Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 2 (362) z dnia 20.01.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.
Jak rozliczyć koszty uzyskania przychodów na przełomie lat podatkowych?
Po zakończeniu roku często pojawiają się problemy z rozliczeniem niektórych kosztów, np. wydatków, które są bezpośrednio związane z przychodami osiągniętymi w ubiegłym roku podatkowym lub (...)
str. 4
1.1.
Koszty bezpośrednie i pośrednie
Koszty bezpośrednie Dla ustalenia momentu zaliczenia wydatków w ciężar kosztów uzyskania przychodów, podatnik prowadzący księgi rachunkowe powinien podzielić koszty na bezpośrednio związane z przychodami oraz inne niż (...)
str. 4
1.2.
Korekta kosztu z tytułu braku zapłaty
W art. 24d updof oraz art. 15b updop (obowiązujących od 1 stycznia 2013 r.) określono m.in., że w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty (...)
str. 5
1.3.
Faktury korygujące koszty roku ubiegłego
W ustawach o podatku dochodowym brak jest regulacji, które określałyby, w jaki sposób korygować koszty uzyskania przychodów, jeżeli podatnik dokonał zakupu towaru lub usługi np. (...)
str. 7
1.4.
Szczególne momenty potrącania niektórych kosztów
Oprócz przepisów dotyczących momentu potrącania kosztów bezpośrednich i pośrednich ustawy o podatku dochodowym w art. 22 i 23 updof oraz odpowiednio w art. 15 i 16 updop zawierają szczególne przepisy regulujące moment potrącenia (...)
str. 8
II.
ZMIANY PRZEPISÓW PRAWNYCH
1.
Opodatkowanie wypłat z IKZE oraz wypłat gwarantowanych po śmierci emeryta
W Dz. U. z 2013 r. pod poz. 1717 opublikowano ustawę z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem (...)
str. 11
2.
Umowa o wymianie informacji podatkowych z Księstwem Andory
Dnia 18 grudnia 2013 r. weszła w życie umowa między Rzecząpospolitą Polską a Księstwem Andory o wymianie informacji w sprawach podatkowych, podpisana w Andorra la (...)
str. 11
III.
PIT I CIT 2013 - ROZLICZENIE ROCZNE
1.
Roczne rozliczenie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - PIT-28
Podatnicy uzyskujący przychody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym składają zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy (...)
str. 12
2.
Deklaracja roczna o zryczałtowanym podatku - PIT-8AR
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które w 2013 r. pobierały zryczałtowany podatek dochodowy (...)
str. 15
3.1.
CIT-6R
CIT-6R to deklaracja o wysokości pobranego przez płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, od dochodów (przychodów) osiągniętych przez podatnika mającego siedzibę lub zarząd na (...)
str. 17
3.2.
CIT-10Z
CIT-10Z to deklaracja o wysokości pobranego przez płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, od dochodów (przychodów) osiągniętych przez podatników niemających siedziby lub zarządu na (...)
str. 18
4.
Roczne rozliczenie osób opodatkowanych kartą podatkową - PIT-16A
Deklarację PIT-16A składają osoby fizyczne osiągające przychody objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej. W deklaracji wykazuje się wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej (...)
str. 18
5.
Roczne rozliczenie osób duchownych - PIT-19A
PIT-19A to deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych w poszczególnych kwartałach roku podatkowego. (...)
str. 19
IV.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Spółka komandytowo-akcyjna może w 2014 r. mieć status małego podatnika - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Spółka komandytowo-akcyjna (dalej S.K.A.) objęta w 2014 r. zakresem podmiotowym ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych może w br. korzystać z preferencji podatkowych przyznanych (...)
str. 20
2.
Korekta kosztów z tytułu zatorów płatniczych
2.1.
Czy ugoda z kontrahentem zapobiega korekcie kosztów?
Czy w przypadku podpisania ugody z kontrahentem dotyczącej spłaty przeterminowanych zobowiązań do dnia 30 czerwca 2014 r., muszę dokonać korekty kosztów i ująć kwoty wynikające (...)
str. 21
2.2.
Czy opłacanie zaliczek uproszczonych zwalnia z korekty kosztów?
Spółka prowadząca pełną rachunkowość opłaca uproszczone zaliczki na podatek. Czy ten sposób wpłacania zaliczek zwalnia spółkę z obowiązku ewidencjonowania w księgach korekty kosztów z tytułu (...)
str. 21
3.
Koszt kursu oraz egzaminu na prawo jazdy członka zarządu
Prowadzimy firmę usługową, w której niezbędny jest kontakt z klientami w całej Polsce. Czy koszt kursu oraz egzaminu na prawo jazdy kat. B opłacony za członka zarządu (pełniącego (...)
str. 22
4.
Wniesienie do spółki cywilnej prawa użytkowania nie powoduje powstania przychodu z nieodpłatnych świadczeń
Podatnik wniósł aportem do spółki cywilnej prawo nieodpłatnego użytkowania samochodu osobowego. Tym samym majątek spółki uległ podwyższeniu. Czy w tej sytuacji, po stronie drugiego wspólnika, (...)
str. 23
5.
Opodatkowanie świadczenia otrzymanego na podstawie umowy sponsoringu
Pracownik naszej firmy na własny koszt uczestniczy w krajowych i zagranicznych wyścigach motorowych. Zamierzamy z nim zawrzeć umowę sponsoringu. W ramach tej umowy zakupimy motocykl, na którym zamieścimy nasze (...)
str. 24
6.
Ustalanie różnic kursowych od własnych środków pieniężnych
Spółka z o.o. posiada rachunek bankowy w euro. Do celów podatkowych spółka ustala różnice kursowe tzw. metodą podatkową. Według jakiego kursu, w przypadku zapłaty zobowiązania, (...)
str. 26
7.
Platforma internetowa finansowana z dotacji
Spółka z o.o. otrzymała dotację na "stworzenie platformy zawierającej System Informacji Prawnej". Pierwsza transza dotacji wpłynęła już na konto firmy. Jest to dotacja z Unii Europejskiej w ramach (...)
str. 27
V.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Obciążenia podatkowo-składkowe, gdy zleceniobiorca w ramach umowy zlecenia wykonuje pracę na rzecz swojego pracodawcy
Spółka cywilna świadczy usługi pielęgniarskie na rzecz szpitala. W tym celu zatrudnia na umowy zlecenia osoby (pielęgniarki) będące równocześnie pracownikami szpitala. Powoduje to, że płatnikiem składek (...)
str. 29
2.
Opodatkowanie wynagrodzenia z umowy zlecenia wypłacanego co miesiąc
Z osobą niebędącą moim pracownikiem i nieprowadzącą działalności gospodarczej zawarłem umowę zlecenia na okres 6 miesięcy. Wynagrodzenie za wykonanie tej umowy określono na kwotę 1.200 (...)
str. 32
3.
Przychód ze sprzedaży komisowej dzieła sztuki a pobór zaliczki na podatek
Galeria sztuki przyjmuje do sprzedaży komisowej dzieła sztuki (obrazy, rzeźby, itp.) od ich twórców, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie działalności artystycznej. Czy od (...)
str. 32
4.
Pobór podatku od wygranej w loterii promocyjnej
Prowadzę działalność gospodarczą. W celach marketingowych zorganizowałem loterię promocyjną. Jak opodatkować wygrane w tej loterii? Zaznaczam, że loteria jest kierowana do osób nieprowadzących działalności gospodarczej. (...)
str. 34
VI.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Koszt nabycia budynku przeznaczonego do rozbiórki zwiększa wartość początkową nowo budowanego obiektu
Spółka z o.o. zakupiła grunt wraz z budynkiem po byłej stacji paliw. Budynek nie nadawał się do eksploatacji. W związku z koniecznością poniesienia znacznych nakładów (...)
str. 36
2.
Koszty z tytułu amortyzacji i utrzymania mieszkania przeznaczonego na zakwaterowanie pracowników
Spółka z o.o. zamierza kupić mieszkanie w mieście, w którym ma siedzibę. Mieszkanie będzie przeznaczone na zakwaterowanie pracowników spółki mieszkających w innych miejscowościach, którzy nie (...)
str. 37
3.
Brak przychodu nie przerywa amortyzacji środków trwałych
Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą, ale okresowo nie uzyskuje przychodów (za cały 2013 r. nie było sprzedaży). Czy osoba ta może kontynuować dokonywanie odpisów amortyzacyjnych (...)
str. 38
4.
Możliwość kontynuacji stosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla budynku po jego ulepszeniu
Spółka z o.o. rozbudowała budynek gospodarczy, który jest jej środkiem trwałym. Czy po rozbudowie budynku spółka zachowa prawo do kontynuacji stosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej budynku? (...)
str. 39
5.
Odzyskanie statusu małego podatnika pozwala na dokonanie jednorazowej amortyzacji
Jestem przedsiębiorcą prowadzącym indywidualnie działalność gospodarczą. Uzyskane w 2011 r. przychody pozwalały mi korzystać w 2012 r. z jednorazowej amortyzacji. Jednak w 2012 r. osiągnąłem (...)
str. 39
6.
Zakup środka trwałego na kredyt a korekta kosztów z tytułu zatorów płatniczych - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Nie ma obowiązku korekty kosztów z tytułu amortyzacji środka trwałego, jeśli jego zakup został w całości sfinansowany kredytem bankowym i podatnik nie ma zobowiązania wobec (...)
str. 40
7.
Amortyzacja zabytkowego samochodu
W ramach działalności gospodarczej wynajmuję samochody. Zamierzam zakupić samochód wpisany do rejestru pojazdów zabytkowych, który będzie wykorzystywany do prowadzenia tej działalności (np. będzie wynajmowany w (...)
str. 41
VII.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Wpływ nieuregulowanego zobowiązania na wartość spisu z natury
Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. W 2013 r. wartość zakupionych towarów handlowych została wyksięgowana z kosztów podatkowych z powodu nieuregulowania zobowiązań. Towary (...)
str. 42
2.
Dokumentowanie kosztów podróży przedsiębiorcy
Diety Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość diet za czas podróży służbowej, do wysokości wskazanej w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki (...)
str. 44
3.
O dokonanej zmianie metody ewidencjonowania kosztów nie zawiadamia się organu podatkowego
W 2013 r. prowadziłem podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą memoriałową. W 2014 r. z metody tej zrezygnowałem i przeszedłem na metodę uproszczoną. Czy o (...)
str. 46
4.
Kiedy ewidencja sprzedaży VAT może zastąpić ewidencję przychodów prowadzoną przez ryczałtowców?
Podatnik, który jako formę opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej wybrał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, obowiązany jest osiągnięte z tego tytułu przychody wpisywać do ewidencji przychodów. (...)
str. 46
VIII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Podatek u źródła od opłat z tytułu leasingu operacyjnego
Zawierając umowę leasingu operacyjnego z zagraniczną firmą, należy mieć na uwadze, że opodatkowaniu podatkiem u źródła podlegają przychody za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia (...)
str. 47
2.
Podział miesięcznego wynagrodzenia na dochód uzyskany w Polsce i za granicą
Pracownik spółki z o.o. często jest wysyłany w podróż służbową do Niemiec. W każdym miesiącu pracuje zarówno w kraju, jak i za granicą. W najbliższym (...)
str. 50
3.
Płatnik może uwzględnić umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, o ile uzyska od podatnika certyfikat rezydencji - wyrok NSA
Przedłożenie przez podatnika certyfikatu rezydencji prowadzi do ustalenia miejsca zamieszkania podatnika, rodzaju umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i w rezultacie stosownej stawki podatku lub wyłączenia od opodatkowania. Brak (...)
str. 52
IX.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Zapewnienie okularów korekcyjnych pracownikom w ramach świadczeń BHP korzystających ze zwolnienia od podatku
Warunki zwolnienia Świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, są u pracownika przychodem ze stosunku pracy zwolnionym od opodatkowania, jeżeli (...)
str. 53
2.
Alimenty na niepełnosprawne dzieci mogą pozbawić prawa do ulgi rehabilitacyjnej
Przychód z tytułu alimentów powstaje w momencie ich otrzymania i co do zasady podlega opodatkowaniu według skali podatkowej. Obowiązek rozliczenia podatku powstaje dopiero w zeznaniu (...)
str. 54
X.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Opodatkowanie dochodu z odpłatnego zbycia w 2014 r. prywatnych nieruchomości i praw majątkowych
Podatnicy, którzy w 2014 r. zdecydują się zbyć odpłatnie nieruchomości lub prawa majątkowe, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) (...)
str. 56
1.1.
Kiedy odpłatne zbycie stanowi źródło przychodu?
Pojęcie "odpłatnego zbycia" Przychód ze wskazanego źródła przychodów powstanie, w razie odpłatnego zbycia przez podatników: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,   spółdzielczego własnościowego prawa (...)
str. 56
1.2.
Jak rozliczyć uzyskany dochód?
Podatnicy, którzy w 2014 r. dokonają odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych, nabytych lub wybudowanych po 31 grudnia 2008 r., będą obowiązani opodatkować uzyskany dochód. (...)
str. 58
1.3.
Jakie są obowiązki wobec urzędu skarbowego?
Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych, podatek wynosi 19% podstawy obliczenia podatku, którą stanowi dochód powiększony o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których (...)
str. 60
2.
Jak prywatny najem rozlicza rodzeństwo?
Rodzeństwu przysługuje współwłasność mieszkania, które zamierza wynajmować. Czy umowę najmu muszą zawrzeć z najemcą obie osoby? Jaka forma opodatkowania przychodów/dochodów z najmu jest korzystniejsza? Współwłaściciele (...)
str. 61
XI.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Brak faktury nie opóźnia momentu potrącenia kosztu podatkowego
Do końca 2013 r. spółka z o.o. nie otrzymała faktury kosztowej. Wartość poniesionego kosztu wynika z umowy o wykonanie usługi. Umowa została ujęta w księgach rachunkowych 2013 r. na podstawie polecenia (...)
str. 62
2.
Kara umowna za nieterminowe wykonanie usługi
Spółka z o.o. wykonująca usługi budowlane podpisała umowę na wykonanie stanu surowego budynku. Z uwagi na opóźnienia, które wystąpiły z winy podwykonawcy, spółka została obciążona przez inwestora karą (...)
str. 62
3.
Strata w wyniku likwidacji zbędnych zapasów
Spółka z o.o. produkuje i serwisuje specjalistyczne urządzenia komputerowe. Przy dokonywaniu na koniec roku inwentaryzacji zapasów często ujawniane są materiały i części zamienne, które w związku z postępem technicznym nieodwracalnie (...)
str. 63
4.
Czy w deklaracji PIT-4R należy wykazać zaliczki na podatek pobrane od wynagrodzeń pracowników przekazanych do innego zakładu pracy?
Zakład pracy z końcem maja 2013 r. przekazał pięciu pracowników do innego zakładu w trybie przepisów Kodeksu pracy. Czy w deklaracji PIT-4R za 2013 r. zakład pracy jako płatnik powinien (...)
str. 64
5.
Składka ubezpieczenia OC adwokata jest kosztem podatkowym
Dochody z prowadzenia kancelarii adwokackiej podatnik ustala na podstawie podatkowej księgi. Podatnik korzysta z grupowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności na podstawie (...)
str. 65
XII.
TERMINARZ PODATNIKA I PŁATNIKA - LUTY 2014 R.
Podatnik Płatnik podatek dochodowy od osób fizycznych 7.02.2014 r. (piątek) - wpłacenie podatku dochodowego w formie karty podatkowej za styczeń 2014 r. - 20.02.2014 r. (czwartek) - ostateczny termin (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.