Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 20 (847) z dnia 10.07.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Amortyzacja i wydatki na samochody osobowe, od których przysługuje 50% odliczenie VAT - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Nadal do naszej redakcji napływa wiele pytań dotyczących prawa do pełnej amortyzacji oraz zasad rozliczania wydatków związanych z samochodami osobowymi, w sytuacji gdy podatnik odlicza (...)
str. 4
2.
Przychód podatkowy przy usługach budowlanych określa się na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Przychód z tytułu świadczonych usług powstaje w dacie wykonania usługi (częściowego wykonania usługi) nie później niż w dniu wystawienia faktury lub uregulowania należności (pomijamy tu (...)
str. 5
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Nowe zasady ustalania norm czasu pracy niepełnosprawnych
W dniu 1 lipca 2014 r. w Dzienniku Ustaw pod poz. 877 opublikowano ustawę z dnia 10 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji (...)
str. 6
2.
Ogłoszono jednolity tekst ustawy o PDOP oraz o podatkach i opłatach lokalnych
W Dzienniku Ustaw z 27 czerwca 2014 r.: pod poz. 851 zostało opublikowane obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 maja 2014 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o podatku dochodowym od osób (...)
str. 7
3.
Planowane zmiany w ustawie o PDOP od 1 stycznia 2015 r.
W Biuletynie Informacyjnym nr 19 z 1 lipca 2014 r., w artykule pt. "Szykują się duże zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych i w (...)
str. 7
4.
Rząd przyjął projekt zmian w ustawach o podatku dochodowym zakładający obowiązek przekazywania drogą elektroniczną deklaracji PIT i CIT
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, którego głównym celem jest - jak poinformowało (...)
str. 10
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Paragon za przejazd autostradą prywatnym samochodem pracownika odbywającego podróż służbową - aspekt podatkowy i ewidencja księgowa
Pracownicy odbywający podróże służbowe prywatnymi samochodami często w trakcie tych podróży ponoszą wydatki na przejazdy autostradami, a paragony, dokumentujące te przejazdy, dołączają do rozliczenia delegacji. (...)
str. 11
1.1.
Czy powstanie przychód u pracownika?
Zasadniczo wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne, jakie pracownik uzyskuje od pracodawcy, stanowią dla tego pracownika przychód ze stosunku pracy. Otrzymując zatem zwrot opłat za przejazdy autostradą (...)
str. 11
1.2.
Odliczenie VAT od opłaty za przejazd autostradą
W ustawie o VAT brak jest szczególnych regulacji, które odnosiłyby się do kwestii związanych z odliczaniem VAT od wydatków związanych z podróżami służbowymi pracowników, dokonywanymi (...)
str. 12
1.3.
Koszty uzyskania przychodów pracodawcy
Niewątpliwie wydatki związane z podróżą służbową pracowników mają związek z działalnością gospodarczą podatnika, a ich poniesienie ma na celu osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów. Kwalifikując opłaty za przejazd (...)
str. 14
1.4.
Ewidencja księgowa
Dla celów bilansowych ujmowanie w kosztach wydatków związanych z podróżami służbowymi pracowników nie jest ograniczone limitem "kilometrówki". Wydatki te mogą być odnoszone w całości na konto kosztów rodzajowych (np. na konto (...)
str. 15
2.1.
Aport przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki cywilnej
Umowa spółki cywilnej została uregulowana w art. 860-875 Kodeksu cywilnego (K.c.). W myśl tych przepisów, przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie (...)
str. 17
2.2.
Likwidacja działalności prowadzonej jednoosobowo
Wykaz składników majątku W związku z likwidacją działalności prowadzonej jednoosobowo, podatnik będzie miał obowiązek sporządzenia wykazu składników majątku na dzień likwidacji działalności gospodarczej, który powinien (...)
str. 18
2.3.
Zasady ustalania dochodu przez wspólników spółki cywilnej
Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej. W konsekwencji, na gruncie przepisów ustawy o PDOF - podatnikiem podatku dochodowego jest osoba fizyczna będąca wspólnikiem w spółce (...)
str. 19
2.4.
Amortyzacja środków trwałych nabytych przez spółkę w drodze aportu
Spółka cywilna, do której zostanie wniesiony wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa, będzie obowiązana do kontynuowania zarówno wcześniejszej wyceny wartości początkowej, jak i amortyzacji składników majątku wchodzących w skład przedsiębiorstwa będącego (...)
str. 19
2.5.
Inne składniki majątku nabyte przez spółkę cywilną w drodze aportu
Również wartość nabytych przez spółkę cywilną w drodze aportu przedsiębiorstwa innych składników majątku niż środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne ustala się w wysokości (...)
str. 20
2.6.
Kwestia faktur otrzymanych po przekształceniu przedsiębiorstwa i dotyczących jego działalności
Z uwagi na sukcesję praw i obowiązków podatkowych będącą konsekwencją aportu przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki cywilnej (art. 93a § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej), (...)
str. 20
IV.
PODATEK VAT
1.
Usługi świadczone na rzecz kontrahentów zagranicznych i od nich nabywane - dokumentowanie i rozliczenie podatkowe
Podatnicy często świadczą usługi dla kontrahentów zagranicznych (unijnych i spoza Unii) oraz nabywają usługi od takich kontrahentów. W tym artykule przedstawiamy zasady dokumentowania takich transakcji (...)
str. 21
1.1.
Dokumentowanie transakcji
Generalnie usługi świadczone dla kontrahentów zagranicznych powinny być udokumentowane fakturą wystawianą zgodnie z polskimi przepisami (szczegółowe zasady wystawiania faktur określają art. 106a-106q ustawy o VAT; (...)
str. 21
1.2.
Ustalenie miejsca świadczenia usługi
W przypadku świadczenia usług dla kontrahentów zagranicznych, jak i nabywania usług od takich podmiotów, istotne znaczenie ma ustalenie, w którym miejscu znajduje się tzw. "miejsce (...)
str. 22
1.3.
Termin powstania obowiązku podatkowego
Świadczenie usług W przypadku świadczenia większości usług dla podatników zagranicznych - w związku z miejscem świadczenia usługi - w Polsce nie rozlicza się VAT. Ponieważ (...)
str. 22
1.4.
Wykazanie transakcji w deklaracji VAT i w informacji podsumowującej
Świadczenie usług dla kontrahentów zagranicznych (unijnych i spoza UE), które - w związku z ich miejscem świadczenia - nie są opodatkowane w Polsce, wykazuje się w deklaracji VAT w poz. 11. Jeżeli usługa (...)
str. 24
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Odliczanie VAT od paliwa zakupionego do pojazdu wykorzystywanego do przewozu ładunków
W działalności opodatkowanej wykorzystujemy zarówno samochody ciężarowe z jednym rzędem siedzeń, jak i z dwoma. Pozostała część pojazdów oddzielona jest trwałą przegrodą, która służy do (...)
str. 26
2.2.
Odliczenie VAT z faktury za naprawę środka trwałego
W działalności opodatkowanej wykorzystujemy środek trwały. Został on uszkodzony w związku z wyładowaniami atmosferycznymi (był ubezpieczony). Czy z faktur za naprawę ww. środka trwałego możemy (...)
str. 27
2.3.
Opodatkowanie usług spedycyjnych
Na zlecenie firmy z Austrii świadczymy usługi spedycyjne. Towar jest przewożony na trasie: Polska-Litwa-Polska. Czy prawidłowo opodatkowujemy całą usługę według stawki 0%? Gdzie wykazać te (...)
str. 28
2.4.
Warunki nabycia prawa do ulgi z tytułu zakupu kasy fiskalnej
Zakupiliśmy 2 kasy fiskalne. Serwisant dokonał fiskalizacji w marcu br., a my w maju br. dokonaliśmy zgłoszenia tych kas na stosownym druku. Czy możemy skorzystać (...)
str. 31
2.5.
Korekta odwrotnego obciążenia
Nasza spółka (czynny podatnik VAT) zakupiła materiały wraz z usługą w październiku 2013 r. od innej spółki (czynny podatnik VAT). Na fakturze materiał podlegał procedurze (...)
str. 33
2.6.
Od wydatków związanych z wypłatą dywidendy nie można odliczać VAT
Ponieśliśmy koszty usług doradczych w zakresie obowiązków spółki związanych z wypłatą dywidendy. Czy od tych wydatków możemy odliczyć VAT? Zaznaczamy, że wykonujemy tylko czynności opodatkowane. (...)
str. 34
2.7.
Kiedy sprzedaż nieruchomości zabudowanej jest zwolniona z VAT?
Zamierzamy sprzedać nieruchomość zabudowaną. Grunty zostały nabyte w latach 60-tych, a budynki i budowle zostały wzniesione w latach 70-tych ubiegłego wieku, a zatem w okresie, (...)
str. 35
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
NSA orzekł, iż nagrody wypłacone z zysku netto mogą stanowić koszty uzyskania przychodów
Wydatki na wypłatę nagród z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym stanowią koszty uzyskania przychodów - tak orzekł NSA w wyroku z 29 kwietnia 2014 r., (...)
str. 36
2.
Wstępna opłata leasingowa zaliczana jest do kosztów jednorazowo w dacie poniesienia - wyrok WSA
Wstępna opłata leasingowa, mająca charakter samoistny i bezzwrotny, podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w dacie poniesienia, tj. w dacie ujęcia tego wydatku w (...)
str. 38
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Korekty kosztów uzyskania przychodów u podatników opłacających zaliczki na podatek dochodowy w uproszczonej formie
Spółka z o.o. opłaca zaliczki na podatek dochodowy w uproszczonej formie. Czy w związku z nieterminowym regulowaniem zobowiązań wobec dostawców spółka powinna (zgodnie z przepisami (...)
str. 40
3.2.
Rozliczenie zapłaty kosztów postępowania sądowego oraz ich zwrotu dla celów podatku dochodowego
Wnieśliśmy do sądu skargę na decyzję izby celnej w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym. W związku z tym byliśmy zobowiązani uiścić wpis sądowy (...)
str. 42
3.3.
Opodatkowanie zwracanych udziałów członkowskich
Spółdzielnia Kółek Rolniczych, której następcą prawnym jest Spółdzielcze Gospodarstwo Rolne, dokonała waloryzacji w roku 1991 udziałów członkowskich m.in. kółkom rolniczym, które są naszymi udziałowcami, osobami (...)
str. 44
3.4.
Przedawnione udziały byłych członków spółdzielni
Rada nadzorcza spółdzielni w 2005 r. wykreśliła z listy członków spółdzielni tych członków, którzy nie spełniali obowiązków statutowych. Udziały członkowskie i waloryzację tych udziałów wyksięgowano z funduszu udziałowego na zobowiązania z tytułu (...)
str. 45
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
1.1.
Rozliczanie wydatków na samochody używane w działalności gospodarczej oraz w celach prywatnych
Czy amortyzację oraz wydatki związane z samochodem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, który jest wykorzystywany do działalności gospodarczej i prywatnej, można zaliczyć w (...)
str. 47
1.2.
Zwrot kosztów używania przez pracownika prywatnego samochodu do celów służbowych w jazdach lokalnych
Nasza firma oddelegowała pracownika do pracy za granicą. Pracownik pojechał tam swoim samochodem osobowym o pojemności silnika powyżej 900 cm3. Podpisaliśmy z nim umowę używania tego samochodu do celów służbowych (...)
str. 49
1.3.
Moment ujęcia faktury zakupu materiałów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Kiedy ująć w księdze fakturę zakupu materiałów, gdy była ona wystawiona i którą otrzymałem 30 maja br., ale materiał dotarł do firmy dopiero (...)
str. 52
1.4.
Adaptacja piwnicy na lokal na wynajem a koszty podatkowe
Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą realizuje prace budowlano-remontowe w związku z poszerzeniem zakresu prowadzonej działalności o wynajem. W tym celu zaadaptowała pod gabinet kosmetyczny pomieszczenia (...)
str. 53
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Wprowadzenie do działalności gospodarczej prywatnego samochodu osobowego ulepszonego po zakupie
Wydatki na ulepszenie samochodu osobowego użytkowanego pierwotnie do celów prywatnych, poniesione przed wprowadzeniem do ewidencji, nie zwiększają jego wartości początkowej. W takim przypadku nie jest (...)
str. 54
2.
Sposób i korekta amortyzacji w przypadku otrzymania dofinansowania do zakupu środka trwałego
Jak powinniśmy amortyzować środki trwałe, które w części zostały dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego? Inwestycja trwała 2 lata, teraz została zakończona, a w (...)
str. 56
3.
Amortyzacja podatkowa środka trwałego wykupionego z leasingu i całkowicie zamortyzowanego bilansowo
W czerwcu br. zakończyliśmy umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego, kwalifikowaną dla celów bilansowych jako leasing finansowy. Wartość początkowa dla celów bilansowych zawierała cenę wykupu i (...)
str. 57
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Jak ustalić wartość deputatu dla celów składkowych?
Na mocy obowiązującego w firmie regulaminu wynagradzania niektórym pracownikom przysługują deputaty. Wiemy, że podlegają one oskładkowaniu, ale jak ustalić wartość takiego świadczenia przy obliczaniu składek (...)
str. 59
2.
Bilety dla pracowników pracujących w innej miejscowości
W regulaminie wynagradzania obowiązującym w naszej firmie wprowadzono zapis, że dla pracowników oddelegowanych na pewien czas do pracy w innej miejscowości zostaną zakupione i przekazane (...)
str. 60
3.
Brak obowiązku zapłaty składki zdrowotnej nie zwalnia ze zgłoszenia się w ZUS
W ubiegłym miesiącu uzyskałem prawo do emerytury, którą wypłaca mi ZUS. W przyszłym miesiącu rozpocznę prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, z tytułu której będę podlegał wyłącznie (...)
str. 61
4.
Termin na wyrejestrowanie członka rodziny pracownika z ubezpieczenia zdrowotnego
Zatrudniona w naszej firmie pracownica na początku marca br. poinformowała nas na piśmie o konieczności zgłoszenia męża do ubezpieczenia zdrowotnego - jako członka jej rodziny. (...)
str. 62
5.
Najniższa podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracownika zachowującego w okresie choroby prawo do premii
Pracownik w umowie o pracę ma określone wynagrodzenie niższe od minimalnego. Oprócz tego otrzymuje kwotową premię miesięczną, do której - w myśl przepisów płacowych - (...)
str. 63
6.
Zasiłek opiekuńczy na dziecko kończące 14 lat
Pracownica złożyła wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorym dzieckiem na okres 20 dni (od 11 do 30 czerwca br.). W dniu (...)
str. 65
IX.
PRAWO PRACY
1.
Kierowcy należy się ryczałt za nocleg w kabinie samochodu
Jesteśmy firmą transportową i zatrudniamy kierowców, głównie w przejazdach międzynarodowych. Zapewniamy im dobrze wyposażone miejsce do spania w kabinie samochodu. Czy odbycie w niej noclegu (...)
str. 66
2.
Ustalanie wynagrodzenia w przypadku podwyżki w trakcie miesiąca
Zatrudniamy pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy w podstawowym systemie czasu pracy, wykonującego pracę od poniedziałku do piątku po 8 godzin na dobę. Do 8 (...)
str. 67
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Odwołanie likwidacji spółki z o.o. a księgi rachunkowe
Jedyny udziałowiec spółki z o.o. w likwidacji wystąpił do sądu o cofnięcie likwidacji. Sąd wydał postanowienie w tej sprawie, cofnął likwidację w dniu 29.05.2014 r. Co należy zrobić z księgami rachunkowymi spółki? Czy można (...)
str. 69
2.
Gdy spółka z o.o. wnosi dopłaty do innej spółki
Nasza spółka z o.o. posiada udziały w innej spółce z o.o. W spółce tej rok 2013 zamknął się stratą, w związku z tym udziałowcy podjęli uchwałę o wniesieniu dopłat na pokrycie straty. Jak (...)
str. 70
3.
Sprzedaż złomu a magazyn
Jesteśmy firmą produkcyjną. Sprzedajemy odpady produkcyjne firmie handlującej złomem z pominięciem magazynu. Sprzedaż udokumentowana jest fakturą. Sporządzamy rachunek zysków i strat w wersji porównawczej. Stosujemy konta 740 (sprzedaż (...)
str. 71
4.
Publikacja sprawozdania finansowego za 2013 r. przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą
Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą musi publikować swoje sprawozdanie finansowe, czy też przekazuje je tylko do urzędu skarbowego? Jak zaksięgować ewentualne wydatki dotyczące publikacji? Sprawozdanie finansowe (...)
str. 73
5.
Umorzenie udziałów własnych z czystego zysku a wysokość kapitału zakładowego
Spółka z o.o. nabyła od dotychczasowego wspólnika udziały własne w celu ich umorzenia z czystego zysku. Po umorzeniu suma udziałów była mniejsza od kapitału zakładowego. W związku z tym, na kolejnym zgromadzeniu wspólników (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.