Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Poradnik VAT
nr 6 (342) z dnia 20.03.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Ważne zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.
Choć istotne zmiany w przepisach dotyczących podatku VAT, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2013 r. nadal w wielu przypadkach budzą wątpliwości co (...)
str. 4
1.
Nowe stawki VAT na niektóre towary i usługi
Podstawową stawką VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, jest stawka 23%. Dla pewnych towarów i usług ustawodawca przewidział jednak niższe stawki podatkowe w wysokości: 8%, 5%, 0% (...)
str. 4
2.
Prezenty o małej wartości i próbki - nowe zasady opodatkowania
Od 1 kwietnia 2013 r. nieodpłatne przekazanie towarów będzie - co do zasady - opodatkowane VAT, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty (...)
str. 6
3.
Definicja działalności gospodarczej oraz marży w turystyce
Z dniem 1 kwietnia 2013 r. definicja działalności gospodarczej zostanie zmieniona. Działalność gospodarcza obejmować będzie wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących (...)
str. 7
4.
Wewnątrzwspólnotowa dostawa nowych środków transportu
Na podstawie art. 16 ustawy o VAT podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, niebędące podatnikami, o których mowa (...)
str. 7
5.
Nietransakcyjne przemieszczenie towarów w ramach WDT
W art. 13 ust. 4 ustawy o VAT określone są sytuacje, w których przemieszczenie towarów nie jest traktowane jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Od 1 kwietnia (...)
str. 8
6.
Zmiany dotyczące importu i eksportu towarów
» Import towarów Od 1 kwietnia 2013 r. będzie obowiązywała nowa definicja importu towarów, zgodnie z którą będzie nim przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego (...)
str. 8
7.
Ustanawianie przedstawiciela podatkowego
W porównaniu do regulacji obowiązujących do 31 marca 2013 r. nowelizacja przepisów dotyczących przedstawiciela podatkowego zliberalizowała wymóg dotyczący nieposiadania zaległości podatkowych. Umożliwiła również podmiotom zagranicznym (...)
str. 9
8.
Dokumentowanie dostaw łańcuchowych
Zmiany wprowadzone w art. 22 ust. 2 ustawy, które zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2013 r., polegają na rezygnacji z obowiązku udowodnienia przez nabywcę, że (...)
str. 9
B.
OBRÓT KRAJOWY
1.
Projekt zmian rozporządzeń wykonawczych od 1 kwietnia 2013 r.
Zmiany w rozporządzeniu w sprawie VAT Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (http://legislacja.rcl.gov.pl) ukazał się projekt rozporządzenia nowelizującego rozporządzenie w sprawie VAT. Zmiany niektórych przepisów (...)
str. 10
2.
Kolejne zmiany w ustawie o VAT
Ministerstwo Finansów przygotowało kolejny projekt zmian w ustawie o VAT z dnia 1 marca 2013 r., który ma wejść w życie z dniem 1 lipca (...)
str. 13
III.
Stawki VAT w pytaniach Czytelników
Od 1 stycznia 2013 r. nadal obowiązują stawki VAT na poziomie: 23%, 8%, 5%, 0%. Ponadto w przepisach o VAT określono, iż dostawa niektórych towarów (...)
str. 13
IV.
Refakturowanie usługi marketingowej
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmujemy się dystrybucją artykułów spożywczych. Dostawcy towarów (producenci) wspierają sprzedaż swoich produktów poprzez oferowanie naszym odbiorcom wynagrodzenia za dokonanie zakupów (...)
str. 18
1.
Refakturowanie a ustawa o VAT
Regulacje zawarte w ustawie o VAT nie definiują wprawdzie pojęcia refakturowania, ale nie ulega wątpliwości, że w praktyce obrotu gospodarczego refakturowanie (zwane też "przenoszeniem kosztów" (...)
str. 18
2.
Usługa marketingowa czy premia pieniężna?
Odnosząc powyższe rozważania do stanu faktycznego przedstawionego przez Czytelnika należy zwrócić uwagę na następujące kwestie. Z pytania wynika, że odbiorcy towarów umawiają się z producentem, (...)
str. 19
V.
Zwrot VAT z deklaracji korygującej a przedawnienie
Podatnik, dokonując samoobliczenia podatku VAT za dany okres rozliczeniowy, zestawia w deklaracji kwoty podatku należnego (z tytułu wykonania czynności podlegających opodatkowaniu VAT) i naliczonego (w (...)
str. 20
1.
Instytucja przedawnienia
Odnosząc się do kwestii przedawnienia zwrotu różnicy podatku VAT należy odwołać się do treści art. 70 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (...)
str. 21
2.
Przedawnienie prawa do zwrotu z korekty deklaracji
Na tle powyższych rozważań pojawia się kwestia mogąca budzić wątpliwości w praktyce, która wiąże się z przedawnieniem prawa do zwrotu wykazanego w deklaracji korygującej. Może bowiem zdarzyć się (...)
str. 21
VI.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Termin odliczenia VAT z faktury za usługi transportowe
Firma transportowa w marcu ma wykonać na nasze zlecenie usługę transportu towarów. Fakturę za usługę otrzymaliśmy już w lutym, czyli przed wykonaniem usługi a termin zapłaty określony jest (...)
str. 23
2.
Opłata administracyjna wynikająca z umowy leasingu samochodu osobowego
Zawarliśmy umowę leasingu samochodu osobowego, z której wynika, że zostaniemy obciążeni opłatą administracyjną. Czy otrzymując fakturę ze tę opłatę możemy dokonać odliczenia podatku VAT tylko (...)
str. 24
3.
Sprzedaż pojazdów przeznaczonych do złomowania
Zamierzamy sprzedać samochód, który został wycofany z eksploatacji. Samochód ten nie zawiera płynów i przeznaczony jest do złomowania (kasacji). Czy w tym przypadku podatnikiem będzie (...)
str. 24
VII.
Obrót krajowy na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Sprzedaż samochodu ciężarowego
Czy sprzedaż samochodu ciężarowego (pełne odliczenie VAT) po wykupie z leasingu będzie zawsze opodatkowana stawką podstawową? Czy ma tu znaczenie, że sprzedam samochód przed upływem (...)
str. 25
2.
Które towary wykazać należy w remanencie likwidacyjnym?
Planuję zlikwidować firmę. Mam na wyposażeniu meble, komputery, ale także inne mniej wartościowe towary, których cena jednostkowa nie przekracza 250 zł. Czy wszystkie te towary (...)
str. 26
3.
Sposób przechowywania faktur elektronicznych
Część moich klientów żąda ode mnie faktur papierowych, ale do części wysyłam faktury w formie elektronicznej. W jaki sposób należy przechowywać kopie tych faktur? [pyt. (...)
str. 27
C.
KASY REJESTRUJĄCE
VIII.
Od 1 kwietnia 2013 r. nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących
Obowiązki podatników związane z ewidencjonowaniem obrotu w kasie rejestrującej określone są aktualnie w § 7 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych. Z kolei przepisy dotyczące warunków (...)
str. 28
IX.
Co czeka podatników, którzy nie dopełnili obowiązku instalacji kasy fiskalnej od 1 marca 2013 r.?
Przypomnieć należy, że do końca 2012 r. kas rejestrujących nie musieli stosować podatnicy, u których kwota obrotu z działalności, o której mowa w art. 111 (...)
str. 30
1.
Konsekwencje naruszenia obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas
W przypadku stwierdzenia, że podatnik narusza obowiązek ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej ustala za okres do momentu rozpoczęcia (...)
str. 31
2.
Czy są szanse na odroczenie terminu instalacji kasy?
W ustawie o VAT nie ma żadnych regulacji umożliwiających organom podatkowym indywidualne zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania. Wszystkie zwolnienia ze stosowania kas określone są wyłącznie w (...)
str. 32
3.
"Ulgowe" traktowanie podatników niewywiązujących się z terminowego instalowania kas
Z informacji otrzymywanych od naszych Czytelników wynika, że w związku z brakiem możliwości zakupu określonego modelu kasy, głównie niedrogich kas o małych parametrach, nie rozpoczęli (...)
str. 32
4.
Czy zaprzestanie sprzedaży dla osób fizycznych pozwoli na uniknięcie sankcji?
Czy podatnik, który nie rozpoczął w terminie ewidencjonowania za pomocą kasy np. od 1 marca br., ale jednocześnie zaprzestał sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących (...)
str. 33
X.
Sposób zapłaty wpływa na prawo do zwolnienia z ewidencjonowania obrotu w kasie
Wojewódzki ośrodek ruchu drogowego (WORD) od 1 lutego br. jest czynnym podatnikiem VAT. Prowadzi działalność niepodlegającą VAT (m.in. egzaminy państwowe na prawo jazdy, szkolenia dla (...)
str. 34
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
XI.
Przedstawiciel podatkowy - nowe regulacje od 1 kwietnia 2013 r.
Z dniem 1 kwietnia 2013 r. wejdą w życie nowe przepisy regulujące kwestie dotyczące przedstawiciela podatkowego. Polegają one głównie na kompleksowym ujęciu tego problemu w (...)
str. 36
1.
Zasady ustanawiania przedstawiciela podatkowego
W chwili obecnej podatnik (tj. osoba prawna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą i zobowiązana do zarejestrowania się jako (...)
str. 36
2.
Zakres czynności
Od 1 kwietnia 2013 r., czynności wykonywane przez przedstawiciela podatkowego będzie określał art. 18c i 18d ustawy. Zgodnie z tymi przepisami obowiązkiem przedstawiciela będzie: wypełnianie (...)
str. 38
3.
Agencja celna jako szczególny rodzaj przedstawiciela podatkowego
Nadal przedstawicielem podatkowym będzie mogła być - tak jak obecnie - również agencja celna, jeżeli będzie spełniała ku temu ustawowe warunki (które wymienione są w (...)
str. 38
1.
Dokumenty potwierdzające wywóz towarów
Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, eksportem towarów jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty. (...)
str. 39
2.
Orzecznictwo sądowe i stanowisko organów podatkowych
Wydawałoby się, że jeśli towar odprawiany jest w Polsce, to dokumentem potwierdzającym dokonanie eksportu może być również komunikat IE-599 przesłany przez agencję celną w formie (...)
str. 40
3.
Zmiany w potwierdzaniu wywozu towarów
Powyższy problem został zauważony przez Ministerstwo Finansów i w wyniku nowelizacji ustawy o VAT, dodany od 1 kwietnia 2013 r. art. 41 ust. 6a tej (...)
str. 42
XIII.
Czytelnicy pytają
1.
Adnotacje o odwrotnym obciążeniu na fakturze dokumentującej WDT
Wystawiłam fakturę potwierdzającą WDT dla niemieckiego nabywcy ze stawką VAT 0%. Niemiecki kontrahent jest obowiązany do rozliczenia podatku od dokonanego nabycia. Czy w związku z (...)
str. 42
2.
Usługi pośrednictwa w rezerwacji pokoi hotelowych
Prowadzimy w Polsce hotel i zawarliśmy umowę z holenderską firmą, która jest dostawcą systemu rezerwacyjnego online. Holenderski podatnik obciąża nas prowizją za dokonane rezerwacje bez (...)
str. 43
3.
Zakup usług przez internet od podatnika spoza UE
Dokonaliśmy zakupu dźwięków do produkcji filmowej przez internet od podatnika ze Stanów Zjednoczonych. Czy mamy obowiązek rozliczenia importu usług? Usługa opisana w pytaniu może należeć (...)
str. 45
E.
PORADY I KOMENTARZE
XIV.
Czy faktury pro forma rodzą obowiązek podatkowy w VAT?
W myśl przepisów rozdziału 3 rozporządzenia w sprawie faktur, zarejestrowani podatnicy (czynni i zwolnieni z VAT) wystawiają dokumenty zwane fakturami. Do końca 2012 r. w (...)
str. 46
F.
VAT OD PODSTAW
1.
Najem jako działalność gospodarcza
Małżonkowie, którzy decydują się na wynajmowanie będącego ich własnością lokalu użytkowego, muszą mieć na uwadze fakt, że zawarcie umowy najmu może zostać uznane za działalność (...)
str. 48
2.
Wynajem nieruchomości przez małżonków działających w formie spółki cywilnej
O ile nie ma wątpliwości, że usługa najmu jest - co do zasady - czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, to można się zastanawiać jakie skutki (...)
str. 48
3.
Prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT
Małżonkowie, którzy podjęli decyzję o podpisaniu umowy najmu nieruchomości należącej do ich prywatnego majątku pamiętać też powinni o możliwości korzystania przez nich ze zwolnienia podmiotowego (...)
str. 50
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XVI.
Jak dłużnik koryguje VAT naliczony w związku z ulgą na złe długi?
Od 1 stycznia 2013 r. zmieniły się w istotny sposób zasady korzystania przez podatnika z tzw. ulgi na złe długi. Obecnie uznaje się, że nieściągalność (...)
str. 51
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVII.
Stawki akcyzy na wyroby tytoniowe w 2013 r.
Od 1 stycznia 2013 r. zgodnie z art. 99 ust. 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2011 (...)
str. 58
XVIII.
Akcyza na paliwo lotnicze - wyrok WSA
Wykorzystanie posiadanych statków powietrznych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w celach przewozu pracowników mieści się w pojęciu "prywatnych rejsów rekreacyjnych", a więc nie może korzystać (...)
str. 59
XIX.
Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
Na internetowej stronie Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl), w dniu 26 lutego 2013 r. opublikowane zostały informacje dotyczące m.in. przeładunku przesyłek kurierskich w trakcie przemieszczania wyrobów akcyzowych (...)
str. 60
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Obniżone odsetki przy dobrowolnej korekcie deklaracji VAT
Pomyliłem się w deklaracji podatkowej na niekorzyść fiskusa. Złożyłem dobrowolnie korektę deklaracji 8 lutego 2013 r. i zaległość uregulowałem w dniu 28 lutego. Musiałem jednak (...)
str. 63
2.
Rezygnacja ze statusu podatnika VAT czynnego
Prowadzę działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT. W większości wykonuję usługi zwolnione przedmiotowo z VAT (usługi medyczne), jednak w niewielkim zakresie wykonuję również czynności opodatkowane (najem pomieszczeń). Obroty (...)
str. 63
3.
Termin odliczenia VAT naliczonego z faktury leasingowej
W prowadzonej działalności wykorzystujemy maszyny włókiennicze i odzieżowe, na podstawie umowy leasingowej (leasing operacyjny). Fakturę za ratę leasingową za kwiecień br. wystawiono w marcu i (...)
str. 65
4.
Kiedy odliczyć VAT z faktury dokumentującej prenumeratę czasopisma?
W marcu 2013 r. otrzymałem fakturę dokumentującą zakup rocznej prenumeraty czasopisma. Na fakturze określono termin płatności - 30 dni od jej otrzymania. W rozliczeniu za (...)
str. 65
5.
Wniosek o upadłość złożony przez wierzyciela
Czy mimo złożenia wniosku o upadłość, mam prawo do skorzystania z ulgi na złe długi, jeżeli spełniam warunki określone w ustawie o VAT? Aby wierzyciel (...)
str. 66
6.
Gotówkowy zakup od rolnika ryczałtowego
Firma kupuje produkty rolne od rolnika ryczałtowego i wystawia faktury VAT RR. Płatność dokonywana jest gotówką, w związku z czym firma nie dokonuje odliczenia podatku (...)
str. 66
7.
Ujemna kwota podatku naliczonego w deklaracji
W deklaracji za marzec 2013 r. powinienem uwzględnić fakturę korygującą podatek naliczony, wskutek czego w poz. 52 deklaracji pojawi się ujemna kwota. W miesiącu tym (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.