Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 35 (898) z dnia 10.12.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Urząd skarbowy właściwy w sprawie VAT - zmiany od 1 stycznia 2016 r.
Co do zasady, właściwość miejscową organów podatkowych ustala się według miejsca zamieszkania albo adresu siedziby podatnika (płatnika, inkasenta, itp.). Tę zasadę ustalania właściwości organu podatkowego (...)
str. 4
2.
Prawo do ulgi w opłacie składek na FP i FGŚP w przypadku ponownego zatrudnienia bezrobotnego, który nie ukończył 30 lat
Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne mogą być przez określony czas zwolnieni z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ulga w opłacie tych składek (...)
str. 5
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Opublikowano ustawę wprowadzającą zmiany do ustawy o PDOF oraz ustawy o PDOP
W Dzienniku Ustaw z 23 listopada 2015 r., pod poz. 1932, opublikowano ustawę z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym (...)
str. 6
2.
Wysoki podatek od odpraw i odszkodowań wprowadzony
W Dzienniku Ustaw z dnia 30 listopada 2015 r., pod poz. 1992, opublikowano ustawę z dnia 25 listopada 2015 r. o zmianie ustawy o podatku (...)
str. 11
3.
Zmiany w rozporządzeniu w sprawie sporządzania skonsolidowanych sprawozdań
W Dzienniku Ustaw z dnia 25 listopada 2015 r., pod poz. 1957, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 listopada 2015 r. zmieniające rozporządzenie w (...)
str. 11
4.
PIT - nowe wzory zeznań, deklaracji i informacji podatkowych
W Dzienniku Ustaw z 30 listopada 2015 r., pod poz. 1993, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2015 r. w sprawie określenia wzorów (...)
str. 12
5.
Stawki karty podatkowej na 2016 r.
W Monitorze Polskim z 24 listopada 2015 r., pod poz. 1120, opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 22 października 2015 r. w sprawie stawek karty (...)
str. 14
6.
Nowy wzór wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej
W Dzienniku Ustaw z 26 listopada 2015 r., pod poz. 1972, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 listopada 2015 r. w sprawie określenia wzoru (...)
str. 14
7.
Opublikowano ustawę wspierającą kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy
W Dzienniku Ustaw z 20 listopada 2015 r., pod poz. 1925, opublikowano ustawę z dnia 9 października br. o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej (...)
str. 14
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Prezenty/upominki przekazywane kontrahentom - rozliczenie na gruncie VAT, podatku dochodowego oraz ujęcie w ewidencji księgowej
Obecnie jest już regułą, że podmioty gospodarcze przekazują swoim kontrahentom różnego rodzaju prezenty, upominki, zazwyczaj opatrzone logo firmy. Prezenty te mogą być wartościowe albo też (...)
str. 15
1.1.
Obowiązek wykazania VAT należnego
Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Za taką dostawę uważa się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, (...)
str. 15
1.2.
Koszty uzyskania przychodów u przekazującego prezenty (upominki)
Z reguły przekazywanie kontrahentom prezentów (upominków) wykazuje związek z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, celem takiego przekazania jest bowiem zazwyczaj osiągnięcie w przyszłości przychodu czy (...)
str. 17
1.3.
Wydatki na zakup prezentów/upominków w ewidencji księgowej przekazującego
Na gruncie ustawy o rachunkowości, bez względu na to, czy przekazanie prezentów (upominków) będzie miało charakter reprezentacji, czy reklamy, poniesione na ten cel wydatki będą (...)
str. 19
2.
Wymiana przeterminowanego towaru na nowy - rozliczenie podatkowe i bilansowe u nabywcy towarów
W praktyce mają miejsce sytuacje, gdy nabyte towary handlowe nie zostaną sprzedane w określonym czasie i ulegają przeterminowaniu. Bywa, że dostawcy (producenci) tych towarów, zgodnie (...)
str. 21
2.1.
Wymiana przeterminowanych towarów a VAT u nabywcy
Organy podatkowe uważają, że gdy zgodnie z przyjętą polityką sprzedaży sprzedawca dokonuje wymiany towarów, które uległy przeterminowaniu (lub które są temu bliskie) na produkty pełnowartościowe, (...)
str. 21
2.2.
Skutki wymiany przeterminowanych towarów na gruncie podatku dochodowego
W sytuacji, gdy koszt wymiany towarów przeterminowanych na nowe nieprzeterminowane lub na towary podobne, z tej samej grupy cenowej, tego samego rodzaju, typu, o łącznej (...)
str. 22
2.3.
Ewidencja księgowa zwrotu przeterminowanych towarów i otrzymania nowych/podobnych
Na gruncie ustawy o rachunkowości, podobnie jak dla celów podatku dochodowego, wymiana przeterminowanych towarów na nowe nieprzeterminowane lub na towary podobne z tej samej grupy (...)
str. 22
IV.
PODATEK VAT
1.
Parkowanie samochodu blisko miejsca zamieszkania pracownika a prawo do odliczania 100% VAT - kolejne korzystne orzeczenie WSA
Parkowanie samochodu poza siedzibą firmy nie oznacza automatycznie, że samochód służy tzw. celom mieszanym i że prawo do odliczania VAT od wydatków na taki pojazd (...)
str. 24
2.
Przekazanie wspólnikowi nieruchomości w zamian za udziały jako czynność opodatkowana VAT - uchwała NSA
W praktyce zdarza się, że wspólnik wycofuje się ze spółki, a jego udziały (akcje) są umarzane. Nabycie udziałów (akcji) od wspólnika nie jest objęte VAT (...)
str. 25
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Prawo do odliczenia VAT od wydatków na remont pomieszczeń biurowych, gdy działalność prowadzona jest w domu prywatnym
Prowadzę działalność gospodarczą we własnym domu (usługi księgowe). Na działalność tę przeznaczyłem jeden pokój w domu. W ww. działalności wykorzystuję samochód osobowy, który parkuję w (...)
str. 26
3.2.
Zakup towaru w Polsce od kontrahenta z UE
Firma polska zakupiła towar od kontrahenta z Litwy. Towar w momencie zakupu znajdował się w magazynie litewskiej firmy w Polsce, w związku z czym polska (...)
str. 28
3.3.
Obowiązek podatkowy w przypadku usług pośrednictwa rozliczanych w okresach kwartalnych lub półrocznych
Wyszukujemy klientów na zakup oprogramowania, za co od producenta należy nam się prowizja. Prowizja wypłacana jest jedynie od zapłaconych przez klienta faktur. Od producenta otrzymujemy (...)
str. 29
3.4.
Jak liczyć limit zwolnienia podmiotowego z VAT, gdy podatnik wykonuje czynności opodatkowane i zwolnione z VAT?
Wykonuję usługi opodatkowane i zwolnione z VAT (usługi nauki jazdy). Obecnie jestem czynnym podatnikiem VAT, ale chciałbym zrezygnować z rozliczania VAT. Czy w limicie zwolnienia (...)
str. 30
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Wypłata nagród z dochodu po opodatkowaniu a koszty uzyskania przychodów pracodawcy - uchwała siedmiu sędziów NSA
Nagrody i premie wypłacone pracownikom przez podatnika CIT z dochodu po opodatkowaniu mogą stanowić koszty uzyskania przychodów tego podatnika. (uchwała siedmiu sędziów NSA z 22 (...)
str. 32
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Prowizja przygotowawcza pobrana w związku z kredytem w bieżącym rachunku walutowym a koszty uzyskania przychodów
Spółka z o.o. zaciągnęła kredyt w rachunku bieżącym walutowym (euro), na potrzeby bieżącej działalności gospodarczej (z kredytu tego nie będą finansowane zakupy/wytworzenie środków trwałych ani (...)
str. 35
2.2.
Koszty związane z otrzymaniem przez spółkę wkładu niepieniężnego
Do spółki z o.o. wniesiony został aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Spółka otrzymała od notariusza fakturę za dokonane w związku z tym aportem czynności. (...)
str. 37
2.3.
Dodatkowa ilość towaru otrzymana tytułem rekompensaty
Spółka zakupiła materiały, które nie spełniały oczekiwań i zgłosiła zastrzeżenie do kontrahenta. Materiały te zostały jednak zużyte. Kontrahent w ramach rekompensaty przekazał nieodpłatnie inne materiały (...)
str. 38
3.
Relacja z dyżuru telefonicznego
3.1.
Kurs waluty do przeliczenia limitu składek na ubezpieczenie samochodu osobowego
Spółka kupiła samochód osobowy o wartości przekraczającej równowartość 20.000 euro. Jaki kurs waluty obcej należy przyjąć do ustalenia, jaka kwota składek na ubezpieczenie tego pojazdu (...)
str. 40
3.2.
Wynagrodzenie za pełnienie funkcji członka zarządu
Jeden ze wspólników spółki z o.o. będzie pełnił funkcję prezesa zarządu za wynagrodzeniem (nie jest on pracownikiem spółki). W którym miesiącu wynagrodzenie to będzie kosztem (...)
str. 40
3.3.
Moment powstania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości
Spółka zamierza sprzedać budynek, stanowiący dotychczas jej środek trwały. W związku z tym zawarła umowę przedwstępną na sprzedaż tego budynku. Nabywca będzie wpłacał spółce zaliczki (...)
str. 41
3.4.
Wydatki ponoszone na posiedzenia rady nadzorczej
Czy wydatki ponoszone przez spółkę z o.o. w związku z posiedzeniami rady nadzorczej, tj. na przejazdy członków rady nadzorczej, na zakup materiałów biurowych, kawy, herbaty, (...)
str. 42
4.
Odpisywanie w koszty bilansowe i podatkowe należności o niskiej wartości - raz jeszcze
W Biuletynie Informacyjnym nr 31 z br. pisaliśmy obszernie na temat odpisywania w koszty należności nieściągalnych udokumentowanych protokołem sporządzonym przez podatnika, stwierdzającym, że przewidywane koszty (...)
str. 43
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Zwrot pracownikom mobilnym wydatków na wyżywienie, noclegi i innych związanych z podróżami - interpretacja Ministra Finansów
Zwrot przedstawicielom handlowym poniesionych przez nich wydatków na noclegi, zakup paliwa do samochodu służbowego, opłat za przejazdy autostradą oraz opłat parkingowych nie stanowi przychodu tych (...)
str. 44
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Działy specjalne produkcji rolnej a obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w roku 2016
Z tytułu prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej do tej pory płaciłam podatek dochodowy na podstawie norm szacunkowych. Nie jestem podatnikiem VAT. Moje przychody ze sprzedaży (...)
str. 46
2.2.
Obowiązek sporządzenia spisu z natury przez podatnika prowadzącego księgę przychodów i rozchodów
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, a podatek dochodowy rozliczam na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Przedmiotem mojej działalności jest wydobycie i sprzedaż piasku z własnej działki (...)
str. 48
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Budowla zamortyzowana przed aktualizacją z 1995 r. - podatek od nieruchomości
Czy znane są Państwu wyjaśnienia pozwalające na ustalenie wymiaru podatku od nieruchomości od budowli całkowicie zamortyzowanych przed aktualizacją z 1995 r. na podstawie wartości historycznej? (...)
str. 49
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Amortyzacja w jednostce prowadzącej działy specjalne produkcji rolnej opodatkowanej od 1 stycznia 2016 r. na zasadach ogólnych
Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne nabyte lub wytworzone przez jednostkę, która od 1 stycznia 2016 r. utraciła prawo do ustalania dochodu na podstawie (...)
str. 51
2.
Zmiana błędnie przyjętej metody amortyzacji
Przy wprowadzeniu środka trwałego do ewidencji popełniono błąd polegający na przyjęciu metody degresywnej do amortyzacji budynku magazynowego. W związku z tym od dwóch lat zawyżane (...)
str. 52
3.
Ulepszenie samochodu osobowego powodujące przekroczenie limitu wartości początkowej w wysokości 20.000 euro
Po kilku miesiącach użytkowania samochodu osobowego dokonaliśmy jego ulepszenia poprzez założenie instalacji gazowej za kwotę przekraczającą 3.500 zł. W wyniku ulepszenia wartość początkowa pojazdu przekroczyła (...)
str. 53
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Jakie składki od wynagrodzenia chorobowego?
Wynagrodzenie chorobowe, w przeciwieństwie do zasiłków chorobowych, wchodzi do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Składki pobrane od wynagrodzenia muszą być w odpowiedni sposób wykazane (...)
str. 55
2.
Składki ZUS osoby fizycznej prowadzącej działalność i będącej wspólnikiem spółki z o.o.
Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG została wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o. Nastąpi tu zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych i dwa (...)
str. 58
3.
Obliczenie wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca i wypełnianie ZUS Z-3 w celu wypłaty zasiłku macierzyńskiego
Pracownik zatrudniony od 1 maja br. otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości. W okresie od 9 do 22 listopada 2015 r. przebywał na urlopie ojcowskim. (...)
str. 60
X.
PRAWO PRACY
1.
Wymiar czasu pracy niepełnosprawnych w 2016 r.
W zakładzie zatrudniamy, oprócz innych pracowników, także osoby niepełnosprawne, które obowiązują skrócone normy czasu pracy. Część z nich jest zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy. Jaki wymiar czasu (...)
str. 62
2.
Przyznawanie świadczeń z ZFŚS bez względu na status uprawnionego
Jesteśmy jednostką samorządową i tworzymy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Na święta będziemy wypłacali zapomogi dla pracowników i emerytów zakładu, zgodnie z podziałem uprawnionych według posiadanego (...)
str. 64
3.
Ustalanie diety za krajowe odcinki podróży służbowej
Nasz pracownik został wysłany w kilkudniową zagraniczną podróż służbową do Czech. Na dojazd do granicy i przyjazd od granicy do miejsca zamieszkania poświęcił łącznie 8 (...)
str. 65
4.
Reprezentacja spółki w umowach z pracownikiem będącym członkiem jej zarządu
Spółka z o.o. ma czterech udziałowców. Każdy z nich jest w spółce zatrudniony na umowę o pracę na stanowisku sprzedawcy. Dwóch z tych wspólników wchodzi (...)
str. 66
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Moment ujęcia kosztów związanych z uzyskaniem promesy kredytowej
Czy koszty związane z uzyskaniem promesy na kredyt inwestycyjny (inwestycja będzie finansowana częściowo z kredytu, częściowo z dotacji UE) powinny zostać ujęte w momencie poniesienia, (...)
str. 68
2.
Świadectwa pochodzenia energii - ewidencja księgowa ich sprzedaży
Jesteśmy przedsiębiorstwem energetycznym. Przy dokonywaniu sprzedaży świadectw pochodzenia powstaje nam różnica pomiędzy ceną zakupu a ceną sprzedaży. Jak należy zaksięgować odpis aktualizujący wartość świadectw? W (...)
str. 69
3.
Leasing finansowy bilansowo i operacyjny podatkowo a koszt wytworzenia wyrobów gotowych
W naszej firmie (spółce z o.o.) leasing maszyn produkcyjnych, zgodnie z zawartą umową leasingową, jest leasingiem mieszanym, tj. dla celów rachunkowości jest to leasing kapitałowy, (...)
str. 71
4.
Zaliczka na poczet dywidendy za 2015 r. wypłacona przez spółkę z o.o.
Przed zakończeniem bieżącego roku zarząd spółki zamierza wypłacić udziałowcom zaliczki na poczet dywidendy za 2015 r. Czy księgowanie dotyczące wypłat należy przeprowadzić jedynie na kontach (...)
str. 74
5.
Relacja z dyżuru telefonicznego
5.1.
Zakres uproszczeń przyjętych do stosowania w 2015 r. przez jednostki małe i jednostki mikro
Czy uproszczenia wynikające ze znowelizowanych przepisów ustawy o rachunkowości w zakresie małych jednostek lub jednostek mikro możemy stosować wybiórczo, czy też jeżeli podejmiemy decyzję w tym zakresie, to (...)
str. 76
5.2.
Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych u wspólnika kilku spółek osobowych
Podatnik jest wspólnikiem kilku spółek osobowych (sp. jawnych) prowadzących działy specjalne produkcji rolnej. Czy ustalając obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych od 1 stycznia 2016 r. podatnik (...)
str. 77
5.3.
Obciążenie dłużnika kosztami sądowymi
W związku z dochodzeniem na drodze sądowej należności ponosimy koszty sądowe, a także koszty obsługi prawnej. W jaki sposób obciążyć tymi kosztami naszych dłużników? Czy (...)
str. 78
5.4.
Przychody ze sprzedaży towarów i usług opłacane kartą płatniczą
Prowadzimy sklep, w którym umożliwiliśmy zapłatę kartami płatniczymi. Jak w takim przypadku powinna przebiegać ewidencja księgowa takich rozliczeń? W przypadku przyjmowania płatności za sprzedane towary (...)
str. 78
5.5.
Obowiązek zawiadomienia urzędu skarbowego o rozpoczęciu prowadzenia ksiąg rachunkowych
Od 1 stycznia 2016 r., w wyniku przekroczenia wielkości przychodów uzyskanych w 2015 r., będziemy zobowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Czy o fakcie tym musimy (...)
str. 79
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.