Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 26 (889) z dnia 10.09.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Kolejne wyroki NSA orzekające, że koszty pośrednie są kosztem podatkowym niezależnie od ich bilansowego ujęcia w koszty
Faktyczna data zapisu w księgach rachunkowych nie może zmieniać kwalifikacji danego wydatku i wpływać na moment zaliczenia go jako kosztu w rozumieniu art. 15 ust. (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Opublikowano zmiany w przepisach związane ze świadczeniami rodzinnymi
W Dzienniku Ustaw z 21 sierpnia 2015 r., pod poz. 1217, opublikowano ustawę z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (...)
str. 6
2.
Zmiany ustawy o rachunkowości w związku z możliwością tworzenia centrów usług wspólnych
W Dzienniku Ustaw z 28 lipca 2015 r., pod poz. 1045, opublikowano ustawę z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym (...)
str. 6
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Odliczanie straty poniesionej w działalności gospodarczej - PIT, CIT i ewidencja księgowa
Czy straty poniesione w latach ubiegłych można odliczać w zaliczkach miesięcznych? Czy straty z kilku lat można odliczyć w jednym roku? Czy straty z działalności (...)
str. 7
1.1.
Zasady ogólne dotyczące odliczania strat przez podatników CIT i PIT
Zgodnie z art. 7 ustawy o PDOP, dochodem (z zastrzeżeniem art. 10 - dotyczy dochodu z udziału w zyskach osób prawnych, art. 11 - dotyczy (...)
str. 7
1.2.
Zasady szczególne dotyczące odliczania strat przez podatników PIT
Zgodnie z art. 9 ust. 6 ustawy o PDOF, przepis art. 9 ust. 3 (czyli prawo do odliczania straty) ma zastosowanie do strat z odpłatnego (...)
str. 9
1.3.
Ujęcie w ewidencji księgowej strat podatkowych podlegających odliczeniu od dochodu
Przede wszystkim strata podatkowa nie jest taka sama, jak strata bilansowa; zwykle różnią się one znacznie. Wiele bowiem wydatków nie stanowi kosztów podatkowych. Takich kosztów (...)
str. 10
2.
Zbiorcze faktury korygujące - sposób dokumentowania i rozliczenia (VAT, CIT, PIT i ewidencja księgowa)
Przepisy prawa podatkowego nie odnoszą się wprost do możliwości wystawiania zbiorczych faktur korygujących, lecz w praktyce wystawianie takich dokumentów jest akceptowane (także przez organy podatkowe). (...)
str. 11
2.1.
Zbiorcze faktury korygujące w świetle przepisów o VAT
Elementy zbiorczej faktury korygującej Generalnie zbiorcza faktura korygująca powinna zawierać wszystkie dane typowe dla "zwykłej" korekty, czyli (art. 106j ust. 2 ustawy o VAT): 1) (...)
str. 11
2.2.
Obniżenie przychodu podatkowego przez sprzedawcę
Podatnik dokonujący sprzedaży towaru wykazuje przychód podatkowy. Przychód ten powstaje generalnie w dniu wydania rzeczy, wystawienia faktury albo uregulowania należności (art. 14 ust. 1c ustawy (...)
str. 15
2.3.
Ujęcie zbiorczej faktury korygującej w księgach rachunkowych sprzedawcy
Jeżeli sprzedawca wystawia fakturę korygującą (zbiorczą lub "zwykłą") w związku z przyznaniem kontrahentowi rabatu, powinien dokonać odpowiedniego zmniejszenia przychodów ze sprzedaży. W księgach rachunkowych taką (...)
str. 16
IV.
PODATEK VAT
1.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
1.1.
Opodatkowanie sprzedaży samochodu, gdy od wydatków na jego naprawę podatnik odliczył 50% kwoty VAT
Kilka lat temu kupiłem na potrzeby opodatkowanej działalności gospodarczej samochód osobowy (zakup na fakturę VAT marża). Samochód ten był w bieżącym roku naprawiany, a od wydatków na (...)
str. 17
1.2.
Zakończenie najmu samochodu a konieczność złożenia aktualizacji druku VAT-26
Wykorzystujemy samochód osobowy na podstawie umowy najmu. Samochód ten służy wyłącznie działalności gospodarczej i od wydatków na ten pojazd odliczamy 100% kwoty VAT (m.in. złożyliśmy (...)
str. 18
1.3.
Rozliczenie VAT od usługi dzierżawy, gdy dzierżawca remontuje lokal
Zamierzamy wydzierżawić innemu przedsiębiorcy lokal użytkowy, który wymaga remontu. Zgodnie z umową, remontu dokona przyszły dzierżawca. Czynsz dzierżawy został określony w umowie, ale przez pewien (...)
str. 20
1.4.
Rozliczanie VAT przez jednostki organizacyjne gminy
Jakie jest obecne stanowisko Ministerstwa Finansów na temat rozliczania VAT przez gminne zakłady budżetowe? Czy takie zakłady są odrębnymi od gminy podatnikami VAT? Zgodnie ze (...)
str. 20
1.5.
Czy koszty transportu zwiększają podstawę opodatkowania importu towaru?
Dokonujemy importu towarów. Transport towarów od kontrahenta spoza UE do portu polskiego oraz do miejsca rozładunku towaru (naszej siedziby w Warszawie) organizuje polska firma spedycyjna. (...)
str. 23
2.
Wniosek o zwrot nadpłaty po wyroku TSUE a przedawnienie - wyrok NSA
Wniosek o zwrot nadpłaty VAT złożony po upływie terminu przedawnienia jest bezskuteczny, nawet jeżeli nadpłata ta wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. (wyrok NSA (...)
str. 25
3.
Kiedy sprzedaż dla pracowników trzeba ewidencjonować w kasie rejestrującej?
Co do zasady, sprzedaż dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych trzeba ewidencjonować w kasie rejestrującej. Są jednak pewne zwolnienia z ewidencjonowania - określone (...)
str. 26
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Nie każda 100% zaliczka powoduje obowiązek wykazania przychodu podatkowego - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Otrzymanie 100% zaliczki na poczet dostaw towarów, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, która może zostać zwrócona klientowi, nie stanowi przychodu podatkowego. (interpretacja indywidualna (...)
str. 29
2.
Składki członkowskie na rzecz organizacji działającej na podstawie ustawy o stowarzyszeniach a koszty podatkowe - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Składki członkowskie na rzecz organizacji, do której przynależność nie jest obowiązkowa, działającej na podstawie ustawy Prawo o stowarzyszeniach, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. (interpretacja indywidualna (...)
str. 30
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Wydatki na sponsoring a koszty podatkowe sponsora
Spółka z o.o. zawiera umowy sponsoringu z osobami fizycznymi. Najczęściej polega to na sponsorowaniu udziału w konferencji. Spółka pokrywa m.in. koszty dojazdu na konferencję, koszty (...)
str. 32
3.2.
Nagrody dla członków zarządu i komisji rewizyjnych związku spółek wodnych a koszty uzyskania przychodów
Członkowie zarządu i członkowie komisji rewizyjnej rejonowego związku spółek wodnych zgodnie ze statutem otrzymali, na podstawie uchwały podjętej na walnym zgromadzeniu, nagrody za szczególny wkład (...)
str. 33
3.3.
Przedawnienie zobowiązań przejętych wraz z przedsiębiorstwem
Spółka z o.o. przejęła aportem od innej spółki całe przedsiębiorstwo wraz z zobowiązaniami. Czy takie zobowiązania podlegają przedawnieniu, a jeśli tak, to po jakim czasie (...)
str. 35
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Rozliczenie przychodu pracownika za korzystanie z samochodu służbowego, gdy wynagrodzenie wypłacane jest do 10. dnia miesiąca następnego
Jeżeli pracownik korzysta do celów prywatnych z samochodu służbowego udostępnionego mu nieodpłatnie przez pracodawcę, to uzyskuje on przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Od 1 stycznia (...)
str. 37
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Rozliczenie podatkowe prywatnych wyjazdów zleceniobiorców
W działalności gospodarczej wykorzystujemy samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Do tego pojazdu nie prowadzimy ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT. Samochód ten udostępniamy (...)
str. 38
2.2.
Wycieczka dla pracowników oraz członków ich rodzin
W bieżącym roku nasza firma obchodzi jubileusz. Z tej okazji dla pracowników oraz członków ich rodzin firma zakupiła w biurze podróży kilkudniową wycieczkę zagraniczną. Na opłacenie tej wycieczki (...)
str. 40
2.3.
Otrzymanie przez wspólnika środków pieniężnych likwidowanej spółki jawnej a powstanie przychodu podatkowego
Spóła jawna została rozwiązana. Na dzień likwidacji spółka posiadała środki pieniężne, które pochodzą z zysku wypracowanego z prowadzonej działalności gospodarczej. Środki te - w ramach (...)
str. 44
2.4.
Wycofanie lokalu mieszkalnego z działalności i przeznaczenie go na wynajem - skutki podatkowe
Małżonkowie prowadzący indywidualne działalności gospodarcze (czynni podatnicy VAT) są właścicielami mieszkania, w którym prowadzą działalności gospodarcze. Lokal mieszkalny był wprowadzony do ewidencji środków trwałych każdego (...)
str. 46
3.
Przychody sportowca jako przychody z działalności gospodarczej - uchwała NSA
Przychody sportowca ze świadczenia usług sportowych, nakierowanych na osiągnięcie zysku, mogą być kwalifikowane do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (a nie do przychodów z działalności (...)
str. 47
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Monitoring firmowy - oddzielny środek trwały, czy wyposażenie budynku?
W obiektach naszej jednostki (używanych od kilku lat) zainstalowano monitoring. Jak rozliczyć poniesione wydatki, jeżeli ich wartość nie przekracza 3.500 zł? Czy będą to środki (...)
str. 49
2.
Wykup samochodu z leasingu z zamiarem jego użytkowania poniżej 12 miesięcy
Firma wykupiła samochód osobowy z leasingu operacyjnego, co zostało potwierdzone fakturą. Ponieważ jego eksploatacja potrwa kilka miesięcy (krócej niż rok), mamy wątpliwość, czy możemy zaliczyć (...)
str. 50
3.
Wprowadzenie do działalności gospodarczej składnika majątku nabytego na cele prywatne
Podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej, do której zamierza wprowadzić jako środek trwały komputer nabyty kilka lat wcześniej na cele prywatne. Z faktury zakupu tego sprzętu (...)
str. 51
4.
Wniesienie do spółki z o.o. aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa
Wartość początkową środków trwałych otrzymanych w wyniku aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa należy określić w wysokości wynikającej z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (...)
str. 52
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Czy zleceniobiorca będący jednocześnie pracownikiem młodocianym musi być zgłoszony do ubezpieczeń?
Podpisaliśmy umowę zlecenia z pracownikiem młodocianym zatrudnionym w naszej firmie. Czy musimy go z tego tytułu dodatkowo zgłaszać do ubezpieczeń? W jaki sposób dla takiej (...)
str. 54
2.
Wyrejestrowanie pracownika z ubezpieczeń w ZUS przy zmianie umowy
Ponad rok temu zatrudniliśmy osobę na pełny etat na zastępstwo innego pracownika (przebywającego na urlopie związanym z urodzeniem dziecka). Po rozwiązaniu tej umowy zawrzemy z (...)
str. 55
3.
Zerowy raport ZUS RCA nie powoduje konieczności wyrejestrowania z ubezpieczeń w ZUS
Od marca 2014 r. pracę w mojej firmie wykonuje osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia. Z tego tytułu zgłosiłam ją do wszystkich ubezpieczeń (społecznych i (...)
str. 56
4.
Składki ZUS z tytułu umowy zlecenia zawartej z emerytem
Prowadzę działalność gospodarczą, z tytułu której opłacam za siebie wszystkie składki ZUS. Od 1 września 2015 r. pracę w mojej firmie wykonuje 66-letnia osoba (mająca (...)
str. 57
5.
Składki od zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia
Pracownik wystąpił do nas z wnioskiem o wypłacenie zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia, do którego chcemy się przychylić. Nie wiemy jednak, co w takiej sytuacji (...)
str. 57
6.
Wynagrodzenie chorobowe dla pracownika będącego wcześniej uczniem zawodu
Od 1 sierpnia br. podpisaliśmy umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy z osobą, która do 31 lipca br. była zatrudniona na podstawie umowy (...)
str. 58
7.
Przeliczenie podstawy wymiaru zasiłku po zaprzestaniu wypłaty składnika wynagrodzenia
Pracownik przez 10 miesięcy, do końca sierpnia 2015 r., wykonywał dodatkowe czynności w ramach zastępstwa, za które został mu przyznany dodatek specjalny w wysokości 500 (...)
str. 59
IX.
PRAWO PRACY
1.
Nowe zasady zatrudniania na czas określony
Większość naszych pracowników zatrudnionych jest na podstawie umowy na czas określony. W pierwszym kwartale przyszłego roku planujemy przeprowadzić w firmie zwolnienia grupowe. Czy w przypadku (...)
str. 60
2.
Odprowadzenie II raty odpisu na ZFŚS w razie likwidacji spółki
1) Jesteśmy spółką i tworzymy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. W maju 2015 r. odprowadziliśmy I ratę odpisu na Fundusz, a w czerwcu br. zapadła decyzja (...)
str. 62
3.
Ustalanie wynagrodzenia urlopowego dla pracownika otrzymującego różne składniki wynagrodzenia
Pracownik zatrudniony na pełny etat otrzymuje różne składniki wynagrodzenia. Wykonuje on pracę w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku po 8 godzin na dobę. Przebywał (...)
str. 63
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Zwrot towaru z potrąceniem przez dostawcę części zapłaconej ceny
Firma handlowa zwróciła producentowi towar, który zalegał na jej półkach od ponad roku. Producent zgodził się przyjąć zwrot, jednakże potrącił 20% wartości przyjmowanego towaru. Na (...)
str. 65
2.
Przejęcie długu
Na podstawie umowy z kontrahentem przejęliśmy jego zobowiązanie z tytułu pożyczki, która wymaga obecnie natychmiastowej spłaty. Jak zaewidencjonować w naszych księgach rachunkowych takie przejęcie wraz (...)
str. 66
3.
Zapłata przez udziałowca z własnych środków faktury wystawionej na spółkę
Udziałowiec nowo powstałej spółki z o.o. opłacił z własnych środków fakturę wystawioną na spółkę. Zwrot pieniędzy udziałowcowi nastąpił po pewnym czasie, po uzyskaniu przez spółkę (...)
str. 67
4.
Przychód podatkowy z tytułu przedawnienia wierzytelności nie podlega ewidencji księgowej
Zgodnie z art. 12 ustawy o PDOP, do przychodów podatkowych zalicza się należności, które uległy przedawnieniu, a wcześniej objęte były odpisem aktualizującym zaliczonym do kosztów (...)
str. 68
5.
Rozliczanie kosztów zakupu towarów
Prowadzimy sprzedaż wielkogabarytowych towarów, w związku z czym ponosimy znaczne kwoty związane z ich zakupem, czyli transport oraz załadunek i rozładunek. W jaki sposób rozliczać (...)
str. 69
6.
Zasady funkcjonowania rozliczeń międzyokresowych przychodów w związku z dotacją otrzymaną na ulepszenie środka trwałego
Spółka dokonuje ulepszenia środka trwałego amortyzowanego od kilkunastu lat. Na realizację tych prac otrzymano dotację ze środków publicznych. Jak ująć i rozliczać w księgach rachunkowych (...)
str. 71
7.
Rozliczenie VAT z faktury korygującej i ewidencja księgowa
W lipcu br. otrzymaliśmy fakturę korygującą do faktury wystawionej w kwietniu 2014 r. Faktura dotyczyła zakupu materiałów wykorzystanych do wykonania przez naszą firmę zleconej usługi (...)
str. 73
8.
Powiązanie i rozliczenia pomiędzy spółką z o.o. będącą komplementariuszem a spółką komandytową
Spółka z o.o. jest jedynym komplementariuszem spółki komandytowej, a jedyny członek zarządu sp. z o.o. jest również komandytariuszem w spółce komandytowej. Czy obie spółki są (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.