Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 r., godz. 12:13 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 46.375 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39
SPIS TREŚCI DODATKU DO NUMERU 13 (325) z dnia 10.07.2012
Transakcje rozliczane według procedur szczególnych
Dodatek nr 9
do Poradnika VAT nr 13
z dnia 10.07.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
SZCZEGÓLNE PROCEDURY PRZEWIDZIANE DLA DROBNYCH PRZEDSIĘBIORCÓW
1.
Prawo do zwolnienia podmiotowego z VAT
Stosownie do zapisu art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, zwolnienie z podatku VAT przysługuje tzw. drobnym przedsiębiorcom, tj. podatnikom, u których wartość sprzedaży opodatkowanej (...)
str. 3
2.
Sposób wyliczenia kwoty uprawniającej do zwolnienia z VAT
Podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu VAT jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji (...)
str. 4
3.
Rejestracja dla potrzeb VAT
Zwolnienie podmiotowe z VAT w przypadku podmiotów rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej przysługuje z mocy prawa (z wyłączeniem podmiotów wykonujących czynności określone w art. 113 ust. (...)
str. 5
4.
Ewidencjonowanie sprzedaży przez podatników zwolnionych z VAT
Podatnicy zwolnieni podmiotowo z podatku VAT zobowiązani są do prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 1 ustawy o VAT. Ewidencja ta jest (...)
str. 5
5.
Utrata i rezygnacja z prawa do zwolnienia podmiotowego
Jeżeli z ewidencji sprzedaży, wynika że obrót w wysokości 150.000 zł został przekroczony w danym dniu, to zwolnienie traci moc z dniem przekroczenia, a opodatkowaniu (...)
str. 5
II.
PROCEDURA SZCZEGÓLNA DOTYCZĄCA ROLNIKÓW RYCZAŁTOWYCH
1.
Sposób opodatkowania działalności rolniczej
Opodatkowanie działalności rolniczej na zasadach ogólnych mogłoby oznaczać zbyt duże obciążenie rolników obowiązkami o charakterze formalnym, natomiast zwolnienie rolników z opodatkowania powodowałoby brak możliwości odliczania (...)
str. 7
2.
Procedura szczególna dla rolników ryczałtowych
Status rolnika ryczałtowego umożliwia rolnikom odzyskiwanie podatku naliczonego przy jednoczesnym zachowaniu prawa do zwolnienia z opodatkowania. Rolnicy, którzy korzystają ze statusu rolników ryczałtowych, sprzedający produkty (...)
str. 8
3.
Faktury VAT RR
Zastosowanie szczególnej procedury rozliczania VAT przewidzianej dla rolników ryczałtowych wymaga specyficznej formy dokumentowania dostawy towarów i usług. Faktury potwierdzające dostawę produktów rolnych oraz świadczenie usług (...)
str. 9
4.
Rezygnacja ze statusu rolnika ryczałtowego
Rolnik, który dokonuje dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczy usługi rolnicze, może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 (...)
str. 10
5.
Powrót do zwolnienia z VAT
Czynny podatnik VAT, jeśli spełnia wymogi uprawniające do zwolnienia z VAT ma prawo do rezygnacji z opodatkowania - w terminie i na zasadach określonych w (...)
str. 11
6.
Obowiązki związane ze zmianą statusu
W myśl art. 96 ust. 12 ustawy o VAT podatnik jest obowiązany zgłosić zmianę danych wynikających ze zgłoszenia rejestracyjnego, do naczelnika urzędu skarbowego w terminie (...)
str. 11
III.
USŁUGI TURYSTYCZNE
Usługi w zakresie turystyki pojawiają się w polskiej ustawie o VAT w jednym tylko miejscu, a mianowicie w art. 119 regulującym szczególne procedury przy świadczeniu (...)
str. 12
1.
Stawka VAT na usługi własne świadczone w ramach usługi turystyki
Tytułowe zagadnienie budzi wątpliwości od chwili wejścia w życie obecnie obowiązującej ustawy o VAT i skłania firmy turystyczne do szukania prób obejścia rygorystycznych przepisów. Ustawa (...)
str. 13
2.
Usługi turystyki świadczone poza UE
Zgodnie z art. 119 ust. 7 ustawy o VAT, usługi turystyki podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 0%, jeżeli usługi nabywane od innych podatników (...)
str. 15
3.
Odliczanie podatku naliczonego
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo (...)
str. 15
IV.
DOSTAWA TOWARÓW UŻYWANYCH, DZIEŁ SZTUKI, PRZEDMIOTÓW KOLEKCJONERSKICH I ANTYKÓW
1.
Ustawowe definicje towarów używanych, dzieł sztuki i przedmiotów kolekcjonerskich
Szczególne procedury opodatkowania przy dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków określone są w art. 120 ustawy o VAT. Ustawodawca na potrzeby tego (...)
str. 16
2.
Opodatkowanie marży przy sprzedaży towarów używanych, kolekcjonerskich i dzieł sztuki
Opodatkowanie wymienionych kategorii towarów na zasadach ogólnych na ogół wywołuje skutek w postaci znacznego obciążenia podatkiem. Jeżeli bowiem podmiot dokonujący sprzedaży nie jest czynnym podatnikiem (...)
str. 18
3.
Ewidencje i deklaracje stosowane w systemie "VAT marża"
Podatnicy, którzy stosują szczególną procedurę opodatkowania sprzedaży towarów używanych, mają obowiązek uwzględniania w ewidencji kwot nabycia towarów, które są podstawą do ustalenia marży, stanowiącej podstawę (...)
str. 19
4.
Zasady dokumentowania
Podatnik sprzedając towar używany i opodatkowując marżę, wystawia na podstawie przepisu § 5 ust. 8 rozporządzenia w sprawie faktur, fakturę oznaczoną jako "VAT marża". Podatnik, (...)
str. 20
5.
Zaliczki w systemie "VAT marża"
Definicja podstawy opodatkowania, określona w art. 120 ust. 4 ustawy o VAT oznacza, że podatnik może wyliczyć marżę dopiero wówczas, gdy dokonuje sprzedaży danego towaru (...)
str. 21
V.
SZCZEGÓLNE PROCEDURY W OBROCIE ZŁOTEM INWESTYCYJNYM
Stosownie do uregulowań zawartych w dyrektywach Unii Europejskiej, polska ustawa o VAT zawiera również procedury szczególne dotyczące dostaw złota inwestycyjnego czyli: 1) złota w postaci (...)
str. 22
VI.
SYSTEM ZWROTU PODATKU VAT PODRÓŻNYM
Zgodnie z art. 126 ustawy o VAT, osoby fizyczne niemające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej, zwane dalej "podróżnymi", mają prawo do otrzymania zwrotu (...)
str. 23
1.
Podmioty dokonujące zwrotu
Zwrot podatku zapłaconego przez podróżnego przy nabyciu towarów na terytorium Polski dokonywany jest bądź przez sprzedawcę towaru, bądź przez podmiot, którego przedmiotem działalności jest dokonywanie (...)
str. 23
2.
Wymogi niezbędne do dokonania zwrotu podatku VAT
Zwrot podatku może być dokonany, jeżeli podróżny wywiózł zakupiony towar poza terytorium Wspólnoty nie później niż w ostatnim dniu trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, w (...)
str. 25
3.
Stosowanie stawki 0% dla sprzedaży dokonywanej na rzecz podróżnych zagranicznych
Zgodnie z art. 129 ustawy o VAT, w przypadku gdy sprzedawca dokonuje dostawy towarów podróżnym spoza Wspólnoty z zastosowaniem procedury zwrotu podatku, stosuje on stawkę (...)
str. 25
VII.
SPECJALNE ZASADY OPODATKOWANIA USŁUG ELEKTRONICZNYCH
1.
Definicja usług elektronicznych
Niniejszy rozdział należy rozpocząć od określenia, co to są usługi elektroniczne w rozumieniu ustawy o VAT. Polska ustawa o VAT nie definiuje usług elektronicznych odsyłając (...)
str. 27
2.
Miejsce świadczenia usług elektronicznych
Na potrzeby niniejszego rozdziału należy również zwrócić uwagę na miejsce świadczenia usług elektronicznych. Jest ono przesądzające dla sposobu opodatkowania tych usług. Jeśli usługi te będą (...)
str. 30
3.
Procedury szczególne
Rozdział 7 działu XII ustawy o VAT dotyczący procedur szczególnych w zakresie świadczenia usług elektronicznych, obejmuje swym działaniem wyjątkowe przypadki, a mianowicie przypadki, w których: (...)
str. 31
VII.
PROCEDURA SZCZEGÓLNA DLA TRANSAKCJI TRÓJSTRONNYCH
1.
Definicja transakcji trójstronnych
Termin "wewnątrzwspólnotowa transakcja trójstronna" pojawia się wśród przepisów ustawy o VAT dla określenia transakcji spełniającej łącznie poniższe warunki, które dotyczą nie tylko statusu podatkowego jej (...)
str. 32
2.
Zastosowanie ogólnej zasady opodatkowania
Zastosowanie ogólnych zasad opodatkowania transakcji pomiędzy dwoma podmiotami z dwóch różnych krajów członkowskich, które opierają się na założeniu, iż miejscem opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia jest miejsce, (...)
str. 32
3.
Metoda uproszczona
Metoda uproszczona rozliczania transakcji trójstronnych ma odciążyć drugiego w kolejności podatnika z licznych obowiązków o charakterze formalnym. Uproszczenie rozliczeń polega na tym, że dostawa krajowa (...)
str. 33
3.1.
Pierwszy uczestnik obrotu
W sytuacji, gdy polski podmiot jest pierwszym uczestnikiem transakcji trójstronnej, wówczas dokumentuje dostawę wewnątrzwspólnotową (WDT) na rzecz drugiego podmiotu. Ustawodawca nie nałożył na pierwszego uczestnika (...)
str. 34
3.2.
Pośrednik - drugi uczestnik transakcji
Zgodnie z art. 136 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy w procedurze uproszczonej drugim w kolejności podatnikiem jest polski podatnik, uznaje się, że (...)
str. 34
3.3.
Ostatni podmiot w procedurze uproszczonej
Jeżeli mamy do czynienia z transakcją trójstronną, to ostatni uczestnik obrotu dokonuje nabycia towarów od drugiego uczestnika, z tym że towar przywożony jest bezpośrednio z (...)
str. 36
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.