Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 18 (881) z dnia 20.06.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Konsekwencje uznania przez ZUS umowy zlecenia za umowę o pracę
Wydanie przez ZUS prawomocnej decyzji o uznaniu umowy zlecenia za umowę o pracę skutkuje koniecznością skorygowania dokumentów zgłoszeniowych oraz rozliczeniowych, a także dopłaty zaległych składek (...)
str. 4
2.
Przepisy o zatorach płatniczych nie powinny być stosowane do opłacanych zgodnie z harmonogramem rat z tytułu zakupu środka trwałego - wyrok WSA
W przypadku gdy płatność rat, dotycząca zakupu środka trwałego, następuje zgodnie z harmonogramem, nie wystąpi konieczność zmniejszania kosztów uzyskania przychodów na podstawie przepisów o tzw. (...)
str. 6
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Wyższa kwota minimalnego wynagrodzenia ma wpływ na składki ZUS
Rząd zaproponował, aby płaca minimalna w 2016 r. dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy wynosiła 1.850 zł. Tym samym dla pracownika w okresie (...)
str. 8
2.
Opublikowano rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od umorzonych kredytów zaciągniętych na własne cele mieszkaniowe
W Dzienniku Ustaw z 8 czerwca 2015 r., pod poz. 766, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 maja 2015 r. w sprawie zaniechania poboru (...)
str. 8
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Nieodpłatny dowóz pracowników do i z pracy - ujęcie podatkowe i ewidencja księgowa
Podmioty gospodarcze podejmują różnego rodzaju działania, w celu zapewnienia odpowiedniego funkcjonowania firmy. Działania te mogą polegać np. na zapewnieniu pracownikom bezpłatnych dojazdów do pracy i (...)
str. 10
1.1.
Czy korzystanie z nieodpłatnego transportu do pracy (i z powrotem) stanowi dla pracownika przychód?
Zasadniczo otrzymane od pracodawcy wszelkiego rodzaju świadczenia (pieniężne i niepieniężne), skutkujące powstaniem przysporzenia majątkowego po stronie pracownika, stanowią dla tego pracownika przychód ze stosunku pracy. (...)
str. 10
1.2.
Bezpłatny dowóz pracowników i innych osób do/z pracy a VAT
Obowiązek wykazania VAT należnego Jeżeli dojazd do/z pracy pracowników jest utrudniony lub wręcz niemożliwy (np. ze względu na położenie zakładu pracy i brak połączenia komunikacyjnego, (...)
str. 12
1.3.
Wydatki na wynajęcie transportu dla pracowników a koszty uzyskania przychodów
Wydatki na wynajęcie środka transportu (autobusu/ busu), w celu dowożenia pracowników do pracy (i z powrotem do miejsca zamieszkania) podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów (...)
str. 13
1.4.
Ujęcie wydatków na transport pracowników w księgach rachunkowych pracodawcy
Gdy pracodawca wynajmuje od firmy zewnętrznej autobus (nabywa usługę transportową), w celu zapewnienia pracownikom bezpłatnego dowozu do pracy (i z powrotem), to poniesione na ten (...)
str. 14
2.
Wystawienie faktury/zapłata przed wydaniem towaru kontrahentowi krajowemu - rozliczenie podatkowe i ewidencja księgowa
W praktyce często mają miejsce sytuacje, w których podmioty gospodarcze (sprzedawcy) przed wydaniem towaru otrzymują od nabywcy część zapłaty za ten towar (zaliczkę/przedpłatę) i wystawiają (...)
str. 14
2.1.
Zapłata/wystawienie faktury przed wydaniem towaru a VAT
W przypadku dostawy towarów obowiązek podatkowy w VAT powstaje generalnie z chwilą dokonania dostawy. Podatnik ma obowiązek wystawić fakturę dokumentującą dostawę towarów zasadniczo nie później (...)
str. 14
2.2.
Moment powstania przychodu, gdy przed dostawą towaru otrzymano zapłatę/wystawiono fakturę
W myśl zasady ogólnej, za datę powstania przychodu z tytułu sprzedaży towarów uważa się dzień wydania towaru, nie później jednak niż dzień wystawienia faktury albo (...)
str. 16
2.3.
Ewidencja księgowa zaliczki/przedpłaty
Z zasady memoriału, zawartej w art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości wynika, że w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej (...)
str. 19
IV.
PODATEK VAT
1.
Zakupy od rolników ryczałtowych - odliczanie VAT u nabywców produktów rolnych
Rolnikiem ryczałtowym jest rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia z VAT na podstawie art. (...)
str. 20
1.1.
Ratalna zapłata za produkty rolne - termin odliczenia VAT
Nabyłam produkty rolne od rolnika ryczałtowego. Zgodnie z umową zawartą z rolnikiem, termin zapłaty przekracza 14 dni. Dokonaliśmy zapłaty terminowo, ale w ratach. Czy w (...)
str. 20
1.2.
Rozliczenie VAT, gdy na poczet zakupu produktów rolnych wpłacono zaliczkę
Dokonałam zapłaty zaliczki na poczet zakupu produktów rolnych od rolnika ryczałtowego. Z informacji udzielonej mi przez KIP wynika, że nie muszę wystawiać faktury zaliczkowej, ale (...)
str. 21
1.3.
Zapłata za produkty rolne z opóźnieniem
Kupujemy produkty rolne od rolników ryczałtowych. Niekiedy dokonujemy płatności z opóźnieniem. Czy pomimo to możemy odliczyć zryczałtowany zwrot podatku wykazany w fakturach VAT RR? Zgodnie (...)
str. 22
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Czy biuro rachunkowe może zrezygnować ze stosowania kasy rejestrującej?
Prowadzę biuro rachunkowe. Minister Finansów na początku br. wyjaśniał, że biura rachunkowe wypełniające zeznania PIT dla osób prywatnych muszą te usługi ewidencjonować w kasie rejestrującej. (...)
str. 23
2.2.
Wywóz towaru do magazynu znajdującego się poza terytorium UE i dalsza jego sprzedaż
Zamierzamy rozszerzyć grono naszych odbiorców - będziemy sprzedawać towary w Rosji. Towary będziemy najpierw wywozić do magazynu położonego w tym kraju, a potem będziemy szukać (...)
str. 26
2.3.
Odliczenie VAT od towarów zakupionych w Polsce, a sprzedawanych i opodatkowanych w innym kraju Unii Europejskiej
Spółka z o.o. zamierza sprzedawać towary zakupione od polskich kontrahentów i wykonywać usługi gastronomiczne w restauracji na terenie Włoch. W tym celu zamierza założyć oddział (...)
str. 27
2.4.
Usługi zleceniobiorcy a ustalanie marży od usługi turystyki
Spółka świadczy usługi turystyki. Do wykonywania niektórych czynności zatrudnia zleceniobiorców. Umowa zlecenia określa wynagrodzenie za zlecenie i zakres obowiązków. Dodatkowo zleceniobiorcy ponoszą odpowiedzialność za wykonywane (...)
str. 28
2.5.
Opodatkowaniu VAT podlega także nieodpłatne przekazanie wytworzonych towarów
Nieodpłatne przekazania towarów są generalnie opodatkowane VAT. Czy dotyczy to wyłącznie towarów nabytych przez podatnika, czy także towarów wytworzonych przez niego we własnym zakresie? Nieodpłatne (...)
str. 30
2.6.
Opodatkowanie i udokumentowanie usług świadczonych przez lekarzy
Świadczę usługi dentystyczne zwolnione z VAT. Zamierzam wykonywać usługi, które nie kwalifikują się do usług w zakresie profilaktyki, zachowania, czy ratowania zdrowia i nie mogą (...)
str. 31
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Skapitalizowane odsetki od kredytu mogą być kosztem podatkowym w dacie ich kapitalizacji - wyrok NSA
Skapitalizowane odsetki od kredytu, zaciągniętego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich kapitalizacji, a nie w dacie ich faktycznej zapłaty. (...)
str. 33
2.
Kary umowne z tytułu opóźnienia w wykonaniu usługi mogą być kosztem podatkowym - interpretacja organu podatkowego
Jeżeli zapłata kary umownej z tytułu nieterminowego wykonania usługi jest związana z uzyskiwanymi przez spółkę przychodami w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a opóźnienie w realizacji (...)
str. 34
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Czy przy określaniu wielkości zadłużenia wobec podmiotu powiązanego uwzględnia się zapłacone w tym dniu zobowiązanie?
Spółka z o.o. zaciągnęła w grudniu 2014 r. pożyczkę od wspólnika posiadającego większość jej udziałów i w tym samym miesiącu kwota tej pożyczki została spółce (...)
str. 36
3.2.
Koszty wynajmu samochodu zastępczego
W związku z wypadkiem samochodu służbowego firma wynajęła zastępczy samochód osobowy. Ubezpieczyciel zwrócił bezpośrednio wynajmującemu wartość netto wynikającą z faktury. Spółka korzystająca zobowiązana była do (...)
str. 38
3.3.
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów należności w związku z jej umorzeniem
Spółka z o.o. posiada niezapłaconą nieprzedawnioną należność z tytułu sprzedaży towarów, którą zamierza dłużnikowi umorzyć. Jakie warunki muszą być spełnione, aby należność tę spółka zaliczyła (...)
str. 39
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
1.1.
Zwrot pracownikowi będącemu w podróży służbowej faktycznych kosztów wyżywienia a przychód podatkowy
Pracownicy odbywają podróże służbowe. Zgodnie z regulaminem, nie wypłacamy pracownikom diet, lecz zwracamy faktyczne koszty wyżywienia potwierdzone rachunkiem. Czy kwotę zwrotu za wyżywienie, przekraczającą dietę, (...)
str. 40
1.2.
Składki płacone do KRUS przez rolnika prowadzącego działalność gospodarczą a rozliczenie podatku dochodowego
Jestem rolnikiem i jednocześnie prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. Z tego tytułu płacę do KRUS dodatkową składkę. Czy kwotę, o którą zostały podwyższone moje składki do (...)
str. 42
1.3.
Prywatny najem lokalu wykorzystywanego wcześniej w działalności gospodarczej
W działalności gospodarczej wykorzystuję lokal użytkowy. Zamierzam zlikwidować działalność gospodarczą, a następnie lokal ten wynajmować w ramach najmu prywatnego. Czy od takiego najmu będę mógł płacić podatek ryczałtowy (...)
str. 44
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Budowla użytkowana, lecz niewpisana do ewidencji a podatek od nieruchomości
Modernizacja budowli została ukończona w 2013 r. Decyzję o pozwoleniu na jej użytkowanie nadzór budowlany wydał w październiku 2013 r. Ponieważ prace rozruchowe i usuwanie (...)
str. 46
2.
Parking przy budynku - podatek od nieruchomości
W grudniu 2014 r. oddaliśmy do użytkowania budynek handlowo-usługowy, jako pojedynczy obiekt inwentarzowy. W jego skład, a więc w koszty inwestycji, które zwiększyły jego wartość (...)
str. 47
3.
Grunt rolny i budynek w dzierżawie - jaki podatek?
Spółka prowadzi działalność gospodarczą. Posiada grunty sklasyfikowane jako rolne. Spółka chce teraz wydzierżawić ziemię rolną i budynki innemu podmiotowi. Budynki są określone jako użytkowane rolniczo. (...)
str. 48
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Ustalenie wartości początkowej środków trwałych stanowiących współwłasność oraz nabytych w drodze spadku - interpretacja organu podatkowego
Wartość początkową środków trwałych nabytych w drodze spadku ustala się według wartości rynkowej z dnia nabycia spadku. Natomiast wartość początkową dla tej części środków trwałych, (...)
str. 48
2.
Ujawnienie środka trwałego w związku z jego używaniem powyżej 12 miesięcy
Spółka z o.o. zakupiła za kwotę przekraczającą 3.500 zł składnik majątku, który był niezbędny do wykonania zlecenia. Ponieważ jego okres wykorzystania miał być krótszy niż (...)
str. 50
3.
Ulepszenie środka trwałego całkowicie zamortyzowanego
Czy ulepszając środek trwały całkowicie zamortyzowany, nowe odpisy amortyzacyjne naliczamy od wartości netto ulepszenia, czy od wartości początkowej powiększonej o nakłady ulepszeniowe? W wyniku ulepszenia (...)
str. 52
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Jak poinformować ZUS o zmianie nazwiska i adresu pracownicy?
Po wyjściu za mąż pracownica zmieniła nazwisko oraz adres zamieszkania. Jak poinformować ZUS o zaistniałych zmianach - czy wystarczy złożenie samego druku ZUS ZUA? Nie. (...)
str. 53
2.
Składka na FEP po przejściu części zakładu pracy na innego pracodawcę
W dniu 1 stycznia 2015 r. przejąłem (na podstawie art. 231 K.p.) część spółki wraz z niektórymi zatrudnionymi w niej pracownikami. Jednocześnie zobowiązany zostałem wypłacić (...)
str. 54
3.
Praca sezonowa na zleceniu wykonywana przez uczniów i studentów
Ubezpieczenia ze zlecenia Zasadniczo wykonywanie pracy na podstawie umowy zlecenia stanowi dla zleceniobiorcy tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (tj. emerytalnego, rentowych i wypadkowego) oraz ubezpieczenia (...)
str. 56
4.
Premia uznaniowa w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego
Pracodawca raz w miesiącu wypłaca premie uznaniowe. Prawo do premii oraz jej wysokość są uzależnione wyłącznie od woli pracodawcy. Jeden pracownik może otrzymać premię obniżoną (...)
str. 58
5.
Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, gdy prowadzący działalność zalega z opłatą składek na ubezpieczenia społeczne
W kwietniu br. uległem wypadkowi przy wykonywaniu działalności gospodarczej. ZUS odmówił mi wypłaty zasiłku chorobowego z uwagi na zaległości w opłatach składek na ubezpieczenia emerytalne, (...)
str. 59
X.
PRAWO PRACY
1.
Odwołanie pracownika z urlopu lub przesunięcie terminu jego rozpoczęcia
W związku z rozpoczynającym się letnim szczytem urlopowym przypominamy, w jakich okolicznościach i na jakich zasadach pracownik może zostać odwołany z urlopu, kiedy urlop ulega (...)
str. 60
2.
Potrącenie szkody wyrządzonej przez pracownika z wynagrodzenia za pracę
1) Pracownik uszkodził jedno z urządzeń biurowych, korzystając z niego niezgodnie z instrukcją i w sposób niedbały. Nie kwestionuje on tego, że szkoda wystąpiła z (...)
str. 63
3.
Termin i forma wypłaty wynagrodzenia za pracę
Jestem zatrudniony w małym zakładzie, w którym nie ma regulaminu pracy ani wynagradzania. Pracodawca wypłaca wynagrodzenia w różnych terminach, zazwyczaj jednak do 10 następnego miesiąca. (...)
str. 64
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Plan kont w klubie sportowym
Jak powinien wyglądać plan kont w uczniowskim klubie sportowym otrzymującym dotacje z urzędu miasta? Jak księgować składki członkowskie? Klub powinien stosować przepisy ustawy o rachunkowości dostosowując sposób prowadzenia (...)
str. 66
2.
Kto dokonuje kontroli merytorycznej dokumentów?
W naszej spółce z o.o. prezes zatwierdza wszystkie dokumenty pod względem merytorycznym. Czy podczas nieobecności prezesa w spółce, członek rady nadzorczej, posiadający odpowiednie upoważnienie, może - zamiast prezesa (...)
str. 68
3.
Ewidencja zamiany udziałów
Spółka X działająca w formie spółki z o.o. jest 100% udziałowcem spółki Y (spółka z o.o.). Spółka X dokonała transakcji wymiany udziałów ze spółką Z (spółka z o.o.), a wymiana polegała (...)
str. 70
4.
Ewidencja środków złożonych do depozytu sądowego
Na mocy ustawy, nasza gmina przejęła grunty od nadleśnictwa na realizację inwestycji drogowej. Ponieważ nadleśnictwo jest w trakcie zakładania ksiąg wieczystych na te grunty, naliczone odszkodowanie (...)
str. 71
5.
Aport wytworzonego znaku towarowego
Spółka komandytowa zamierza przenieść w formie aportu do nowoutworzonej spółki z o.o. wszelkie prawa związane z wytworzeniem we własnym zakresie znaku towarowego. Cena emisyjna udziałów wyemitowanych przez spółkę (...)
str. 72
6.
Kompensata wzajemnych należności i zobowiązań
Czy w przypadku obustronnych transakcji między przedsiębiorcami dla dokonania kompensaty wystarczy informacja zamieszczona na fakturze o takim sposobie zapłaty? Czy dodatkowo należy wystawić oświadczenie o kompensacie? Jak ująć (...)
str. 73
7.
Towary przeznaczone na reklamę
Jesteśmy spółką z o.o. prowadzącą handel detaliczny artykułami spożywczymi i przemysłowymi. Towar z magazynu ma zostać przeznaczony na próbki towaru, (tj. dwa opakowania towaru po 5 kg każde (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.