Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Rozliczanie VAT po nowelizacji ustawy - praktyczne porady
Dodatek nr 13
do Poradnika VAT nr 21
z dnia 10.11.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
OBOWIĄZEK PODATKOWY
1.
Ogólne zasady powstania obowiązku podatkowego
W 2013 r. terminy powstania obowiązku podatkowego określał zasadniczo art. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. (...)
str. 3
1.1.
Data wydania towarów przy sprzedaży wysyłkowej za zaliczeniem pocztowym
W jaki sposób należy określać datę dokonania dostawy towarów? Czy przy sprzedaży wysyłkowej za zaliczeniem pocztowym datą wydania towarów jest moment dostarczenia przesyłki przez kuriera (...)
str. 3
1.2.
Świadczenie usług rozliczanych okresowo
Prowadzę działalność usługową w zakresie administrowania siecią komputerową. W sporządzonych umowach o świadczenie tych usług (zawartych na czas nieokreślony z możliwością wcześniejszego wypowiedzenia) znajduje się (...)
str. 5
1.3.
Ustalanie obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług transportowych
W prowadzonej działalności świadczymy usługi transportowe. Podpisaliśmy z kontrahentem umowę na konkretną ilość tych usług, których wykonanie rozpoczęło się w październiku 2014 r., a zakończy (...)
str. 6
2.
Określanie obowiązku podatkowego w sposób szczególny
Wobec niektórych dostaw towarów czy świadczenia usług obowiązek podatkowy w VAT powstaje na zasadach szczególnych – z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, lub też (...)
str. 7
2.1.
Data powstania obowiązku podatkowego przy usługach budowlanych
Świadczymy usługi budowlane, za które firmy (usługodawcy) płacą nam po ich wykonaniu. W którym momencie powstaje u nas obowiązek podatkowy? Czy data podpisania protokołu odbioru robót wpływa (...)
str. 8
2.2.
Świadczenie usług najmu
Zgodnie z umową, najemca (podatnik) zobowiązany był do zapłacenia z góry czynszu za II półrocze 2014 r. Termin płatności ustalono na 10 sierpnia 2014 r. (...)
str. 9
2.3.
Faktura za dostawę wody
Zajmujemy się dostarczaniem wody. W dniu 31 października wystawiliśmy fakturę dokumentującą wykonaną w październiku usługę. Termin płatności przypada w listopadzie. Czy obowiązek podatkowy powstał u (...)
str. 9
3.
Błędne ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego
Na podatniku VAT ciąży obowiązek prawidłowego określenia i zadeklarowania obowiązku podatkowego od wykonanych czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Nie ma w tym zakresie dowolności – (...)
str. 10
3.1.
Termin wystawienia faktury
W myśl generalnej zasady określonej w art. 106b ust. 1 ustawy o VAT podatnik zobowiązany jest wystawić fakturę dokumentującą: 1) sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2 (...)
str. 10
3.2.
Przedwcześnie wykazany obowiązek podatkowy
W art. 109 ust. 3 ustawy o VAT wskazano, iż podatnik powinien prowadzić ewidencję w taki sposób, aby na jej podstawie można było prawidłowo sporządzić (...)
str. 12
3.3.
Obowiązek podatkowy wykazany z opóźnieniem
Podatnicy VAT mają obowiązek nie tylko prawidłowego (w odpowiedniej wysokości), ale także terminowego (w określonym ustawowo terminie) wykazania obowiązku podatkowego w VAT od wykonanej czynności. (...)
str. 13
II.
ZASADY USTALANIA PODSTAWY OPODATKOWANIA VAT
1.
Kwoty wliczane do podstawy opodatkowania
Jaka jest ogólna zasada ustalania podstawy opodatkowania VAT? Czy koszty transportu jakie pobieram od nabywcy także należy wliczyć do podstawy opodatkowania? Z art. 29a ustawy (...)
str. 14
2.
Potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę
Kiedy dokonuje się obniżenia podstawy opodatkowania w związku z udzieleniem rabatu? Czy w każdym przypadku konieczne jest posiadanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę? W (...)
str. 15
III.
DOKUMENTOWANIE OBROTU – ZASADY WYSTAWIANIA FAKTUR
1.
Faktury oznaczone wyrazami "metoda kasowa"
Czy mali podatnicy rozliczający VAT metodą kasową muszą stosować na fakturach oznaczenie "metoda kasowa"? Czy zawsze w przypadku gdy otrzymam taką fakturę, oznacza to, że (...)
str. 17
2.
Dokumentowanie nieodpłatnego przekazania towarów
Czy dla udokumentowania nieodpłatnego przekazania towarów – mimo braku uregulowań w ustawie o VAT – mogę nadal posługiwać się fakturami wewnętrznymi? Do końca 2013 r. (...)
str. 18
3.
Termin wystawienia faktury zaliczkowej
Czy otrzymaną zaliczkę na poczet zakupu towarów muszę udokumentować fakturą? Kiedy najwcześniej, a kiedy najpóźniej muszę wystawić fakturę zaliczkową? Generalnie, fakturą dokumentować należy każdą otrzymaną (...)
str. 18
4.
Dokumentowanie sprzedaży zwolnionej z VAT
Czy podatnik zwolniony z VAT może wystawiać rachunki? W związku z tym, że od 1 stycznia 2014 r. faktury mogą wystawiać również podatnicy korzystający ze (...)
str. 19
5.
Czynności wykonywane na rzecz osób fizycznych
Czy istnieje bezwzględny obowiązek wystawiania faktur dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w przypadku sprzedaży internetowej (krajowej)? Czy taki sam obowiązek dotyczy usług nauki języków (...)
str. 20
IV.
TERMIN ODLICZENIA VAT
Od 1 stycznia 2014 r. termin odliczenia VAT przez nabywcę zależy głównie od momentu powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy. Zgodnie bowiem z ogólną regułą przyjętą (...)
str. 21
1.
Moment odliczenia VAT naliczonego przez najemcę
Kiedy mogę odliczyć VAT naliczony z faktury dokumentującej najem? Otrzymuję faktury w danym miesiącu (w miesiącu ich wystawienia przez wynajmującego), natomiast termin płatności przypada w (...)
str. 21
2.
Podatek naliczony u małego podatnika rozliczającego VAT metodą kasową
Czy częściowa zapłata należności z faktury otrzymanej przez małego podatnika rozliczającego VAT metodą kasową uprawnia go do odliczenia VAT naliczonego? Otrzymałem w październiku 2014 r. (...)
str. 22
3.
Faktura za media – czy termin płatności ma wpływ na prawo do odliczenia VAT?
Na początku listopada 2014 r. otrzymałem fakturę za media z terminem płatności przypadającym na 21 listopada 2014 r. Faktura została wystawiona w październiku 2014 r. (...)
str. 23
4.
Odliczenie podatku naliczonego z faktury otrzymanej po terminie powstania obowiązku podatkowego
Otrzymałem we wrześniu 2014 r. zamówione towary, jednak nie dotarła do mnie faktura zakupu. Zwróciłem się do dostawcy z prośbą o jak najszybsze przesłanie faktury, (...)
str. 23
V.
ROZLICZANIE VAT OD SAMOCHODÓW
1.1.
Wykorzystywanie pojazdu do celów prywatnych
W marcu wzięliśmy w leasing samochód o ładowności powyżej 500 kg i odliczyliśmy 100% VAT naliczonego (podatek odliczamy nadal w ramach tzw. praw nabytych). Od (...)
str. 24
1.2.
Wydatki związane z pojazdem posiadającym zaświadczenie VAT-2
Przed 1 kwietnia 2014 r. nabyłem wywrotkę z kabiną zarejestrowaną na 7 osób (samochód ciężarowy). Jak obecnie należy traktować taki pojazd? Czy jeżeli posiadam zaświadczenie (...)
str. 25
1.3.
VAT od paliwa do wynajętego samochodu podlegający odliczeniu
W październiku 2014 r. spółka wynajęła na kilka godzin samochód, który posiada zaświadczenie VAT-1. Czy można odliczyć cały VAT z faktury za najem? Czy możemy (...)
str. 25
1.4.
Kiedy sprzedaż samochodu korzysta ze zwolnienia z VAT?
W 2012 r. kupiliśmy samochód jako towar używany (zwolniony z VAT). Czy obecnie sprzedając samochód możemy zastosować zwolnienie z VAT? Był on przez nas wykorzystywany (...)
str. 26
1.5.
Jak prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu?
Prowadzimy działalność polegającą na sprzedaży energii cieplnej i elektrycznej. Jak szczegółowe informacje należy wpisywać do ewidencji przebiegu pojazdu, głównie w pozycjach dotyczących "opisu trasy" oraz (...)
str. 26
2.
Korekta VAT naliczonego w związku ze zmianą sposobu wykorzystywania pojazdu samochodowego
Od 1 kwietnia 2014 r. nie podlega już zwolnieniu z VAT sprzedaż samochodów, przy nabyciu których podatnikowi przysługiwało ograniczone prawo do odliczenia VAT (uchylony został § 3 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia (...)
str. 28
VI.
JAK ROZLICZAĆ VAT PRZY ŚWIADCZENIU USŁUG TURYSTYKI?
1.
Podstawa opodatkowania usług turystycznych
Usługi turystyki w świetle przepisów ustawy o VAT rozliczane są według szczególnej procedury. Została ona określona w art. 119 ustawy o VAT. Podstawą opodatkowania usług (...)
str. 31
2.
Opodatkowanie zaliczki otrzymanej na poczet usługi turystycznej
Zmienione regulacje dotyczące ustalania obowiązku podatkowego utrudniło biurom turystycznym prawidłowe określenie podstawy opodatkowania i kwoty VAT należnego, szczególnie w przypadku pobieranych przez biura turystyczne zaliczek. (...)
str. 32
3.
Interpretacje izb skarbowych
Przy rozliczaniu VAT od usług turystyki organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych nakazują "wprost" stosować obowiązujące w tym zakresie przepisy ustawy o VAT. Oznacza to, (...)
str. 32
4.
Wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
W dniu 14 sierpnia 2014 r. na stronie internetowej www.finanse.mf.gov.pl Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat dotyczący zasad opodatkowania usług turystyki, który jest zbieżny ze stanowiskiem prezentowanym (...)
str. 33
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.