Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 29 (856) z dnia 10.10.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Limity na 2015 r.
1.1.
W 2015 r. więcej podmiotów na księgach rachunkowych
Księgi rachunkowe muszą prowadzić osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie, jeżeli ich przychody, za poprzedni rok podatkowy (obrotowy - (...)
str. 4
1.2.
Status małego podatnika
- dla celów podatku dochodowego w 2015 r. Małym podatnikiem jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów (...)
str. 4
1.3.
Limit jednorazowej amortyzacji
Prawo do jednorazowej amortyzacji mają mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej w odniesieniu do środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 KŚT (z wyłączeniem (...)
str. 5
1.4.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Podatnicy mogą opłacać w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z prowadzonej działalności pod warunkiem m.in., że w roku poprzedzającym rok podatkowy: uzyskali przychody z (...)
str. 6
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Zmiana zasad rejestracji spółek i zgłaszania zmian w KRS i urzędach
Dnia 1 grudnia 2014 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1161), dalej: ustawa (...)
str. 6
2.
Rząd przyjął zmiany w PIT dotyczące ulgi na dzieci
W dniu 30 września 2014 r. Rada Ministrów przyjęła, przedłożony przez Ministra Finansów, projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz (...)
str. 11
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Import usług - rozliczenie podatkowe i ewidencja księgowa
Obecnie nie jest rzadkością sytuacja, w której polskie podmioty gospodarcze dokonują importu usług. W niniejszym artykule przedstawimy rozliczenie ww. importu dla celów VAT i podatku (...)
str. 11
1.1.
Skutki w VAT
Import usług to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca. To zatem nabywca jest zobowiązany do wykazywania VAT należnego od importu usług. Jednocześnie (...)
str. 11
1.2.
Rozliczenie dla celów podatku dochodowego
Zgodnie z zasadą ogólną, wydatki zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów, jeśli celem ich poniesienia było osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów. Ponadto (...)
str. 14
1.3.
Ewidencja księgowa
Wartość importowanej usługi ujmuje się w księgach rachunkowych, podobnie jak przy zakupie usługi krajowej, zgodnie z zasadą memoriału (wyrażoną w art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości), tj. przypisuje się ją do okresu, którego (...)
str. 16
2.
Jak rozliczyć nieodpłatne przekazanie części do maszyn w ramach gwarancji?
Jesteśmy producentem maszyn, które sprzedajemy w kraju i za granicą. Na sprzedawane maszyny udzielamy gwarancji. Zdarza się, że kontrahentom musimy wysłać nieodpłatnie części do maszyn (...)
str. 18
2.1.
Rozliczenie dla celów podatku dochodowego
Przypomnijmy, iż stosownie do postanowień art. 556 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, sprzedawca rzeczy jest odpowiedzialny względem kupującego z tytułu tzw. (...)
str. 18
2.2.
Wydanie towaru w ramach gwarancji a VAT
Wymiana towaru wadliwego na towar wolny od wad - w ramach gwarancji - nie powoduje żadnych skutków w VAT. Nie ma tu bowiem "nowej" dostawy (...)
str. 19
2.3.
Ewidencja napraw gwarancyjnych w księgach rachunkowych
Poniesione przez jednostkę produkcyjną koszty napraw gwarancyjnych, co do zasady, należy przyporządkować do okresu, w którym osiągnięto przychody ze sprzedaży produktu objętego gwarancją. Ponieważ w (...)
str. 20
IV.
PODATEK VAT
1.
Obsługa grupowego ubezpieczenia na życie pracowników zwolniona z VAT - interpretacja indywidualna
Usługa świadczona przez pracodawcę, polegająca na obsłudze grupowego ubezpieczenia na życie pracowników, jest zwolniona z VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy (...)
str. 22
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Rozliczanie VAT od usług budowlanych w przypadku umownego uzależnienia wystawienia faktury od dodatkowych okoliczności
Jesteśmy firmą budowlaną i mamy problem z terminowym rozliczaniem podatku VAT, co wiąże się z treścią zawartych przez nas umów. W praktyce często się zdarza, (...)
str. 23
2.2.
Rozliczenie WDT, gdy dostawy dokonano w jednym miesiącu, a potwierdzenie odbioru towaru otrzymano w miesiącu następnym
Pod koniec sierpnia br. dokonaliśmy dostawy towaru kontrahentowi unijnemu (WDT). W dniu dostawy wystawiliśmy fakturę i za pośrednictwem firmy spedycyjnej wysłaliśmy towar do nabywcy. Kontrahent (...)
str. 25
2.3.
Rozliczenie zakupu towaru od kontrahenta krajowego, gdy należność wyrażona jest w walucie obcej
Kupiliśmy towar od kontrahenta polskiego. Należność wyrażona jest w euro. Kontrahent wystawił fakturę kilka dni po dostawie. Jak przeliczyć tę fakturę dla celów podatku dochodowego (...)
str. 27
2.4.
Jaki kurs waluty należy stosować, gdy faktura wystawiona została po wykonaniu usługi?
Nabyliśmy jednorazową licencję na zorganizowanie wydarzenia artystycznego. Należność za licencję wyrażona jest w euro. Jaki kurs powinien przyjąć wystawca faktury do przeliczenia kwoty VAT na (...)
str. 30
2.5.
Ponowne skorzystanie ze zwolnienia z VAT
Czynny podatnik VAT prowadzi przychodnię lekarską. Z tytułu świadczonych usług lekarskich wystawia faktury do NFZ ze stawką zw. Oprócz tych usług wynajmuje część lokalu na (...)
str. 31
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Wydatki związane z używaniem służbowych samochodów osobowych udostępnianych pracownikom odpłatnie a koszty podatkowe - interpretacja indywidualna
Gdy z tytułu odpłatnego udostępnienia pracownikom samochodów służbowych dla potrzeb prywatnych spółka uzyskuje przychód, to wydatki ponoszone przez nią w związku z eksploatacją tych samochodów (...)
str. 33
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Zwrot przez bank waluty obcej w związku z niezrealizowanym przelewem dokonanym na nieaktualne konto kontrahenta a różnice kursowe
Z rachunku walutowego spółka zapłaciła zobowiązanie w euro wobec kontrahenta zagranicznego. Okazało się jednak, że dokonaliśmy przelewu na nieaktualne już konto kontrahenta i przelew "wrócił". (...)
str. 34
2.2.
Abonament GPS dotyczący zbytych samochodów
Spółka posiada w użytkowaniu (leasing operacyjny) samochody osobowe i dodatkowo ponosi opłaty za monitoring GPS. W przypadku niekorzystania z samochodu (oddanie leasingodawcy lub szkoda całkowita) (...)
str. 37
2.3.
Dywidenda na rzecz gminy wolna od podatku
Jedynym udziałowcem naszej spółki z o.o. jest gmina. Zgromadzenie wspólników spółki podjęło uchwałę o podziale zysku i wypłacie jego części gminie. Czy w związku z tym na spółce ciążyć będą obowiązki (...)
str. 39
2.4.
Sprzedaż usług płatnych za rok z góry
W najbliższym czasie planujemy sprzedawać pakiety medyczne, które będą płatne za rok z góry. W zależności od zakresu pakietu odpowiednio została skalkulowana cena za roczną możliwość dostępu do opieki medycznej. W jaki sposób (...)
str. 40
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Sprzedaż nieruchomości (innych składników majątku) wykorzystywanych w działalności, lecz nieujętych w ewidencji środków trwałych
Zgodnie z definicją środka trwałego - jaka jest zawarta w art. 22a ust. 1 ustawy o PDOF, środkami trwałymi są m.in. budowle, budynki oraz lokale (...)
str. 42
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Diety wypłacane uczestnikom zgromadzenia wspólników spółki z o.o.
W spółce z o.o. raz w roku odbywa się zgromadzenie wspólników. Każdemu z uczestników tego zgromadzenia wypłacana jest dieta (powyżej 200 zł). Dotychczas od diet (...)
str. 45
2.2.
Dobrowolne ubezpieczenie składników majątku firmy oraz OC przedsiębiorcy prowadzącego podatkową księgę
Prowadzę samodzielną działalność gospodarczą, a podatek dochodowy rozliczam na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Czy mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów koszt polisy, w skład której wchodzi dobrowolne ubezpieczenie firmowych (...)
str. 47
2.3.
Odpracowanie długu za mieszkanie a podatek dochodowy od osób fizycznych
Spółdzielnia mieszkaniowa zawarła ze swoim członkiem umowę o odpracowanie przez niego zaległych opłat czynszowych za mieszkanie, w formie świadczenia prac porządkowych na rzecz spółdzielni. W zamian za wykonanie tych prac spółdzielnia mieszkaniowa (...)
str. 50
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Bieżąca korekta kosztów amortyzacji na skutek otrzymania dotacji - wyrok WSA
Otrzymanie dotacji do zakupu środka trwałego powoduje konieczność wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów tej części odpisów amortyzacyjnych, która odpowiada wartości otrzymanego dofinansowania. Korekty należy dokonać (...)
str. 52
2.
Bez wprowadzenia składnika majątku do ewidencji środków trwałych nie można mówić o jego przekazaniu do używania - interpretacja indywidualna
Wprowadzenie składnika majątku do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wyznacza moment przekazania go do używania. Równocześnie jest to moment, do którego naliczone (...)
str. 54
3.
Odpisy amortyzacyjne przy przekształceniu osoby fizycznej w spółkę z o.o.
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą z dniem 2 czerwca br. przekształciła się w jednoosobową spółkę z o.o. W którym podmiocie powinna być rozliczona amortyzacja rachunkowa i podatkowa środków trwałych za czerwiec (...)
str. 55
4.
Długość umowy leasingu a okres amortyzacji środka trwałego
Zawarliśmy na okres 4 lat umowę leasingu finansowego samochodu ciężarowego. Czy dla celów amortyzacji podatkowej możemy przyjąć taką stawkę amortyzacyjną, aby zamortyzować pojazd w okresie trwania umowy? (...)
str. 56
VIII.
PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCY
1.
Obowiązek zgłoszenia rachunku bankowego przez przedsiębiorcę
Przedsiębiorcy mają obowiązek zgłosić w urzędzie skarbowym rachunki bankowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Za niedopełnienie tych formalności grozi grzywna. Zakres obowiązku informacyjnego Przedsiębiorcy mają obowiązek poinformować (...)
str. 58
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Uznanie wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność - zgodne z Konstytucją RP
Trybunał Konstytucyjny w dniu 25 września 2014 r. uznał, iż przepisy odnoszące się do rozliczania i opłacania składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne przez wspólnika jednoosobowej (...)
str. 61
2.
Co ma zrobić płatnik po uznaniu przez ZUS umowy o pracę za pozorną?
W lutym 2014 r. podpisaliśmy umowę o pracę z osobą, która po przepracowaniu miesiąca przedłożyła zwolnienie lekarskie z kodem literowym B. ZUS po przeprowadzeniu postępowania (...)
str. 62
3.
Umowa na czas nieokreślony po okresie próbnym - jedno, czy dwa zgłoszenia ZUS ZUA?
Zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy o pracę na okres próbny. Jeżeli się sprawdzi, chcemy podpisać z nim kolejną umowę na czas nieokreślony. Czy będziemy musieli (...)
str. 63
4.
Ustalenie podstawy wymiaru zasiłku, gdy w każdym miesiącu występuje nieobecność w pracy
Pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby w okresie od 22 do 30 września 2014 r. W każdym z miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do (...)
str. 64
X.
PRAWO PRACY
1.
Ochrona zatrudnienia w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego i ojcowskiego - stanowisko MPiPS
Jesteśmy firmą zatrudniającą kilkadziesiąt osób. Aktualnie kilkunastu pracowników korzysta z urlopów: dodatkowego macierzyńskiego, rodzicielskiego lub ojcowskiego. W firmie rozpoczynamy zwolnienia grupowe. Czy tych pracowników w czasie zwolnień grupowych (...)
str. 65
2.
Zajęcie wynagrodzenia przez komornika i urząd skarbowy
1) Pracownik ma zajęcie wynagrodzenia od komornika i urzędu skarbowego o równym statusie. Co w takiej sytuacji należy zrobić, jeżeli chodzi o potrącenia? Pracodawca powinien (...)
str. 66
3.
Zmiana etatu i wynagrodzenia - jaka podstawa ekwiwalentu za urlop?
Pracownik był zatrudniony na 1/4 etatu z wynagrodzeniem wynoszącym 1.680 zł. Natomiast od października br. pracuje na pełnym etacie z wyższym wynagrodzeniem, tj. 6.720 zł. (...)
str. 68
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Ewidencja księgowa zaliczek na podatek dochodowy
W poprzednich kwartałach spółka z o.o. dokonywała wpłat zaliczek na podatek dochodowy. Obecnie za trzeci kwartał wysokość podatku jest niższa od sumy wpłaconych zaliczek. Czy w związku z tym należy dokonać (...)
str. 69
2.
Emisja obligacji w księgach rachunkowych emitenta
Spółka z o.o. wyemitowała we wrześniu tego roku 100 sztuk obligacji w cenie 15.000 zł sztuka (3-letnich). Wszystkie obligacje zostały sprzedane, cena sprzedaży była równa cenie emisyjnej, tj. 15.000 zł sztuka. (...)
str. 71
3.
Badanie sprawozdania finansowego spółki z o.o. powstałej po przekształceniu
Firma za rok 2013 spełniała warunki do badania sprawozdania finansowego za 2014 r. W dniu 30.04.2014 r. przedsiębiorstwo uległo przekształceniu z osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w spółkę z o.o. Księgi rachunkowe przedsiębiorstwa zostały (...)
str. 72
4.
Przeszacowanie nieruchomości (budynku) w spółdzielni
Spółdzielnia przed 10 laty wydzierżawiła firmie prowadzącej działalność handlową budynek magazynowy, który był w złym stanie technicznym. Dzierżawca przeprowadził prace adaptacyjne w budynku w celu przystosowania go do prowadzenia (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.