Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 17 (880) z dnia 10.06.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Wreszcie korekty przychodów i kosztów spowodowane m.in. zwrotem towarów będą ujmowane bieżąco
Do Sejmu wpłynął przyjęty przez Rząd projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, w którym zawarto ważne zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
"Nowy" współczynnik proporcji w VAT od 1 stycznia 2016 r.
Odliczanie VAT od wydatków związanych z czynnościami opodatkowanymi i nieopodatkowanymi Zasadą jest, że podatnicy mogą odliczać VAT od wydatków związanych z czynnościami opodatkowanymi, a VAT (...)
str. 4
2.
Opublikowano zmiany w PIT dotyczące m.in. przychodów ze sprzedaży produktów z własnych upraw i chowu
W Dzienniku Ustaw z 20 maja 2015 r., pod poz. 699, opublikowano ustawę z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym (...)
str. 7
3.
Opublikowano jednolity tekst rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z VAT
W Dzienniku Ustaw z 28 maja 2015 r., pod poz. 736, opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego (...)
str. 8
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Zwrot podatku od wartości dodanej zapłaconego w innym kraju Unii Europejskiej - ujęcie podatkowe i ewidencja księgowa
Obecnie nie jest rzadkością, że polskie podmioty gospodarcze dokonują na terenie innych krajów Unii Europejskiej różnego rodzaju zakupów, płacąc również zagraniczny podatek od wartości dodanej. (...)
str. 8
1.1.
Kiedy można otrzymać zwrot podatku od wartości dodanej?
W pierwszej kolejności przypomnijmy, że podatek od wartości dodanej to - w myśl art. 2 pkt 11 ustawy o VAT - podatek od wartości dodanej (...)
str. 9
1.2.
Rozliczenie dla celów podatku dochodowego
W ustawach o podatku dochodowym brak jest regulacji, które wskazywałyby, w jaki sposób należy rozliczać podatek od wartości dodanej zapłacony na terenie innego kraju członkowskiego (...)
str. 10
1.3.
Ujęcie w księgach rachunkowych
Dla celów bilansowych podatek od wartości dodanej, zapłacony w innym kraju członkowskim UE, może zostać zaliczony do kosztów działalności operacyjnej jednostki lub może zostać ujęty (...)
str. 12
2.
Wydatki na opracowanie dokumentacji o dofinansowanie w ramach programów finansowanych ze środków unijnych - aspekt podatkowy i bilansowy
Obecnie podmioty gospodarcze, w celu realizacji swoich projektów, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe (dotacje, dofinansowania) w ramach programów operacyjnych finansowanych ze środków unijnych. W (...)
str. 12
2.1.
Czy można odliczyć VAT z faktury za przygotowanie dokumentacji potrzebnej do pozyskania dofinansowania/dotacji?
W ustawie o VAT nie zawarto żadnych regulacji, które w sposób szczególny odniosłyby się do odliczania VAT od wydatków poniesionych na przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej czy (...)
str. 13
2.2.
Ujęcie w kosztach podatkowych wydatków na przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej
Gdy wydatki na przygotowanie dokumentacji (wniosku) o dotację są finansowane ze środków własnych podatnika (nie są mu zwracane w ramach dotacji/dofinansowania) i środki finansowe pozyskane (...)
str. 14
2.3.
Ewidencja księgowa
Również na gruncie ustawy o rachunkowości wydatki na przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej, poniesione w celu pozyskania środków pieniężnych z dotacji (dofinansowania), należą do kosztów związanych z (...)
str. 15
IV.
PODATEK VAT
1.
Obowiązek prowadzenia ewidencji i odliczanie VAT od wydatków na pojazdy demonstracyjne, zastępcze i do jazd testowych
Co do zasady, od wydatków na pojazdy samochodowe podatnicy mogą odliczać cały VAT, jeżeli m.in. prowadzą ewidencję przebiegu pojazdu. Ewidencji przebiegu pojazdu nie trzeba jednak (...)
str. 16
2.
Zwolnienie z VAT dla biur rachunkowych - kolejne wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Jak informowaliśmy w Biuletynie Informacyjnym nr 13 z 1 maja 2015 r., w dniu 9 kwietnia br. Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą opodatkowania biur (...)
str. 19
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
VAT od robót budowlanych domów mieszkalnych
Czy wykonując prace jako firma budowlana na rzecz osoby fizycznej polegające na obłożeniu płytkami zewnętrznej elewacji domu mieszkalnego należy naliczyć od całości prac podatek VAT (...)
str. 20
3.2.
Sprzedaż wysyłkowa na terytorium UE
Prowadzimy sprzedaż do lekarzy z Czech i Słowacji, odpowiednio: jeśli prowadzą gabinety stomatologiczne - wystawiamy faktury, jeśli nie - ewidencjonujemy sprzedaż na kasie fiskalnej. Naliczamy (...)
str. 22
3.3.
Opodatkowanie usług związanych ze sportem
Jesteśmy stowarzyszeniem. Organizujemy bieg. Z tytułu uczestnictwa w biegu pobierana jest opłata (wpisowe). Czy opłata ta podlega opodatkowaniu VAT? Zaznaczam, że dochód z tego tytułu (...)
str. 24
3.4.
Przekazanie członkowi rodziny udziału w spółce osobowej - skutki w VAT
Prowadzę działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Zamierzam swój udział w tej spółce przekazać synowi w formie darowizny. Jakie w tej sytuacji powstaną skutki w (...)
str. 25
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego dotyczące jednej wierzytelności dokumentuje nieściągalność innych wierzytelności od tego dłużnika - wyrok WSA
Gdy wierzyciel posiada postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego ze względu na brak majątku dłużnika w odniesieniu do jednej wierzytelności, takie postanowienie jest dokumentem pozwalającym uznać (...)
str. 26
2.
Wydatki na pakiety medyczne dla pracowników i członków ich rodzin mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów - interpretacja organu podatkowego
Wydatki na zakup pakietów medycznych, w ramach których są zawarte świadczenia profilaktyki oraz medycyny zarówno dla pracowników, jak i członków ich rodzin, mogą zostać zaliczone (...)
str. 29
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Koszty najmu samochodu a obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu
Celem prezentacji własnej oferty handlowej zagranicznym kontrahentom, spółka oddelegowała kilku swoich pracowników na targi zagraniczne. Na miejscu wynajęty został samochód osobowy. Czy wydatki na najem (...)
str. 30
3.2.
Sprzedaż przez spółkę z o.o. maszyny rolniczej - artykuł polemiczny
Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą i rolniczą. W maju br. sprzedała maszynę rolniczą wykorzystywaną wyłącznie w działalności rolniczej. Jak ustalić dochód ze sprzedaży tej maszyny? Czy strata na (...)
str. 32
3.3.
Koszty przegranego procesu z pracownikiem mogą stanowić koszty uzyskania przychodów
Spółka obciążyła pracownika wartością niedoborów magazynowych. Ponieważ pracownik nie chciał uregulować należności, skierowano sprawę na drogę postępowania sądowego. Jednak proces spółka przegrała, gdyż nie potrafiła (...)
str. 35
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Sprzedaż majątku polikwidacyjnego spółki osobowej jako przychód z działalności gospodarczej - wyrok WSA
Jeżeli podatnik (były wspólnik spółki osobowej) sprzeda akcje (udziały) otrzymane w ramach podziału majątku polikwidacyjnego, może u niego powstać przychód z działalności gospodarczej (a nie (...)
str. 36
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Najem lokalu wycofanego z działalności gospodarczej małżonków
Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą, opodatkowaną 19% liniowym podatkiem dochodowym. Taką działalność odrębnie prowadzi również moja żona. Część lokalu mieszkalnego wykorzystywaliśmy do prowadzenia działalności gospodarczej (w firmowej (...)
str. 37
2.2.
Opłata z tytułu użytkowania wieczystego gruntu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
Firma prowadzi PKPiR. W listopadzie 2014 r. dotarło do firmy zawiadomienie o wypowiedzeniu i aktualizacji opłaty rocznej obowiązującej od 1.01.2015 r. z tytułu użytkowania wieczystego (...)
str. 40
3.
Z wyjaśnień organów podatkowych
3.1.
Zorganizowanie przez pracodawcę spotkania integracyjnego a przychód pracowników
Jeżeli spotkanie integracyjne ma charakter ogólnodostępny dla wszystkich pracowników, udział w tym spotkaniu nie powoduje po stronie pracowników przysporzenia majątkowego. Z tytułu udziału w takiej (...)
str. 42
3.2.
Wydatki na studia podyplomowe przedsiębiorcy jako koszty podatkowe
Studia podyplomowe, które pozwolą przedsiębiorcy na skuteczne dotarcie do szerokiego grona klientów, a w rezultacie na zabezpieczenie i zwiększenie przychodów, mogą być w prowadzonej działalności (...)
str. 43
3.3.
Sprzedaż nieruchomości i rozliczenie z byłym małżonkiem
Jeżeli po sprzedaży wspólnej nieruchomości małżonek zobowiązany jest spłacić drugiego z małżonków, kwota tej spłaty będzie mogła być uznana za koszt uzyskania przychodów ze sprzedaży (...)
str. 45
3.4.
Zapłata podatku od przychodów z najmu prywatnego otrzymanych po śmierci małżonka
Żona (spadkobierca) nie musi płacić podatku od otrzymanego po śmierci męża przychodu z najmu prywatnego z terminie do 20. dnia następnego miesiąca. Nie musi także (...)
str. 46
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Grunt w działalności non profit - podatek od nieruchomości
Otrzymaliśmy od jednostki nadrzędnej w trwały zarząd nieruchomość niezabudowaną, z przeznaczeniem na utworzenie parkingu oraz bazy rekreacyjnej. Miała ona charakter inwestycji użyteczności publicznej, której głównym (...)
str. 47
2.
Zakup przedmiotów kolekcjonerskich a PCC
Osoba fizyczna prowadzi działalność w zakresie zakupu i sprzedaży przedmiotów kolekcjonerskich. Towar nabywa zwykle od osób prywatnych za granicą na podstawie umów kupna-sprzedaży oraz umów (...)
str. 48
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Nie ma możliwości przyjęcia indywidualnej stawki amortyzacyjnej do budynku wytworzonego
Prawo do ustalenia indywidualnej stawki amortyzacyjnej dotyczy wyłącznie używanych budynków, które zostały nabyte. Nie ma natomiast zastosowania do środków trwałych wytworzonych przez podatnika. (interpretacja indywidualna (...)
str. 49
2.
Nabycie w ramach leasingu operacyjnego systemu informatycznego a ulga na nabycie nowych technologii - wyrok NSA
Ponoszenie wydatków na nabycie nowych technologii w ramach umowy leasingu operacyjnego nie uprawnia do zmniejszenia podstawy opodatkowania na podstawie art. 18b ustawy o PDOP. W (...)
str. 50
3.
Wymiana zużytego środka trwałego nie stanowi jego remontu
W związku z całkowitym zużyciem w 100% zamortyzowanego środka trwałego dokonaliśmy jego wymiany na nowy o lepszych parametrach. Czy zakup taki o wartości przekraczającej 3.500 (...)
str. 52
4.
Stawka amortyzacyjna dla lokalu przeznaczonego na działalność gospodarczą
Podatnik zamierza nabyć lokal mieszkalno-użytkowy z przeznaczeniem na działalność gospodarczą. Jaką stawką będzie można go amortyzować? Jakie konsekwencje w PIT wystąpią w przypadku, gdy podatnik (...)
str. 53
5.
Czy o jednorazowej amortyzacji trzeba zawiadomić urząd skarbowy?
Jesteśmy małym podatnikiem (spółką jawną) i zamierzamy dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego środka trwałego przekraczającego wartość 3.500 zł. Czy korzystając z takiego przywileju musimy zawiadomić urząd (...)
str. 56
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Paczki na Dzień Dziecka dla dzieci pracowników w podstawie wymiaru składek
W Dniu Dziecka wręczyliśmy paczki dzieciom naszych pracowników. Sfinansowane one zostały ze środków obrotowych firmy. Czy od ich wartości mamy naliczyć składki ZUS? Tak. Wartość (...)
str. 57
2.
Druk ZUS DRA składany przez wspólnika spółki
Prowadzę pozarolniczą działalność jako wspólnik spółki jawnej. Zgłosiłem się z tego tytułu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS z kodem tytułu ubezpieczenia 05 (...)
str. 58
3.
Składki od nieodpłatnego dowozu pracowników do/z zakładu pracy
Nasza firma kilkunastu zatrudnionym pracownikom (z uwagi na brak komunikacji publicznej w ich miejscu zamieszkania), począwszy od lipca br., zamierza organizować bezpłatne dojazdy do pracy (...)
str. 59
4.
Wyrejestrowanie z ZUS członka rodziny zatrudnionego na etacie
Mąż pracownicy zatrudnionej w naszej firmie został przez nią zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny. Od 1 lipca 2015 r. będzie przez nas zatrudniony (...)
str. 60
5.
Choroba pracownika - jakie dokumenty przekazuje do ZUS pracodawca nieuprawniony do wypłaty zasiłków?
Przekazanie druków Pobyt pracownika na zwolnieniu lekarskim nakłada na pracodawcę nieuprawnionego do wypłaty świadczeń chorobowych dodatkowe obowiązki. Musi on wypełnić "Zaświadczenie płatnika składek" na druku (...)
str. 61
6.
Wliczanie premii uznaniowej do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych
Pracownik otrzymuje premie uznaniowe, które zgodnie z regulaminem wynagradzania obowiązującym w naszym zakładzie są wypłacane w wysokości procentowej od wynagrodzenia uzyskanego za przepracowane dni danego (...)
str. 63
7.
Opieka nad zdrowym dzieckiem podczas choroby stałego opiekuna
Żona pracownika nie jest zatrudniona i sprawuje stałą opiekę nad dzieckiem w wieku 3 lat. Obecnie nie może zapewnić tej opieki z powodu swojej choroby. (...)
str. 64
X.
PRAWO PRACY
1.
Obniżanie diety o koszt posiłku w podróży zagranicznej
Pracownik odbył podróż służbową do Niemiec trwającą 10 godzin. Na miejscu pracodawca zapewnił mu obiad i kolację. W jaki sposób dokonać pomniejszenia diety za podróż (...)
str. 65
2.
Udzielanie urlopu wypoczynkowego pracownikowi niepełnosprawnemu
Od 1 stycznia 2015 r. zatrudniamy na część etatu pracownika, który legitymuje się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Jest on uprawniony także do urlopu dodatkowego. W okresie (...)
str. 66
3.
Czy podpisanie zlecenia przez pracownika pozwala pracodawcy na przerwanie urlopu wychowawczego?
Pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym poinformowała nas, że podjęła zatrudnienie w ramach umowy zlecenia u innego pracodawcy. Czy może to stanowić podstawę do odwołania jej (...)
str. 68
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Faktura za badanie sprawozdania finansowego za 2014 r. otrzymana w 2015 r.
W maju br. otrzymaliśmy fakturę z firmy audytorskiej za badanie sprawozdania finansowego za 2014 r. Czy koszty te powinny obciążyć wynik finansowy 2014 r., czy (...)
str. 69
2.
Zamknięcie ksiąg rachunkowych 2014 r. oraz wprowadzenie bilansu otwarcia do ksiąg 2015 r.
Sprawozdanie finansowe za 2014 r. zostało już przez nas sporządzone, ale nie jest jeszcze zatwierdzone. Czy wprowadzając BO do ksiąg rachunkowych należy uwzględnić również wynik finansowy (...)
str. 71
3.
Spłata pożyczki powiększonej na dzień bilansowy o należne odsetki
Na koniec roku 2014 naliczono odsetki od zaciągniętej pożyczki od udziałowca naszej spółki z o.o., zaliczając je do kosztów finansowych. Obecnie dokonamy spłaty tej pożyczki wraz (...)
str. 72
4.
Płatności dokonywane przez wspólników spółki osobowej oraz zaliczki na poczet zysku
Wspólnicy spółki jawnej dokonują zakupów towarów ze środków pobranych z rachunku firmowego. Zdarza się, że dokonują również zakupów prywatnych, twierdząc że są to zaliczki na poczet (...)
str. 73
5.
Zatwierdzone sprawozdanie finansowe nie podlega korekcie
Przed wysłaniem dokumentów do KRS w informacji dodatkowej odkryto błąd rachunkowy w podsumowaniu środków trwałych. Czy mając na uwadze, że choć sprawozdanie zostało już zatwierdzone, ale zauważona (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.