Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 r., godz. 14:41 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.223 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 34 (897) z dnia 01.12.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Prowadzący m.in. działy specjalne produkcji rolnej oraz działalność gospodarczą a obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych od 1 stycznia 2016 r.
Ustalając obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych od 1 stycznia 2016 r., podatnicy muszą sumować przychody osiągnięte z działalności, czyli np. z działów specjalnych produkcji rolnej oraz (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Kolejna nowelizacja ustaw o podatku dochodowym wprowadzona ustawą o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej
W Dzienniku Ustaw z 10 listopada 2015 r., pod poz. 1844, opublikowano ustawę z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Ustawa (...)
str. 5
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Świadczenia dla pracowników w postaci karnetów sportowych - aspekt podatkowy, składki ZUS i ewidencja księgowa
Pracownicy otrzymują od swoich pracodawców nie tylko wynagrodzenia za pracę, ale także inne świadczenia. Mogą to być np. karnety sportowe umożliwiające dostęp do obiektów sportowo-rekreacyjnych (...)
str. 6
1.1.
Przekazanie karnetów pracownikom a obowiązek wykazania VAT należnego
Na gruncie ustawy o VAT, skutki przekazania pracownikom karnetów sportowych będą uzależnione od tego, czy karnety te zostały sfinansowane ze środków ZFŚS, czy ze środków (...)
str. 7
1.2.
Przychód u pracownika z tytułu otrzymania karnetu sportowego
Do przychodów ze stosunku pracy zalicza się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze (bądź ich ekwiwalenty), uzyskane przez pracownika ze stosunku (...)
str. 9
1.3.
Karnety sportowe dla pracowników a składki ZUS
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla pracownika stanowią przychody uzyskane przez niego ze stosunku pracy. Podobnie jest w przypadku składki na ubezpieczenie zdrowotne. Do (...)
str. 10
1.4.
Koszty uzyskania przychodów u pracodawcy
Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o PDOP i odpowiednio art. 23 ust. 1 pkt 42 ustawy o PDOF, nie uważa się (...)
str. 11
1.5.
Ujęcie w księgach rachunkowych pracodawcy
Zakup karnetów sportowych dla pracowników, finansowanych ze środków ZFŚS, może zostać ujęty w księgach rachunkowych pracodawcy np. w następujący sposób (zakładając, że kwota otrzymanego przez (...)
str. 12
2.
Zapłata za importowaną usługę przed jej wykonaniem - wybrane zagadnienia
Otrzymaliśmy fakturę dokumentującą import usługi od kontrahenta zagranicznego. Faktura została wystawiona w walucie obcej, przed wykonaniem usługi. Również zapłata za tę fakturę została dokonana przed (...)
str. 12
2.1.
Rozliczenie importowanej usługi dla celów VAT
Przypomnijmy, że import usług to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca. To zatem usługobiorca wykazuje VAT od importu. W kwestii momentu powstania (...)
str. 13
2.2.
Rozliczenie dla celów podatku dochodowego
Kwalifikowanie do kosztów uzyskania przychodów wartości usług nabytych od kontrahentów zagranicznych dokonywane jest na tych samych zasadach jak od kontrahentów krajowych. Jeśli więc przykładowo importowana (...)
str. 15
2.3.
Ujęcie w księgach rachunkowych usługobiorcy
W sytuacji, gdy koszt (w tym przypadku z tytułu importu usług) jest wyrażony w walucie obcej, to na potrzeby ustawy o rachunkowości przeliczenia tego kosztu (...)
str. 15
IV.
PODATEK VAT
1.
Wybrane interpretacje indywidualne Ministra Finansów w sprawie VAT
1.1.
Obowiązek podatkowy od opłat za wieczyste użytkowanie gruntu
Obowiązek podatkowy od opłat rocznych za wieczyste użytkowanie gruntów powstaje z końcem okresu, do którego odnoszą się te płatności. Jeżeli wcześniej gmina otrzyma całość lub (...)
str. 18
1.2.
Obowiązek ewidencjonowania usług medycznych świadczonych dla osób prywatnych
Usługi w zakresie opieki medycznej świadczone dla osób prywatnych nie mogą korzystać z żadnego zwolnienia z ewidencjonowania w kasie rejestrującej, ale tylko wówczas, gdy są świadczone przez lekarzy i lekarzy (...)
str. 20
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Korekta VAT i kosztów podatkowych przez dłużnika, gdy termin płatności podany w umowie jest inny, niż wskazano na fakturze
Z umowy z dostawcą wynika, że termin płatności za zakupione przez nas towary wynosi 21 dni. Otrzymaliśmy jednak faktury, w których podano termin płatności 30 (...)
str. 21
2.2.
Sprzedaż towaru wraz z montażem dla kontrahenta unijnego
Zawarliśmy z kontrahentem unijnym umowę na dostawę, montaż i uruchomienie urządzenia. Urządzenie to będzie montowane w kraju kontrahenta. Czy taką transakcję należy traktować jako dostawę (...)
str. 23
2.3.
Rozliczenie VAT od usługi zakupionej od kontrahenta zagranicznego
Od podatnika z innego kraju UE kupiliśmy usługę (usługa przyłącza mediów do stoiska targowego). Fakturę kontrahent wystawił w lipcu br., ale targi odbyły się dopiero (...)
str. 25
3.
Usługa wymiany waluty tradycyjnej na wirtualną (bitcoiny) jest zwolniona z VAT - wyrok TSUE
Wymiana waluty tradycyjnej na wirtualną (bitcoiny), w świetle przepisów unijnej Dyrektywy, jest świadczeniem usług. Usługi te korzystają ze zwolnienia z VAT. (wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii (...)
str. 28
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Koszty procesowe i egzekucyjne uwzględniane przy dokumentowaniu nieściągalności należności protokołem sporządzanym przez podatnika - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
To podatnik określa w przybliżeniu koszty, jakie musiałby ponieść, gdyby chciał dochodzić swoich wierzytelności na drodze sądowej. Przy określaniu tych kosztów uwzględnia on wydatki na obsługę (...)
str. 29
2.
Nowe uregulowania dotyczące dokumentowania cen transferowych
W dniu 27 października 2015 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, (...)
str. 31
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Zaliczenie do kosztów prowizji zapłaconej z tytułu otrzymanej gwarancji spłaty kredytu
Spółka z o.o. otrzymała kredyt w rachunku bieżącym. Część tego kredytu będzie zabezpieczona gwarancją spłaty udzieloną przez Bank Gospodarstwa Krajowego na podstawie umowy portfelowej linii (...)
str. 36
3.2.
Kara zapłacona w związku z rozwiązaniem umowy z firmą windykacyjną a koszty uzyskania przychodów
Spółka zleciła wyspecjalizowanej firmie windykację należności. Z firmą tą rozwiązaliśmy umowę, w związku z czym byliśmy zobowiązani, zgodnie z tą umową, zapłacić na rzecz tej (...)
str. 37
3.3.
Dywidenda wypłacona w formie rzeczowej
Spółka z o.o. zamierza wypłacić dywidendę wspólnikom w formie niepieniężnej poprzez przeniesienie na tych wspólników prawa własności nieruchomości należących do spółki. Czy po stronie spółki (...)
str. 39
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Nie wszystkie świadczenia otrzymane przez pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy - Minister Finansów zmienił stanowisko organów podatkowych
Minister Finansów dokonał zmian interpretacji indywidualnych dotyczących opodatkowania świadczeń otrzymanych przez pracowników od swoich pracodawców. Podstawę tych zmian stanowi wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca (...)
str. 41
1.1.
Firmowe gadżety przekazane pracownikom nie stanowią dla nich przysporzenia majątkowego
Otrzymane przez pracowników gadżety (tj. kubek termiczny, torba śniadaniowa, długopis, czy tzw. "smycz" na służbowy identyfikator) nie stanowią dla nich przysporzenia majątkowego, a tym samym (...)
str. 41
1.2.
Przekazane pracownikom kwiaty i upominki rzeczowe z okazji jubileuszu pracy zawodowej oraz przejścia na emeryturę bez podatku dochodowego
Otrzymanie przez pracowników upominków rzeczowych, np. w postaci pióra, długopisu z okazji jubileuszu pracy zawodowej bądź przejścia pracownika na emeryturę lub rentę, nie stanowi dla (...)
str. 43
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Używanie przez pracownika prywatnego samochodu do celów służbowych
Nasza firma prowadzi działalność w zakresie handlu. Część sklepów jest usytuowana w mieście, w którym znajduje się siedziba firmy, a część w małej miejscowości położonej (...)
str. 44
2.2.
Niedobór w obcych składnikach majątku
Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą - sklep jednej z sieci handlowych. Towary kupuje właściciel sieci. Osoba prowadząca działalność została obciążona za niedobór inwentaryzacyjny. Czy kwota (...)
str. 47
2.3.
Wydatki na remont pomieszczeń niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (usługi księgowe) w domu jednorodzinnym, w którym mieszkam. Jestem czynnym podatnikiem VAT. Na biuro przeznaczyłem jeden z pokoi mieszkalnych. Pomieszczenia tego (...)
str. 48
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Utwardzenie obcego placu przy dzierżawionym budynku
Przedsiębiorca na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej dzierżawi budynek biurowy. Przylega do niego plac, który dzierżawca zamierza wyłożyć kostką brukową (dotychczas plac nie był utwardzony). Czy (...)
str. 50
2.
Wartość początkowa środka trwałego nabytego z zastrzeżeniem prawa własności
Zakupiliśmy maszynę produkcyjną z zastrzeżeniem prawa własności do momentu całkowitej zapłaty. Maszyna jest przez nas użytkowana. Czy możemy ją wprowadzić do ewidencji środków trwałych i (...)
str. 52
3.
Różnice kursowe od własnych środków pieniężnych a wartość początkowa środka trwałego
Jako osoba fizyczna prowadzimy księgi rachunkowe, a różnice kursowe rozliczamy według metody podatkowej. Czy różnice kursowe od własnych środków pieniężnych, dotyczące zapłaty polskiemu kontrahentowi zobowiązania wyrażonego (...)
str. 53
4.
Jednorazowy odpis amortyzacyjny w działalności rozpoczynanej przez współmałżonka osoby prowadzącej działalność gospodarczą
Prowadzenie przez współmałżonkę jakiejkolwiek działalności gospodarczej wyklucza możliwość dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego przez rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej męża. Nie musi to być taka sama działalność. (...)
str. 56
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Od 2016 r. przedsiębiorca na macierzyńskim może być zwolniony z opłaty składki zdrowotnej
Osoba prowadząca działalność gospodarczą w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. W konsekwencji w czasie tym opłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu (...)
str. 57
2.
Składki na FP i FGŚP za pracownicę powracającą z urlopu z tytułu urodzenia dziecka
Jedna z naszych pracownic zakończyła przebywanie na dodatkowym urlopie macierzyńskim dnia 23 listopada br. Od 24 listopada do 31 grudnia 2015 r. osoba ta wykorzystuje (...)
str. 58
3.
Częściowa wpłata składek ZUS bez wpływu na ubezpieczenie chorobowe zleceniobiorcy
Prowadzę działalność gospodarczą, z tytułu której podlegam obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu w ZUS. Dodatkowo przy jej prowadzeniu pomaga mi osoba, z którą zawarłam w (...)
str. 59
4.
ZUS emeryta wykonującego dwa zlecenia
Zawarłam umowę zlecenia z osobą będącą na emeryturze. Z tego tytułu od uzyskanego przez nią w danym miesiącu kalendarzowym wynagrodzenia ze zlecenia opłacam wszystkie składki (...)
str. 60
IX.
PRAWO PRACY
1.
Kwoty wolne od potrąceń w 2016 r. dla pracowników pełnoetatowych i wykonujących pracę na część etatu
Co jakiś czas przychodzą do zakładu pracy komornicze zajęcia wynagrodzeń za pracę podległych pracowników. Najczęściej dotyczą one niespłaconych kredytów i pożyczek. Przy ich dokonywaniu stosujemy (...)
str. 61
2.
Wymiar czasu pracy w 2016 r. pracowników zatrudnionych na część etatu
W zakładzie zatrudniamy pracowników pełnoetatowych oraz w niepełnym wymiarze czasu pracy. Jak ustalić wymiar czasu pracy dla niepełnoetatowców w przyszłym roku, jeżeli wykonują oni pracę (...)
str. 63
3.
Wysokość współczynnika urlopowego w 2016 r.
Na początku 2016 r. kilku pracowników, którzy nabyli prawo do emerytury, będzie odchodziło z pracy. Niektórzy z nich są zatrudnieni na pełny etat, a inni (...)
str. 65
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Obowiązek zawiadomienia urzędu skarbowego o dobrowolnym prowadzeniu ksiąg rachunkowych w 2016 r.
Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą. W kolejnych latach, w związku z przekroczeniem ustawowego poziomu obrotów, występował obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych. W 2015 r. nie przekroczymy kwoty 1.200.000 euro, jednak w dalszym (...)
str. 67
2.
Korekta nieprawidłowo rozliczonej inwentaryzacji towarów
W wyniku inwentaryzacji sklepu ustalono nadwyżkę towarów, którą zaksięgowano na przychody (również podatkowe) i jednocześnie zwiększono stan towarów. Następnie podczas weryfikacji konta przesunięć magazynowych okazało (...)
str. 68
3.
Prowadzenie ksiąg rachunkowych przez jednostki pożytku publicznego
Jesteśmy małym stowarzyszeniem nieprowadzącym działalności gospodarczej, posiadającym status organizacji pożytku publicznego. Prowadzimy ewidencję księgową zgodną z ustawą o rachunkowości. Czy w związku z ostatnią nowelizacją (...)
str. 70
4.
Jakie wydatki ujmujemy na koncie "Podatki i opłaty", a jakie na koncie "Usługi obce"?
Czy opłaty sądowe za odpisy dokumentów z akt ksiąg wieczystych księgować należy na konto "Podatki i opłaty", czy w "Usługi obce"? Wszelkie opłaty urzędowe ujmuje (...)
str. 72
5.
Dowody księgowe we wspólnocie mieszkaniowej
Firma nasza administruje wspólnotami mieszkaniowymi i w związku z tym przesyła do właścicieli lokali zawiadomienia dotyczące wysokości opłat za lokal mieszkalny oraz rozliczenia okresowe mediów (...)
str. 73
6.
Nabycie inwestycji długoterminowych
W obecnej chwili zakupiłam akcje innej spółki i zaksięgowałam jako: Wn - inwestycje długoterminowe, Ma - zobowiązanie. Natomiast w niedługim czasie z dwóch firm powstanie (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.