Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w działalności gospodarczej i najmie
Dodatek nr 18
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 24
z dnia 20.12.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
PRZYCHODY Z DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
I.
Zagadnienia ogólne
1.1.
Podatnik rozpoczynający działalność
Dochody osiągane przez podatników PIT z pozarolniczej działalności gospodarczej zasadniczo są opodatkowane według skali podatkowej, chyba że podatnik rozpoczynający taką działalność złoży wniosek lub oświadczenie (...)
str. 3
1.2.
Podatnik kontynuujący działalność
Jedną z przesłanek decydujących o stosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przez podatników kontynuujących w 2015 r. prowadzenie działalności gospodarczej, w tym takich, (...)
str. 4
1.3.
Podstawa opodatkowania i termin uiszczania podatku
Podstawę opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych stanowi przychód, co oznacza, że nie ma możliwości pomniejszania przychodu o koszty jego uzyskania. Możliwe jest natomiast obniżenie przychodu o: (...)
str. 5
2.
Jak prowadzić ewidencję przychodów?
Podatnicy opodatkowujący przychody z działalności gospodarczej ryczałtem ewidencjonowanym muszą prowadzić ewidencję przychodów. Obliguje ich do tego art. 15 ust. 1 ustawy. Wzór tej ewidencji oraz (...)
str. 6
2.1.
Założenie ewidencji
Ryczałtowcy prowadzą ewidencję przychodów odrębnie na każdy rok podatkowy. Obowiązek prowadzenia ewidencji powstaje od dnia, od którego ma zastosowanie opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów (...)
str. 6
2.2.
Sposób prowadzenia
Ryczałtowcy mogą prowadzić ewidencję przychodów: w sposób tradycyjny, tj. w wersji papierowej, lub   przy użyciu technik informatycznych. Ewidencja przychodów prowadzona w sposób tradycyjny musi być zbroszurowana, a jej (...)
str. 7
2.3.
Podsumowanie zapisów i ustalenie ryczałtu
Przychody objęte poszczególnymi stawkami ryczałtu należy wpisywać w ewidencji odrębnie w przeznaczonych do tego kolumnach. Naruszenie tej zasady skutkuje koniecznością ustalenia kwoty ryczałtu od całości (...)
str. 8
2.4.
Przechowywanie ewidencji i dokumentacji księgowej
Ewidencję przychodów oraz dowody, na podstawie których są dokonywane wpisy do ewidencji, a także dowody zakupu towarów, stosownie do okoliczności, przechowuje się w miejscu: wykonywania (...)
str. 8
2.5.
Skutki nieprawidłowego prowadzenia ewidencji
Stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy, gdy podatnik prowadzi działalność, z której przychody opodatkowane są różnymi stawkami, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według (...)
str. 9
3.1.
Zróżnicowanie stawek
Podatnicy, którzy na zasadach określonych w ustawie opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, muszą stosować stawki ryczałtu określone przepisami. Zwróć uwagę! Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (...)
str. 10
3.2.
Ustalenie właściwej stawki
Działalność usługowa Ustawa wyróżnia m.in. działalność usługową, czyli pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem (...)
str. 10
4.1.
Kwalifikacja przychodów
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą, dla której jako formę opodatkowania wybrał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, w zakresie ustalania przychodów z działalności zobowiązany jest stosować art. 14 (...)
str. 14
4.2.
Ustalenie stawki dla wybranych kategorii przychodów
Sprzedaż środka trwałego Ustawodawca do przychodów z działalności gospodarczej, poza przychodami ze sprzedaży towarów i usług, zalicza również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą (...)
str. 14
5.
Przerwa w opłacaniu ryczałtu
Przedsiębiorcy, którzy wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, za okres objęty zawieszeniem wykonywania działalności są zwolnieni z obowiązku obliczania i wpłacania tego ryczałtu za okresy miesięczne (...)
str. 17
6.
Zalety i wady ryczałtu
Zalety Wady - uproszczony sposób prowadzenia ewidencji podatkowej, - stawki ryczałtu są niższe od stawki podatku liniowego oraz stawek właściwych dla opodatkowania według skali podatkowej (...)
str. 18
II.
Zagadnienia problemowe
1.
Przychody z działalności prowadzonej w kraju i za granicą
Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą w Holandii. Także w Polsce prowadzi działalność gospodarczą, od której płaci ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Rodzinę i dom ma w Polsce. Jak osoba ta (...)
str. 18
2.
Utrata prawa do ryczałtu z powodu usług świadczonych na rzecz byłego pracodawcy
Kiedy świadczenie usług na rzecz byłego pracodawcy powoduje utratę prawa do ryczałtu ewidencjonowanego? W myśl art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy, z opodatkowania w (...)
str. 20
3.
Jaki podatek po utracie prawa do ryczałtu?
Jak rozliczać podatek po utracie w trakcie roku prawa do ryczałtu? Przedsiębiorca, który utracił prawo do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jest obowiązany zaprowadzić właściwe księgi (...)
str. 20
4.
Czy ryczałt oblicza się narastająco?
Niedawno rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej, z której przychody opodatkowane są ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Czy ryczałt powinienem wyliczać od przychodów narastająco, czy za każdy miesiąc odrębnie? (...)
str. 21
5.
Przekroczenie limitu przychodów z działalności prowadzonej samodzielnie a prawo do ryczałtu w spółce
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie oraz w formie spółki cywilnej. Przychody z działalności prowadzonej w obu formach opodatkowane są ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Czy w (...)
str. 22
6.
Opodatkowanie przychodów ze sprzedaży towarów używanych poddanych naprawom i konserwacji
Podatnik zamierza prowadzić działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży towarów używanych. Czy sprzedaż towarów, po dokonaniu drobnych napraw i konserwacji, może być opodatkowana ryczałtem ewidencjonowanym w (...)
str. 23
7.
Opłacanie kwartalnego ryczałtu po przekroczeniu limitu przychodów
W 2015 r. ryczałt od przychodów z działalności gospodarczej będę opłacał kwartalnie. Czy jeżeli w trakcie tego roku moje przychody przekroczą limit stanowiący równowartość 25.000 (...)
str. 24
8.
Nie każda działalność gospodarcza może być opodatkowana ryczałtem
Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą polegającą na handlu używanymi samochodami, przyczepami kempingowymi, oraz częściami do tych pojazdów, wynajmie przyczep kempingowych, naprawach pojazdów mechanicznych oraz świadczeniu usług (...)
str. 25
B.
PRZYCHODY Z PRYWATNEGO NAJMU
I.
Zagadnienia ogólne
1.
Wybór formy opodatkowania
W odniesieniu do przychodów z tzw. prywatnego najmu mogą mieć zastosowanie dwie formy opodatkowania, tj.: 1) skala podatkowa lub 2) ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Prywatny (...)
str. 26
2.
Co stanowi przychód z najmu i kiedy ten przychód powstaje?
Przepisy podatkowe nie określają, co jest przychodem z prywatnego najmu. Rozstrzygają o tym postanowienia umowy najmu. W umowie tej strony ustalają wysokość czynszu, jako wynagrodzenie (...)
str. 27
3.
Obowiązki ewidencyjne i deklaracyjne
Podatnik, który osiąga przychody z najmu opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, nie musi prowadzić ewidencji przychodów, jeżeli wysokość przychodów z najmu wynika z umowy zawartej (...)
str. 28
4.
Jak najem rozliczają małżonkowie?
Gdy przedmiot najmu jest objęty wspólnością małżeńską, każdy z małżonków obowiązany jest samodzielnie rozliczyć podatek od przypadającego mu w udziale przychodu. Udziały małżonków w przychodach (...)
str. 28
II.
Zagadnienia problemowe
1.
Obowiązek prowadzenia ewidencji przychodów przy prywatnym najmie
Czy podatnik osiągający przychody z prywatnego najmu opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ma obowiązek prowadzenia ewidencji przychodów? Ryczałtowcy osiągający przychody z prywatnego najmu (...)
str. 29
2.
Prywatny najem można opodatkować ryczałtem niezależnie od wysokości osiąganych przychodów
Czy w sytuacji gdy przychody podatnika z prywatnego najmu przekroczą równowartość w złotych kwoty 150.000 euro, utraci on prawo do opodatkowania przychodów z najmu ryczałtem (...)
str. 30
3.
Odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia majątkowego nie jest przychodem z prywatnego najmu
Podatnik wynajmuje lokal na cele mieszkalne, opłacając z tego tytułu ryczałt ewidencjonowany. W związku z zalaniem lokalu podatnik musiał przeprowadzić jego remont. Przeznaczył na to (...)
str. 30
4.
Składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne pomniejsza przychody wynajmującego
Podatnik (osoba fizyczna) uzyskuje przychody z prywatnego najmu lokali. Opłaca z tego tytułu ryczałt ewidencjonowany. Czy w zeznaniu PIT-28 za 2014 r. podatnik może pomniejszyć (...)
str. 31
5.
Jak prywatny najem rozlicza rodzeństwo?
Rodzeństwu przysługuje współwłasność mieszkania, które zostanie oddane w najem. Czy umowę najmu muszą zawrzeć z najemcą obie osoby? Jaka forma opodatkowania przychodów/dochodów z najmu jest (...)
str. 32
6.
Wynajęcie spółce cywilnej lokalu wycofanego przez wspólnika z działalności wykonywanej samodzielnej
Osoba fizyczna zamierza przystąpić do spółki cywilnej. Tytułem wkładu wniesie do tej spółki składniki majątku, które dotychczas wykorzystywała w działalności prowadzonej samodzielnie. Wcześniej z majątku (...)
str. 33
7.
Czy zmiana zasad rozliczania kosztów mediów wpływa na wysokość przychodów z najmu?
Podatnik wynajmuje mieszkanie. Podatek płaci w formie ryczałtu ewidencjonowanego w wysokości 8,5% kwoty czynszu. Nie zalicza natomiast do przychodów opłat za media, które zgodnie z (...)
str. 34
8.
Wynajem lokali w ramach działalności gospodarczej i poza tą działalnością
Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie najmu lokali. Od dochodów z tej działalności opłaca podatek liniowy. Ponadto posiada lokal stanowiący składnik majątku prywatnego, który (...)
str. 35
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.