Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 14 (877) z dnia 10.05.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Wydatki na paliwo zużywane do celów prywatnych pracowników - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Wydatki na paliwo zużywane przez pracownika wykorzystującego samochód służbowy dla celów prywatnych stanowią koszty uzyskania przychodów tylko wtedy, gdy wartość tego paliwa stanowi przychód pracownika. (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Nowe uproszczenia w rachunkowości - już wkrótce
W Sejmie znajduje się projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw. Zawiera on wiele nowych regulacji mających na celu wprowadzanie przede wszystkim dalszych uproszczeń (...)
str. 5
2.
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o VAT
W dniu 27 kwietnia 2015 r. Prezydent podpisał uchwaloną przez Sejm w dniu 9 kwietnia br. ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i (...)
str. 10
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Używanie składników majątku wspólnika spółki - skutki w VAT, podatku dochodowym i ewidencja księgowa
Spółka z o.o. dzierżawi od swojego wspólnika jego środki trwałe, co jest dokumentowane przez wspólnika wystawianymi co miesiąc fakturami. Czy spółka będzie mogła odliczyć VAT (...)
str. 10
1.1.
Ujęcie w kosztach uzyskania przychodów
W sytuacji, gdy składnik majątku wspólnika jest wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, to wydatek na dzierżawę tego składnika jest poniesiony w celu osiągnięcia przychodów (...)
str. 10
1.2.
Prawo do odliczenia VAT
To, że usługę dzierżawy świadczy wspólnik spółki z o.o., pozostaje bez wpływu na możliwość odliczenia VAT z faktury dokumentującej tę usługę. Prawo do odliczenia VAT naliczonego od (...)
str. 12
1.3.
Ewidencja księgowa
Faktura za dzierżawę składnika majątku wspólnika może zostać ujęta w księgach rachunkowych jednostki wykorzystującej taki składnik majątku (tu: spółki z o.o.), zapisem: - Wn konto (...)
str. 13
2.
Sprzedaż środków trwałych otrzymanych w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa - aspekt podatkowy i ewidencja księgowa
Spółka z o.o. zamierza sprzedać maszyny i urządzenia (środki trwałe), które kilka lat temu otrzymała w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Jakie skutki na gruncie (...)
str. 14
2.1.
Skutki na gruncie podatku dochodowego
Przychód ze sprzedaży środka trwałego Sprzedaż środka trwałego skutkuje powstaniem po stronie spółki przychodu podatkowego, niezależnie od tego, czy ten składnik majątku został nabyty w drodze (...)
str. 15
2.2.
Sprzedaż maszyn/urządzeń (środków trwałych) a VAT
Zasadniczo sprzedaż środka trwałego stanowi odpłatną dostawę towarów i podlega opodatkowaniu VAT, niezależnie od tego, czy ten składnik majątku został uprzednio nabyty w drodze "zwykłego" (...)
str. 18
2.3.
Ewidencja księgowa
Także na potrzeby ustawy o rachunkowości sprzedaż środka trwałego wiąże się z koniecznością zaprzestania dokonywania dalszych odpisów amortyzacyjnych (o ile nie został on jeszcze w (...)
str. 18
IV.
PODATEK VAT
1.
Media można czasem rozliczać odrębnie od najmu - wyrok TSUE
Sposób rozliczenia VAT od mediów zależy od umowy łączącej strony. Jeżeli najemca ma możliwość wyboru dostawcy mediów, czy sposobu korzystania z mediów, a kosztami mediów (...)
str. 19
2.
Relacja z dyżuru telefonicznego
2.1.
Rozliczenie VAT, gdy otrzymana zaliczka przewyższa ostateczną wartość transakcji
Na poczet przyszłej sprzedaży towaru otrzymujemy zaliczki od kontrahentów (podatników) - wystawiamy faktury zaliczkowe. Zdarza się, że zaliczka przewyższa wartość dostawy. Wówczas - po uzgodnieniu (...)
str. 21
2.2.
Rozliczenie refaktury za usługę telekomunikacyjną
Faktura za usługę telekomunikacyjną za styczeń br. została wystawiona w lutym br. Fakturę tę otrzymaliśmy jednak dopiero w kwietniu br. Obecnie chcemy refakturować koszty ww. (...)
str. 22
2.3.
Odliczenie VAT z faktur leasingowych dotyczących samochodu osobowego
Zawarliśmy umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego. Otrzymaliśmy fakturę za pierwszą opłatę leasingową. Do tego pojazdu nie będziemy prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu. Czy możemy odliczyć 50% (...)
str. 23
2.4.
Przekroczenie limitu WNT dla kwartalnych informacji podsumowujących
Nabywam towary od podatników unijnych - wykazuję WNT. Dotychczas informacje podsumowujące składałam kwartalnie. W marcu br. wartość WNT przekroczyła 50.000 zł. Czy w związku z (...)
str. 24
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Udzielenie licencji - ustalanie terminu powstania obowiązku podatkowego w VAT
Udzielamy licencji na programy komputerowe. Jak dla takich usług należy ustalać termin powstania obowiązku podatkowego? Czy istotna jest data wystawienia faktury i moment otrzymania zapłaty? (...)
str. 25
3.2.
Rezygnacja z rozliczania VAT - skutki złożenia aktualizacji VAT-R z opóźnieniem
Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT. Ponieważ uzyskuję niewielkie obroty (poniżej 150.000 zł), od stycznia br. zamierzałem zrezygnować z rozliczania VAT. (...)
str. 28
4.
Nie będzie zmian w ustalaniu terminu powstania obowiązku podatkowego od usług turystyki - odpowiedź Ministra Finansów na interpelację poselską
W stanie prawnym obowiązującym do końca 2013 r. obowiązek podatkowy od usług turystyki opodatkowanych na zasadzie marży powstawał z chwilą ustalenia marży, nie później jednak (...)
str. 30
5.
Opodatkowanie usług kulturalnych - interpretacja ogólna Ministra Finansów
Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT, zwolnione z VAT są usługi kulturalne świadczone przez: a) podmioty prawa publicznego lub inne (...)
str. 31
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Jaki kurs waluty przyjąć do obliczenia podatku od należności wypłacanych zagranicznym kontrahentom? - interpretacja organu podatkowego
Przychód w walucie obcej, od którego obliczany i pobierany jest zryczałtowany podatek, powinien zostać przeliczony na złote według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego (...)
str. 32
2.
Odpis na fundusz remontowy dokonany od lokalu użytkowego stanowi koszt podatkowy spółdzielni mieszkaniowej - interpretacja ogólna Ministra Finansów
Odpis na fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych, dokonany od lokalu użytkowego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów spółdzielni mieszkaniowej. (interpretacja ogólna Ministra Finansów z 2 (...)
str. 33
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Termin zaliczenia kwoty faktury do kosztów uzyskania przychodów
W sierpniu 2014 r. spółka zakupiła towar handlowy z terminem płatności 45 dni; towar ten został sprzedany w grudniu i w grudniu zaliczono w koszty (...)
str. 35
3.2.
Zakup telefonów opłaconych kartami podarunkowymi
Nasza firma otrzymała karty podarunkowe do określonego sklepu na zakup telefonów. Cena zapłacona za ww. karty była znacznie niższa od ceny telefonów. W jakiej kwocie (...)
str. 36
3.3.
Usługi rozliczane w cyklach tygodniowych
Spółka z o.o. (wykonawca) na podstawie umowy o współpracy zawartej na czas nieokreślony wytwarza na rzecz zamawiającego towary. Płaci on spółce umowną cenę za wykonaną (...)
str. 37
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
1.1.
Obowiązki spółki w związku z wypłatą wynagrodzenia dla członka zarządu, który nie jest polskim rezydentem
Na podstawie uchwały wspólników naszej spółki będziemy wypłacać wynagrodzenie dla prezesa zarządu, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii (do Polski przyjeżdża jedynie kilka razy w roku (...)
str. 39
1.2.
Opodatkowanie i oskładkowanie dochodów pracowników wysłanych do pracy w Niemczech
Jako polski pracodawca delegujemy naszych pracowników do pracy w Niemczech. Część z nich prawdopodobnie będzie pracować w Niemczech ponad 183 dni. Delegowanym pracownikom wypłacamy w Polsce wynagrodzenie oraz należności (...)
str. 43
1.3.
Towary handlowe otrzymane w ramach darowizny przedsiębiorstwa jako koszt podatkowy
Ojciec przekazał synowi w formie darowizny całe przedsiębiorstwo (w tym m.in. towary handlowe). Towary te zostały nabyte z odroczonym terminem zapłaty, który upłynie już po (...)
str. 46
2.
Opodatkowanie zwrotu zawieszonych emerytur - odpowiedź na interpelację poselską
Ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. (...)
str. 48
3.
Przychód ze sprzedaży książek jako przychód z praw majątkowych - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Podatnik, który wyda pamiętnik w postaci książki i go sprzeda, uzyska przychód z praw majątkowych (a nie przychód z innych źródeł). Jeżeli jednak rzeczywiste koszty (...)
str. 49
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Niezamortyzowana wartość początkowa budynków likwidowanych ze względu na zły stan techniczny
Niezamortyzowana wartość środka trwałego, którego likwidacja nie jest związana ze zmianą rodzaju prowadzonej działalności, może być kosztem uzyskania przychodu. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w (...)
str. 50
2.
Koszty amortyzacji i zakupu paliwa z tytułu użytkowania samochodu osobowego stanowiącego środek trwały
Właściciel wprowadził samochód osobowy do ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności gospodarczej. Czy w przypadku nieprowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT prawidłowym jest zaliczanie całości (...)
str. 51
3.
Otrzymanie aportem niezarejestrowanego znaku towarowego nie wyklucza jego późniejszej amortyzacji - wyrok NSA
Podatnik po zarejestrowaniu w urzędzie patentowym otrzymanego aportem prawa do zgłoszenia znaku towarowego może rozpocząć jego amortyzację. (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 10 marca 2015 (...)
str. 53
4.
Rozpoczęcie amortyzacji leasingowanego środka trwałego
Jak postąpić w przypadku, gdy wzięta w leasing finansowy (bilansowo, a podatkowo - operacyjny) maszyna nie może być użytkowana ze względu na brak warunków lokalowych? (...)
str. 55
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Składki ZUS od wynagrodzeń dla członka zarządu
W spółce z o.o. uchwałą walnego zgromadzenia wspólników powołano osobę do pełnienia funkcji prezesa zarządu. Uchwała określiła również wysokość wynagrodzenia z tego tytułu. Obok wskazanego (...)
str. 56
2.
Jakie raporty ZUS wypełnia pracodawca, jeśli płatnikiem zasiłku jest ZUS?
Musi być dodatkowy raport Oprócz skompletowania i przekazania do ZUS dokumentów wymaganych do przyznania i wypłaty świadczeń chorobowych, służby kadrowo-płacowe pracodawcy nieuprawnionego do wypłaty tego (...)
str. 57
3.
Jakie świadczenia przysługują wspólnikowi spółki cywilnej na urlopie ojcowskim?
Wspólnicy spółki cywilnej w zakresie ubezpieczeń społecznych traktowani są jako osoby prowadzące pozarolniczą działalność. Każdy ze wspólników takiej spółki obowiązkowo podlega więc ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu (...)
str. 59
IX.
PRAWO PRACY
1.
Nagła zmiana harmonogramu czasu pracy
W naszym zakładzie pracujemy w systemie równoważnym, w ramach trzymiesięcznego okresu rozliczeniowego. Z uwagi na dużą liczbę pracowników, często zdarzają się przypadki niezaplanowanych nieobecności, np. (...)
str. 62
2.
Nowe zasady kierowania pracownika na badania wstępne
Planujemy przyjąć do pracy kilku nowych pracowników. Każdy z nich ma ważne badania okresowe wykonane jeszcze przed zmianą przepisów dotyczących kierowania pracowników na badania. Czy będziemy (...)
str. 63
3.
Ustalanie odpisu na ZFŚS i wpłata na rachunek bankowy
W naszej firmie, zatrudniającej ponad 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, tworzony jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (Fundusz). W zakładzie zatrudniamy pracowników w normalnych i szczególnych warunkach pracy. Do (...)
str. 65
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Prowadzenie ksiąg rachunkowych przez wspólnoty mieszkaniowe - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów z pytaniem: Czy na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o rachunkowości wspólnoty mieszkaniowe muszą obowiązkowo prowadzić księgi (...)
str. 66
2.
Dotacje na zakup środka trwałego - ujęcie w księgach rachunkowych oraz wykazanie w sprawozdaniu finansowym
Spółka z o.o. otrzymuje dotacje na zakup środków trwałych. Jak ujmować je w księgach rachunkowych i wykazywać w sprawozdaniu finansowym? Dotacje na zakup podlegających amortyzacji środków trwałych ujmuje się (...)
str. 67
3.
Zakup materiałów do produkcji towarów objętych procedurą odwrotnego obciążenia
Na potrzeby wykonania zlecenia zakupiliśmy wyroby stalowe (pręty i kształtowniki). Wykazane na fakturze pozycje nie zawierają VAT, gdyż zostały objęte procedurą VAT odwróconego. Jak księgować zakup (...)
str. 70
4.
Zmniejszenie przychodu roku ubiegłego na podstawie faktury korekty wystawionej przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego
W marcu br. wystawiliśmy fakturę korygującą sprzedaż usługi wykonanej w roku ubiegłym. Jak rozliczyć taką korektę w księgach rachunkowych oraz sprawozdaniu finansowym? Czy korygując rok 2014 należy zmniejszyć (...)
str. 71
5.
Dywidenda za 2014 r. otrzymana przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego
Spółka z o.o. otrzymała dywidendę za 2014 r. z tytułu posiadanych udziałów w innej spółce. Czy w sytuacji, gdy nastąpiło to przed zatwierdzeniem naszego sprawozdania finansowego, powinniśmy uwzględnić otrzymaną kwotę (...)
str. 73
6.
Sprzedaż towaru bez przyjęcia do magazynu
Jak przebiega ewidencja towarów w przypadku, gdy ich sprzedaż następuje od razu po zakupie towaru bez ich przyjęcia na stan magazynowy? Jeżeli sprzedaż towarów następuje bez (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.