Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 5 (868) z dnia 10.02.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Czynsz za dzierżawę samochodu nie jest wliczany do kilometrówki - wyrok NSA
Czynsz z tytułu dzierżawy samochodu osobowego nie mieści się w pojęciu "kosztów używania", o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Określono "nowy" wzór rocznego obliczenia podatku PIT-40A/11A
W Dzienniku Ustaw z 30 stycznia 2015 r., pod poz. 160, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 stycznia 2015 r. w sprawie określenia wzoru (...)
str. 5
2.
Zaniechano poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów)
W Dzienniku Ustaw z 30 stycznia 2015 r., pod poz. 164, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 stycznia 2015 r. w sprawie zaniechania poboru (...)
str. 5
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Podatkowe i bilansowe zasady rozliczania korekt sprzedaży
W praktyce często mają miejsce sytuacje, w których podmioty gospodarcze po dokonaniu sprzedaży towarów (udokumentowanej fakturą) muszą skorygować tę sprzedaż. Przyczyny korekty mogą być różne, (...)
str. 6
1.1.
Rozliczenie faktur korygujących sprzedaż dla celów VAT
W pierwszej kolejności należy wspomnieć, że na gruncie ustawy o VAT brak jest regulacji, które w sposób szczególny odnosiłyby się do kwestii związanych z korektą (...)
str. 6
1.2.
Moment korygowania przychodów u podatników prowadzących księgi rachunkowe i ewidencja księgowa
W ustawach o podatku dochodowym ustawodawca nie uregulował zasad dotyczących korygowania przychodów, co spowodowało powstanie sporu w tym zakresie pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi. Kwestie (...)
str. 8
1.3.
Zasady korygowania przychodów u prowadzących podatkowe księgi
Także u podatników podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, w świetle aktualnej wykładni organów podatkowych oraz orzeczeń sądów administracyjnych, fakturę (...)
str. 11
2.
Sprzedaż towaru przez internet dla konsumentów krajowych i zagranicznych - rozliczenie podatkowe i ujęcie bilansowe
Obecnie coraz popularniejsze jest dokonywanie sprzedaży towaru przez internet. W tym artykule wskażemy, jak dokumentować takie transakcje, gdy nabywcą towaru jest osoba nieprowadząca działalności gospodarczej (...)
str. 14
2.1.
Rozliczenie VAT
Ustalenie miejsca i sposobu opodatkowania dostawy » Sprzedaż dla konsumenta z Polski Sprzedaż przez internet zazwyczaj realizowana jest w systemie wysyłkowym. W przypadku sprzedaży dla (...)
str. 14
2.2.
Rozliczenie podatku dochodowego
W przypadku sprzedaży towaru przez internet przychód podatkowy należy ustalać tak, jak przy "tradycyjnej" (stacjonarnej) formie sprzedaży. Powstaje on zatem w dniu wydania rzeczy, nie później niż (...)
str. 18
2.3.
Sprzedaż internetowa w ewidencji księgowej
Przepisy ustawy o rachunkowości nie zawierają szczególnych regulacji dotyczących ewidencjonowania sprzedaży internetowej. Taką sprzedaż należy zaewidencjonować zatem w ten sam sposób, co sprzedaż stacjonarną. Sprzedaż (...)
str. 19
IV.
PODATEK VAT
1.
Dni wolne od pracy a termin na składanie deklaracji podatkowych - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
W związku z licznymi wątpliwościami co do "przesuwania" terminów składania deklaracji podatkowych i zapłaty podatku, gdy ustawowy termin ich złożenia (zapłaty) przypada w sobotę lub (...)
str. 20
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Odliczanie VAT od wydatków na samochód, gdy podatnik nie posiada świadectwa homologacji
Zakupiliśmy samochód ciężarowy o ładowności przekraczającej 500 kg (liczba siedzeń - 5). Poprzedni właściciel nie przekazał nam świadectwa homologacji. Czy od zakupu paliwa do tego (...)
str. 21
2.2.
Charytatywne sms-y na fakturze za telefon
Na fakturze za telefon firmowy widnieje pozycja "charytatywne SMS" w zwolnionej stawce VAT. Czy powinniśmy opodatkować taką usługę i wystawić notę wewnętrzną w stawce VAT (...)
str. 22
2.3.
Ewidencjonowanie w kasie fiskalnej prowizji otrzymanej w formie przelewu na rachunek bankowy
Zajmuję się dochodzeniem odszkodowań w imieniu klientów - osób fizycznych. Poszkodowany w wyniku np. wypadku samochodowego ma roszczenie wobec Towarzystwa Ubezpieczeniowego sprawcy wypadku. Z poszkodowanym (...)
str. 22
2.4.
Aport przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki kapitałowej a zachowanie prawa do odliczania całego VAT z rat leasingowych
Osoba fizyczna prowadząca indywidualną działalność gospodarczą odlicza cały VAT od rat leasingowych dotyczących samochodu ciężarowego, korzystając z tzw. praw nabytych (umowa leasingu została zarejestrowana w (...)
str. 23
2.5.
Stawka VAT na sprzedaż domów jednorodzinnych
Wybudowaliśmy domki jednorodzinne. Niektóre z nich mają powierzchnię przekraczającą 300 m2. Jaką stawkę VAT należy stosować przy ich sprzedaży? Dostawa, budowa, remont, itp. obiektów budowlanych (...)
str. 25
3.
Przystąpienie do systemu MOSS podatników zwolnionych z VAT ze względu na obroty - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Jak już wielokrotnie informowaliśmy na łamach naszego czasopisma, od 1 stycznia 2015 r. obowiązują "nowe" zasady rozliczania VAT od usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych świadczonych (...)
str. 26
4.
Terminy rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu w kasie rejestrującej w 2015 r.
Od 1 stycznia 2015 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (rozporządzenie Ministra Finansów z 4 listopada (...)
str. 27
5.
Rozliczanie VAT przez gminy - wybrane orzeczenia NSA
Co do zasady, organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy realizujące zadania nałożone odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, nie rozliczają (...)
str. 30
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Ministerstwo Finansów wydało broszurę informacyjną, w której wyjaśnia nowe zasady limitowania wysokości odsetek zaliczanych do kosztów podatkowych
Na łamach naszego czasopisma informowaliśmy, że od 1 stycznia 2015 r. weszły w życie zmiany zasad podatkowego rozliczania odsetek od pożyczek, polegające na: modyfikacji istniejących przepisów dotyczących (...)
str. 33
2.
Możliwość ujęcia w kosztach podatkowych należności, których nieściągalność udokumentowano postanowieniami z poprzednich lat - interpretacja indywidualna
Udokumentowanie nieściągalności wierzytelności na podstawie postanowienia o nieściągalności może nastąpić najwcześniej w dacie uznania tego postanowienia przez wierzyciela jako odpowiadające stanowi faktycznemu. Jeżeli więc wierzyciel (...)
str. 35
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Udokumentowanie usługi protokołem zdawczo-odbiorczym nie jest wystarczające do zaliczenia wydatku w koszty
Spółka z o.o. ujęła w koszty podatkowe usługi udokumentowane protokołem zdawczo-odbiorczym ujęte w księgach jako dostawy niefakturowane. Jednak do dnia dzisiejszego dostawca nie wystawił faktury. (...)
str. 37
3.2.
Umowa pożyczki - jak liczyć wartość transakcji?
Jesteśmy spółką z o.o., której głównym udziałowcem, posiadającym 90% udziałów, jest osoba fizyczna zamieszkała w Polsce i będąca jednocześnie prezesem zarządu. Udziałowiec ten udzielił spółce oprocentowanej pożyczki w wysokości (...)
str. 37
3.3.
Przedawnienie zobowiązania, którego wartość wyłączono z kosztów uzyskania przychodów na skutek braku zapłaty
Spółka posiada niezapłaconą fakturę. Kwotę wynikającą z tej faktury zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów, a następnie, w związku z brakiem zapłaty, wyłączyła ją z kosztów podatkowych. Czy w tej sytuacji, gdy (...)
str. 40
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Sprzedaż samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej - skutki w PIT
Sprzedaż samochodu będącego środkiem trwałym Środki transportu (m.in. samochody osobowe) są zaliczane do środków trwałych firmy prowadzonej przez podatnika, jeżeli (art. 22a ust. 1 ustawy (...)
str. 41
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Czy obliczając zaliczkę na podatek dochodowy za grudzień można uwzględnić różnice remanentowe?
Dla celów rozliczenia podatku dochodowego prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Czy przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy za grudzień mogę uwzględnić różnice w remanentach (...)
str. 43
2.2.
Czy dopłata z ZFŚS do wyjazdu dziecka pracownika na "białą szkołę" jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych?
Zgodnie z regulaminem ZFŚS, pracownik naszej firmy otrzyma częściowy zwrot wydatku poniesionego na wyjazd dziecka na "białą szkołę". Czy tego rodzaju świadczenie na rzecz pracownika (...)
str. 45
3.
Zwolnienie z PIT bezpłatnej pomocy prawnej uzyskanej przez osoby niezamożne - informacja Ministerstwa Gospodarki
Świadczenie bezpłatnej pomocy prawnej stanowi dla osoby je otrzymującej przychód podatkowy. W stanie prawnym obowiązującym do końca 2014 r. przychód ten mógł korzystać ze zwolnienia (...)
str. 47
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Odzyski po likwidacji środka trwałego - wyrok NSA
Składniki majątku odzyskane przy likwidacji środka trwałego i przeznaczone do dalszego wykorzystania nie stanowią przychodu podatkowego. (wyrok NSA z 19 grudnia 2014 r., sygn. akt (...)
str. 48
2.
Samochód nabyty w grudniu 2014 r. a przerejestrowany w styczniu 2015 r. - moment dokonania jednorazowego odpisu
Pod koniec grudnia 2014 r. zakupiliśmy samochód ciężarowy. Ponieważ pojazd był sprawny, od razu został przekazany do używania. Czy można było go wprowadzić w grudniu (...)
str. 49
3.
Prawo do jednorazowej amortyzacji w 2015 r. w przypadku niepełnego poprzedniego roku
Osoba fizyczna rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej w ostatnim kwartale 2014 r. Czy fakt, że w 2014 r. działalność prowadzono przez niecałe 3 miesiące, wpływa na (...)
str. 50
4.
Rozliczenie sprzedaży środka trwałego
W grudniu 2014 r. sprzedaliśmy niezamortyzowany środek trwały. W którym miesiącu należało zaksięgować ostatni odpis amortyzacyjny, a kiedy jego pozostałą niezamortyzowaną wartość początkową? Zarówno ostatni (...)
str. 51
5.
Ustalenie wartości początkowej środków trwałych nabytych w drodze spadku - interpretacja indywidualna
Wartość początkową środków trwałych nabytych w drodze spadku ustala się według wartości rynkowej z dnia nabycia spadku. Spadkobierca nie jest zobowiązany do kontynuowania dotychczasowej metody (...)
str. 53
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Znamy już wysokość podstawy wymiaru i składki zdrowotnej dla przedsiębiorców w 2015 r.
Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą i osoba z nią współpracująca opłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne przez cały rok w jednakowej wysokości. Podstawę wymiaru składki na (...)
str. 54
2.
Składki ZUS opłacane za grudzień 2014 r. w styczniu 2015 r.
Od pół roku prowadzę działalność gospodarczą i opłacam z tego tytułu za siebie wszystkie składki ubezpieczeniowe do ZUS od najniższych podstaw wymiaru. Od 1 stycznia (...)
str. 54
3.
Dodatek prowizyjny w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych
Pracownik, oprócz wynagrodzenia zasadniczego, otrzymuje dodatek prowizyjny, którego wypłata jest zależna od wpływu środków finansowych za dokonaną przez niego sprzedaż. Odpłatność za towar jest realizowana (...)
str. 55
4.
Termin na dostarczenie zwolnienia lekarskiego
Czy zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy powinno być dostarczone przez pracownika w terminie 7 dni tak, jak (...)
str. 57
IX.
PRAWO PRACY
1.
Stosowanie niemieckiej płacy minimalnej do kierowców polskich firm transportowych
Jesteśmy przedsiębiorstwem z branży transportowej. Nasza działalność koncentruje się głównie na transporcie międzynarodowym, w tym do Niemiec. Czy jesteśmy zobowiązani przestrzegać niemieckiej ustawy o płacy (...)
str. 58
2.
Dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia i trzynastej pensji
Kilku naszych pracowników ma zajęte wynagrodzenia za pracę przez komornika na poczet należności alimentacyjnych, a w jednym przypadku niealimentacyjnych. Pod koniec lutego będziemy wypłacali pracownikom (...)
str. 59
3.
Ruchomy rozkład czasu pracy w ramach systemu równoważnego
Zatrudniamy pracowników obsługi i technicznych w równoważnym systemie czasu pracy. Czy możemy w ramach tego systemu stosować ruchomy rozkład czasu pracy? Czy w jednym zakładzie pracy można zastosować różne (...)
str. 61
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
OC obowiązkowe dla księgowych
Firma X świadcząca usługi księgowe (ma podpisane umowy z kontrahentami) posiada wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dla tej firmy, jako podwykonawca, świadczy usługi księgowe inna firma Y (...)
str. 63
2.
Kapitał z aktualizacji wyceny środków trwałych w sytuacji częściowej likwidacji środka trwałego
W ewidencji środków trwałych naszej spółki figuruje środek trwały, którego wartość podlegała aktualizacji na dzień 1 stycznia 1995 r. Jego wartość netto z aktualizacji wyceny w kwocie 79.824,90 zł odniesiono (...)
str. 64
3.
Ewidencja księgowa kosztów prowizji od wygranej sprawy sądowej
Czy prowizję od wygranej sprawy sądowej należy traktować jako koszty działalności operacyjnej, czy też pozostałe koszty operacyjne? Nadmieniam, że otrzymane odszkodowania traktujemy jako pozostałe przychody (...)
str. 67
4.
Dostawa niefakturowana - ujęcie w księgach i prezentacja w bilansie
Pod koniec 2014 r. otrzymaliśmy towar, który w tym samym roku został zbyty. Dotychczas nie otrzymaliśmy jednak faktury zakupu. Jak ująć takie zdarzenie w księgach rachunkowych i wykazać w sprawozdaniu (...)
str. 68
5.
Oddział zagranicznej firmy zarejestrowany w Polsce - ewidencja księgowa operacji dokonywanych z jednostką statutową
W Polsce został zarejestrowany oddział niemieckiej firmy. Firma (centrala) niemiecka przekazuje swojemu oddziałowi w Polsce towary celem dalszego odsprzedania. Jak powinno być udokumentowane przekazanie towarów z centrali niemieckiej (...)
str. 69
6.
Ewidencja księgowa otrzymanych kart rabatowych (talonów)
Dokonujemy zakupu towarów z dużej hurtowni. Za sprzedaż określonej ilości tych towarów (opon) otrzymujemy od dostawcy karty rabatowe (paliwowe) do wykorzystania na zakup paliwa w wyznaczonych stacjach. (...)
str. 71
7.
Przejęcie zorganizowanej części jednostki w wyniku podziału przez wydzielenie spółki z o.o.
Nasza spółka z o.o. ma przejąć zorganizowaną część przedsiębiorstwa wydzieloną z innej spółki z o.o. Prosimy o wyjaśnienie zasad księgowego rozliczenia tego zdarzenia w księgach rachunkowych spółki przejmującej. W jaki sposób (...)
str. 72
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.