Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 9:20 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 35 (862) z dnia 10.12.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Zmiana zasad rachunkowości w jednostkach mikro w związku ze sporządzeniem sprawozdania finansowego za 2014 r. w nowej formie
Uznanie jednostki za podmiot mikro oraz skorzystanie przy sporządzeniu sprawozdania finansowego z uproszczeń przewidzianych dla tych jednostek musi być potwierdzone decyzją organu zatwierdzającego. Następnie kierownik (...)
str. 4
2.
Korekta kosztów przy wycofaniu z działalności samochodu osobowego - wyrok WSA
Podatnik, który zaliczył jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów wydatek na zakup samochodu osobowego ze względu na jego przewidywany okres używania krótszy niż rok, a następnie (...)
str. 5
II.
CO NOWEGO W PRZEPISACH W 2015 R.
1.
Zmiany w CIT od 1 stycznia 2015 r. - ciąg dalszy
Jak już informowaliśmy na łamach naszego czasopisma, ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (...)
str. 7
2.
Rozliczanie VAT w ramach nowej procedury MOSS
Od 1 stycznia 2015 r. będą obowiązywały nowe regulacje w zakresie rozliczania VAT od usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych świadczonych dla niepodatników (dalej: konsumentów). W celu ułatwienia rozliczenia VAT (...)
str. 11
III.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Nowe wzory PIT i NIP
» Oświadczenia, deklaracje i informacje W Dzienniku Ustaw z 24 listopada 2014 r., pod poz. 1634, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 listopada 2014 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji (...)
str. 14
2.
"Nowe" stawki karty podatkowej
W Monitorze Polskim z 27 listopada 2014 r., pod poz. 1119, opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 17 listopada 2014 r. w sprawie stawek karty (...)
str. 18
IV.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Wymiana towaru przeterminowanego na pełnowartościowy - podatki i ewidencja księgowa
Spółka - firma produkcyjna sprzedaje swoje produkty hurtowni, która z kolei sprzedaje je sklepom detalicznym, a sklepy - odbiorcom finalnym (konsumentom). W ramach działań marketingowych (...)
str. 18
1.1.
Skutki w VAT
Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów, przez którą rozumie się zasadniczo przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Za odpłatną dostawę towarów uważa się (...)
str. 18
1.2.
Koszty uzyskania przychodów u producenta
W myśl zasady ogólnej, podatnicy mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów takie wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła (...)
str. 20
1.3.
Ujęcie wymiany produktów w księgach rachunkowych producenta
W sytuacji, gdy producent w zamian za produkt przeterminowany (bliski przeterminowaniu) wydaje taki sam produkt pełnowartościowy, to operacje te można udokumentować dowodami magazynowymi, np. PZ (...)
str. 21
2.
Faktury-prognozy - rozliczenie podatkowe i ujęcie księgowe
W praktyce często mają miejsce sytuacje, w których podmioty gospodarcze otrzymują faktury-prognozy ze media (np. za gaz, energię elektryczną), wystawione w miesiącu poprzedzającym miesiąc, którego (...)
str. 22
2.1.
Prawo do odliczenia VAT
Przypomnijmy, że podatnicy mogą odliczać VAT od nabytych towarów i usług w takim zakresie, w jakim te towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności (...)
str. 22
2.2.
Ujęcie w kosztach uzyskania przychodów
W przypadku podatników prowadzących księgi rachunkowe wydatki z tytułu mediów są zasadniczo zaliczane do kosztów innych niż bezpośrednio związane z przychodami, tj. do tzw. kosztów (...)
str. 23
2.3.
Ujęcie w księgach rachunkowych
Na gruncie ustawy o rachunkowości, zgodnie z zasadą memoriału oraz zasadą współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów (wyrażonych w art. 6 ustawy o rachunkowości), (...)
str. 24
V.
PODATEK VAT
1.
Częsta sprzedaż przez internet może być uznana za prowadzenie działalności gospodarczej - wyrok NSA
Dokonywanie częstych sprzedaży na portalach internetowych, które ma charakter stały, profesjonalny i zorganizowany, może być uznane za prowadzenie działalności gospodarczej. Od takiej sprzedaży może zatem (...)
str. 26
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Zakup komputera za granicą z doliczonym podatkiem od wartości dodanej a obowiązek wykazania WNT
Pracownik przebywający w delegacji we Francji dokonał w imieniu i na rzecz pracodawcy zakupu notebooka, otrzymując z tego tytułu fakturę zawierającą francuski podatek VAT. Urządzenie (...)
str. 28
2.2.
Import usług pośrednictwa w rezerwacji miejsc noclegowych - VAT i ewidencja księgowa
Jako hotel świadczymy na terytorium Polski usługi noclegowe dla kontrahentów krajowych i zagranicznych. Zawarliśmy umowę z dostawcą systemu rezerwacyjnego z siedzibą w Holandii. Umożliwia on (...)
str. 29
2.3.
Faktura czy paragon - udokumentowanie usług świadczonych przez szpitale
Czy pacjentom, którym szpital udzielił świadczenia zdrowotnego w SOR, ale nie zdołał w tym czasie ustalić uprawnień do finansowania świadczenia przez NFZ, należy wystawić paragon (...)
str. 31
2.4.
Stawka VAT przy wynajmie mieszkania dla studentów i turystów
W ramach działalności gospodarczej wynajęłam mieszkanie od osoby trzeciej pod dalszy wynajem. Jestem podatnikiem VAT czynnym. W ciągu roku będę wynajmować mieszkania dla studentów, a (...)
str. 32
3.
Mija termin składania wniosków o zwrot VAT za materiały budowlane zakupione w latach 2004-2005
W stanie prawnym obowiązującym do końca 2013 r. osoby fizyczne miały prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku m.in. z budową budynku mieszkalnego, nadbudową (...)
str. 33
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Różnice kursowe przypadające na kwotę VAT są neutralne podatkowo - wyrok NSA
Gdy podatnik ustala różnice kursowe metodą podatkową, to różnice powstałe na kwocie VAT, wykazanej na fakturze, mają wyłącznie charakter ekonomiczny i nie można ich uznać (...)
str. 34
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Wydatki na gastronomię dla członków rady nadzorczej a koszty uzyskania
Jesteśmy sp. z o.o., w której organem kierującym i nadzorującym jest rada nadzorcza. Co pewien czas członkowie RN spotykają się i omawiają problemy oraz sytuację (...)
str. 36
2.2.
Zysk zatrzymany w spółce komandytowej - skutki podatkowe
Komplementariuszem w spółce komandytowej (sp.k.) jest spółka z o.o., posiadająca w tej spółce 5% udziału w zysku, zaś komandytariuszem jest spółka akcyjna, która posiada w spółce komandytowej 95% udziału w zyskach. (...)
str. 39
2.3.
Możliwość rozliczania przez wspólników spółki komandytowej wydatków poniesionych przez poprzednika prawnego tej spółki
W 2012 r., na czas przeprowadzenia jednego projektu deweloperskiego, powołana została spółka komandytowo-akcyjna, w której akcjonariuszami byli: osoba fizyczna, inna spółka komandytowo-akcyjna oraz spółka z (...)
str. 40
VII.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
1.1.
Bilety na spektakl sfinansowane ze środków ZFŚS - moment powstania przychodu w PIT
W 2014 r. zarezerwowaliśmy, w ramach działalności ZFŚS, bilety na spektakl do teatru dla pracowników oraz członków ich rodzin. Bilety otrzymamy dopiero w 2015 roku. W październiku br. otrzymaliśmy fakturę (...)
str. 42
1.2.
Obowiązek sporządzenia spisu z natury w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej
Prowadzę sezonową działalność gospodarczą, ewidencjonując przychody i koszty w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. W związku z całkowitym zaprzestaniem jej wykonywania w okresie jesienno-zimowym zamierzam (...)
str. 45
1.3.
Opodatkowanie nagrody rzeczowej dla respondenta (potencjalnego kandydata do pracy)
W ramach poszukiwania kandydatów do pracy, nasza firma zamierza przeprowadzić ankietę na portalu społecznościowym. W celu zachęty do wypełnienia tej ankiety, oferujemy nagrodę rzeczową o wartości powyżej 760 zł, (...)
str. 46
1.4.
Refundacja kosztów zakupu okularów korekcyjnych przez pracownika a zwolnienie z podatku dochodowego
Pracownik zatrudniony przy monitorze ekranowym zwrócił się do pracodawcy z prośbą o skierowanie na badania lekarskie, ponieważ stwierdził u siebie pogorszenie wzroku. Pracodawca wyraził zgodę i skierował go do (...)
str. 48
VIII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Żłobek w budynku mieszkalnym a podatek od nieruchomości
Na parterze budynku mieszkalnego zamierzam prowadzić żłobek. Czy parter będzie zwolniony od podatku od nieruchomości na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o (...)
str. 50
2.
Rejestracja pracodawcy przy stanie zatrudnienia 25 etatów
Pierwszy raz firma osiągnie zatrudnienie na poziomie 25 pełnych etatów. Jakich formalności powinienem w związku z tym dopełnić w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych? Osiągnięcie przez pracodawcę stanu (...)
str. 50
IX.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Odzyski powstałe w wyniku prac ulepszeniowych a wartość początkowa środka trwałego - interpretacja indywidualna
Odzyskane w wyniku demontażu rzeczy użytkowe oraz złom nie powodują zmniejszenia wartości początkowej ulepszonego środka trwałego. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 16 (...)
str. 51
2.
Amortyzacja w okresie choroby lub urlopu macierzyńskiego przedsiębiorcy
Prowadzę działalność gospodarczą. Nie zatrudniam pracowników. Obecnie jestem na urlopie macierzyńskim. Nie wykonuje żadnej pracy. Czy w takiej sytuacji mogę nadal amortyzować posiadane środki trwałe? (...)
str. 52
3.
Wartość początkowa zmodernizowanego budynku wybudowanego do celów prywatnych
Podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w 2012 r., wykorzystując budynek gospodarczy pierwotnie wybudowany do celów prywatnych (nie istnieją dokumenty potwierdzające wysokość kosztu jego wytworzenia). Budynek (...)
str. 53
4.
Amortyzacja wynajmowanego budynku
Wybudowaliśmy budynek z przeznaczeniem na wynajem w działalności gospodarczej. Właściwy organ nadzoru budowlanego wydał decyzję o pozwoleniu na użytkowanie tego budynku. Oddano pod wynajem tylko (...)
str. 54
5.
Koszty magazynowania środka trwałego a jego wartość początkowa
Nabyliśmy meble biurowe, które zostaną przez nas odebrane dopiero za kilka miesięcy. Czy koszty magazynowania mebli (u sprzedawcy) wpływają na ich wartość początkową, czy może (...)
str. 56
X.
PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCY
1.
Czy nowy członek zarządu odpowiada za zobowiązania w podatku VAT powstałe przed jego powołaniem? - wyrok NSA
Jeżeli nowo powołany członek zarządu nie zgłosi wniosku o ogłoszenie upadłości w terminie dwóch tygodni od daty objęcia funkcji, to odpowiada solidarnie z innymi członkami (...)
str. 57
XI.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Składki ZUS od wynagrodzenia wypłaconego w okresie wypowiedzenia
1) Zatrudnionemu w naszej firmie pracownikowi wypowiedzieliśmy umowę o pracę. Przy czym w okresie trwania dwutygodniowego wypowiedzenia - za zgodą pracownika - zwolniliśmy go z (...)
str. 59
2.
Ulga w składkach dla wspólnika spółki cywilnej będącego wcześniej jej pracownikiem
Do 30 listopada 2014 r. byłam zatrudniona na podstawie umowy o pracę w spółce cywilnej. Po rozwiązaniu stosunku pracy z tą spółką rozpoczęłam prowadzenie działalności (...)
str. 60
3.
Ustalenie prawa do zasiłku chorobowego przez ZUS na wniosek pracodawcy
Pracodawca od początku roku jest upoważniony do wypłaty zasiłków. Zdarza się, że podczas ustalania prawa do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłków albo obliczania ich wysokości powstają (...)
str. 61
4.
Postępowanie pracodawcy w zakresie wypłaty zasiłku na przełomie lat 2014/2015
Pracownicy, których niezdolność do pracy z powodu choroby powstanie w grudniu br., do końca roku nie wykorzystają 33 dni, o których mowa w art. 92 (...)
str. 62
XII.
PRAWO PRACY
1.
Zapewnienie posiłku profilaktycznego a wysokość diety za podróż służbową
Wysłaliśmy pracownika w kilkudniową podróż służbową, w trakcie której wykonał on pracę polegającą na naprawie urządzenia przesyłowego. Praca wykonywana była na otwartym terenie i ze (...)
str. 64
2.
Informacja o dodatkowym urlopie wypoczynkowym w świadectwie pracy
W połowie grudnia br. rozwiąże się umowa o pracę pracownika niepełnosprawnego (zatrudnionego na pełny etat), który jest uprawniony do dodatkowego urlopu. Do końca zatrudnienia nie zdoła on (...)
str. 65
3.
Egzekucja komornicza z zapomogi świątecznej
W naszej firmie funkcjonuje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Od kilku lat w związku ze świętami wypłacamy pracownikom świadczenia pieniężne w rodzaju zapomogi, z uwzględnieniem kryterium (...)
str. 67
XIII.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Materiały otrzymane w grudniu 2014 r., a faktura w styczniu 2015 r.
W grudniu 2014 r. dokonaliśmy zakupu materiałów. Faktura dokumentująca ww. zakup zostanie wystawiona i dostarczona w styczniu 2015 r. Możliwe, że przyjęte do magazynu w grudniu materiały zostaną zużyte do końca (...)
str. 68
2.
Egzekucja należności z wynagrodzenia pracownika
Otrzymaliśmy z urzędu skarbowego tytuł wykonawczy dotyczący jednego z naszych pracowników. Jakich zapisów w księgach rachunkowych powinniśmy dokonać w związku z powyższym zajęciem? Nadmieniamy, że nie prowadzimy analityki do konta (...)
str. 69
3.
Ewidencja księgowa oraz przyporządkowanie paragrafów klasyfikacji budżetowej do kosztów zastępstwa procesowego w jednostce budżetowej
Jesteśmy jednostką budżetową. W naszej jednostce zatrudniony jest radca prawny na podstawie umowy o pracę. Prosimy o wskazanie zasad ewidencji kosztów zastępstwa procesowego, a także (...)
str. 70
4.
Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ewidencja księgowa i koszty podatkowe składników leasingowanych oraz sfinansowanych dotacją
Sprzedaliśmy zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w skład którego wchodziły m.in. środki trwałe sfinansowane w części dotacją oraz środki trwałe użytkowane na podstawie leasingu finansowego - bilansowo oraz operacyjnego (...)
str. 72
5.
Ewidencja księgowa kosztów budowy domów na sprzedaż
Osoba prowadząca działalność gospodarczą w ramach tej działalności buduje 5 segmentów mieszkalnych na sprzedaż. Jest to jedyna działalność gospodarcza, jaką prowadzi. Segmenty zostaną sprzedane w I półroczu (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.