Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 33 (860) z dnia 20.11.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Rozliczanie VAT od wydatków na imprezę integracyjną dla pracowników i członków ich rodzin - wyrok WSA
Jeżeli nieodpłatne świadczenie usługi jest opodatkowane (na mocy art. 8 ust. 2 ustawy o VAT), to od wydatków poniesionych w związku ze świadczeniem tej usługi (...)
str. 4
II.
CO NOWEGO W PRZEPISACH W 2015 R.
1.
Wartość świadczenia za używanie służbowych samochodów do celów prywatnych, ułatwienia dla płatników składek ZUS i inne zmiany w ustawach
Na posiedzeniu w dniu 7 listopada 2014 r. Sejm uchwalił ustawę o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Ustawa ta jest kontynuacją trzech wcześniejszych działań legislacyjnych mających (...)
str. 5
2.
Zakup środków transportu w innym kraju UE - nowe zasady dokumentacyjne od 1 stycznia 2015 r.
W przypadku zakupu środka transportu od kontrahenta z innego kraju Unii, zazwyczaj u nabywcy (przedsiębiorcy) występuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (WNT). Warunki, jakie muszą być spełnione, (...)
str. 6
III.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Opublikowano nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień ze stosowania kas rejestrujących
W Dzienniku Ustaw z 7 listopada 2014 r., pod poz. 1544, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z (...)
str. 7
2.
Nowe projekty rozporządzeń w sprawie VAT i PIT
Rozporządzenia w sprawie VAT Na stronie internetowej www.rcl.gov.pl dostępne są następujące projekty "nowych" rozporządzeń w sprawie VAT: 1) projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wniosków (...)
str. 8
IV.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Refundacja kosztów utworzenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego - aspekt podatkowy i ewidencja księgowa
Spółka z o.o. kupiła środek trwały oraz materiały, w związku z utworzeniem stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego i odliczyła VAT od tych zakupów. Następnie spółka (...)
str. 9
1.1.
Podstawa prawna refundacji
Podmioty gospodarcze mogą ubiegać się o różnego rodzaju wsparcie finansowe. Jedną z form takiego wsparcia może być refundacja kosztów wyposażenia/doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, stanowiąca pomoc (...)
str. 9
1.2.
Prawo do odliczenia VAT od refundowanych wydatków
W ustawie o VAT brak jest regulacji, które uzależniałyby prawo do odliczenia VAT od źródła, z jakiego dany wydatek został sfinansowany. W związku z tym (...)
str. 10
1.3.
Rozliczenie dla celów podatku dochodowego
Refundacja a przychód Na gruncie podatku dochodowego, skutki otrzymania refundacji uzależnione są od tego, jakiego składnika majątku refundacja dotyczy. Jeżeli refundacja dotyczy zakupu środków trwałych, to (...)
str. 11
1.4.
Ewidencja księgowa
Wydatki na zakup składników majątku na potrzeby wyposażenia stanowiska pracy dla zatrudnionego bezrobotnego ujmowane są w księgach rachunkowych na zasadach ogólnych. Faktura dokumentująca taki zakup (...)
str. 14
2.
Darowizna towarów na szlachetne cele - rozliczenie podatkowe i ewidencja księgowa
Podmioty gospodarcze niekiedy przekazują swoje składniki majątku w drodze darowizny na szlachetne cele. Rozliczenie takiego przekazania na gruncie podatkowym uzależnione jest od różnych czynników, m.in. (...)
str. 15
2.1.
Skutki w VAT
Przekazywanie darowizn rzeczowych z reguły wiąże się z koniecznością wykazania VAT należnego. Opodatkowaniu VAT podlega bowiem m.in. odpłatna dostawa towarów, za którą uważa się także przekazanie nieodpłatnie (...)
str. 15
2.2.
Rozliczenie dla celów podatku dochodowego
Zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów Co do zasady, darowizny i ofiary wszelkiego rodzaju nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, jednakże kosztem podatkowym mogą być (zob. art. 16 ust. 1 (...)
str. 17
2.3.
Ujęcie darowizny w księgach rachunkowych darczyńcy
Przekazanie towarów w darowiźnie wiąże się w sposób pośredni z działalnością operacyjną jednostki. W związku z tym, wartość towarów przekazywanych w darowiźnie kwalifikuje się do (...)
str. 19
V.
PODATEK VAT
1.
Szacowanie podstawy opodatkowania przy sprzedaży dla pracowników - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Przepisy odnoszące się do szacowania przez organ podatkowy podstawy opodatkowania VAT (tj. ustalania tej podstawy zgodnie z wartością rynkową) mają zastosowanie także przy sprzedaży towarów (...)
str. 20
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Odliczanie VAT od wydatków na pojazd samochodowy po zmianie jego przeznaczenia
W maju br. kupiłem samochód ciężarowy z dwoma rzędami siedzeń (DMC pojazdu nie przekracza 3,5 tony, a dopuszczalna ładowność przekracza 500 kg). Przed wydaniem ww. (...)
str. 21
2.2.
Obciążenie zamawiającego kosztami wykonanych prac, gdy odstąpił od umowy
Spółka zawarła umowę na wykonanie oprogramowania. Wykonawca spóźniał się z realizacją zamówienia i dodatkowo przesłał wykonane oprogramowanie z wadami. Zamawiający odstąpił od umowy. Wykonawca chce (...)
str. 24
2.3.
Ustalenie kwoty VAT od usługi turystyki, gdy niektóre czynności wykonują osoby zatrudnione na umowę zlecenia
Organizujemy dla dzieci kolonie, które opodatkowujemy na zasadzie marży. W celu wykonania usługi od innych podatników kupujemy usługi dla bezpośredniej korzyści turysty. Transport świadczymy we (...)
str. 25
2.4.
Obowiązek podatkowy a faktura korekta dokumentująca zwrot zaliczki na złom
Spółka zakupiła w czerwcu br. złom. Przed odbiorem towaru spółka wpłaciła przedpłatę. Odbiór towaru miał miejsce dwa dni później, ale w ilości i wartości mniejszej, (...)
str. 29
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Komercjalizowana własność intelektualna wnoszona aportem do spółki kapitałowej - zmiany w CIT obowiązujące od listopada 2014 r.
Jak już pisaliśmy na łamach naszego czasopisma, ustawodawca wprowadza szereg zmian do ustawy o PDOP. Zmiany te będą obowiązywać głównie od przyszłego roku, jednakże niektóre (...)
str. 31
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Zwrot dopłat na rzecz nowego wspólnika a przychód podatkowy
Spółka z o.o. posiada trzech wspólników (dwie osoby fizyczne i osoba prawna). W związku z trudną sytuacją finansową, w 2011 r. do spółki wniesione zostały (...)
str. 33
2.2.
Moment ujęcia w kosztach uzyskania przychodów zapłaconych skapitalizowanych odsetek
W 2011 r. spółka z o.o. otrzymała pożyczkę na bieżącą działalność od podmiotu ze spółką niepowiązanego w rozumieniu przepisów art. 16 ust. 1 pkt 60 (...)
str. 35
2.3.
Niepodzielone zyski w spółce z o.o. a dochód wspólnika
Zgromadzenie wspólników spółki z o.o. zamierza podjąć uchwałę, na mocy której spółka zostanie przekształcona w spółkę komandytową. Wspólnikami spółki są osoby fizyczne i osoby prawne. (...)
str. 36
2.4.
Zwolnienie z podatku dochodowego spółdzielni socjalnej
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 43 ustawy o PDOP, wolne od podatku są dochody spółdzielni socjalnej wydatkowane w roku podatkowym na cele społecznej i zawodowej reintegracji członków spółdzielni, w części niezaliczonej (...)
str. 38
VII.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Wydatki poniesione w celu uzyskania uprawnień do prowadzenia działalności gospodarczej a koszty podatkowe - wyrok NSA
Wydatki na aplikację poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej przez radcę prawnego nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Związek tych wydatków z przychodem jest (...)
str. 39
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Nagrody przekazywane w ramach programu lojalnościowego a podatek dochodowy od osób fizycznych i VAT
W ramach działalności gospodarczej prowadzę agencję reklamową, która zajmuje się kompleksową obsługą programów lojalnościowych. Polega to na tym, że na zlecenie firmy, która przyznaje nagrody rzeczowe (...)
str. 40
2.2.
Wydatki poniesione w związku z przejazdami i noclegami podwykonawcy a koszty podatkowe zleceniodawcy
Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz płacę liniowy podatek dochodowy. Zawarłem umowę z podwykonawcą na świadczenie usług serwisowych na terenie całego kraju. Zgodnie z (...)
str. 45
2.3.
Odszkodowanie w związku z utratą składnika majątku wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej
Prowadzę działalność gospodarczą, w której wykorzystywałem zaliczony do środków trwałych samochód osobowy. Pojazd ten został skradziony, a postępowanie wyjaśniające umorzone. Czy odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela (...)
str. 47
2.4.
Zaliczenie do kosztów podatkowych wydatków związanych z najmem mieszkania w miejscowości, w której podatnik wykonuje usługę
Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą (usługi informatyczne). Niekiedy konieczne jest wykonywanie usług poza miejscowością, w której mam siedzibę działalności gospodarczej. Aby ograniczyć koszty dojazdów, zdarza się, (...)
str. 49
VIII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Dokument potwierdzający wystąpienie schorzenia szczególnego
Zatrudniliśmy osobę niepełnosprawną, która cierpi na stwardnienie rozsiane. Podobno w takiej sytuacji moglibyśmy obniżyć wskaźnik, który zobowiązuje nas do regulowania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji (...)
str. 50
2.
Zakład doskonalenia nauczycieli a obowiązek wpłat na PFRON
Samorząd gminny prowadzi zakład doskonalenia nauczycieli. Obecnie wnoszone są wpłaty na PFRON. Z początkiem grudnia br. przyjęta do pracy zostanie nowa pracownica posiadająca orzeczenie o (...)
str. 51
IX.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Wydatki na budowę oraz wyposażenie budynku biurowego
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wybudowaliśmy budynek biurowy. Nakłady związane z jego wytworzeniem odnoszono na konto środka trwałego w budowie. Jak rozliczyć wydatki na jego (...)
str. 52
2.
Zakup maszyn z dotacji uzyskanej z urzędu pracy
Podatnik otrzymał dotację z urzędu pracy dla osób rozpoczynających działalność i zakupił maszyny produkcyjne. Czy w przypadku rezygnacji z odliczenia VAT wartość środków trwałych wprowadza (...)
str. 54
3.
Środki trwałe wniesione aportem do spółki osobowej - interpretacje indywidualne
Środki trwałe wniesione przez spółkę kapitałową aportem do spółki osobowej (zarówno w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jak i w postaci poszczególnych składników majątku) podlegają amortyzacji (...)
str. 56
4.
Liczniki do pomiaru energii elektrycznej w nowo powstałych budynkach
Spółka z o.o. rozbudowała zakład o kolejne hale produkcyjne i w związku z tym zakupiła liczniki do pomiaru energii elektrycznej o wartości przekraczającej 3.500 zł. (...)
str. 58
5.
Wydatki na wykonanie instalacji burzowej placu i dróg zakładowych
Jednostka (sp. z o.o.) wytworzyła zbiorniki na wodę opadową spływającą z terenu posesji. Łączna wartość prac przekracza 3.500 zł. Jak rozliczyć poniesione wydatki? Jeżeli plac, (...)
str. 58
X.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Znamy już wysokości składek ZUS w 2015 r.
Podstawa wymiaru składek społecznych dla przedsiębiorców Dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą (oraz osób z nimi współpracujących) podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi zadeklarowana (...)
str. 59
2.
Limit składek emerytalno-rentowych odnosi się też do zleceniobiorców
Zawarłam w tym roku z kilkoma osobami umowy zlecenia. Dodatkowo jedną osobę zatrudniłam na podstawie kontraktu menedżerskiego, która z tytułu tej pracy uzyskuje miesięcznie dosyć (...)
str. 60
3.
Umowa o pracę z osobą pobierającą świadczenie przedemerytalne
Od 1 grudnia 2014 r. zamierzam przyjąć na podstawie umowy o pracę osobę, która pobiera świadczenie przedemerytalne. Czy fakt pobierania tego świadczenia wpływa na inny (...)
str. 61
XI.
PRAWO PRACY
1.
Dopuszczalność rezygnacji z ZFŚS ze skutkiem na następny rok kalendarzowy
1) Jesteśmy spółką zatrudniającą 34 pracowników. Tworzymy w firmie zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, ale w przyszłym roku chcemy z niego zrezygnować. Czy decyzję o rezygnacji możemy podjąć już w 2014 r., (...)
str. 62
2.
Kwoty wolne od potrąceń w 2015 r. przy zatrudnieniu na pełny etat
Kilku naszych pracowników o kilkuletnim stażu pracy ma zajęte wynagrodzenie za pracę przez komornika na poczet należności niealimentacyjnych. Jak będą się kształtowały kwoty wolne od potrąceń (...)
str. 64
3.
Ustalenie odprawy emerytalnej przy stałych i zmiennych składnikach wynagrodzenia
Pracownik zatrudniony bezterminowo nabył prawa emerytalne i chciałby rozwiązać stosunek pracy za porozumieniem stron. Pracodawca zgadza się na propozycję pracownika. W związku z zaistniałą sytuacją będzie obowiązany wypłacić (...)
str. 66
XII.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Ewidencja nieodpłatnego świadczenia na rzecz pracownika
W naszej spółce z o.o. niektórzy pracownicy mają samochody służbowe i używają je także do celów prywatnych (np. podczas urlopów czy weekendów) - nieodpłatnie. Musimy od tego odprowadzać (...)
str. 67
2.
Czy mikro spółki kapitałowe mogą sporządzać uproszczone sprawozdania finansowe już za 2014 r.?
Czy spółki kapitałowe mogą sporządzić już za 2014 r. sprawozdanie finansowe przewidziane dla podmiotów mikro? Jeżeli tak, to jakich uproszczeń można dokonać i czy o (...)
str. 69
3.
Ewidencja środków pieniężnych (dotacji) otrzymanych na sfinansowanie projektu w księgach rachunkowych spółki z o.o.
Prowadzimy działalność w formie spółki z o.o. Nasza spółka świadczy usługi zarówno na terenie kraju, jak i Europy. W czerwcu br. została nam przyznana dotacja na realizację projektu. Podpisaliśmy (...)
str. 70
4.
Zatrzymanie zadatku i korekta zawartego w nim należnego podatku VAT w księgach rachunkowych sprzedawcy
W myśl art. 394 Kodeksu cywilnego, zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia (...)
str. 71
5.
Inwentaryzacja wartości niematerialnych i prawnych
Czy inwentaryzacji podlegają wartości niematerialne i prawne? Jeśli tak, to w jaki sposób tego dokonać? Obowiązek inwentaryzacji wartości niematerialnych i prawnych wynika z art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy o rachunkowości. Stwierdzono (...)
str. 73
6.
Ewidencja księgowa rozrachunków z tytułu VAT
Jak należy prowadzić ewidencję księgową rozliczeń z tytułu VAT. Czy w związku ze sporządzeniem deklaracji VAT wystąpią w księgach dodatkowe zapisy? W jednostkach będących podatnikami VAT, w celu prawidłowego rozliczania (...)
str. 73
7.
Warunkowa należność z tytułu pozyskania nowego najemcy
Jesteśmy najemcą powierzchni handlowej. Zawarliśmy z wynajmującym dodatkową umowę - stanowiącą, że jeśli pozyskamy najemcę na wolną część powierzchni zlokalizowanej w tym samym obiekcie, w którym mieści się (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.