Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 16 (843) z dnia 01.06.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Rozliczanie VAT od wydatków na samochody przez podatników wykonujących czynności opodatkowane i zwolnione z VAT
Wykonywanie czynności opodatkowanych i zwolnionych z VAT określane jest potocznie jako "wykonywanie czynności mieszanych" lub "prowadzenie działalności mieszanej". Nie należy tych określeń mylić z "wykorzystywaniem samochodu do celów (...)
str. 4
2.
Czy przepisy o zatorach płatniczych stosuje się do środków trwałych nabytych przed 1 stycznia 2013 r.? - wyrok WSA
Przepisy o tzw. zatorach płatniczych - art. 15b ustawy o PDOP - nie dotyczą środków trwałych nabytych przed 1 stycznia 2013 r. (wyrok WSA w (...)
str. 7
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Nowy Krajowy Standard Rachunkowości nr 9 - "Sprawozdanie z działalności"
W Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z 15 maja 2014 r., pod poz. 17, opublikowano Komunikat nr 4 Ministra Finansów z dnia 30 kwietnia 2014 r. (...)
str. 9
2.
Zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia i w ustawach o podatku dochodowym
W Dzienniku Ustaw z 12 maja 2014 r., pod poz. 598, opublikowano ustawę z dnia 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia (...)
str. 10
3.
"Nowy" katalog pojazdów, dla których nie trzeba prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu - projekt rozporządzenia Ministra Finansów
Na stronie internetowej www.rcl.gov.pl dostępny jest nowy projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie przypadków, w których nie stosuje się warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu (projekt (...)
str. 11
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Skonto - rozliczenie podatkowe i ewidencja księgowa
Według Słownika Języka polskiego - skonto to procentowe zmniejszenie sumy należności, przyznane nabywcy towaru na warunkach kredytowych, w razie zapłaty należności gotówką przed umówionym terminem.
str. 12
1.1.
Skutki w VAT
Ustawa o VAT nie zawiera odrębnej definicji skonta, dlatego przyjmuje się definicję słownikową. Generalnie podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów (...)
str. 12
1.2.
Wpływ skonta na przychód podatkowy
Na gruncie obu ustaw o podatku dochodowym, za przychody związane z działalnością gospodarczą (osiągnięte w roku podatkowym) generalnie uważa się należne przychody, choćby nie zostały (...)
str. 15
1.3.
Ewidencja księgowa skonta
W myśl art. 42 ust. 2 ustawy o rachunkowości, na wynik działalności operacyjnej składają się m.in. przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów, z (...)
str. 17
2.1.
Podstawy prawne
Osoba fizyczna prowadząca indywidualną działalność gospodarczą może przekształcić formę prowadzonej działalność w jednoosobową spółkę kapitałową (np. w spółkę z o.o.) na zasadach określonych w art. 5841-58413 Kodeksu spółek handlowych (K.s.h.). (...)
str. 18
2.2.
Jak rozliczyć koszty i przychody podatkowe z okresu przekształcania?
W pierwszej kolejności należy stwierdzić, że przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową wiąże się z koniecznością zamknięcia u niego ksiąg rachunkowych (zakładając oczywiście, że przedsiębiorca takie (...)
str. 20
2.3.
Faktury dotyczące okresu sprzed przekształcenia a VAT
Prawo do odliczenia VAT z faktur dotyczących zakupów dokonanych przed przekształceniem Także w ustawie o VAT brak jest szczególnych regulacji wskazujących, kto może odliczyć VAT z faktur wystawionych na (...)
str. 23
2.4.
Przekształcenie a PCC i koszty aktu notarialnego
Do przekształcenia w spółkę z o.o. wymagane jest m.in. zawarcie umowy spółki przekształconej, a konkretnie sporządzenie aktu założycielskiego spółki z o.o. Musi on przybrać formę (...)
str. 24
IV.
PODATEK VAT
1.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
1.1.
Rozliczenie VAT z faktury obejmującej przełom roku
Nabyliśmy usługę reklamową na okres marzec 2014 r. - marzec 2015 r. Kontrahent wystawił fakturę na całą wartość należności w marcu br. i w tym (...)
str. 25
1.2.
Obowiązek podatkowy z tytułu WNT
Spółka z o.o. nabyła od dostawcy z Niemiec w ramach WNT wyposażenie magazynu (wózki widłowe, regały) i maszyny szwalnicze. Dostawy towarów miały miejsce 28.03., 31.03. (...)
str. 27
1.3.
W jakiej formie prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu dla celów VAT?
Czy karty drogowe prowadzone przez kierowcę mogą "zastąpić" ewidencję przebiegu pojazdu, skoro zawierają one wszystkie dane, jakie ta ewidencja powinna zawierać? Czy ma znaczenie, że (...)
str. 28
1.4.
Jak dokumentować i rozliczać VAT od usługi monitoringu GPS?
Świadczymy usługi monitoringu GPS. Usługa rozliczana jest miesięcznie, a faktura za dany miesiąc wystawiana jest na początku danego miesiąca, z terminem płatności - do połowy (...)
str. 29
1.5.
Odliczanie VAT od zakupu paliwa do pojazdu specjalnego
W opodatkowanej działalności gospodarczej użytkujemy pojazd specjalny - pomoc drogowa. Czy od zakupu paliwa do tego pojazdu mogę odliczać cały VAT, bez prowadzenia ewidencji przebiegu (...)
str. 31
1.6.
Zmiana przeznaczenia samochodu a obowiązek korekty odliczonego VAT
Jesteśmy dealerem samochodowym. Posiadamy osobowe samochody demonstracyjne zakupione w 2012 i 2013 r., których nie udało się sprzedać. Obecnie zamierzamy te samochody przyjąć na stan (...)
str. 32
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Faktura korygująca przychód powinna być rozliczana w okresie rozliczeniowym, w którym pierwotnie ujęto przychód - wyrok NSA
Niezależnie od przyczyny wystawienia faktury korygującej (a więc także w przypadku zwrotu towaru), korekta wielkości przychodu powinna być rozliczana w okresie rozliczeniowym, w którym wykazano (...)
str. 34
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Moment ujęcia w kosztach podatkowych należności nieściągalnych
W br. spółka otrzymała odpis postanowienia o ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku dłużnika, przy czym ukończenie tego postępowania nastąpiło w 2011 r. W latach (...)
str. 35
2.2.
Prace rozwojowe w kosztach uzyskania przychodów
Spółka prowadzi prace rozwojowe celem stworzenia platformy informatycznej do stałego kontaktu z klientami spółki i do wykonywania w bardziej efektywny sposób na ich rzecz świadczeń (...)
str. 37
2.3.
Obowiązek dokumentacji w przypadku transakcji dokonywanych ze spółką komandytową
Komandytariusz (osoba fizyczna) spółki komandytowej (spółki A) posiada również 100% udziałów w spółce z o.o. (spółce B). Spółka B zakupiła 50% udziałów w innej spółce z o.o. (spółce C). (...)
str. 39
2.4.
Aport wniesiony przez gminę do spółki z o.o.
Czy wniesienie przez gminę aportu rzeczowego w postaci infrastruktury wodno-kanalizacyjnej do spółki z o.o., w której gmina jest jedynym udziałowcem, i której podstawową działalnością jest dostarczanie wody dla mieszkańców (...)
str. 40
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Wynajem nieruchomości nie zawsze może być rozliczany jak najem prywatny - wyrok NSA
Przychody z najmu nieruchomości prowadzonego na szeroką skalę, w sposób zorganizowany i ciągły, nastawionego na uzyskanie zysku, należy kwalifikować do źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza (...)
str. 42
2.
Koszty prowizji i odsetek od kredytu zaciągniętego przez spółkę osobową na nabycie udziałów w spółce z o.o. - interpretacja indywidualna
Prowizje bankowe i odsetki od kredytu zaciągniętego przez spółkę osobową na nabycie udziałów w spółce z o.o. stanowią koszt uzyskania przychodu ze źródła, jakim są (...)
str. 44
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Otrzymanie towaru handlowego wcześniej, niż faktury - ujęcie kosztu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
Kupujemy towary handlowe. Wraz z towarem otrzymujemy dokument WZ. Fakturę kontrahent wystawia kilka dni po dostawie. Czy ww. zakup może być ujęty w księdze przychodów (...)
str. 45
3.2.
Drobna naprawa towaru a prawo do opodatkowania sprzedaży ryczałtem ewidencjonowanym
Kupuję używane towary (telefony) w celu ich odsprzedaży. Towary te niekiedy wymagają drobnych napraw, które nie powodują jednak zmiany ich formy czy przeznaczenia. Czy dokonywanie ww. (...)
str. 46
3.3.
Zwrot kosztów używania prywatnego samochodu przez członka związku zawodowego - skutki w podatku dochodowym od osób fizycznych
Nasz związek zawodowy zwraca swojemu członkowi koszty używania prywatnego samochodu dla celów związanych z działalnością związku. Osoba ta nie jest naszym pracownikiem. Czy w takiej (...)
str. 47
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Amortyzacja samochodu osobowego używanego również dla celów prywatnych - po 1 kwietnia 2014 r.
Przedsiębiorca od 1 kwietnia 2014 r. dla celów VAT określił, że samochód osobowy będzie wykorzystywał w trybie mieszanym, czyli z odliczeniem 50% VAT od części (...)
str. 51
2.
Instalacja systemu telewizji przemysłowej - monitoringu w firmowym budynku
Jak należy rozliczyć wydatki na wykonanie systemu telewizji przemysłowej - monitoringu w obiekcie zakładowym, przy założeniu, że instalacja nie jest trwale związana z budynkiem? Jeżeli (...)
str. 52
3.
Czytniki kodów kreskowych jako urządzenia do wprowadzania danych
Do której grypy KŚT zakwalifikować czytniki kodów kreskowych, które mogą wykonywać swe funkcje jedynie po podłączeniu do komputera? Czytniki kodów kreskowych, analogicznie jak drukarki, mogą (...)
str. 53
4.
Otrzymanie dotacji po zakupie środka trwałego
Nasza jednostka otrzymuje dotacje na zakup środków trwałych. środki pieniężne otrzymane na nabycie środka trwałego odnosimy na konto rozliczeń międzyokresowych przychodów i równolegle do odpisów (...)
str. 54
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Korekta ubezpieczeń i składek za zleceniobiorcę
Osoba, z którą w latach 2006-2007 mieliśmy podpisane umowy zlecenia, nie podlegała z ich tytułu ubezpieczeniom społecznym, ponieważ złożyła nam oświadczenie, że z tytułu umowy o pracę zawartej z innym podmiotem (...)
str. 56
2.
Podwyższona podstawa wymiaru składek społecznych przedsiębiorcy
Osoba prowadząca działalność gospodarczą opłaca za siebie składki na ubezpieczenia społeczne, wypadkową i na FP od minimalnej podstawy wymiaru, tj. w roku 2014 od kwoty 2.247,60 zł. Osoba (...)
str. 58
3.
Praca i choroba w jednym miesiącu - jak obliczyć świadczenia dla pracownika?
Kiedy wynagrodzenie bez przeliczeń? Pobyt pracownika na zwolnieniu lekarskim przez część miesiąca kalendarzowego nakłada na służby ekonomiczno-finansowe pracodawcy dodatkowe obowiązki polegające na obliczeniu wynagrodzenia przysługującego (...)
str. 60
IX.
PRAWO PRACY
1.
Zatrudnianie pracownika z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy
Zatrudniamy pracownika, który otrzymał orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy. Decyzja w sprawie renty nie została jeszcze przyznana. Czy wobec orzeczenia o (...)
str. 64
2.
Podjęcie pracy na urlopie rodzicielskim nie wpływa na wymiar etatu
Jedna z naszych pracownic zatrudniona na cały etat złożyła wniosek o podjęcie pracy w trakcie urlopu rodzicielskiego. Wniosek dotyczył pracy w ramach połowy etatu, więc pracodawca, akceptując wniosek, jednocześnie (...)
str. 65
3.
Wyżywienie w ramach usługi hotelowej oraz konsumpcja z kontrahentem a wysokość diety
Jak ustalić wysokość diety z tytułu krajowej podróży służbowej, jeśli pracownik korzysta z wyżywienia w hotelu w ramach usługi hotelowej oraz jak należy traktować konsumpcję (...)
str. 67
4.
Udzielanie urlopu wypoczynkowego w czasie pracy na dodatkowym urlopie macierzyńskim
Pracownica pełnoetatowa od kwietnia 2014 r. przebywa na dodatkowym urlopie macierzyńskim, łącząc ten urlop z pracą na 1/2 etatu. Przy czym pracę wykonuje przez 5 dni w tygodniu (...)
str. 68
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Zasady podpisywania sprawozdania finansowego, gdy kierownik jednostki przebywa za granicą
Jesteśmy spółką z o.o., w której prezesem zarządu (jednoosobowego) jest osoba fizyczna, właściciel zagranicznej spółki matki, niezaangażowany w bieżącą działalność. Na co dzień kierują sprawami naszej spółki dwaj (...)
str. 69
2.
Przekazanie wypracowanego zysku spółki jawnej na kapitał zapasowy
W jaki sposób może zostać podzielony i zaewidencjonowany w księgach zysk osiągnięty przez spółkę jawną, jeżeli chcemy przeznaczyć go na podwyższenie kapitału zapasowego? Wspólnik spółki jawnej może żądać (...)
str. 71
3.
Kredyt w rachunku bieżącym - ewidencja oraz prezentacja w sprawozdaniu finansowym
Podpisaliśmy umowę na kredyt w rachunku bieżącym. W jaki sposób ewidencjonować go w księgach rachunkowych i prezentować w sprawozdaniu finansowym? Kredyt w rachunku bieżącym nie (...)
str. 72
4.
Odpłatna i nieodpłatna działalność statutowa stowarzyszenia
Nasze stowarzyszenie jest organizacją pozarządową i ma podpisaną umowę partnerską z inną organizacją pozarządową, która realizuje projekt w ramach funduszy szwajcarskich. W ramach tej umowy partnerskiej nasze stowarzyszenie wystawia (...)
str. 73
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.