Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 16.04.2024 r., godz. 12:01 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.223 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 32 (895) z dnia 10.11.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Zapewnienie pracownikowi wyżywienia w podróży służbowej a przychód pracownika - wyrok NSA
Bez względu na formę zapewnienia pracownikowi wyżywienia w podróży służbowej, ze zwolnienia z PIT korzysta tylko ta część wydatku na wyżywienie, która nie przekracza wysokości (...)
str. 4
2.
Przepisy w zakresie ustalania podstawy wymiaru składek ZUS pracowników zatrudnionych za granicą niezgodne z Konstytucją
Przepis dotyczący zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców jest niezgodny z art. 92 ust. (...)
str. 5
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Prezydent podpisał nowelizację ustaw o PDOP i PDOF, regulującą m.in. zasady dokumentacji transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi
W dniu 27 października 2015 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz (...)
str. 6
2.
Opublikowano ustawę o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, wprowadzającą zmiany m.in. w ustawie o PDOP i PDOF
W Dzienniku Ustaw z 23 października 2015 r., pod poz. 1688, opublikowano ustawę z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. (...)
str. 7
3.
Opublikowano nową Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU)
W Dzienniku Ustaw z 23 października 2015 r., pod poz. 1676, opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji (...)
str. 7
4.
Opublikowano rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) banków centralnych
W Dzienniku Ustaw z 23 października 2015 r., pod poz. 1699, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 października 2015 r. w sprawie zaniechania poboru (...)
str. 8
5.
Projekt nowych wzorów deklaracji/zeznań/oświadczeń oraz informacji podatkowych w zakresie CIT
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Projekt ten (...)
str. 8
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Przeliczanie kwot wykazanych w walucie obcej dla celów VAT
Sposób przeliczania na PLN podstawy opodatkowania określonej w walucie obcej został określony w art. 31a ustawy o VAT. Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w ust. (...)
str. 9
1.2.
Wycena przychodu/kosztu na potrzeby podatku dochodowego
Przychody ze sprzedaży towarów/usług Dla celów podatku dochodowego wycenie podlega nie tyle sama faktura, co udokumentowany tą fakturą przychód wyrażony w walucie obcej. Jak wynika (...)
str. 13
1.3.
Wycena przychodu/koszty na gruncie ustawy o rachunkowości
Na potrzeby ustawy o rachunkowości wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia generalnie po średnim kursie NBP (...)
str. 18
2.
Przychód z nieodpłatnego udostępnienia samochodu pracownikowi, gdy wynagrodzenie za pracę jest wypłacane w następnym miesiącu
Spółka udostępnia nieodpłatnie samochód służbowy swoim pracownikom do celów prywatnych, w związku z czym pracownicy uzyskują z tego tytułu przychód podatkowy. Spółka wypłaca swoim pracownikom (...)
str. 20
2.1.
Pobranie zaliczki na podatek dochodowy od przychodu z tytułu nieodpłatnego używania samochodu służbowego
Kwestię ustalania przychodu pracownika z tytułu nieodpłatnego używania samochodu służbowego do celów prywatnych poruszaliśmy wielokrotnie na łamach naszego czasopisma, m.in. w Biuletynie Informacyjnym nr 28 (...)
str. 20
2.2.
Składki ZUS od przychodu uzyskanego z nieodpłatnego używania samochodu służbowego
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o PDOF, uzyskiwany przez pracownika z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. (...)
str. 22
2.3.
Ewidencja księgowa
Jak niejednokrotnie pisaliśmy na łamach naszego czasopisma, przychód, jaki pracownik uzyskuje z tytułu używania samochodu służbowego do celów prywatnych, nie jest wykazywany w księgach rachunkowych (...)
str. 23
IV.
PODATEK VAT
1.
TSUE rozstrzygnie, czy przeniesienie własności nieruchomości w zamian za długi podatkowe podlega VAT
Organy podatkowe uznają, że przeniesienie własności nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa, gminy, powiatu lub województwa, w zamian za zaległości podatkowe, jest odpłatną dostawą towaru podlegającą (...)
str. 24
2.
Nie będzie rozszerzenia zwolnienia z VAT na towary przekazywane na cele charytatywne
Z reguły nieodpłatne przekazanie towaru, od którego przysługiwało prawo do odliczenia VAT, jest opodatkowane według stawki właściwej dla tego towaru. Od tej zasady jest jeden (...)
str. 25
3.
Wybrane orzeczenia WSA dotyczące VAT
3.1.
Aport znaku towarowego jako czynność opodatkowana VAT
Wniesienie aportem do spółki znaku towarowego jest odpłatnym świadczeniem usług i podlega opodatkowaniu VAT także wówczas, gdy aport wnoszony jest z majątku prywatnego. (wyrok WSA (...)
str. 25
3.2.
Obowiązek zapłaty kwoty VAT wykazanej w błędnej fakturze
Wystawca faktury musi zapłacić kwotę VAT wykazaną w tej fakturze, nawet jeżeli kwota podatku została zawyżona, lub gdy faktura dokumentuje czynności niewykonane, nieopodatkowane lub zwolnione (...)
str. 26
3.3.
Usługi związane z udzielaniem pożyczek a zwolnienie z VAT
Usługi udzielania pożyczek, a także usługi zarządzania pożyczkami (takie jak wysyłanie wezwań do zapłaty, windykacji, czy zawarcia ugody, itp.) są zwolnione z VAT. (wyrok WSA (...)
str. 27
4.
Obciążenie pracownika za używanie samochodu służbowego
Pracownicy często - za zgodą pracodawcy - wykorzystują samochody służbowe do celów prywatnych. Nie zawsze są jednak obciążani za samo korzystanie z pojazdu - niekiedy płacą (...)
str. 28
5.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
5.1.
Błędny numer rejestracyjny pojazdu na fakturze dokumentującej zakup paliwa a prawo do odliczenia VAT
Kupiliśmy paliwo do samochodu ciężarowego, od wydatków na który odliczamy 100% kwoty VAT. Na fakturze podano błędny numer rejestracyjny pojazdu (błędnie podano jedną literę). Wystawiliśmy (...)
str. 30
5.2.
Zmiana terminu płatności - czy trzeba skorygować fakturę?
Strony zgodnie postanowiły wydłużyć termin płatności za fakturę. Czy taką zmianę trzeba udokumentować fakturą korygującą lub notą korygującą? W sytuacji opisanej w pytaniu wystawienie faktury (...)
str. 33
5.3.
Zakup towaru od kontrahenta z siedzibą poza UE, gdy towar jest przywożony do Polski z kraju unijnego
Kupujemy towary od podatnika mającego siedzibę poza terytorium UE. Kontrahent posiada magazyny w Europie i towar przyjeżdża do Polski z innych krajów unijnych (kontrahent podaje dla ww. transakcji (...)
str. 34
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
W którym momencie nagroda roczna dla pracowników stanowi koszt uzyskania przychodów? - interpretacja organu podatkowego
Wydatki na nagrodę roczną dla pracowników mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, za który świadczenia te są należne, jeśli zostaną wypłacone (postawione (...)
str. 35
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Przeglądy techniczne - moment ujęcia w kosztach
Spółka z o.o. ponosi wydatki na przeglądy techniczne własnych samochodów, wag, kas fiskalnych, dystrybutorów paliwa, budynków oraz wydatki na badania okresowe UDT. Te przeglądy/badania są (...)
str. 37
2.2.
Usługi doradcze ponoszone w celu pozyskania dotacji a koszty uzyskania przychodów
Spółka stara się o pozyskanie dotacji unijnej, w celu sfinansowania planowanej przez firmę inwestycji, polegającej na wdrożeniu nowej technologii produkcji. W celu uzyskania tej dotacji (...)
str. 38
2.3.
Czy gmina ma obowiązek dokumentowania transakcji zawieranych ze spółką gminną?
Gmina posiada 100% udziałów w utworzonej przez gminę spółce z o.o., której celem jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb m.in. w zakresie zaopatrzenia w energię cieplną, utrzymania (...)
str. 41
3.
Wydatki na wyposażenie i utrzymanie placu zabaw ponoszone przez wspólnotę mieszkaniową
Wolne od podatku dochodowego są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z (...)
str. 42
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Kwota wolna od podatku - niekonstytucyjna
Na mocy art. 27 ust. 1 ustawy o PDOF, kwota zmniejszająca podatek (tzw. kwota wolna od podatku) wynosi 556,02 zł. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z (...)
str. 43
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Wpłata na pokrycie straty spółki cywilnej dokonana przez ustępującego wspólnika
Prowadzimy działalność w formie spółki cywilnej. Spółka ewidencjonuje zdarzenia gospodarcze w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Wkrótce jeden ze wspólników wystąpi ze spółki, która będzie (...)
str. 45
2.2.
Moment ujęcia przychodu ze świadczenia usług w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
Niedawno rozpocząłem działalność gospodarczą. Z podatku dochodowego rozliczam się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Często zdarza się, że fakturę za wykonaną usługę wystawiam (...)
str. 48
2.3.
Działalność gospodarcza prowadzona samodzielnie i w formie spółki komandytowej - rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych
Od kilku lat prowadzę samodzielną działalność gospodarczą opodatkowaną 19% podatkiem liniowym (podatkowa księga przychodów i rozchodów). Niedawno przystąpiłem również do spółki komandytowej. Czy przypadające na (...)
str. 50
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Budynek częściowo użytkowany - podatek od nieruchomości
Spółka realizuje zadanie inwestycyjne polegające na budowie budynku biurowo-handlowo-usługowego. Pierwsi najemcy wprowadzają się w IV kwartale 2015 r. W październiku 2015 r. spółka uzyskała pozwolenie (...)
str. 51
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Podatek od nieruchomości dotyczący lokalu przystosowywanego do potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej
Firma kupiła lokal z przeznaczeniem na sklep. Obecnie prowadzi w nim prace wykończeniowe. Czy podatek od nieruchomości, dotyczący tego lokalu, zwiększy wartość początkową środka trwałego, (...)
str. 52
2.
Wprowadzenie do własnej działalności gospodarczej środka trwałego otrzymanego przy wystąpieniu ze spółki cywilnej
Podatnik, występując ze spółki cywilnej, otrzymał między innymi samochód dostawczy stanowiący w spółce podlegający amortyzacji środek trwały. Pojazd ten następnie został wprowadzony do indywidualnie prowadzonej (...)
str. 53
3.
Odpis amortyzacyjny dokonywany od grupy wartości niematerialnych i prawnych
Zakupiliśmy licencje programów komputerowych (na 3 lata), których łączna wartość przekracza 3.500 zł, a jednostkowa jest dużo niższa. Czy wszystkie licencje można zaliczyć w jednej (...)
str. 54
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Nadpłata składek emerytalno-rentowych po przekroczeniu rocznej kwoty granicznej
Przez niedopatrzenie odprowadziliśmy składki emerytalno-rentowe od kwoty wypłaconej pracownikowi po przekroczeniu rocznej podstawy ich wymiaru. Jak teraz powinniśmy ustalić kwotę nadpłaconych składek i czy możemy (...)
str. 55
2.
Data wyrejestrowania pracownicy w ZUS ZWUA
Zawarliśmy z osobą umowę o pracę na czas określony. Z uwagi na to, że pracownica ta jest w ciąży, zawartą z nią umowę przedłużyliśmy do (...)
str. 57
3.
W podstawie wymiaru świadczeń uwzględnia się wynagrodzenie wypłacone
Z powodu trudności finansowych nie wypłaciliśmy wynagrodzenia za wrzesień br. Od 1 października 2015 r. pracownik jest nieprzerwanie niezdolny do pracy z powodu choroby. Czy (...)
str. 58
X.
PRAWO PRACY
1.
Zwolnienie na rozprawę w sądzie rodzinnym niepłatne
Pracownik przedłożył w zakładzie pracy wezwanie do sądu rodzinnego z prośbą o udzielenie wolnego. Czy wniosek ten musimy uwzględnić oraz czy za okres ewentualnego zwolnienia (...)
str. 59
2.
Skutki podwyższenia wynagrodzenia minimalnego
Od stycznia 2016 r. wzrasta wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pracownicy otrzymują za pracę w nocy dodatki w wysokości określonej w Kodeksie pracy. Czy one (...)
str. 60
3.
Wynagrodzenie za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia
Mieliśmy w naszym zakładzie kilka przypadków zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Zwolnienie to następowało na zasadzie wzajemnego porozumienia, a za czas (...)
str. 62
4.
Ustalanie długości wypowiedzenia umowy na czas określony - stanowisko MPiPS
W marcu 2016 r. planujemy zatrudnić kilkunastu pracowników na podstawie umowy na czas określony. Niektórzy z nich pracowali już wcześniej w naszym zakładzie. Wiemy, że (...)
str. 63
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego przewidzianego dla jednostek mikro nie jest obowiązkiem, lecz dobrowolnym wyborem
Czy sp. z o.o. spełniająca wymogi jednostki mikro zobowiązana jest sporządzić sprawozdanie finansowe za 2015 r. w uproszczonej formie, czy też może sporządzić je w (...)
str. 64
2.
Transakcje kupna-sprzedaży realizowane przez jednostki powiązane
W jaki sposób prawidłowo ewidencjonować transakcję zakupu - sprzedaży w spółkach powiązanych kapitałowo? Jak przedstawić to prawidłowo w sprawozdaniu? Na co należy zwrócić uwagę w (...)
str. 66
3.
Obniżenie kapitału zakładowego w celu pokrycia strat z lat ubiegłych
Spółka z o.o. obniżyła kapitał zakładowy w drodze umorzenia udziałów bez wynagrodzenia w celu pokrycia strat z lat ubiegłych. Udziały nabyte zostały po cenie nominalnej. (...)
str. 68
4.
Rozwiązanie odpisu aktualizującego na skutek umorzenia zobowiązania
Kilka lat temu jako spółka jawna utworzyliśmy odpis aktualizujący należność, nie zaliczając go do kosztów uzyskania przychodów. W 2013 r. wobec tego dłużnika został zatwierdzony (...)
str. 69
5.
Relacja z dyżuru telefonicznego
5.1.
Zaliczka na usługi komornika i inne koszty sądowe
Z artykułu zamieszczonego w Biuletynie nr 28 wynika, iż zaliczka na usługi komornicze nie stanowi kosztu uzyskania przychodów. Wobec tego jak ująć ją w księgach (...)
str. 72
5.2.
Sprawozdanie finansowe małej jednostki za 2015 r. może podlegać obowiązkowi badania
Na podstawie wielkości przychodów osiągniętych na koniec ubiegłego roku (2014) ustaliliśmy obowiązek badania sprawozdania finansowego za 2015 r. Obecnie zamierzamy skorzystać z możliwości sporządzenia sprawozdania (...)
str. 73
5.3.
Od 1 stycznia 2016 r. niektóre fundacje nie muszą prowadzić ksiąg rachunkowych
Czy od 1 stycznia 2016 r. małe fundacje, jako małe jednostki pozarządowe, nie muszą prowadzić ksiąg rachunkowych? Na podstawie dodanego ostatnią nowelizacją art. 2 ust. (...)
str. 73
5.4.
Ewidencja dofinansowania do zakupu środka trwałego oraz zwrot VAT do urzędu pracy
Na utworzenie nowego stanowiska pracy otrzymujemy z urzędu pracy dofinansowanie w kwocie brutto. VAT naliczony od zakupu środków trwałych odliczamy i zwracamy do urzędu. Jak (...)
str. 74
5.5.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego w kolejnym roku obrotowym
Na koniec 2014 r. utworzyliśmy aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Czy ustalając aktywa na dzień sporządzenia kolejnego sprawozdania finansowego uwzględnieniu podlegają te utworzone w (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.