Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 13 (768) z dnia 01.05.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Do rozchodu waluty obcej z rachunku walutowego nie można stosować kursu historycznego - odpowiedź Ministerstwa Finansów
W poprzednim numerze Biuletynu Informacyjnego pisaliśmy o negatywnych skutkach podatkowych stosowania kursów średnich do rozchodu walut z własnego rachunku. Informowaliśmy też, że zwróciliśmy się do (...)
str. 4
II.
INFORMACJE BIEŻĄCE
1.
Zmiany w rachunkowości funduszy emerytalnych
W Dzienniku Ustaw z 12 kwietnia 2012 r., pod poz. 395, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 30 marca 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie (...)
str. 5
2.
Podatek od wydobycia niektórych kopalin - właściwość organów podatkowych i wzór deklaracji
W Dzienniku Ustaw z 12 kwietnia 2012 r., pod poz. 396, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 6 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia urzędów (...)
str. 5
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Zasady obliczania ekwiwalentu za urlop wynikające z przepisów prawa pracy
Jednym z niezbywalnych praw pracowniczych jest prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Zasadniczo powinien on być wykorzystany w naturze, jednak w razie jego niewykorzystania z (...)
str. 6
1.2.
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Przychód ze stosunku pracy Na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, ekwiwalent za niewykorzystany urlop stanowi przychód ze stosunku pracy, o którym mowa (...)
str. 9
1.3.
Składki ZUS
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (tj. emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) oraz na ubezpieczenie zdrowotne pracownika, co do zasady, stanowi przychód w rozumieniu przepisów (...)
str. 11
1.4.
Koszty uzyskania przychodów u pracodawcy
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop, jako należność ze stosunku pracy (czyli koszt pracowniczy), stanowi koszt uzyskania przychodów. Zasadniczo należności ze stosunku pracy stanowią koszty uzyskania przychodów (...)
str. 11
1.5.
Ujęcie w księgach rachunkowych
Omawiany ekwiwalent ujmowany jest w księgach rachunkowych podobnie jak wynagrodzenie za pracę, zapisem: 1. Kwota brutto ekwiwalentu (np. w liście płac wraz z wynagrodzeniem zasadniczym): (...)
str. 12
2.
Nieodpłatne poręczenie pożyczki (kredytu) - skutki podatkowe
Otrzymane poręczenie a przychód podatkowy W świetle stanowiska organów podatkowych, a także NSA, nieodpłatne poręczenie spłaty pożyczki (kredytu) stanowi przychód z nieodpłatnych świadczeń dla podmiotu (...)
str. 13
3.1.
W świetle przepisów ustawy o VAT
Dla celów VAT nie ma znaczenia, w jakiej formie podatnik opodatkowuje swoje dochody na potrzeby podatku dochodowego, tj. czy dokonuje tego na zasadach ogólnych, metodą (...)
str. 14
3.2.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru a różnice kursowe
Opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego charakteryzuje się tym, że zryczałtowany podatek pobierany jest od przychodów, o których mowa w art. 14 ustawy o PDOF, bez (...)
str. 16
IV.
PODATEK VAT
1.
Podatek akcyzowy od samochodów - komunikat Ministerstwa Finansów
Poniżej cytujemy zaktualizowany komunikat Ministerstwa Finansów, przesłany do naszego Wydawnictwa 18 kwietnia 2012 r., w sprawie opodatkowania podatkiem akcyzowym samochodów osobowych: "Opodatkowaniu podatkiem akcyzowym podlegają (...)
str. 18
2.
Odliczenie VAT od importu towarów
Zasadą jest, że importerzy rozliczają VAT od importu w zgłoszeniu celnym, a podatek wpłacany jest na konto urzędu celnego w terminie 10 dni, licząc od (...)
str. 19
3.
Nie korygujemy VAT przy przekwalifikowaniu samochodu ciężarowego na osobowy, nabytego przed 1 stycznia 2011 r. - wyrok WSA
Zmiany konstrukcyjne w pojeździe zakupionym przed 1 stycznia 2011 r., powodujące, że samochód przestaje spełniać warunki do uznania go za ciężarowy, nie zobowiązują do korekty (...)
str. 22
4.
Z wyjaśnień organów podatkowych
4.1.
Nie można odliczać VAT od paliwa do napędu samochodu "z kratką"
Podatnikom nie przysługuje prawo do odliczania VAT od paliwa zakupionego do napędu samochodów "z kratką", nawet jeżeli samochody te zostały zakupione przed 1 stycznia 2011 (...)
str. 24
4.2.
Sprzedaż towarów otrzymanych w spadku
Jeżeli towary objęte masą spadkową nie były wykorzystywane przez spadkobiercę w działalności gospodarczej, ich sprzedaż pozostaje poza zakresem VAT. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w (...)
str. 24
4.3.
Komornik sądowy jako płatnik VAT
Komornik sądowy wykonujący czynności egzekucyjne na podstawie odrębnych przepisów jest płatnikiem podatku od towarów i usług również w przypadku, gdy przedmiotem sprzedaży jest zajęta nieruchomość. (...)
str. 25
5.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
5.1.
Wycofanie samochodu z firmy - skutki w VAT
Zamierzam wycofać z firmy samochód osobowy, wykupiony z leasingu 2 lata temu. Z faktury wykupu odliczono 60% kwoty VAT, nie więcej niż 6.000 zł. Jakie skutki podatkowe wywoła (...)
str. 26
5.2.
Przeprowadzenie z opóźnieniem dodatkowego badania technicznego pojazdu a prawo do odliczenia VAT naliczonego
W lutym br. kupiliśmy pojazd samochodowy, który spełnia ustawowe warunki do odliczenia całego VAT od jego zakupu i od paliwa do jego napędu. Badanie techniczne potwierdzające spełnienie tych (...)
str. 28
5.3.
Sprzedaż gruntu nabytego bez VAT
Wiele lat temu kupiliśmy od gminy grunt (przy zakupie VAT nie wystąpił). W akcie notarialnym oświadczono, że grunt ten będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej. Nigdy jednak (...)
str. 29
5.4.
Odliczenie VAT od wydatków na nieruchomość usytuowaną na cudzym gruncie
Zamierzam wybudować halę, która będzie służyła mojej działalności gospodarczej. Hala będzie stała na działce będącej własnością mojego ojca. Czy będę mógł odliczyć VAT od poniesionych (...)
str. 30
6.
Czy obciążenie pracowników za rozmowy prywatne trzeba ewidencjonować w kasie fiskalnej? - z dyskusji na forum internetowym (www.forum.gofin.pl)
(Pytanie 620536) Czy powinnam zaewidencjonować na kasie fiskalnej obciążenie pracownika za rozmowy prywatne ze służbowego telefonu (refaktura)? Jeżeli dotychczas podatnik nie ewidencjonował rozmów prywatnych pracowników (...)
str. 30
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Odsetki od kredytu na wypłatę dywidendy - wyrok NSA
Odsetki od kredytu zaciągniętego na wypłatę dywidendy mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 3 kwietnia 2012 r., sygn. akt (...)
str. 31
2.
Wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów - wydatki na nabycie lub objęcie udziałów/akcji w spółce
Wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce (a także udziałów albo wkładów w spółdzielni) w momencie ich ponoszenia nie stanowią kosztów uzyskania (...)
str. 32
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Różnice kursowe na podatku VAT a przychody i koszty podatkowe
Dla celów podatku dochodowego spółka ustala różnice kursowe metodą podatkową. Czy różnice kursowe od należności lub zobowiązań, w części dotyczącej VAT, uwzględniane są w rachunku (...)
str. 34
3.2.
Kiedy zaliczyć do kosztów opłaty eksploatacyjne?
Spółka prowadzi działalność polegającą na wydobyciu kruszywa naturalnego. Płaci kwartalne opłaty eksploatacyjne za wydobycie materiału ze złoża. Za IV kwartał dokonała opłaty eksploatacyjnej w lutym (...)
str. 36
3.3.
Praca społeczna na rzecz stowarzyszenia a przychód z nieodpłatnych świadczeń
W stowarzyszeniu, którego jestem członkiem, prowadzę księgowość społecznie, bez pobierania wynagrodzenia. Czy taka sytuacja generuje przychód podatkowy z tytułu nieodpłatnych świadczeń po stronie stowarzyszenia albo (...)
str. 38
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Kwalifikacja przychodów z najmu nieruchomości - działalność gospodarcza, czy najem jako odrębne źródło?
Wiele wątpliwości wywołuje w praktyce problem wynajmowania kilku nieruchomości. W szczególności, czy przychody z tego tytułu są już przychodami z działalności, oraz czy rozszerzenie najmu (...)
str. 39
2.
Środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży mieszkania i przeznaczone na spłatę kredytu refinansowego korzystają ze zwolnienia z opodatkowania - wyrok NSA
Spłata kredytu refinansowego pieniędzmi ze sprzedaży mieszkania, który został zaciągnięty na spłatę uzyskanego wcześniej w banku kredytu mieszkaniowego, służy zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych. W konsekwencji, (...)
str. 42
3.
Z wyjaśnień organów podatkowych
3.1.
Abonament za świadczenia medyczne z zakresu medycyny pracy nie stanowi przychodu pracownika
Opłacony przez pracodawcę abonament z tytułu świadczeń medycznych z zakresu medycyny pracy, a także profilaktyki niezbędnej ze względu na warunki pracy, nie stanowi dla pracownika (...)
str. 43
3.2.
Przejazd pracowników służbowym autem z miejsca parkowania do miejsca pracy nie stanowi przychodu z nieodpłatnych świadczeń
Jeżeli przejazdy pracowników samochodem służbowym z miejsca parkowania do miejsca wykonywania obowiązków służbowych nie służą osobistym celom pracowników, lecz realizacji zadań służbowych, to nie generują (...)
str. 44
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Zwrot kosztów przejazdu taksówką w celu wykonania obowiązków służbowych
Na umowę o pracę zatrudniamy lekarza, który w ramach wykonywania obowiązków służbowych jeździ na konsultacje pacjentów do różnych szpitali położonych na terenie naszego miasta. Pracownik (...)
str. 45
4.2.
Przychód ze zbycia udziału w spółce jawnej, gdy zapłata za udziały realizowana jest w ratach
Wspólnik spółki jawnej zamierza sprzedać swoje udziały w spółce pozostałym wspólnikom. Zapłata za udziały będzie realizowana w ratach. Czy przychód u wspólnika sprzedającego udziały powstanie z chwilą podpisania (...)
str. 46
4.3.
Zapłacone zaległe składki zdrowotne można odliczyć od podatku w roku ich zapłaty
W 2011 r. podatnik zapłacił zaległe składki na ubezpieczenie zdrowotne dotyczące lat poprzednich. Czy w zeznaniu podatkowym za 2011 r. mógł odliczyć od podatku również (...)
str. 47
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Gdy gmina dyskryminuje przedsiębiorcę, wprowadzając ulgi w podatku od nieruchomości dla innych podmiotów
Rady gmin nierzadko zwalniają od podatku od nieruchomości niektóre gminne grunty i budynki, a także inne osoby niebędące przedsiębiorcami. Dla prowadzących działalność gospodarczą w takiej (...)
str. 48
2.
Kto składa deklarację na podatek od nieruchomości, gdy budynek jest własnością osób fizycznych i spółki z o.o.?
Grunt wraz z budynkiem jest własnością dwóch osób fizycznych i spółki z o.o. Kto i w jakich przypadkach powinien składać deklarację na podatek od nieruchomości? (...)
str. 50
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Czy jednorazowa amortyzacja przysługuje do środków trwałych nabytych w związku z rozszerzeniem działalności?
Chcemy rozszerzyć naszą działalność (deweloper) o inną branżę (klub fitness). Wydatki dotyczące nowej działalności ponosimy bieżąco, począwszy od 2011 r. Czy rozliczając zakup środków trwałych, (...)
str. 51
2.
Koszty szkolenia pracowników w związku z zakupem środka trwałego
Nabyliśmy maszynę produkcyjną. Ponieważ jest to urządzenie zaawansowane technologicznie, koniecznym okazało się przeszkolenie pracowników. Szkolenie przeprowadziła firma zewnętrzna, wystawiając fakturę. Czy koszt takiego szkolenia zwiększa (...)
str. 52
3.
Przekształcenie prawa wieczystego użytkowania gruntu w prawo własności
Jak rozliczyć dla celów podatkowych oraz ująć w księgach rachunkowych przekształcenie prawa wieczystego użytkowania gruntu nabytego odpłatnie w prawo własności gruntu? Dla celów podatkowych, na (...)
str. 53
4.
Koszty wyburzenia budynków niezwiązane z nową inwestycją
Koszty likwidacji (wyburzenia) budynków niezwiązane z budową środka trwałego mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej (...)
str. 55
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe za jednego pracownika
Od maja br. prowadzę pozarolniczą działalność w formie spółki cywilnej. Razem ze wspólnikiem opłacamy z tego tytułu za siebie jedynie składkę zdrowotną. Pierwszego pracownika zatrudnimy (...)
str. 56
2.
Składka na Fundusz Pracy za pracę przez część miesiąca
Dnia 14 maja br. zatrudnię pracownika. Na koniec każdego miesiąca będę mu wypłacać wynagrodzenie w kwocie wyższej niż minimalna płaca. Za dni przepracowane w maju (...)
str. 56
3.
Składki społeczne po osiągnięciu kwoty rocznego ich limitu
Do składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wprowadzono roczną granicę podstawy ich wymiaru. Uregulowania w tym zakresie wynikają z art. 19 ust. 1 ustawy z (...)
str. 57
4.
Podwyżka wynagrodzenia a podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego
1) Pracownik stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w miesiącu, od którego otrzymał podwyżkę wynagrodzenia. Czy do obliczenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy (...)
str. 59
5.
Wypłata zasiłku chorobowego po dostarczeniu zaświadczenia ZUS ZLA
1) Pracownik od dwóch tygodni przebywa w szpitalu. Dotychczas nie otrzymaliśmy zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA. Czy możemy wypłacić zasiłek chorobowy na podstawie zaświadczenia o przyjęciu (...)
str. 60
X.
PRAWO PRACY
1.
Czy pracownik zatrudniony na czas określony też podlega ochronie przedemerytalnej?
Do 31 marca 2012 r. pracownik był zatrudniony na podstawie umowy na czas określony. Osoba ta 15 maja br. skończy 61 lat. Czy mogę z (...)
str. 61
2.
Świadczenia dla dokształcającego się pracownika, jeśli nauka odbywa się w soboty
Pracodawca wysyła mnie na kurs, który będzie trwał 15 tygodni, a zajęcia będą odbywały się tylko w soboty. Związane jest to z powierzeniem mi dodatkowych (...)
str. 62
3.
Powrót do pracy po urlopie bezpłatnym a wymiar urlopu wypoczynkowego oraz badania profilaktyczne
1) W najbliższych dniach do pracy wróci pracownik (zatrudniony na czas nieokreślony), który przez 5 miesięcy przebywał na urlopie bezpłatnym. Czy osobie tej powinniśmy skrócić (...)
str. 63
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Przychody i koszty oraz sprawozdanie finansowe stowarzyszenia
Zgodnie z ustawą z dnia 7 kwietnia 1989 r. o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r. nr 79, poz. 855 ze zm.), stowarzyszenie jest dobrowolnym, (...)
str. 65
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Czy wszyscy wspólnicy spółki cywilnej muszą posiadać certyfikat księgowy?
Otrzymałam interpretację jednego z ubezpieczycieli, że wszyscy wspólnicy spółki cywilnej usługowo prowadzącej księgi rachunkowe muszą posiadać certyfikat księgowy, aby wykonywać tę działalność? Unormowania zawarte w przepisach o swobodzie (...)
str. 68
2.2.
Wynik finansowy w jednostkach nieprowadzących działalności gospodarczej
W jednostkach nieprowadzących działalności gospodarczej różnica pomiędzy przychodami a kosztami zwiększa - po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego - odpowiednio przychody lub koszty w następnym roku obrotowym; różnicę (...)
str. 69
2.3.
Prezentacja dopłat bezpośrednich w sprawozdaniu finansowym
W której pozycji sprawozdania finansowego należy wykazać dopłaty bezpośrednie do gruntów, naliczone w 2011 r., a otrzymane w 2012 r.? Dopłaty te ujmuje się w (...)
str. 70
2.4.
Prezentacja nieumorzonej wartości likwidowanego środka trwałego w sprawozdaniu finansowym
Proszę o wskazanie pozycji sprawozdania finansowego (rachunku zysków i strat), w której należy wykazać nieumorzoną wartość likwidowanego fizycznie, z powodu zniszczenia, środka trwałego. Różnica pomiędzy (...)
str. 71
2.5.
Wynagrodzenie zarządu spółdzielni w informacji dodatkowej
Czy spółdzielnia ma obowiązek zaprezentować w informacji dodatkowej do rocznego sprawozdania finansowego wysokość wynagrodzenia zarządu? Nie, spółdzielnia nie ma takiego obowiązku. Jednak informację o wynagrodzeniu (...)
str. 71
2.6.
Faktura za powypadkową naprawę samochodu zapłacona bezpośrednio przez ubezpieczyciela
W jaki sposób zaksięgować fakturę od warsztatu samochodowego za naprawę powypadkową samochodu, jeśli odszkodowanie w kwocie netto wypłacono warsztatowi, a my jesteśmy zobowiązani do pokrycia kwoty VAT? Faktura (...)
str. 72
2.7.
Osoby zagraniczne niebędące obywatelami państw członkowskich UE mają obowiązek prowadzić księgi rachunkowe
Czy przedsiębiorca będący obywatelem Ukrainy (nieposiadający obywatelstwa polskiego), który prowadzi na terytorium Polski działalność gospodarczą, musi prowadzić księgi rachunkowe, czy może ewidencjonować przychody i koszty w księdze (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.