Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 33 (896) z dnia 20.11.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Zakup towaru od nieuczciwego kontrahenta nie zawsze pozbawia prawa do odliczenia VAT - wyrok TSUE
Organy podatkowe odmawiają podatnikom prawa do odliczenia VAT z faktur wystawionych przez nieuczciwych kontrahentów (czyli np. takich, których nie można zidentyfikować i którzy nie odprowadzają (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Opublikowano ustawę o wspieraniu innowacyjności, wprowadzającą zmiany m.in. do ustawy o PDOP i ustawy o PDOF
W Dzienniku Ustaw z 2 listopada 2015 r., pod poz. 1767, opublikowano ustawę z dnia 25 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku (...)
str. 5
2.
Zaniechano poboru podatku od nagród otrzymanych w tzw. Loterii Paragonowej
W Dzienniku Ustaw z 3 listopada 2015 r., pod poz. 1773, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 października 2015 r. w sprawie zaniechania poboru (...)
str. 8
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Ekwiwalenty dla pracowników - podatek dochodowy, składki ZUS i ewidencja księgowa
Niekiedy pracownicy uzyskują od pracodawcy ekwiwalenty pieniężne, np. ekwiwalent za niewykorzystany urlop, za używanie własnej odzieży roboczej, ekwiwalent za jej pranie, za wykorzystywanie narzędzi należących (...)
str. 8
1.1.
Przychód pracownika z tytułu otrzymanego ekwiwalentu
Do przychodów ze stosunku pracy zalicza się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania (...)
str. 8
1.2.
Składki ZUS od otrzymanego ekwiwalentu
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi zasadniczo przychód uzyskiwany przez nich z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy (zob. art. 18 ust. 1 (...)
str. 12
1.3.
Ujęcie ekwiwalentów w kosztach uzyskania przychodów pracodawcy
Omawiane w tym artykule ekwiwalenty nie zostały wyłączone z kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP i odpowiednio art. 23 ust. (...)
str. 13
1.4.
Ekwiwalenty pieniężne w księgach rachunkowych pracodawcy
Ekwiwalenty pieniężne za niewykorzystany urlop, za używanie własnej odzieży roboczej, obuwia roboczego, za pranie odzieży roboczej, za wykorzystywanie narzędzi należących do pracownika, za ubiór służbowy, (...)
str. 14
2.
Pozostawienie nakładów na wynajmowany lokal - aspekt podatkowy i ewidencja księgowa
Podatnicy często prowadzą działalność w budynkach (lokalach) wynajmowanych, dostosowując je do swoich potrzeb. Ponoszą więc określone wydatki adaptacyjne, modernizacyjne, czy remontowe. Jeżeli najemca ulepszył lokal, (...)
str. 14
2.1.
Rozliczenie dla celów VAT
Zwrot nakładów za wynagrodzeniem jako czynność opodatkowana VAT Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez odpłatną dostawę (...)
str. 15
2.2.
Skutki w podatku dochodowym "pozostawienia" właścicielowi nieruchomości inwestycji w obcym środku trwałym
W ustawach o podatku dochodowym nie określono wprost, co należy rozmieć przez inwestycje w obcych środkach trwałych. W ustawach tych zawarto jedynie definicję inwestycji (art. (...)
str. 17
2.3.
Ujęcie nakładów na wynajmowany lokal w księgach rachunkowych najemcy
Również na gruncie ustawy o rachunkowości, nakłady ponoszone na wynajmowany lokal (po spełnieniu warunków określonych w art. 3 ust. 1 pkt 15 tej ustawy) zaliczane (...)
str. 21
IV.
PODATEK VAT
1.
Uchwały NSA w sprawie VAT
1.1.
Prawo gminy do odliczania VAT od wydatków inwestycyjnych związanych z funkcjonowaniem zakładów budżetowych
Gmina może odliczać VAT od wydatków inwestycyjnych, gdy inwestycja zostanie następnie przekazana do gminnego zakładu budżetowego i będzie przez niego wykorzystywana do czynności opodatkowanych. (uchwała (...)
str. 22
1.2.
Prawo do ulgi na złe długi, gdy dłużnik był w upadłości
W stanie prawnym obowiązującym przed 1 stycznia 2013 r. wierzyciele nie mogli skorzystać z ulgi na złe długi, jeżeli dłużnik był w trakcie postępowania upadłościowego. (...)
str. 23
2.
Świadczenia na rzecz pracowników a VAT - wybrane interpretacje indywidualne
2.1.
Świadczenia finansowane częściowo z ZFŚS
Przekazując pracownikom świadczenia finansowane częściowo z ZFŚS, a częściowo ze środków pracowników, pracodawca nie występuje w roli podatnika. Przekazanie takiego świadczenia nie wywołuje zatem żadnych (...)
str. 24
2.2.
Grupowe ubezpieczenie na życie pracowników a VAT
Pracodawca, który zawarł umowę grupowego ubezpieczenia na życie pracowników, a kwotę składki na to ubezpieczenie potrąca z wynagrodzenia pracowników, działa jedynie jako pośrednik, a nie (...)
str. 25
2.3.
Obowiązek ewidencjonowania w kasie rejestrującej usług świadczonych na rzecz pracowników
Bez względu na to, czy nabywane na rzecz pracowników usługi ubezpieczeniowe, sportowe, czy opieki medycznej, są im odsprzedawane, czy przekazywane nieodpłatnie, usługi te nie muszą (...)
str. 26
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Odpłatne udostępnienie parkingu pracownikom i innym osobom - opodatkowanie i udokumentowanie
Udostępniamy pracownikom i innym osobom miejsca parkingowe na parkingu podziemnym. Pracownicy, którzy z tego parkingu chcą korzystać, wykupują abonament. Pozostałym osobom sprzedajemy bilety jednorazowe. Czy ww. opłaty (...)
str. 27
3.2.
Opodatkowanie kompleksowej usługi budowlano-instalacyjnej
Świadczymy usługi budowlano-instalacyjne (malowanie, kładzenie glazury i terakoty, instalacja odkurzaczy centralnych) w lokalach mieszkalnych. Czy powinniśmy oddzielnie fakturować materiały (ze stawką 23%) i robociznę (ze (...)
str. 28
3.3.
Obciążenie właścicieli lokali użytkowych opłatami za gospodarowanie odpadami
Spółdzielnia mieszkaniowa obciąża właścicieli lokali użytkowych m.in. opłatami za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które następnie odprowadza do gminy. Jaką stawkę VAT należy stosować do ww. opłat (...)
str. 29
3.4.
Zmiana przeznaczenia samochodu na demonstracyjny i późniejsza jego sprzedaż a korekta odliczonego VAT
Zajmujemy się handlem samochodami. W marcu br. kupiliśmy samochód osobowy w celu jego odsprzedaży. Od zakupu odliczyliśmy cały VAT. Po kilku miesiącach samochód został przeznaczony (...)
str. 31
3.5.
Towary sprzedawane przez rolników i od nich nabywane
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Kupuję produkty rolne od rolników ryczałtowych (sprzedaż opodatkowana jest stawką 7%). Czy przy odsprzedaży tych produktów należy zastosować stawkę 7%, 5%, (...)
str. 34
3.6.
Warunki odliczania 100% kwoty VAT od wydatków na pojazdy specjalne i amortyzacja takich pojazdów
Zamierzam kupić samochód specjalny, który będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych. Jakie warunki muszą być spełnione, aby od zakupu tego pojazdu można było odliczać 100% kwoty (...)
str. 35
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
PCC zapłacony przez spółkę z tytułu wniesienia przez wspólników dopłat nie jest kosztem podatkowym - wyrok NSA
Podatek od czynności cywilnoprawnych, zapłacony przez spółkę z o.o. z tytułu wniesienia przez wspólników dopłat, nie stanowi kosztu uzyskania przychodów u tej spółki. (wyrok Naczelnego (...)
str. 38
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Po jakim kursie przeliczyć wystawioną fakturę?
Spółka wystawiła na rzecz kontrahenta fakturę za usługę, którą wykonywała przez cały miesiąc. Faktura została wystawiona na polskiego kontrahenta, ale w walucie euro. Wynikająca z (...)
str. 40
2.2.
Zasiedzenie nieruchomości - skutki w podatku dochodowym
W dniu 11 września 2015 r. wydane zostało przez właściwy sąd rejonowy postanowienie, w którym sąd stwierdził nabycie z dniem 12 grudnia 2013 r. przez naszą spółkę z o.o. nieruchomości gruntowej (...)
str. 41
2.3.
Rozliczenie dla celów CIT kosztów pośrednich dotyczących zarówno działalności gospodarczej, jak i statutowej
Prowadzimy zarówno działalność statutową zwolnioną z podatku dochodowego, jak i działalność gospodarczą. Ponosimy koszty pośrednie, których nie możemy przypisać do poszczególnych działalności (np. płace pracowników (...)
str. 42
2.4.
Wydatki na jubileusz spółdzielni mieszkaniowej a koszty uzyskania przychodów
Spółdzielnia mieszkaniowa (nieprowadząca działalności społecznej, kulturalnej ani oświatowej) zamierza zorganizować festyn z okazji jubileuszu istnienia, dla swoich członków, a także dla innych mieszkańców lokali spółdzielni. (...)
str. 44
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zapłacone za byłych pracowników
Sfinansowane przez pracodawcę ze środków własnych składki ZUS, do zapłaty których zobowiązani byli pracownicy, stanowią u tych pracowników przychód z innych źródeł, podlegający opodatkowaniu podatkiem (...)
str. 45
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Czy opodatkować i oskładkować zwrot kosztów używania przez kierownika budowy prywatnego pojazdu do celów służbowych?
Jako miejsce wykonywania pracy pracownikom zatrudnionym na stanowisku kierownika budowy wpisujemy w umowach o pracę rejon działania Rejonowego Związku Spółek Wodnych (działamy na terenie 4 (...)
str. 46
2.2.
Samochód firmowy całkowicie zniszczony w wypadku drogowym - skutki w podatku dochodowym od osób fizycznych
Na potrzeby prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej korzystałem z samochodu osobowego, który wykupiłem z leasingu i wprowadziłem do firmowej ewidencji środków trwałych. Kilka miesięcy temu samochód (...)
str. 47
2.3.
Podatek od środków transportowych a koszty uzyskania przychodów
Właściciel firmy (osoba fizyczna) zmarł w 2012 r. Firmę przejęli spadkobiercy (dzieci zmarłego), którzy kontynuują działalność jako spółka cywilna. Postępowanie spadkowe zakończyło się w 2015 (...)
str. 49
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Pomoc de minimis i limity jednorazowej amortyzacji w 2016 r.
Jestem małym podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą. Jednorazowych odpisów amortyzacyjnych dokonywałem od 2013 r. w kolejnych latach podatkowych. Zakupy środków trwałych planuję również na 2016 r. (...)
str. 51
2.
Wartość początkowa i amortyzacja samochodu osobowego nabytego za kwotę przekraczającą 20.000 euro
Spółka zakupiła samochód osobowy o wartości początkowej przekraczającej 200.000 zł. Czy ustalając jego wartość początkową należy ograniczyć ją do równowartości 20.000 euro, czy też ograniczać (...)
str. 52
3.
Leasing operacyjny - nakłady na montaż maszyn
Zawarliśmy umowę leasingu maszyn, która dla celów PDOP traktowana jest jako leasing operacyjny, natomiast rachunkowo stanowi leasing finansowy. Przed oddaniem przedmiotu leasingu do korzystania ponieśliśmy (...)
str. 54
4.
Pomieszczenia socjalno-gospodarcze wynajęte w związku z prowadzonym ulepszeniem budynku
Koszt wynajęcia pomieszczeń tymczasowych, tj. kontenerów biurowych czy kontenera socjalnego, nie zwiększa kosztów prowadzonej inwestycji. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 29 października (...)
str. 56
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Nienależnie wypłacony zasiłek chorobowy z winy pracownika nieprawidłowo wykorzystującego zwolnienie od pracy
W trakcie kontroli prawidłowości wykorzystywania przez pracownika zwolnienia lekarskiego od pracy ustaliliśmy, że wykonywał on w tym czasie zlecenie dla innej firmy. Nie wypłacimy pracownikowi (...)
str. 57
2.
ZUS od świadczeń przekazanych pracownikom
Zakład pracy umożliwi chętnym pracownikom skorzystanie z programu pozapłacowych świadczeń z zakresu sportu. Zasady przystąpienia do tego programu i korzystania z niego zostały określone w (...)
str. 58
3.
Jak wykazać w drukach ZUS opóźnioną wypłatę wynagrodzenia pracownikom?
Zasadniczo zatrudnionym w firmie pracownikom wypłacamy pensje za dany miesiąc w ostatnim dniu roboczym tego miesiąca. Wyjątkowo jednak pensję za listopad 2015 r. pracownicy otrzymają (...)
str. 59
IX.
PRAWO PRACY
1.
Wysokość ryczałtu za nocleg w firmie pozabudżetowej
Jesteśmy spółką z o.o. wykonującą usługi geodezyjno-projektowe. Kierownik tej jednostki podjął decyzję, że ryczałt za nocleg z tytułu podróży służbowej (krajowej) będzie wynosił 35 zł, (...)
str. 61
2.
Wykazanie okresów choroby w świadectwie pracy
Pracownik pełnoetatowy z dniem 30 listopada 2015 r. rozwiązuje stosunek pracy. Przepracował w zakładzie kilka lat. Zarówno w bieżącym roku, jak i w latach poprzednich (...)
str. 63
3.
Urlop "zaliczkowy" nie pomniejsza wymiaru urlopu
W naszym zakładzie pracy zdarzały się przypadki udzielenia przez pracodawcę urlopu na poczet następnego roku. Następowało to na prośbę pracownika, który wykorzystał już urlop za (...)
str. 64
4.
Mimo zawieszenia premii miesięcznej pracownik musi otrzymać wynagrodzenie minimalne
Pensja pracownika odpowiada wynagrodzeniu minimalnemu, przy czym składają się na nią wynagrodzenie zasadnicze, dodatek stażowy oraz premia miesięczna. Z uwagi na kłopoty finansowe wypłata premii (...)
str. 65
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Prowizje za udzielenie gwarancji bankowej
Sp. z o.o. realizuje duże projekty, które wymagają przedstawienia gwarancji bankowych jako zabezpieczenia należytego wykonania prowadzonych usług. Na jakich kontach księgować koszty prowizji od tych (...)
str. 67
2.
Prowadzenie kasy - obowiązek czy prawo?
Czy prowadzenie kasy w spółce z o.o. spółce komandytowej jest obowiązkowe? Ustawa o rachunkowości nie narzuca obowiązku prowadzenia kasy jednostki. Ustalenia w zakresie organizacji obrotu (...)
str. 68
3.
Wpłata środków pieniężnych na kapitał zakładowy sp. z o.o.
Udziałowcy złożyli do KRS wniosek o dokonanie wpisu spółki z o.o. Wcześniej dokonali wpłat środków pieniężnych celem pokrycia jej kapitału zakładowego. Do chwili założenia rachunku (...)
str. 69
4.
Odpisywanie w koszty materiałów po ich zakupie oraz pełna ewidencja magazynowa towarów
Dotychczas prowadziliśmy jedynie działalność usługową, odpisując materiały w koszty od razu po ich zakupie. Obecnie planujemy poszerzenie działalności o sprzedaż towarów. Czy możliwe jest dalsze (...)
str. 71
5.
Czy sprawozdanie finansowe za 2015 r. może być sporządzone według dotychczasowego załącznika nr 1?
Nasz program FK posiada możliwość generowania sprawozdań finansowych. Czy w związku ze zmianą ustawy o rachunkowości, wprowadzającej m.in. nowy załącznik nr 1, wykluczone jest sporządzanie sprawozdań finansowych za (...)
str. 73
6.
Aport wniesiony przez spółkę z o.o. do spółki jawnej
Spółka z o.o. wniosła aportem do spółki jawnej nieruchomość. W akcie notarialnym określono wartość rynkową wkładu, nie zapisując żadnych postanowień odnośnie VAT. Jak zaewidencjonować taką (...)
str. 73
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.