Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Poradnik VAT
nr 5 (389) z dnia 10.03.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Zmiany w VAT uchwalone przez Sejm
Sejm RP w dniu 20 lutego 2015 r. uchwalił ustawę o zmianie ustawy o VAT oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych. Nowelizacja ustawy o VAT (...)
str. 4
B.
OBRÓT KRAJOWY
II.
Kasowa metoda rozliczania VAT przez małych podatników – pytania i odpowiedzi
Od 1 stycznia 2015 r. jestem małym podatnikiem i rozliczam VAT metodą kasową. W dniu 9 stycznia 2015 r. sprzedałem towary firmie będącej czynnym podatnikiem (...)
str. 5
1.
Zadania gmin oraz obowiązki właścicieli nieruchomości dotyczące utrzymania czystości i porządku
Zadania gmin oraz obowiązki właścicieli nieruchomości dotyczące utrzymania czystości i porządku, a także warunki wykonywania działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i (...)
str. 8
2.
Czy opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi podlegają opodatkowaniu VAT?
Co do zasady, opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Aby jednak dane świadczenie można było uznać za odpłatne, musi istnieć (...)
str. 9
3.
Określenie stawki VAT dla czynności udostępniania pojemników na odpady
Spółka na podstawie zawartej umowy z gminą świadczy usługi wywozu odpadów. W celu ich wykonania wyposaża poszczególne nieruchomości w pojemniki i worki do gromadzenia odpadów. (...)
str. 10
1.
Zamiana towarów czynnością podlegającą VAT
Zamiana nieruchomości skutkuje przeniesieniem prawa do rozporządzania zamienianymi nieruchomościami jak właściciel. Przez umowę zamiany bowiem każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność (...)
str. 11
2.
Dostawa gruntów niezabudowanych
W przypadku dostawy (zamiany) gruntów niezabudowanych innych niż tereny budowlane znajduje zastosowanie zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o (...)
str. 12
V.
Dokumentowanie transakcji przez nabywców w pytaniach Czytelników
Jakie warunki musi spełniać nabywca, aby móc wystawiać faktury w imieniu i na rzecz sprzedawcy? Czy samo fakturowanie dotyczyć może także zaliczek na poczet przyszłych (...)
str. 14
VI.
Środki trwałe w remanencie likwidacyjnym
Przepis art. 14 ustawy o VAT stanowi o szczególnym przypadku opodatkowania podatkiem VAT, które ma miejsce w razie zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej przez osobę fizyczną (...)
str. 16
1.
Spór o sposób rozliczenia środka trwałego w remanencie likwidacyjnym
W orzecznictwie w ostatnim czasie pojawił się pogląd, zgodnie z którym art. 14 i art. 91 ustawy o VAT należy odczytywać we wzajemnym powiązaniu. Stanowisko (...)
str. 17
2.
Kiedy nastąpi rozstrzygnięcie sporu?
W kwestii dotyczącej obowiązku ujęcia środków trwałych w spisie z natury sporządzonym w trybie art. 14 ustawy o VAT (tj. na dzień zaprzestania wykonywania czynności (...)
str. 19
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Brak NIP na fakturze zakupu
Od kontrahenta otrzymaliśmy fakturę zakupu, na której nie umieszczono naszego NIP. Czy błąd ten możemy skorygować wystawiając notę korygującą? W myśl art. 106b ust. 1 (...)
str. 19
2.
Termin odliczenia VAT za media
W jakim terminie mogę odliczyć podatek naliczony z faktury wystawionej w lutym (termin płatności również upływa w lutym), za wywóz nieczystości w marcu br.? W (...)
str. 20
3.
Jak opodatkować sprzedaż stali?
W prowadzonej działalności sprzedajemy m.in. stal, tj. towar wymieniony w załączniku nr 11 do ustawy o VAT. Odbiorcami tego towaru są zarówno podmioty gospodarcze, jak (...)
str. 20
4.
Obowiązek podatkowy przy usługach budowlanych
Świadczymy usługi budowlane dla przedsiębiorców, na poczet których otrzymujemy zaliczki. Zazwyczaj fakturę zaliczkową wystawiamy po kilku dniach od otrzymania zaliczki. Kiedy w takiej sytuacji powstaje (...)
str. 21
VIII.
Limity zwrotu wydatków mieszkaniowych w II kwartale 2015 r.
Na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego www.stat.gov.pl zamieszczono komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 23 lutego 2015 r. w sprawie ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego (...)
str. 21
C.
KASY REJESTRUJĄCE
IX.
Czytelnicy pytają
1.
Przekazanie pakietów medycznych dla pracowników
Spółka ze środków obrotowych firmy dokonuje zakupu usług medycznych na rzecz swoich pracowników. Płatność za te usługi jest w części potrącana z wynagrodzenia należnego pracownikowi, (...)
str. 24
1.1.
Obowiązek wykazania VAT należnego od przekazywanych abonamentów medycznych
W świetle przepisów ustawy o VAT, przez odpłatne świadczenie usług, powodujące obowiązek wykazania VAT należnego uważa się m.in. sytuacje, gdy: ma miejsce nieodpłatne świadczenie usług (...)
str. 24
1.2.
Pakiety medyczne a kasa fiskalna
Zasadą jest, że podatnicy na mocy art. 111 ust. 1 ustawy obowiązani są prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej, jeśli (...)
str. 26
2.
Kasa fiskalna w myjni samochodowej
Czy podatnik prowadzący od 2014 r. myjnię samochodową (usługi mycia zewnętrznego i wewnętrznego samochodów) od 1 marca 2015 r. bez względu na wysokość osiąganych obrotów (...)
str. 27
3.
Świadczenie kompleksowe a kasa fiskalna
Czynny podatnik VAT świadczy usługi montażu systemów pojenia zwierząt wraz z dostawą towaru na rzecz osób prywatnych, rolników ryczałtowych oraz firm. Czy świadczenie to (usługa (...)
str. 28
4.
Sprzedaż środka trwałego przez podmiot świadczący usługi zwolnione z ewidencjonowania
Zakład usług komunalnych świadczy usługi uzdatniania i dostarczania wody zarówno osobom fizycznym, jak i podmiotom gospodarczym. Każda sprzedaż udokumentowana jest fakturą. Dodatkowo w grudniu 2013 r. podatnik sprzedał osobie (...)
str. 29
5.
Odsprzedaż karnetów sportowych
Spółka kupuje karty sportowe uprawniające pracowników do korzystania z różnych ośrodków sportowych na terenie kraju. Pracownicy ponoszą całkowitą odpłatność za przekazane karty na zasadzie tzw. (...)
str. 31
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
X.
Wyrok NSA dotyczący miejsca opodatkowania usług udostępniania przestrzeni dla sprzętu komputerowego
Według ogólnej reguły wyrażonej w art. 28b i 28c ustawy o VAT, miejscem opodatkowania usług świadczonych na rzecz podatników jest siedziba usługobiorcy, jeśli jest on (...)
str. 32
XI.
Czytelnicy pytają
1.
Miejsce opodatkowania usług świadczonych dla podatnika spoza UE
Świadczę usługi księgowe dla szwajcarskiego podatnika, który nie posiada żadnego oddziału na terytorium UE. Czy usługę należy opodatkować w Polsce? Jaką stawkę VAT zastosować? W (...)
str. 34
2.
Nabycie poza terytorium kraju towarów niezbędnych do wykonania usługi
Zajmujemy się transportem towarów, głównie na terytorium UE. Podczas wykonywania tych usług zdarza się, że nie posiadamy wystarczającej ilości potrzebnych zabezpieczeń do transportu towarów w (...)
str. 35
3.
Import usług oraz sporadyczne nabycia wewnątrzwspólnotowe w informacji podsumowującej
Dokonujemy importu usług oraz sporadycznie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Czy obie te czynności należy ujmować w informacji podsumowującej? Jakie są kary za niezłożenie formularza VAT-UE? Na (...)
str. 36
E.
PORADY I KOMENTARZE
XII.
Dostawa towarów poddanych obróbce na terytorium innego państwa
Miejsce świadczenia w przypadku dostawy towarów zdefiniowano w ustawie o VAT w art. 22. W przypadku dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, (...)
str. 38
1.
Przerób na terytorium kraju towarów będących przedmiotem dostawy
Podatnicy nie mają wątpliwości co do kwalifikacji dostawy jako WDT i prawa do stawki VAT 0% w przypadku, gdy towary są sprzedawane i wywożone bezpośrednio (...)
str. 38
2.
Wywóz towarów do innego państwa UE w celu wykonania na nich usług
Gdyby przerób towarów będących przedmiotem WDT, miał być dokonany w innym państwie członkowskim, które jednak nie będzie państwem członkowskim konsumpcji, mielibyśmy do czynienia z odmiennym (...)
str. 39
3.
Przerób towarów wykonywany na terytorium państwa ich konsumpcji – wyrok TSUE
Podatnicy, którzy towary sprzedawane w ramach WDT, poddadzą przerobowi na terytorium państwa członkowskiego konsumpcji, również muszą liczyć się z koniecznością rejestracji dla potrzeb podatku VAT (...)
str. 42
F.
VAT OD PODSTAW
XIII.
Dokumenty, które nie uprawniają do odliczenia VAT naliczonego
Czynni podatnicy VAT mają prawo do odliczania podatku naliczonego od dokonanych zakupów towarów i usług, które związane są z wykonywanymi przez nich czynnościami opodatkowanymi podatkiem (...)
str. 44
1.
Zakaz odliczania VAT z faktur wystawionych przez podmiot nieistniejący
W myśl art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a) ustawy o VAT, nie uprawniają nabywcy do odliczenia podatku naliczonego m.in. faktury, faktury korygujące, dokumenty (...)
str. 44
2.
Czynności niepodlegające opodatkowaniu
Faktura dokumentująca transakcję niepodlegającą opodatkowaniu lub zwolnioną od podatku nie daje nabywcy prawa do odliczenia podatku VAT. Dlatego też wykazany w niej podatek nie podlega (...)
str. 44
3.
Transakcje niezgodne ze stanem faktycznym
Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 4 ustawy o VAT, faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne: a) stwierdzające czynności, które nie zostały dokonane – (...)
str. 45
4.
Faktury wystawione przez nabywcę bez akceptacji sprzedawcy
W myśl art. 106d ust. 1 ustawy o VAT, podmiot, o którym mowa w art. 106b ust. 1 pkt 1 (tj. podatnik podatku, podatku od (...)
str. 47
5.
Czynności opodatkowane, dla których na fakturze nie wykazuje się kwoty podatku
Na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 7 ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku (...)
str. 47
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
1.
Terminy składania deklaracji VAT
Niezależnie od tego, czy podatnik (podatnik VAT czynny, niekorzystający ze zwolnienia) w danym okresie rozliczeniowym wykonał czynności opodatkowane, czy też nie, ma obowiązek złożenia deklaracji (...)
str. 48
2.
Okoliczności upoważniające podatnika do złożenia wniosku o odroczenie terminu złożenia deklaracji VAT
W praktyce mogą się jednak zdarzyć sytuacje, w których podatnik z różnych przyczyn nie jest w stanie dochować terminu złożenia deklaracji. Czasem powodem jest długotrwała (...)
str. 48
3.
Skutki wydania decyzji o odroczeniu terminu złożenia deklaracji VAT
Organ podatkowy, który pozytywnie rozpatrzy wniosek podatnika o odroczenie terminu do złożenia deklaracji VAT za dany okres rozliczeniowy (bądź za kilka okresów rozliczeniowych) wydaje w (...)
str. 50
H.
PODATEK AKCYZOWY
1.
Zasady i wymogi korzystania ze zwolnienia z akcyzy ze względu na przeznaczenie
Na podstawie art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. d) ustawy o podatku akcyzowym zwolnieniu z akcyzy ze względu na przeznaczenie podlegają napoje alkoholowe używane (...)
str. 51
2.
TSUE w sprawie norm zużycia alkoholu stosowanego do produkcji środków spożywczych
W przypadku podmiotu zużywającego zwolnienie od akcyzy dotyczy ilości nieprzekraczających dopuszczalnych norm zużycia, o których mowa w art. 85 ust. 1 pkt 2 lit. b) (...)
str. 53
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Termin odliczenia VAT przez leasingobiorcę przy leasingu kapitałowym
W lutym 2015 r. na podstawie zawartej umowy leasingu kapitałowego korzystający otrzymał przedmiot leasingu wraz z fakturą dokumentującą tę transakcję. Kiedy leasingobiorca może odliczyć VAT (...)
str. 55
2.
Stawka VAT na organizację imprezy kulturalnej
Czynny podatnik VAT (niebędący instytucją o charakterze kulturalnym ani podmiotem prawa publicznego) na zlecenie urzędu gminy zamierza zorganizować imprezę kulturalną. Jaką stawką VAT powinien opodatkować (...)
str. 56
3.
Zwrot dotacji celowej
Jesteśmy zakładem budżetowym, który w 2014 r. otrzymał dotację celową jako dopłatę do cen wody i ścieków. W związku z koniecznością zwrotu niewykorzystanej części dotacji, (...)
str. 57
4.
Stawka VAT na usługi świadczone przez lekarza dentystę
Prowadzę prywatny gabinet dentystyczny. Świadczone przeze mnie usługi są zwolnione z VAT. Zamierzam również wykonywać usługi w zakresie wybielania zębów. Czy one także będą korzystać (...)
str. 58
5.
Przyspieszony zwrot podatku VAT
Czy mogę wystąpić o nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 25 dni, w przypadku gdy deklarację VAT-7 za styczeń (...)
str. 58
6.
Nieodpłatne przekazanie nieruchomości
Podatnik na potrzeby działalności zwolnionej z VAT w 1998 r. wybudował nieruchomość. Obecnie zamierza ją nieodpłatnie przekazać na swoje prywatne cele. Czy czynność ta podlega (...)
str. 59
7.
Jak zaokrągla się wskaźnik proporcji?
Rzeczywisty wskaźnik proporcji za 2014 r. wyniósł 6,007%. Proszę o wyjaśnienie, czy dla potrzeb korekty rocznej powinniśmy zaokrąglić go w górę do 7%, czy też (...)
str. 60
8.
Zwierzę w działalności gospodarczej a VAT
Jesteśmy firmą produkcyjną, czynnym podatnikiem VAT. Otrzymaliśmy rasowego psa, którego chcemy wykorzystywać w działalności gospodarczej do pilnowania firmowych obiektów. Czy będziemy mogli pomniejszyć podatek należny (...)
str. 61
9.
Usługi nauczania języków obcych – jaka podstawa zwolnienia na dokumencie sprzedaży?
W ramach działalności gospodarczej podatnik świadczy usługi nauczania języka obcego dla przedsiębiorców. Nie jest czynnym podatnikiem VAT. Jaką podstawę zwolnienia powinien wskazać na wystawionym rachunku? (...)
str. 62
10.
Korekta deklaracji za okres objęty kontrolą podatkową
Urząd skarbowy prowadził w mojej firmie kontrolę podatkową dotyczącą rozliczania podatku VAT za lipiec i sierpień 2014 r. Postępowanie kontrolne zakończyło się w dniu 13 (...)
str. 64
11.
Najem prywatnego mieszkania a wskaźnik proporcji
Prowadzę działalność gospodarczą, z tytułu której jestem podatnikiem podatku VAT, ale oprócz tego wynajmuję mieszkanie prywatne na cele mieszkaniowe. Obrót z najmu mieszkania wykazuję jako (...)
str. 65
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XVI.
Kronika legislacyjna
1.
Zmiana ustawy o VAT oraz ustawy o podatku akcyzowym
W Dzienniku Ustaw z dnia 12 lutego 2015 r., pod poz. 211, opublikowana została ustawa z dnia 15 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o (...)
str. 67
2.
Rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego
W Dzienniku Ustaw z dnia 16 lutego 2015 r., pod poz. 216, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 lutego 2015 r. zmieniające rozporządzenie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.