Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 13 (876) z dnia 01.05.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Minister Finansów zmienia zdanie w sprawie rozliczania VAT przez biura rachunkowe
Biura rachunkowe wykonujące "typowe" usługi księgowe (tj. prowadzenie ksiąg i ewidencji podatkowych, sporządzanie deklaracji i zeznań podatkowych, itp.), które nie świadczą usług doradczych (nie udzielają (...)
str. 4
1.1.
Zwolnienie z VAT ze względu na obroty
Podatnicy, którzy uzyskują obroty do 150.000 zł rocznie, mogą korzystać ze zwolnienia z VAT na mocy art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Rozpoczynający w (...)
str. 4
1.2.
Zawiadomienie o powrocie do zwolnienia z VAT przez biura rachunkowe - do 8 maja 2015 r.
Zgodnie z art. 113 ust. 11 ustawy o VAT, rezygnacja z rozliczania VAT jest możliwa nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, (...)
str. 5
1.3.
Stosowanie kasy rejestrującej
Co do zasady, sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych (dalej: osób prywatnych) powinna być ewidencjonowana w kasie rejestrującej. Są jednak (...)
str. 6
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Zmiany w ustawie o VAT uchwalone przez Sejm
W dniu 9 kwietnia br., po rozpatrzeniu i przyjęciu większości poprawek Senatu, Sejm uchwalił ustawę nowelizującą ustawę o VAT (patrz - ustawa o zmianie ustawy (...)
str. 7
2.
Zmiany w VAT związane ze zwrotem podatku niektórym podmiotom
W Dzienniku Ustaw z 13 kwietnia 2015 r., pod poz. 514, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 31 marca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie (...)
str. 11
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Leasing zwrotny samochodu osobowego - skutki podatkowe i ujęcie bilansowe
Jeżeli podatnik (przyszły leasingobiorca) kupuje składnik majątku (np. samochód), a następnie go odsprzedaje firmie leasingowej po to, aby wziąć go w leasing, to taką transakcję (...)
str. 11
1.1.
Zakup samochodu osobowego
Skutki w VAT Generalnie od zakupu samochodu osobowego podatnicy mogą odliczać 50% kwoty VAT wykazanej w fakturze. Uznaje się bowiem, że samochód taki służy tzw. (...)
str. 12
1.2.
Odsprzedaż samochodu firmie leasingowej
Skutki w VAT Odsprzedaż samochodu firmie leasingowej będzie opodatkowana VAT i na tych samych zasadach, co każda inna sprzedaż towaru. Ponieważ przy leasingu zwrotnym odsprzedaż (...)
str. 14
1.3.
Leasing samochodu osobowego
Skutki w VAT Dla celów VAT leasing operacyjny traktowany jest jak świadczenie usług, a leasing finansowy - jak dostawa towarów. Kwalifikacji leasingu do operacyjnego lub (...)
str. 16
1.4.
Zakup i sprzedaż samochodu - ewidencja księgowa
Leasing zwrotny samochodu osobowego u podatnika-przyszłego leasingobiorcy ujmowany jest w księgach rachunkowych tak jak każdy inny zakup, sprzedaż i leasing samochodu. Przyjmując, że od zakupu (...)
str. 17
2.
Finansowanie przez pracodawcę kształcenia pracownika - skutki w podatku dochodowym, składki ZUS i ewidencja księgowa
Nasza spółka z o.o. (jako pracodawca) zawarła umowę z jednym z pracowników, że sfinansuje mu opłaty za studia, za cały okres kształcenia. Czy w związku (...)
str. 18
2.1.
Jakie skutki w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w składkach ZUS będzie miało to dofinansowanie?
W sytuacji, gdy pracownik podnosi kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą, to kwota sfinansowanych przez pracodawcę kosztów nauki (np. opłaty za studia pracownika) korzysta (...)
str. 18
2.2.
Koszty uzyskania przychodów pracodawcy
W ustawie o PDOP brak jest regulacji, które odnosiłyby się wprost do możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów opłat za studia pracownika. Opłaty takie nie (...)
str. 20
2.3.
Sfinansowanie pracownikowi czesnego za studia a obowiązek wykazania VAT należnego
Naszym zdaniem, sfinansowanie pracownikowi kosztów studiów nie powinno być rozpatrywane w kontekście świadczenia usług, a jedynie jako zwrot poniesionych wydatków. Z tego względu czynność ta (...)
str. 21
2.4.
Ewidencja księgowa
Na potrzeby bilansowe wydatki ponoszone na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników, w tym m.in. na opłaty za ich studia, należą do kosztów działalności operacyjnej jednostki (tu: (...)
str. 22
IV.
PODATEK VAT
1.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
1.1.
Odliczenie VAT od samochodu osobowego zakupionego w celu wynajmu
Nasza firma zajmuje się działalnością gastronomiczną, ale zamierzamy poszerzyć swoje usługi o wynajem samochodów. W tym celu zamierzamy dopisać w KRS naszej firmy PKD 77.11.Z (...)
str. 22
1.2.
Skutki sprzedaży samochodu osobowego wykupionego z leasingu operacyjnego na cele prywatne
Podatnik użytkuje samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego od czerwca 2013 r. Początkowo nie odliczano VAT od rat, gdyż firma była zwolniona podmiotowo z (...)
str. 24
1.3.
Zakup samochodu od podatnika unijnego - rozliczenie VAT
Zakupiliśmy samochód od podatnika unijnego. Zakup stanowi dla nas WNT. W związku z tym zakupem ponieśliśmy za granicą wydatki na zakup czasowych tablic rejestracyjnych, a (...)
str. 25
1.4.
Wynajem mieszkań przeznaczonych początkowo do odsprzedaży a korekta odliczonego VAT
Wybudowaliśmy budynek z mieszkaniami przeznaczony do odsprzedaży. Ponieważ na niektóre mieszkania nie znalazł się nabywca, postanowiliśmy je wynająć na cele mieszkaniowe (usługa zwolniona z VAT). (...)
str. 28
1.5.
100% zaliczka udokumentowana fakturą zaliczkową a prawo do wystawienia faktury końcowej
Na poczet sprzedaży towaru otrzymujemy zaliczki na całą wartość zamówienia. Otrzymanie zaliczki dokumentujemy fakturami zaliczkowymi. Czy po realizacji transakcji możemy wystawiać faktury końcowe? Jeżeli na (...)
str. 30
2.
Wybrane orzeczenia WSA dotyczące VAT
2.1.
Obciążenie podwykonawcy kosztami naprawienia jego błędów
Jeżeli generalny wykonawca robót naprawia błędy podwykonawcy własnymi środkami, a następnie kosztami tych robót obciąża podwykonawcę, nie świadczy na jego rzecz żadnej usługi. Obciążenie to (...)
str. 31
2.2.
Opłata śmieciowa a VAT
Opłaty za wywóz odpadów pobierane od najemców przez zarządcę nieruchomości nie są elementem czynszu najmu. Nie podlegają one zatem opodatkowaniu VAT. (wyrok WSA w Krakowie (...)
str. 32
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Moment podatkowego ujęcia kosztu pośredniego nie zależy od jego ujęcia jako koszt w księgach - kolejny wyrok NSA
Naczelny Sąd Administracyjny już w kolejnym wyroku, jednym z ostatnich z dnia 1 kwietnia 2015 r. (sygn. akt II FSK 717/13) orzekł, iż moment uznania (...)
str. 33
2.
Strata ze sprzedaży przedawnionej wierzytelności może być kosztem podatkowym - wyrok NSA
Do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć stratę z odpłatnego zbycia wierzytelności, zarachowanej uprzednio jako przychód należny, także wtedy, gdy wierzytelność ta uległa przedawnieniu. Art. 16 (...)
str. 35
3.
Czynsz za najem lokalu, który nie jest wykorzystywany w działalności a koszty podatkowe - interpretacja organu podatkowego
Wydatek związany z zapłatą czynszu za najem lokalu za okres, w którym podatnik (najemca) już nie prowadzi działalności w tym lokalu, nie może być uznany (...)
str. 37
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Zakup towaru w walucie obcej a kurs przyjęty do jego wyceny na potrzeby CIT i ustawy o rachunkowości
Spółka z o.o. nabywa towary od kontrahentów zagranicznych (unijnych), co jest dokumentowane przez dostawców fakturami wystawianymi w walucie obcej. W celu dokonania zapłaty za te (...)
str. 38
4.2.
Moment powstania przychodu podatkowego z tytułu usługi budowlanej
Spółka z o.o. świadczy usługi budowlane na rzecz krajowych podmiotów gospodarczych, które są wykonywane etapami. Rozliczenie każdego etapu robót jest dokumentowane fakturami, wystawianymi po podpisaniu (...)
str. 41
4.3.
Do jakiej wysokości składki na rzecz organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców mogą być kosztem podatkowym?
Spółka z o.o. płaci składki na rzecz organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców, do których przynależność nie jest obowiązkowa. Ww. składki mogą być kosztem do limitu (...)
str. 43
4.4.
Pożyczka denominowana walutą obcą
W 2014 r. spółka z o.o. otrzymała od wspólnika pożyczkę. Zgodnie z umową, wartość pożyczki określona została w euro, lecz udzielona została w złotych i (...)
str. 44
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Podatek od wartości dodanej zapłacony w zagranicznym urzędzie jako koszt podatkowy - interpretacja organu podatkowego
Podatnik, który sprzedaje towary (usługi) opodatkowane podatkiem od wartości dodanej w innym niż Polska kraju UE, do przychodów podatkowych zalicza kwotę brutto należną z tej (...)
str. 45
2.
Straty wynikłe na skutek kradzieży dokonanej przez pracownika nie zawsze mogą być kosztem uzyskania przychodów - wyrok WSA
Straty w środkach obrotowych mogą być kosztem podatkowym tylko wtedy, gdy powstały na skutek zdarzeń nieprzewidywalnych, nie do uniknięcia przez racjonalnie działający podmiot. Pomimo jednak (...)
str. 46
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Rozpoznanie przychodu przy usługach ciągłych wynikających z umowy
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług księgowych (biuro rachunkowe). W kwietniu 2014 r. jeden z klientów przestał dostarczać do mojego biura rachunkowego dokumenty księgowe, a (...)
str. 47
3.2.
Zwolnienie z PIT kosztów podróży, gdy zlecenie wykonywane jest w innej miejscowości, niż miejscowość zamieszkania zleceniobiorcy
Zawieramy umowy zlecenia. Zlecenie wykonywane jest w innej miejscowości, niż zleceniobiorcy zamieszkują. Zleceniobiorcom wypłacamy diety i inne należności na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych pracowników. Czy te (...)
str. 49
3.3.
Skutki podatkowe sprzedaży udziałów w spółce z o.o.
Jestem wspólnikiem spółki z o.o. W związku z przejściem na emeryturę zamierzam wycofać się z tej spółki i sprzedać swoje udziały pozostałym wspólnikom. Jakie wywoła to skutki podatkowe u mnie i po (...)
str. 50
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Amortyzacja samochodu osobowego nabytego na współwłasność
Nabyłem z ojcem na współwłasność samochód osobowy, co zostało potwierdzone w umowie kupna oraz dowodzie rejestracyjnym. Obecnie zamierzam wprowadzić go do działalności gospodarczej. Czy mogę (...)
str. 54
2.
Ograniczenia w prawie do jednorazowej amortyzacji w przypadku wykorzystania środków pomocy de minimis
Czy jeżeli przez 3 lata spółka jawna wykorzystała po 50.000 euro w ramach jednorazowej amortyzacji, to w kolejnych latach nie jest możliwe korzystanie z takich (...)
str. 55
3.
Odsetki zapłacone przy operacjach cash-poolingu a wartość początkowa środka trwałego - interpretacja organu podatkowego
Odsetki zapłacone w związku z uczestnictwem w strukturze cash-poolingu stanowią koszty uzyskania przychodów w momencie ich faktycznej zapłaty. Odsetki takie nie mogą być zaliczane do (...)
str. 57
4.
Indywidualna stawka amortyzacyjna przy nabyciu używanego środka trwałego
Jako sp. z o.o. zakupiliśmy używaną maszynę produkcyjną (grupa 5 KŚT). Do jej amortyzacji chcemy zastosować stawkę ustaloną indywidualnie. Czy stawka przyjęta dla celów podatku (...)
str. 59
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Ubezpieczenia ze zlecenia w trakcie urlopu bezpłatnego
Z zatrudnionym w naszej firmie pracownikiem dodatkowo zawarliśmy umowę zlecenia. Opłacamy za niego z tego tytułu wszystkie składki ubezpieczeniowe do ZUS. Osoba ta wystąpiła do (...)
str. 60
2.
Ulgowa podstawa wymiaru składek po rozpoczęciu kolejnej działalności
Od 1,5 roku prowadzę działalność gospodarczą. Jeszcze przez pół roku będę opłacał składki na ubezpieczenia społeczne od obniżonej podstawy wymiaru. Zamierzam założyć spółkę cywilną. Czy (...)
str. 61
3.
Różnica w liczbie osób ubezpieczonych w dokumentach ZUS
Czy liczba osób ubezpieczonych wykazana w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA za dany miesiąc powinna być równa liczbie takich osób wykazanych w imiennych raportach sporządzonych do (...)
str. 62
IX.
PRAWO PRACY
1.
Podróż służbowa - wybrane aspekty
1) Osoba prowadząca działalność gospodarczą zawarła umowę zlecenia z kierowcą. Zleceniobiorca, który został wysłany w podróż w celach służbowych do Holandii, z tytułu zawartej umowy otrzymuje wynagrodzenie ryczałtowe i diety (...)
str. 63
2.
Wymiar urlopu w wymiarze proporcjonalnym po zmianie pracodawcy
Zatrudniliśmy na pełny etat pracownika, który dotychczas był zatrudniony u innego pracodawcy. Jak należy ustalić wymiar jego urlopu, jeżeli do nawiązania stosunku pracy doszło w trakcie miesiąca? (...)
str. 65
3.
Dokonywanie potrąceń niealimentacyjnych i dobrowolnych z wynagrodzenia za pracę
Wynagrodzenie pracownika zostało zajęte przez komornika na poczet należności niealimentacyjnych. Osobie tej dotychczas potrącaliśmy z wynagrodzenia tylko składkę na grupowe ubezpieczenie z tytułu następstw nieszczęśliwych (...)
str. 66
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Pakiety medyczne dla pracowników w ewidencji księgowej
Wykupujemy pakiety medyczne dla pracowników, które wydajemy im za symboliczną odpłatnością. Czy część pokrywana przez pracowników zmniejsza koszt świadczenia wykazany w księgach rachunkowych, czy też na (...)
str. 68
2.
Ujęcie w księgach rachunkowych i wykazanie w sprawozdaniu podwyższenia kapitału zakładowego zarejestrowanego w roku następnym
W jaki sposób wykazać w księgach rachunkowych oraz bilansie jednostki wpłaty dokonane przez udziałowców spółki z o.o. na podwyższenie jej kapitału zakładowego? Wpłaty dokonano pod koniec 2014 r., a rejestracja (...)
str. 69
3.1.
Ujęcie praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia efektywności energetycznej
Bardzo proszę o wyjaśnienie zasad księgowania praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia efektywności energetycznej (tzw. "białe certyfikaty") w przedsiębiorstwie energetyki cieplnej. Od momentu przyznania przez Prezesa URE (...)
str. 70
4.
Odpisanie części należności na podstawie ugody sądowej
W wyniku ugody sądowej część naszych należności zostanie umorzona, a część zostanie spłacona. Jak ująć takie operacje w księgach rachunkowych zakładając, że nie wszystkie należności (...)
str. 72
5.
Wypłata zasiłku chorobowego - ujęcie w księgach rachunkowych
Wypłacamy pracownikowi zasiłek chorobowy. Kwota zasiłku odliczana jest w deklaracji (ZUS DRA) od składek na ubezpieczenia społeczne. Jak księgować taką wypłatę? Czy powinna ona być zaliczana (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.