Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 16.04.2024 r., godz. 13:31 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.223 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 5 (389) z dnia 01.03.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.
Zasady limitowania wysokości odsetek zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów obowiązujące w podatku CIT - część I
Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej opublikowało obszerne wyjaśnienie na temat zasad zaliczania odsetek od pożyczek do kosztów uzyskania przychodów zatytułowane: "Nowe zasady limitowania wysokości (...)
str. 4
1.1.
Zakres zmian przepisów dotyczących tzw. niedostatecznej kapitalizacji
Nowelizacja ustawy o CIT wprowadzona ustawą z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym (...)
str. 4
1.2.
Niedostateczna kapitalizacja przed i po zmianach przepisów
Przepis Tak było do końca 2014 r. Tak jest w 2015 r. Art. 16 ust. 1 pkt 60 updop Nie uważa się za koszty uzyskania (...)
str. 5
1.3.
Jak rozliczyć odsetki od pożyczki zawartej przed 1 stycznia 2015 r.?
Do odsetek od pożyczek (kredytów), w przypadku których kwota udzielonej podatnikowi pożyczki (kredytu) została temu podatnikowi faktycznie przekazana przed 1 stycznia 2015 r., stosuje się (...)
str. 9
II.
ZMIANY PRZEPISÓW PRAWNYCH
1.
Nowa definicja urzędu skarbowego
W Dz. U. z 2015 r. pod poz. 211 opublikowana została ustawa z dnia 15 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o Służbie Celnej, ustawy (...)
str. 11
2.
Umowa o wymianie informacji podatkowych między Polską a Kajmanami
Dnia 11 grudnia 2014 r. weszła w życie umowa między Rzecząpospolitą Polską a Kajmanami o wymianie informacji w sprawach podatkowych (Dz. U. z 2015 r. (...)
str. 11
III.
PIT I CIT 2014 - ROZLICZENIE ROCZNE
1.
Informacja IFT-2R
IFT-2R to, sporządzana za rok podatkowy, informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Informację tę (...)
str. 12
2.
str. 13
2.1.
Wybór i złożenie zeznania
Zeznanie PIT-36 jest przeznaczone dla podatników osiągających przychody ze źródeł przychodów, do których ma zastosowanie opodatkowanie według skali podatkowej. Podatnicy, dla których przeznaczony jest formularz PIT-36 - prowadzący: (...)
str. 13
2.2.
Wybrane zagadnienia dotyczące wypełniania PIT-36
Sposoby opodatkowania i korzystanie z ulg Zasadniczo każdy podatnik rozlicza indywidualnie uzyskane dochody. Jednak małżonkowie oraz osoby samotnie wychowujące dzieci mogą skorzystać z preferencyjnej formy opodatkowania swoich dochodów. (...)
str. 14
IV.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.1.
Faktura na należność
Jak wynika z art. 106i ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. (...)
str. 18
1.2.
Faktura na zaliczkę
Omówionego zdarzenia gospodarczego nie należy utożsamiać z sytuacją, gdy wystawienie faktury wiąże się z pobraniem zaliczki na poczet wykonania usługi. Jak stanowi art. 14 ust. (...)
str. 18
2.
Raty leasingowe w kosztach podatkowych
Zawarliśmy umowę leasingu operacyjnego, którego przedmiotem są urządzenia wykorzystywane w firmie (spółce z o.o.). Z uwagi na charakter prowadzonej działalności zdarzają się przestoje w pracy (...)
str. 20
3.
Kwoty prowizji związane ze sprzedażą towarów
Spółka jawna przy sprzedaży towarów korzysta z usług pośrednika. Na początku br. otrzymała faktury za usługi pośrednictwa w sprzedaży towarów wysłanych odbiorcy w ubiegłym roku. (...)
str. 21
3.1.
Moment potrącenia kosztu
Prowizja dla pośrednika za sprzedanie towaru ma charakter kosztu bezpośredniego. W analizowanym przypadku zastosowanie znajdą przepisy art. 22 ust. 5, 5a i 5b updof. Stosownie (...)
str. 21
3.2.
Przeliczanie wartości kosztu poniesionego w walucie obcej
Przepis art. 11a ust. 2 updof określa, że koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski (...)
str. 22
4.
Zwiększenie kwoty pożyczki o zaległe odsetki
Spółka z o.o. ma zaciągniętą pożyczkę u udziałowca zagranicznego. Z tego tytułu spłacane są kwartalnie odsetki, od których potrącany jest podatek w wysokości 5% (spółka (...)
str. 23
5.
Źródło przychodów dla odsetek od lokat terminowych zakładanych na firmowych rachunkach
Z dniem 1 stycznia 2015 r. uległo zmianie źródło przychodów, do którego należy zaliczać odsetki od firmowych lokat zakładanych przez podatników PIT. Obecnie tego rodzaju (...)
str. 25
5.1.
Jak było do końca 2014 r.?
Odsetki od zgromadzonych środków pieniężnych zaliczane są do jednego z dwóch źródeł przychodów, tj. do przychodów z: działalności gospodarczej albo   kapitałów pieniężnych. Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 5 updof, w brzmieniu obowiązującym do 31 (...)
str. 25
5.2.
Zmiany od 1 stycznia 2015 r.
W wyniku nowelizacji wprowadzonej ustawą z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od (...)
str. 26
6.
Podatek od nieruchomości w kosztach uzyskania przychodu
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, z której dochody opodatkowane są według skali podatkowej. W lutym br. otrzymałem decyzję określającą wymiar podatku od nieruchomości za 2015 r. (...)
str. 26
7.
Niepodlegający odliczeniu 50% VAT jest kosztem podatkowym - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Problem Spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego na dwa samochody osobowe. Samochody te wykorzystywane są zarówno do działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych właścicieli spółki. (...)
str. 27
V.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Podatek i składki ZUS od wynagrodzenia uzyskanego w 2015 r. przez członka rady nadzorczej
Od 1 stycznia 2015 r. osoby fizyczne, które na obszarze RP są członkami rad nadzorczych wynagradzanymi z tytułu pełnienia tej funkcji, podlegają obowiązkowo z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Tak stanowi (...)
str. 28
2.
Opłaty za autostrady i parkingi w podróży służbowej pracownika
Pracownikowi odbywającemu podróże służbowe własnym samochodem osobowym zwracamy m.in. koszty opłat za przejazd płatną autostradą oraz za korzystanie z płatnych parkingów, poniesione w trakcie takich podróży. Czy otrzymane przez pracownika (...)
str. 29
3.
W jakiej informacji podatkowej wykazuje się zasiłek chorobowy wypłacony zleceniobiorcy?
W 2014 r. zatrudniałem w mojej firmie osobę na umowę zlecenia, której przez pewien okres wypłacałem zasiłek chorobowy. Czy kwotę tego zasiłku, wraz z innymi przychodami uzyskanymi przez tę osobę z umowy (...)
str. 31
4.
Wyroki rozstrzygające sporne kwestie wynikające z wydanych interpretacji indywidualnych
4.1.
Zapewnienie przez pracodawcę bezpłatnego noclegu przedstawicielom handlowym
Problem Spółka z o.o. rozważa zatrudnienie osób na podstawie umowy o pracę, w której jako miejsce świadczenia pracy będzie wskazany określony region lub też obszar (...)
str. 32
4.2.
Pakiet medyczny dla byłych i obecnych pracowników
Problem Spółka zapewnia obecnym i byłym pracownikom (emerytom, rencistom) możliwość korzystania z określonych świadczeń medycznych. Świadczone usługi obejmują z jednej strony usługi, do finansowania których (...)
str. 33
4.3.
Zwrot firmowych wydatków poniesionych przez pracownika
Problem Nadleśnictwo posiada budynki oddane w użytkowanie pracownikom służby leśnej na czas pełnienia funkcji leśniczego. W budynkach wydzielone są pomieszczenia służbowe przeznaczone na kancelarie leśnictwa. (...)
str. 34
VI.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.1.
Wartość początkowa zakupionych składników majątkowych
Wydatki na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zasadniczo nie podlegają zaliczeniu bezpośrednio w koszty (wyjątkiem są składniki majątku o wartości początkowej nieprzekraczającej (...)
str. 35
1.2.
Ustalanie podstawy odpisów amortyzacyjnych - pytania i odpowiedzi
Różnice kursowe powstałe po oddaniu środka trwałego do używania Spółka z o.o. kupiła środek trwały za granicą. Cena nabycia jest wyrażona w euro i w (...)
str. 36
2.
Wymiana wadliwego środka trwałego
W ubiegłym roku nabyto środek trwały (komputer), który został wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i jednorazowo zamortyzowany. W trakcie użytkowania (...)
str. 39
3.
Można amortyzować budynek częściowo oddany do użytkowania - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Podatnik, który uzyskał pozwolenie na użytkowanie części budynku, może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od tej części budynku. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w (...)
str. 40
VII.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Rozliczanie straty po przystąpieniu do spółki cywilnej i likwidacji takiej spółki
1) Podatnik, który przez dwa lata ponosił straty z działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie, przystąpił do spółki cywilnej. Od przychodów z tej działalności opłacany jest ryczałt ewidencjonowany. Czy mimo zmiany (...)
str. 41
2.
Odpisy aktualizujące wartość należności - zapisy w podatkowej księdze
Należności wykazywane jako przychód Za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat (...)
str. 42
3.
Koszty nieuwzględniane w rozliczeniu podatkowym - wydatki o charakterze osobistym
Stosownie do art. 22 ust. 1 updof, za koszty uzyskania przychodów uważa się koszty, które: zostały poniesione przez podatnika, zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów (...)
str. 44
4.
Usługi świadczone przez ryczałtowca na rzecz byłego pracodawcy
Rozpoczynając prowadzenie firmy budowlanej w 2013 r., podatnik wybrał i kontynuuje stosowanie opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W ramach działalności zamierza świadczyć usługi na rzecz (...)
str. 46
VIII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.1.
Miejsce zamieszkania a obowiązek podatkowy
Nieograniczony lub ograniczony obowiązek podatkowy Z punktu widzenia rozliczeń z polskim fiskusem podatnik może mieć nieograniczony albo ograniczony obowiązek podatkowy. Zakres obowiązku podatkowego reguluje art. (...)
str. 48
1.2.
Rezydencja podatkowa osoby fizycznej w świetle umów o unikaniu podwójnego opodatkowania
Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania powszechnie przyjmują, że określenie "osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się państwie" oznacza każdą osobę, która zgodnie z prawem danego państwa podlega (...)
str. 49
1.3.
Jak prawidłowo ustalić rezydencję podatkową?
Określenie rezydencji podatkowej, a w ślad za tym kraju, w którym podatnik podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, jest powszechnym problemem ze względu na swobodę podejmowania pracy w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Należy zauważyć, (...)
str. 50
2.
Rozliczenie podatku u źródła pobranego za granicą
Spółka z o.o. wynajęła niemieckiemu kontrahentowi urządzenie przemysłowe. Zgodnie z niemieckim prawem podatkowym i umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zagraniczny kontrahent od należności wypłacanych spółce (...)
str. 52
IX.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Darowizna przekazana przez podatnika CIT na rzecz organizacji nieposiadającej statusu organizacji pożytku publicznego
Spółka z o.o. przekazała darowiznę pieniężną na rzecz jednostki organizacyjnej Kościoła Katolickiego, która realizuje działalność charytatywną (prowadzi stołówkę dla bezdomnych). Czy skorzystanie z możliwości odliczenia (...)
str. 54
2.1.
Kto i w jaki sposób może złożyć wniosek?
Podatnicy podatku dochodowego, którzy dochody (przychody) uzyskane w 2014 r. rozliczają w zeznaniu: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39, mogą 1% wykazanego w tym (...)
str. 55
2.2.
Kiedy wniosek jest skuteczny?
Aby wniosek o przekazanie kwoty wsparcia OPP był skuteczny, konieczne jest dochowanie terminu na: złożenie zeznania podatkowego lub korekty zeznania, zawierających taki wniosek, uiszczenie pełnej (...)
str. 55
2.3.
Obowiązki organu podatkowego
Przekazaniem kwoty wsparcia na rzecz OPP zajmuje się naczelnik urzędu skarbowego właściwy miejscowo dla złożenia zeznania podatkowego, w którym wyrażony został wniosek o przekazanie 1% (...)
str. 56
2.4.
Kwota wsparcia a nadpłata podatku
Co do zasady, zadeklarowanie kwoty podatku na rzecz OPP nie wpływa na wysokość zwracanej podatnikowi nadpłaty wykazanej w zeznaniu. Kwoty wsparcia są bowiem przekazywane ze (...)
str. 56
3.
Zakup działki rekreacyjnej nie uprawnia do ulgi mieszkaniowej
W 2014 r. podatnik zbył nieruchomość gruntową (działkę rekreacyjną) po upływie czterech lat od jej nabycia. W tym samym roku podatkowym nabył inną nieruchomość (również (...)
str. 57
4.
Resort finansów wyjaśnia zasady sporządzania załącznika PIT/M
Podlegające opodatkowaniu w Polsce dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego (...)
str. 58
X.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Opodatkowanie przychodów (dochodów) z najmu
U podatników (osób fizycznych) przychody z najmu, w zależności od okoliczności świadczenia tego rodzaju usług, mogą być kwalifikowane do źródła przychodów z: pozarolniczej działalności gospodarczej (...)
str. 59
2.
Czy zmieni się sposób kwalifikacji podatkowej odsetek za zwłokę w zapłacie zobowiązania?
Instytucja odsetek za opóźnienie w zapłacie Instytucję prawną odsetek za zwłokę reguluje art. 481 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli (...)
str. 62
XI.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Brak przychodów nie pozbawia podatnika możliwości rozliczenia straty
Spółka z o.o. powstała w listopadzie 2014 r. Do końca ubiegłego roku nie uzyskała żadnych przychodów, poniosła jedynie koszty administracyjne. Działalność za miniony rok przyniosła więc stratę. Czy spółka może (...)
str. 64
2.
Zaliczki na podatek opłacane kwartalnie
Z dniem 1 marca br. spółka z o.o. rozpoczyna działalność gospodarczą. Od uzyskiwanych dochodów zamierza opłacać kwartalne zaliczki na podatek. Kiedy o dokonanym wyborze metody opłacania zaliczek obowiązana jest powiadomić (...)
str. 64
3.
Rabaty wpływające na zmniejszenie bieżących przychodów
Dotychczas podatnik udzielał rabatów w odniesieniu do transakcji zawartych w poprzednich okresach rozliczeniowych. Dokonywał więc wstecz korekty przychodów na podstawie wystawianych faktur korygujących. Nową akcję marketingową skierował do kontrahentów, którzy (...)
str. 65
4.
Koszty pomocy prawnej w sporze z byłym pracownikiem
Między pracodawcą a byłym pracownikiem powstał spór co do treści świadectwa pracy. Sprawa trafiła do sądu, gdzie pracodawca jest reprezentowany przez pełnomocnika (radcę prawnego). Czy koszty pomocy prawnej pracodawca (...)
str. 65
5.
Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na usługi monitoringu
Prowadzę działalność gospodarczą, z której dochody opodatkowuję według skali podatkowej. Na początku lutego br. otrzymałem fakturę kosztową za usługi monitoringu dotyczące grudnia 2014 r. Do którego miesiąca powinienem zaliczyć ten (...)
str. 66
6.
Różnice kursowe od przychodów opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym
Uzyskuję przychody z działalności gospodarczej opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Kontrahentom zagranicznym faktury za świadczone usługi wystawiam w euro. Czy z tego tytułu powinienem ustalać różnice kursowe? Podatnik opodatkowany ryczałtem (...)
str. 66
7.
Czy osobom przekazującym odpłatnie urządzenia gmina powinna wystawić PIT-8C?
Gmina przejmuje odpłatnie urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne od osób (mieszkańców gminy), które wybudowały te urządzenia we własnym zakresie. Czy osobom tym należy wystawić informację PIT-8C? Przychodów z odpłatnego zbycia (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.