dzienniku Ustaw z dnia 11 lipca 2014 r., pod poz. 923 opublikowano ustawę z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o ochronie (...)
str. 63
3.
Nowe wzory wniosków w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych
W Dzienniku Ustaw z dnia 27 czerwca 2014 r., pod poz. 853 opublikowano rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24 czerwca 2014 r. (...)
str. 63
4.
Refundacja ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom
W Dzienniku Ustaw z dnia 30 czerwca 2014 r., pod poz. 865 opublikowano rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2014 r. (...)
str. 64
5.
Prace interwencyjne i roboty publiczne oraz jednorazowa refundacja kosztów z tytułu opłaconych składek ZUS
W Dzienniku Ustaw z dnia 30 czerwca 2014 r., pod poz. 864 opublikowano rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24 czerwca 2014 r. (...)
str. 64
6.
Wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli
W Dzienniku Ustaw z dnia 11 lipca 2014 r., pod poz. 922 opublikowano rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 czerwca 2014 r. zmieniające rozporządzenie (...)
str. 65
7.
Opodatkowanie nieodpłatnych świadczeń pracowniczych - wyrok TK
W dniu 8 lipca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Prezydenta Konfederacji Lewiatan dotyczący opodatkowania świadczeń, które mogą być nawet potencjalnie otrzymane przez pracownika w (...)
str. 65
8.
Ulgi w spłacie należności składkowych ZUS a prawo do dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych - stanowisko MPiPS
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych w dniu 23 czerwca 2014 r. zajęło stanowisko w sprawie wpływu rozłożenia należności składkowych na raty lub ich odroczenia (...)
str. 66
9.
Składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne
Podstawę wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne stanowi kwota deklarowanego miesięcznego dochodu, nie niższa jednak od kwoty odpowiadającej przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw z (...)
str. 67
10.
Aktualizacja programu PŁATNIK - wersja 9.01.001D
ZUS na stronie internetowej www.zus.pl poinformował, że: "(…) od 15.07.2014 r. został udostępniony pakiet aktualizacyjny programu PŁATNIK. Zmiany w oprogramowaniu: 1) Udostępnienie nowych słowników. 2) Dodanie nowej funkcjonalności, (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.