Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 16 maja 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 15.05.2024 r., godz. 12:46 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 45.382 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Uwaga: Do 17 maja 2024 r. czas na dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe do nowych wymagań
Płace w sytuacjach wątpliwych
Dodatek nr 8
do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 8
z dnia 10.04.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
WSTĘP
Przepisy określające zasady wypłacania wynagrodzenia za pracę nie są zbyt rozbudowane i od lat nie były modyfikowane. Mimo to, wciąż budzą liczne kontrowersje, o czym (...)
str. 3
I.
OGÓLNE ZASADY WYPŁATY WYNAGRODZENIA
Wynagrodzenie stanowi ekwiwalent za pracę, w związku z czym - co do zasady - przysługuje za pracę wykonaną. Jedynie wyjątkowo pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia (...)
str. 3
1.
Wykonywanie dodatkowych czynności w godzinach pracy a wynagrodzenie
Czasem okazuje się, że przydzielone pracownikowi zadania nie wystarczają na wypełnienie całego dnia pracy, co stanowi nierzadko argument dla pracodawcy, aby powierzyć mu dodatkowe czynności (...)
str. 4
2.
Praca na dwóch stanowiskach a ustalanie wynagrodzenia
Nie ma przeszkód prawnych, aby ustalić pracownikowi łączone stanowisko pracy, np. magazynier-kierowca. Pracownik może bowiem wykonywać różne rodzaje prac na rzecz jednego pracodawcy. Zasadnicze znaczenie (...)
str. 5
3.
Zasady odbierania świadczeń pozapłacowych
Pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników, nieobjętych zakładowym lub ponadzakładowym układem zbiorowym, warunki wynagradzania ustala w regulaminie wynagradzania (art. 772 § 1 K.p.). W (...)
str. 6
4.
Zmiana terminu wypłaty a wypowiedzenie zmieniające
Termin wypłaty wynagrodzenia powinien być określony w regulaminie pracy (art. 1041 § 1 pkt 5 K.p.). Regulamin pracy, a także każda wprowadzona do niego zmiana, (...)
str. 6
II.
POTRĄCENIA
W przepisach Kodeksu pracy dotyczących ochrony wynagrodzenia za pracę umiejscowiono także przepisy dotyczące potrąceń z wynagrodzenia. W szczególności określają one katalog należności, jakie mogą zostać (...)
str. 7
1.
Składniki wynagrodzenia podlegające i niepodlegające ochronie przed potrąceniami
Ponieważ przepisy Kodeksu pracy w części dotyczącej potrąceń posługują się pojęciem wynagrodzenia, nie dookreślając o jakie składniki wynagrodzenia chodzi, celem wyjaśnienia co wchodzi w skład (...)
str. 10
2.
Potrącenia ze świadczeń socjalnych
Powstaje wątpliwość, czy pracodawca może dokonać potrąceń również ze świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W celu wyjaśnienia tych wątpliwości stanowisko zajął Departament Prawa Pracy (...)
str. 11
3.
Składka zdrowotna a potrącenia
Prawidłowe dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia pracownika w pierwszej kolejności wymaga właściwego ustalenia podstawy wymiaru tych potrąceń. Jak wynika wprost z treści art. 87 § 1 (...)
str. 12
4.
Termin dokonywania odliczenia z wynagrodzenia
Należy pamiętać, że odliczenie kwoty nadpłaconego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 87 § 7 K.p., jest możliwe tylko w następnym, tj. najbliższym terminie płatności (...)
str. 12
5.
Możliwość potrącenia przez pracodawcę swojej wierzytelności
Pracodawca nie może bez zgody pracownika potrącić swojej wierzytelności, na którą posiada tytuł wykonawczy, wynikającej z pobrania przez pracownika nienależnego wynagrodzenia (por. wyrok SN z (...)
str. 13
6.
Rozumienie pojęcia zaliczka pieniężna
Części wynagrodzenia wypłaconego na poczet przyszłego wynagrodzenia przed terminem jego wymagalności nie należy utożsamiać z zaliczką pieniężną (por. wyrok SN z dnia 24 lipca 2001 (...)
str. 13
7.
Koszty uzyskania przychodu a kwota wolna od potrąceń
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 r. (Dz. U. nr 192, (...)
str. 14
8.
Kwoty wolne od potrąceń w 2012 r.
W 2012 r. kwota wolna w przypadku egzekucji należności niealimentacyjnych z wynagrodzenia pracownika pełnoetatowego, który ma prawo do podstawowych kosztów uzyskania przychodów (111,25 zł) oraz (...)
str. 15
9.
Potrącenia w pierwszym roku pracy
Problem pojawia się przy potrącaniu wierzytelności z wynagrodzenia pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy. Przepisy nakazują zapewnić takiemu pracownikowi wynagrodzenie w wysokości co najmniej (...)
str. 16
10.
Potrącenia w przypadku dwóch wypłat w jednym miesiącu
Kolejna istotna kwestia dotyczy sytuacji, w której w jednym miesiącu pracownik otrzymuje dwie wypłaty. W takim przypadku przepisy nie określają jak powinno się liczyć kwotę (...)
str. 17
11.
Kwota wolna od potrąceń w przypadku wypłat w kolejnym roku kalendarzowym
Zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektoratu Pracy z dnia 26 stycznia 2011 r. w sprawie kwoty wolnej od potrąceń przy wypłatach należności za rok poprzedni w (...)
str. 17
12.
Kwoty wolne od potrąceń dobrowolnych niepełnoetatowca
Kwoty wolne od potrąceń dobrowolnych wskazane w treści przepisu dotyczą pracowników zatrudnionych na pełen etat. Jednak kwotą wolną od potrąceń dobrowolnych pracownika zatrudnionego w niepełnym (...)
str. 17
13.
Forma zgody na potrącenia dobrowolne
Pracodawca w celu dokonywania z wynagrodzenia pracownika potrąceń o dobrowolnym charakterze, musi pamiętać o tym, że pisemna zgoda pracownika nie może być blankietowa, ale musi (...)
str. 18
14.
Potrącenie nadpłaconego wynagrodzenia
W przypadku, gdy pracownik otrzymał wynagrodzenie w zawyżonej wysokości, w związku z tym, iż zostało ono, z winy pracodawcy (jego wyspecjalizowanych służb) źle naliczone, potrącenie (...)
str. 19
III.
NAGRODY I PREMIE
Bardzo często obok wynagrodzenia zasadniczego pracodawcy przyznają pracownikom dodatkowe świadczenia, w postaci różnego rodzaju nagród lub premii. Charakter tych świadczeń bywa bardzo zróżnicowany i często (...)
str. 20
1.
Nagroda a dyskryminacja
Przepisy zezwalają na przyznawanie pracownikom nieobowiązkowych świadczeń w postaci nagród i wyróżnień, według woli i uznania pracodawcy (art. 105 K.p.). Swoboda ta obejmuje zarówno samo (...)
str. 21
2.
Uzależnienie prawa do premii od wykonania zadania w całości
Regulamin wynagradzania może stanowić, że dla uzyskania premii pracownik powinien np. zrealizować pewne zadania premiowe. Ponadto często uzależniają prawo do premii od wykonania w całości (...)
str. 22
3.
Premia a kierownictwo
Zgodnie z art. 24126 § 2 K.p., zakładowy układ zbiorowy pracy nie może określać warunków wynagradzania pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy, w rozumieniu (...)
str. 24
4.
Premia uznaniowa a nadgodziny
Charakter danego świadczenia (uznaniowy lub regulaminowy) ma również istotny wpływ na to, czy będzie ono uwzględniane przy naliczaniu innych należności np. z tytułu pracy w (...)
str. 25
5.
Premia i nagroda w jednym
Jak wskazano powyżej, dodatkowe świadczenia mogą budzić wiele wątpliwości, ze względu na ich bardzo różnorodny charakter. Często nawet sami pracodawcy nie wiedzą, czy wypłacane przez (...)
str. 27
6.
Nowy pracodawca a zasady premiowania
Zgodnie z art. 231 K.p. w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę staje się on stroną dotychczasowych stosunków pracy, którą obciążają (...)
str. 28
7.
Premia w razie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy
W przypadku rozwiązania umowy za wypowiedzeniem, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za okres wypowiedzenia. W trakcie jego trwania zatrudniony zachowuje bowiem wszelkie uprawnienia pracownicze, w tym prawo (...)
str. 29
8.
Premie zależne od zysku lub sytuacji finansowej pracodawcy
Akty wewnątrzzakładowe mogą uzależniać prawo do premii od wypracowanego przez firmę zysku lub od sytuacji finansowej pracodawcy. Przyjęcie takiego rozwiązania może powodować spory, co do (...)
str. 30
IV.
WYNAGRODZENIE ZA PRACĘ W GODZINACH NADLICZBOWYCH
Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych składa się z 2 składników wymienionych w art. 1511 § 1 zdanie pierwsze K.p. Są to: normalne wynagrodzenie oraz (...)
str. 32
1.
Dodatek funkcyjny a podstawa obliczania dodatku za nadgodziny
Obliczając dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych niewątpliwie musimy uwzględnić wynagrodzenie zasadnicze pracownika. Przez lata natomiast trwał spór wśród ekspertów prawa pracy, czy do kategorii (...)
str. 33
2.
Obliczanie dodatku za nadgodziny dobowe
W praktyce wiele wątpliwości budzi sposób ustalania wynagrodzenia i dodatków za pracę w nadgodzinach dobowych, przypadających w trakcie okresu rozliczeniowego. Wynika to stąd, że przepisy (...)
str. 34
3.
Obliczanie dodatku za nadgodziny średniotygodniowe
Podobnie jak w przypadku nadgodzin dobowych przypadających w trakcie okresu rozliczeniowego, przepis nie rozstrzyga również jaki dzielnik należy zastosować przy ustalaniu stawki godzinowej wynagrodzenia i (...)
str. 35
V.
WYNAGRODZENIE ZA URLOP I INNE NIEOBECNOŚCI
Podstawowe zasady jego ustalania reguluje art. 172 K.p., zgodnie z którym pracownik powinien otrzymać za czas urlopu takie wynagrodzenie, jakby w tym czasie pracował. Jednocześnie (...)
str. 36
1.
Znaczne wahania wynagrodzenia a wynagrodzenie urlopowe
W przypadku znacznych wahań wynagrodzenia średnia z wynagrodzeń zmiennych może być liczona z okresu wydłużonego do 12 miesięcy. Niestety żaden przepis nie definiuje pojęcia znacznych (...)
str. 38
2.
Wynagrodzenie za urlop szkoleniowy - w zależności od daty podjęcia nauki
Przepis art. 1031 § 3 K.p. przewiduje, że za czas urlopu szkoleniowego oraz zwolnienia z całości lub części dnia pracy, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. (...)
str. 39
3.
Wynagrodzenie za urlopy okolicznościowe - brak wypłaty zmiennego składnika
Urlopy okolicznościowe to nic innego jak zwolnienia od pracy oraz okresy niewykonywania pracy, za które przepis szczególny przewiduje prawo pracownika do wynagrodzenia. Odnosi się do (...)
str. 40
4.
Odszkodowanie z art. 55 § 11 K.p. w razie niewypłacania zmiennych składników wynagrodzenia
Mocą § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia o wynagrodzeniu w przypadku odszkodowania przysługującego pracownikowi, który rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego (...)
str. 41
VI.
WYNAGRODZENIE ZA CZĘŚĆ MIESIĄCA
Konieczność ustalania wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca według regulacji rozporządzenia o wynagrodzeniu wystąpi w praktyce u pracowników wynagradzanych stałą miesięczną stawką wynagrodzenia. Zasady obliczania wynagrodzenia (...)
str. 43
1.
Wynagrodzenie za część miesiąca przy 30-dniowej chorobie
Metoda ustalania wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca jest ułomna, gdyż niektóre miesiące w roku mają więcej niż 30 dni, co powoduje, że w praktyce możliwym (...)
str. 44
2.
Zmiana etatu w trakcie miesiąca
Nieobecność w pracy nie jest jedyną przyczyną, która spowoduje po stronie pracodawcy konieczność ustalenia wynagrodzenia za część miesiąca. Obowiązek ten powstanie w praktyce również w (...)
str. 45
3.
Zmniejszanie ryczałtu za nadgodziny w przypadku nieobecności przez część miesiąca
Możliwość proporcjonalnego ograniczenia wynagrodzenia w przypadku nieprzepracowania pełnego miesiąca dotyczy nie tylko wynagrodzenia sensu stricto, lecz również niektórych mniej popularnych elementów wynagrodzenia, np. ryczałtu za (...)
str. 46
4.
Wynagrodzenie za część miesiąca pracowników młodocianych
Przedstawione zasady ustalania wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca stosuje się również do pracowników młodocianych, zatrudnionych w celu praktycznej nauki zawodu. Ustalając wynagrodzenie młodocianego za przepracowaną (...)
str. 47
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.