Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 29.04.2024 r., godz. 9:49 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 46.375 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39
SPIS TREŚCI DODATKU DO NUMERU 14 (326) z dnia 20.07.2012
Rozliczamy koszty używania samochodu w firmie
Dodatek nr 12
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 14
z dnia 20.07.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
ODPISY AMORTYZACYJNE
1.
Nieprzerejestrowanie samochodu na kupującego a możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych
W maju 2012 r. kupiłem używany samochód ciężarowy. Samochód wprowadziłem do ewidencji środków trwałych i używałem na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Przerejestrowania samochodu dokonałem dopiero (...)
str. 3
2.
Wartość kupionego samochodu przekazanego na potrzeby firmy
Od początku roku prowadzę działalność gospodarczą. Do środków trwałych wprowadziłem samochód dostawczy, który w 2010 r. nabyłem do celów prywatnych. Wartość początkową tego samochodu ustaliłem (...)
str. 4
3.
Amortyzacja samochodu kupionego na kredyt
Czy prawidłowe jest wprowadzenie do ewidencji środków trwałych i amortyzowanie samochodu, jeżeli pojazd ten został kupiony na kredyt, a w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel figuruje (...)
str. 4
4.
Amortyzacja samochodu nabytego przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej
Planuję rozpocząć indywidualną działalność gospodarczą. Kupiłem od osoby fizycznej samochód osobowy z przeznaczeniem do wykorzystywania w tej działalności. Czy można amortyzować samochód kupiony przed zarejestrowaniem (...)
str. 5
5.
Minimalny okres amortyzacji dla używanego samochodu osobowego
Na potrzeby działalności gospodarczej kupiłem używany samochód osobowy, który wprowadziłem do ewidencji środków trwałych. Czy stosując stawkę amortyzacyjną dla używanego samochodu osobowego, mam możliwość zamortyzowania (...)
str. 6
6.
Amortyzacja samochodu osobowego intensywnie używanego
Świadczymy usługi przewozowe. Nasze samochody osobowe są wykorzystywane w systemie pracy ciągłej, jeżdżą ponad 16 godzin na dobę. Czy w tej sytuacji mogę przyspieszyć amortyzację (...)
str. 7
7.
Odsetki od kredytu na zakup samochodu osobowego o wartości przekraczającej 20.000 euro
Zaciągnęłam kredyt na zakup samochodu osobowego o wartości przewyższającej równowartość 20.000 euro. Nabyty samochód zaliczyłam do środków trwałych. Czy odsetki od tego kredytu zapłacone po (...)
str. 8
8.
Niepodlegający odliczeniu VAT podwyższa podstawę amortyzacji
Kupiliśmy samochód osobowy. W związku z jego nabyciem odliczyliśmy 60% VAT. Doliczenie pozostałych 40% VAT do jego wartości początkowej spowoduje przekroczenie równowartości 20.000 euro. Czy (...)
str. 9
9.
Jak określić wartość początkową samochodu należącego do dwóch osób?
Kupiłam samochód wspólnie z ojcem. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i chcę ten samochód przyjąć na stan środków trwałych. Ojciec oświadczył, że nie będzie korzystał z (...)
str. 10
10.
Samochód żony wykorzystywany w działalności męża
Czy mąż prowadzący działalność gospodarczą na własne nazwisko może przyjąć jako środek trwały i amortyzować samochód osobowy, którego zakup udokumentowany jest fakturą wystawioną na imię (...)
str. 11
11.
Przekazanie samochodu pomiędzy firmami małżonków
Podatnik planuje zlikwidować prowadzoną działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego. Żona podatnika prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie m.in. pośrednictwa finansowego. Zamierza obecnie rozszerzyć działalność (...)
str. 12
12.
Jak amortyzować samochód zakupiony w komisie?
Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. Dla jej potrzeb kupiłem dwuletnie auto w komisie samochodowym. Fakturę sprzedaży wystawił mi komis, który wcześniej zakupił to auto od firmy, (...)
str. 12
13.
Amortyzacja środka trwałego otrzymanego w darowiźnie
W darowiźnie od ojca otrzymałem samochód ciężarowy. Pojazd był zamortyzowany w jego firmie. Zamierzam wprowadzić samochód do ewidencji środków trwałych i wykorzystywać na potrzeby prowadzonej (...)
str. 13
14.
Samochód ciężarowy nabyty w drodze spadku może być amortyzowany jednorazowo
Chcę wprowadzić do ewidencji środków trwałych samochód ciężarowy, który odziedziczyłem po śmierci ojca. Nie odziedziczyłem całego przedsiębiorstwa, ale tylko niektóre jego składniki. Czy w tym (...)
str. 14
15.
Amortyzacja pojazdu wykorzystywanego sezonowo
Spółka z o.o. kupiła dodatkowy osprzęt do samochodu ciężarowego - piaskarkę. Urządzenie w okresie zimowym montowane jest na samochodzie i służy do posypywania dróg. Czy (...)
str. 15
16.
Jak ustalić odpisy amortyzacyjne po ulepszeniu samochodu?
Jestem podatnikiem PIT. Poniosłem nakłady na ulepszenie samochodu ciężarowego, który został już całkowicie zamortyzowany. Pojazd był amortyzowany metodą liniową według stawki 20%. Czy nakłady na (...)
str. 15
17.
Samochód w leasingu a możliwość jednorazowej amortyzacji
Spełniam kryterium określone dla małego podatnika. W sierpniu tego roku planuję wziąć w leasing samochód ciężarowy. Czy do samochodu ciężarowego wziętego w leasing finansowy można (...)
str. 16
18.
Częściowa jednorazowa amortyzacja
Jestem przedsiębiorcą spełniającym definicję małego podatnika. Kupiłem samochód ciężarowy za 150.000 zł. Nie jestem zainteresowany powiększeniem straty, więc w tym roku chciałbym środek trwały zamortyzować (...)
str. 17
19.
Rozliczanie kosztów zakupu samochodu o niskiej wartości
Spółka jawna wykupiła z leasingu operacyjnego samochód ciężarowy za kwotę 1.000 zł. Poniesiony z tego tytułu wydatek zaksięgowała bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, nie uznając (...)
str. 18
20.
Nie będzie kosztów z tytułu odpisów amortyzacyjnych, gdy pojazd nie służy firmie
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zakupiła samochód osobowy, który miał służyć tej działalności. Pojazd ten będzie jednak w niewielkim zakresie wykorzystywany na potrzeby związane z (...)
str. 19
21.
Opłata za rejestrację pojazdu zwiększa podstawę amortyzacji - wyrok NSA
Wydatków na rejestrację auta nie można bezpośrednio zaliczyć do podatkowych kosztów. Zwiększają one wartość początkową samochodu. Tak wynika z wyroku NSA z 14 marca 2012 (...)
str. 20
II.
ZAKUP PALIWA I INNE WYDATKI ZWIĄZANE Z EKSPLOATACJĄ SAMOCHODU
1.
Brak numeru rejestracyjnego pojazdu na fakturze dokumentującej zakup paliwa a koszty uzyskania przychodów
Pracownik spółki z o.o., który odbył podróż służbową firmowym samochodem, przedłożył fakturę za paliwo. Faktura nie zawierała numeru rejestracyjnego pojazdu, do którego nabyto paliwo. Czy (...)
str. 22
2.
Wydatki na paliwo kupione za granicą udokumentowane paragonami
Czy poniesione za granicą wydatki na paliwo do samochodu będącego środkiem trwałym udokumentowane paragonami stanowią koszt uzyskania przychodów, który podlega wpisaniu do podatkowej księgi? Tak. (...)
str. 23
3.
Zakup paliwa do samochodu osobowego droższego niż 20.000 euro
Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nabyłem samochód osobowy, którego wartość przekracza 20.000 euro. W związku z tym obowiązują mnie pewne ograniczenia w zaliczaniu do kosztów (...)
str. 24
4.
Opłata za nieopłacone parkowanie
Otrzymaliśmy z urzędu miasta upomnienie, na którym wyszczególniono opłatę za nieopłacony postój i koszty upomnienia. Czy są to koszty podatkowe? Zarówno dodatkowa opłata parkingowa podlegająca (...)
str. 25
5.
Koszty eksploatacji samochodu stanowiącego współwłasność
Kupiłem wspólnie z ojcem samochód osobowy, który ująłem w ewidencji środków trwałych w prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej. Zaznaczam, że ojciec takiej działalności nie prowadzi. (...)
str. 26
6.
Koszty holowania samochodu nieobjętego ubezpieczeniem dobrowolnym
Samochód ciężarowy, stanowiący środek trwały, którym dowozimy towar do klientów, uległ wypadkowi. W związku z tym, że nie był objęty ubezpieczeniem AC, wydatek na jego (...)
str. 27
7.
Modernizacja samochodu osobowego o wartości przewyższającej 20.000 euro
Zakupiliśmy drogi samochód osobowy. Samochód jest amortyzowany do wysokości 20.000 euro. Amortyzacja ponad tę kwotę nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. Obecnie w samochodzie zainstalowano sprzęt (...)
str. 27
8.
Samochód bez ubezpieczenia AC a koszty przeglądu technicznego
Spółka z o.o. wykupiła samochód z leasingu. Następnie oddała go do przeglądu. W międzyczasie wygasło ubezpieczenie AC. Czy koszt przeglądu i części zamiennych może być (...)
str. 28
9.
Wydatki na remont pojazdu uszkodzonego z winy kierowcy
Czy wydatki na remont samochodu (objętego ubezpieczeniem AC) po wypadku spowodowanym przez nietrzeźwego kierowcę można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów firmy? Wydatki na pokrycie kosztów (...)
str. 29
10.
Rozliczenie przychodów i kosztów w związku z uszkodzeniem samochodu
Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Przychody i koszty ewidencjonujemy w księgach rachunkowych. W wyniku kolizji drogowej uległ uszkodzeniu osobowy samochód firmowy, na który (...)
str. 30
11.
Koszty wynajmu przyczepy
Jestem podatnikiem PIT. W celu odbioru materiałów od kontrahenta wynajmuję przyczepę ciężarową, która jest doczepiana do samochodu stanowiącego środek trwały w mojej firmie. Czy aby (...)
str. 30
12.
Koszty używania użyczonego pojazdu
Prowadzę działalność gospodarczą, na potrzeby której wykorzystuję samochód osobowy ujęty w ewidencji środków trwałych. Samochód ten zamierzam użyczyć synowi, który będzie go wykorzystywać do prowadzonej (...)
str. 31
III.
UBEZPIECZENIE POJAZDU
1.
Wydatki na ubezpieczenie OC i NNW
Czy ponoszone przez spółkę z o.o. koszty ubezpieczenia OC i NNW samochodów osobowych będących środkami trwałymi spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów spółki (...)
str. 32
2.
Auto w leasingu - AC w kosztach w ramach limitu
Spółka z o.o. wzięła w leasing operacyjny samochód osobowy na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Wartość samochodu przekracza 20.000 euro. Czy jeśli spółka będzie wliczać do (...)
str. 33
3.
Ubezpieczenie samochodu osobowego z tytułu napraw pogwarancyjnych
Przy zakupie samochodu osobowego (będącego środkiem trwałym w firmie), otrzymaliśmy od ubezpieczyciela ofertę dodatkowego ubezpieczenia z tytułu napraw pogwarancyjnych. Składka ubezpieczeniowa uzależniona jest od wykazanej (...)
str. 33
4.
Składka na ubezpieczenie samochodu wykorzystywanego na podstawie umowy użyczenia
W prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuję samochód osobowy stanowiący składnik odrębnego majątku mojego męża. Używam tego samochodu na podstawie umowy użyczenia. Czy mogę zaliczyć do kosztów (...)
str. 34
5.
Moment potrącenia kosztu z tytułu ubezpieczenia samochodu
Kiedy i w jakiej wysokości należy ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów poniesiony wydatek z tytułu ubezpieczenia samochodu ciężarowego, jeżeli okres ubezpieczenia wykazany w (...)
str. 35
6.
Koszty ubezpieczenia samochodu należącego do dwóch osób
Kupiłam samochód wspólnie z ojcem. Ojciec oświadczył, że nie będzie korzystał z tego pojazdu. Chcę ten pojazd przyjąć do swojej działalności gospodarczej i ująć jako (...)
str. 35
7.
Kurs waluty stosowany do przeliczenia waluty obowiązujący w dniu zawarcia umowy AC - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Czy do przeliczenia równowartości 20.000 euro właściwy jest kurs sprzedaży euro z dnia ogłoszenia tabeli, czy z dnia, w którym kurs ten zaczął obowiązywać? Ministerstwo (...)
str. 36
IV.
WYDATKI Z TYTUŁU UŻYTKOWANIA SAMOCHODU NIEUJĘTEGO W EWIDENCJI ŚRODKÓW TRWAŁYCH
1.
Obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu
W spółce dla potrzeb prowadzonej działalności wykorzystywany jest samochód osobowy stanowiący własność jednego ze wspólników. Pojazd nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Czy spółka (...)
str. 37
2.
Rozliczanie wydatków na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu
Jak prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu? Brak jest powszechnie obowiązującego wzoru ewidencji przebiegu pojazdu, ale przepisy podatkowe określają minimalny zakres danych, które powinna ona zawierać. Szczegóły (...)
str. 38
3.
Niewykorzystany limit z ewidencji przebiegu pojazdu
W działalności gospodarczej wykorzystuję własny samochód osobowy, który nie jest środkiem trwałym. Wydatki rozliczam na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu. W ubiegłym roku wysokość wydatków z (...)
str. 39
4.
Czy koszt naprawy samochodu rozliczać w limicie wynikającym z ewidencji przebiegu pojazdu?
Spółka z o.o. użytkuje samochód osobowy na podstawie umowy najmu. Prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu i do kosztów uzyskania przychodów zalicza wydatki do wysokości limitu wynikającego (...)
str. 40
5.
Koszty używania samochodu użyczonego od współmałżonka
Mamy z mężem ustanowioną rozdzielność majątkową. Czy samochód osobowy męża mogę na podstawie umowy użyczenia ująć w ewidencji środków trwałych? W tym przypadku samochód nie (...)
str. 41
6.
Koszty eksploatacji samochodu osobowego o niskiej wartości
Spółka z o.o. zakupiła samochód osobowy o wartości netto 3.000 zł, który będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej. Z uwagi na niską wartość samochodu spółka nie (...)
str. 42
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.