Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Poradnik VAT
nr 7 (391) z dnia 10.04.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Senat rozszerza katalog towarów wrażliwych oraz objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia
Senat RP na posiedzeniu w dniu 19 marca 2015 r. podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych, wprowadzając (...)
str. 4
B.
OBRÓT KRAJOWY
1.
Samochody wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika
W myśl art. 86a ust. 1 ustawy o VAT – w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi podatnik może zasadniczo odliczyć 50% kwoty podatku wynikającej (...)
str. 6
2.
Odliczanie VAT od pojazdów, których konstrukcja wyklucza ich użycie do celów prywatnych
Jeżeli konstrukcja pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika (do celów prywatnych), to podatnikowi przysługuje pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego od (...)
str. 6
3.
Badania techniczne samochodów
Spełnienie wymagań technicznych dla pojazdów, o których mowa w art. 86a ust. 9 ustawy o VAT, stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez (...)
str. 8
III.
VAT w orzecznictwie sądów administracyjnych
1.
Sposób prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT
Podatnik użytkujący samochód wyłącznie do celów służbowych, aby mógł odliczać VAT w pełnej wysokości, zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Ewidencja ta ma być prowadzona (...)
str. 8
2.
Opodatkowanie zaliczki na poczet usług turystyki
Usługi turystyki rozliczane są według szczególnej procedury określonej w art. 119 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, podstawą opodatkowania usług turystycznych jest kwota marży (...)
str. 9
3.
Prawo do odliczenia VAT przez gminę w związku z budową sieci wodnych
W myśl podstawowej reguły obowiązującej w podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje w zakresie, w (...)
str. 10
4.
Dostawa wyrobu medycznego wraz z wyposażeniem dodatkowym
Co do zasady, każde świadczenie dla celów podatku VAT powinno być uznawane za osobne i niezależne, podlegające odrębnemu opodatkowaniu. W praktyce jednak występują sytuacje, w (...)
str. 12
IV.
Towar nabyty w celu odsprzedaży
Czynny podatnik VAT zakupił od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej przyczepę (nie odliczył VAT przy zakupie). Podatnik nabył tę przyczepę, gdyż zamierza ją wyremontować i (...)
str. 13
1.
Opodatkowanie dostawy w systemie VAT marża
W analizowanej sytuacji należałoby jednak rozważyć możliwość sprzedaży ww. towaru z zastosowaniem szczególnej procedury w zakresie dostawy towarów używanych przewidzianej treścią art. 120 ustawy o VAT. Istotą tej procedury jest (...)
str. 13
2.
Warunki do zastosowania procedury VAT marża
Aby podatnik mógł skorzystać z procedury "VAT marża" towar, będący przedmiotem dostawy, powinien być towarem używanym w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy (...)
str. 14
V.
Nielegalna sprzedaż towarów podlega opodatkowaniu VAT
Działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz (...)
str. 16
1.
Uznanie działalności za opodatkowaną VAT nie zależy od woli podatnika
Podstawowym kryterium, decydującym o uznaniu danego podmiotu za podatnika VAT jest samodzielność w wykonywaniu przez ten podmiot określonych czynności. Zatem za samodzielną działalność gospodarczą nie (...)
str. 16
2.
Czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy
Problematyczną kwestią w zakresie opodatkowania podatkiem VAT danej transakcji jest nielegalna sprzedaż towarów (np. podróbek towarów znanych marek). W art. 6 pkt 2 ustawy o (...)
str. 18
VI.
Obrót krajowy na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Likwidacja działalności a VAT
Likwiduję działalność – sklep spożywczy. Czy w spisie z natury powinnam wypisać wszystkie towary, które mi pozostały i skorygować odliczony VAT? [pytanie 915423] Komentarz 1 (...)
str. 19
2.
Nadwyżka podatku naliczonego nad należnym – zaliczenie na poczet CIT-8
Chciałbym, aby nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym zaliczyć na zobowiązanie wynikające z deklaracji CIT-8. Jaki należy wpisać termin zwrotu w deklaracji? [pytanie 915588] Komentarz 1 (...)
str. 20
3.
Obowiązek złożenia formularza VAT-ZD
Czy formularz VAT-ZD należy wypełnić tylko wówczas, gdy zmniejszamy kwotę VAT należnego w związku z ulgą na złe długi, czy też dotyczy to sytuacji, w (...)
str. 21
C.
KASY REJESTRUJĄCE
1.
Kiedy rozliczyć ulgę na zakup kasy?
Spółka cywilna doradców podatkowych z tytułu sprzedaży na rzecz osób prywatnych, od 1 marca br. obowiązana była do ewidencjonowania obrotów w kasie rejestrującej. Przed tym (...)
str. 23
2.
Usługi rozliczane okresowo
Biuro rachunkowe podpisało umowę na obsługę księgową z osobą prywatną zatrudniającą pomoc domową na umowę o pracę. Z umowy tej wynika, że okresem rozliczeniowym jest (...)
str. 24
3.
Udokumentowanie czynności sprzedaży
Biuro rachunkowe prowadzi kompleksową obsługę księgową przedsiębiorstw. Czy w przypadku likwidacji działalności gospodarczej przez klienta (czynnego podatnika VAT) np. dnia 30 czerwca br. chcąc udokumentować (...)
str. 26
VIII.
Ewidencjonowanie w kasie fiskalnej usług w zakresie opieki medycznej – pytania i odpowiedzi
Obowiązek ewidencjonowania kwot obrotu i podatku należnego przy pomocy kas rejestrujących dotyczy podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników (...)
str. 27
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
1.
Stawka VAT na dostawy towarów i usług wykonywane na rzecz linii lotniczych
Ustawa o VAT przewiduje zastosowanie obniżonej stawki VAT 0% w stosunku do niektórych dostaw towarów oraz świadczenia wybranych usług na rzecz przewoźników lotniczych wykonujących głównie (...)
str. 30
2.
Pojęcie przewoźnika lotniczego
Ustawa z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze (Dz. U. z 2013 r. poz. 1393 ze zm.) w art. 2 pkt 16 definiuje (...)
str. 30
3.
Lista przewoźników lotniczych
Listę przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym ogłasza Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego w drodze obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym Urzędu Lotnictwa Cywilnego, na okres (...)
str. 31
X.
Miejsce opodatkowania kompleksowych usług logistycznych
Usługi, które świadczone są na rzecz podatników – opodatkowane są zasadniczo w miejscu, gdzie usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej (art. 28b ust. 1 ustawy o (...)
str. 33
XI.
Czytelnicy pytają
1.
Wywóz towarów poza terytorium UE po kilku miesiącach od dostawy
W grudniu 2014 r. otrzymaliśmy od kontrahenta spoza terytorium UE zamówienie na dostawę towarów. W dniu 18 grudnia 2014 r. dokonaliśmy sprzedaży tych towarów i (...)
str. 35
2.
Koszty transportu w podstawie opodatkowania importowanych towarów
Dokonuję importu towarów z Chin na warunkach dostawy DAP – port morski w Gdańsku. Na fakturach dokumentujących dostawę towarów, dostawca uwzględnił koszty transportu poniesione do (...)
str. 37
3.
Nabycie pojazdu samochodowego w innym państwie unijnym przez spółkę zwolnioną z opodatkowania
Spółka zamierza kupić ambulans z Niemiec. Czy w związku z tym, że działalność spółki jest zwolniona z opodatkowania, wystąpi obowiązek rozliczenia WNT w związku z (...)
str. 39
4.
Opodatkowanie WNT dokonane z opóźnieniem
W maju 2014 r. dokonaliśmy wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jednak przez nieuwagę nie uwzględniliśmy go w deklaracji podatkowej za ten miesiąc. Wynikało to również z faktu, (...)
str. 40
5.
Miejsce opodatkowania usług chowu i hodowli zwierząt
Jestem właścicielem stajni i świadczę usługi polegające na utrzymaniu koni i opiekowaniu się nimi. Usługi te obejmują żywienie i pojenie koni, zapewnienie im opieki weterynaryjnej, pobyt w boksach stajennych (...)
str. 41
E.
PORADY I KOMENTARZE
XII.
Zasady i warunki rozliczania importu towarów w deklaracji podatkowej
Procedury uproszczone wprowadzone zostały w celu ułatwienia podmiotom gospodarczym dokonywania zgłoszenia celnego. Podatnikom stosującym uproszczone procedury celne do sprowadzanych towarów, ustawodawca umożliwił rozliczanie podatku należnego (...)
str. 43
1.
Import towarów, do którego stosuje się procedury uproszczone
Regulacje dotyczące importu towarów zostały zawarte w art. 33a ustawy o VAT i dotyczą procedury uproszczonej, o której mowa w art. 76 ust. 1 lit. (...)
str. 43
2.
Deklarowanie importu towarów przez podatników stosujących pojedyncze pozwolenie
Dla podatników stosujących pojedyncze pozwolenie, o którym mowa w art. 1 pkt 13 tiret pierwsze i drugie rozporządzenia Komisji nr 2454/93, przewidziano szczególny tryb rozliczania podatku VAT w art. 33b ustawy o VAT. Pojedyncze (...)
str. 46
F.
VAT OD PODSTAW
XIII.
Kiedy warto być podatnikiem VAT?
Podatnikami VAT są – w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT – osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez (...)
str. 47
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XIV.
Odwrotne obciążenie – wzór faktury zaliczkowej i końcowej
Sprzedaż towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT podlega specyficznym zasadom opodatkowania. W załączniku tym wymienione są m.in. odpady: szklane, z tworzyw (...)
str. 49
H.
PODATEK AKCYZOWY
XV.
Akcyza od wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego
Zgodnie z art. 102 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, podatnikiem akcyzy jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje (...)
str. 52
1.
Ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego w akcyzie
W świetle art. 101 ust. 2 ustawy, obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu (...)
str. 52
2.
Obowiązek zadeklarowania i zapłaty podatku akcyzowego
W świetle przepisów ustawy o podatku akcyzowym, podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego są obowiązane wypełnić następujące obowiązki: 1) złożyć deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego (AKC-U), której wzór (...)
str. 53
3.
Sposób ustalenia podstawy opodatkowania i kwoty akcyzy
Zgodnie z art. 104 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym, podstawą opodatkowania w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego jest kwota, jaką podatnik jest (...)
str. 54
4.
Kiedy organ może zakwestionować podstawę opodatkowania przyjętą przez podatnika?
Prawo do weryfikacji podstawy opodatkowania przysługuje naczelnikowi urzędu celnego oraz organom kontroli skarbowej w sytuacji sprzedaży samochodu osobowego na terenie kraju oraz nabycia wewnątrzwspólnotowego. Uprawnienie (...)
str. 55
5.
Nowa, uproszczona forma uzyskania dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy
Aby zarejestrować w kraju samochód osobowy nabyty wewnątrzwspólnotowo, podatnik musi uzyskać dokument potwierdzający zapłatę akcyzy. W tym celu powinien wystąpić do właściwego naczelnika urzędu celnego, (...)
str. 56
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Rozliczenie faktury korygującej przez sprzedawcę
W dniu 23 marca 2015 r. wystawiono fakturę korygującą dotyczącą zwrotu wadliwego towaru. Kontrahent otrzymał korektę dnia 1 kwietnia 2015 r. Podpisana przez niego faktura korygująca wpłynęła do (...)
str. 57
2.
Błędne zaokrąglenie wskaźnika proporcji obrotu
Ustalając wskaźnik proporcji obrotu na 2014 r. na podstawie danych za 2013 r., błędnie dokonałam zaokrąglenia wskaźnika "w dół" zamiast "do góry". W wyniku tego (...)
str. 57
3.
Zasady prowadzenia ewidencji osób, którym podatnik przekazuje prezenty o małej wartości
Czy przekazanie na cele prowadzonej działalności prezentów o małej wartości (do 100 zł) podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? Jakie dane powinna zawierać ewidencja osób obdarowanych? Zgodnie (...)
str. 59
4.
Porozumienie w sprawie e-faktur
W jaki sposób powinno zostać sformułowane porozumienie w sprawie przesyłania między kontrahentami e-faktur? Jakie elementy powinno zawierać? Fakturą – zgodnie z art. 2 pkt 31 (...)
str. 60
5.
Podstawa opodatkowania przy zamianie nieruchomości
Podatnik zamierza dokonać zamiany nieruchomości. Działka, będąca jego własnością, została wyceniona na kwotę: 10.000 zł, zaś działka kontrahenta na kwotę: 13.000 zł. Zgodnie z umową (...)
str. 61
6.
Odliczenie podatku naliczonego przez stowarzyszenie
Stowarzyszenie będące podatnikiem podatku VAT prowadzi działalność gospodarczą oraz działalność statutową (odpłatną i nieodpłatną), wystawiając z tego tytułu faktury. Dodatkowo świadcząc usługi związane ze sportem (...)
str. 63
7.
Zmiana przeznaczenia lokalu z mieszkalnego na użytkowy
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zakupiliśmy i wyremontowaliśmy lokal mieszkalny, który pierwotnie przeznaczony był na wynajem na cele mieszkaniowe. W związku z tym otrzymywaliśmy faktury (...)
str. 64
8.
Odliczenie VAT od zakupu skutera na potrzeby prowadzonej działalności
Czy można odliczyć w całości podatek VAT od zakupu skutera na potrzeby działalności, a także od zakupu paliwa do niego i materiałów eksploatacyjnych? Skuter (motorower) (...)
str. 66
9.
Termin wystawienia faktury za usługi budowlane
Świadczę usługi ogólnobudowlane dla innych przedsiębiorców. Czy fakturę za te usługi mogę wystawić jeszcze przed terminem ich wykonania? W przypadku świadczenia przez podatnika VAT usług (...)
str. 67
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XVI.
Kronika legislacyjna
1.
Zmiana rozporządzenia w sprawie zwolnień z VAT
W Dzienniku Ustaw z dnia 24 marca 2015 r., pod poz. 409, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 marca 2015 r. zmieniające rozporządzenie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.