Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 10 (837) z dnia 01.04.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Zmiany w VAT a podatki dochodowe przy wykorzystaniu samochodów osobowych
Od 1 kwietnia br. na podstawie art. 86a znowelizowanej ustawy o VAT, w przypadku wydatków związanych z samochodami osobowymi można generalnie odliczyć 50% kwoty podatku (...)
str. 4
2.
Odliczanie VAT od wydatków na samochody ciężarowe, specjalne i inne niż osobowe
Na temat zasad rozliczania VAT od wydatków na pojazdy samochodowe, jakie obowiązują od 1 kwietnia 2014 r., szczegółowo pisaliśmy w Biuletynie Informacyjnym nr 9 z 20 marca 2014 r., w artykule (...)
str. 6
3.
Nie opłaca się odsetek za zwłokę w składkach zdrowotnych do kwoty 6,60 zł - stanowisko ZUS
Od nieopłaconych w terminie składek na ubezpieczenie zdrowotne pobiera się odsetki za zwłokę na zasadach i w wysokości określonych dla zaległości podatkowych. Tak wynika z (...)
str. 9
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Będą ułatwienia w rachunkowości dla mikro jednostek - projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości
Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl), w dniu 4 marca 2014 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości, (...)
str. 10
2.
Nowelizacja ustawy o VAT opublikowana
W Dzienniku Ustaw z 13 marca 2014 r., pod poz. 312, opublikowano ustawę z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od (...)
str. 11
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Kiedy sprzedaż korzysta ze zwolnienia z VAT?
Do 31 marca br. sprzedaż samochodu osobowego, przy nabyciu którego odliczono 60% lub 50% VAT naliczonego (nie więcej niż odpowiednio 6.000 zł i 5.000 zł), (...)
str. 11
1.2.
Koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży samochodu
Sposób rozliczenia sprzedaży dla celów VAT wpłynie również na rozliczenie w podatku dochodowym. W przypadku sprzedaży zwolnionej z VAT cała kwota uzyskana ze sprzedaży jest (...)
str. 12
1.3.
Ewidencja księgowa
O ile podatnik prowadzi księgi rachunkowe, to przedmiotową sprzedaż zaewidencjonuje: 1. Dowód sprzedaży:       - Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" lub konto 13 "Rachunek (...)
str. 13
2.
Zakup biletu lotniczego - rozliczenie podatkowe i ewidencja księgowa
Obecnie nie należy do rzadkości, że podmioty gospodarcze wysyłają swoich pracowników w podróże służbowe samolotami. W praktyce pojawiają się różne problemy związane z rozliczeniem takich (...)
str. 14
2.1.
Skutki w VAT
Gdy podatnik nabywa bilety lotnicze dotyczące podróży odbywanej na terenie kraju, a przewoźnikiem jest firma polska, to rozliczenie takiego zakupu nie wzbudza większych wątpliwości. VAT (...)
str. 14
2.2.
Zaliczanie wydatków na bilety do kosztów uzyskania przychodów
Obowiązek poboru podatku u źródła Zakup biletu lotniczego od zagranicznego przewoźnika może wiązać się z obowiązkiem poboru tzw. podatku u źródła. Podmioty dokonujące wypłat należności (...)
str. 15
2.3.
Ewidencja księgowa
Wydatki na zakup biletów lotniczych, dokonywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, stanowią dla jednostki koszt działalności operacyjnej. Faktura dokumentująca zakup takiego biletu może zostać zaksięgowana (...)
str. 17
IV.
PODATEK VAT
1.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
1.1.
Rozliczanie VAT od samochodów w 2014 r.
W 2013 r. podatnik kupił samochód osobowy (zakup na fakturę VAT marża), który został zaliczony do środków trwałych. Od zakupu części do tego samochodu i (...)
str. 18
1.2.
Kiedy wniesienie nieruchomości w formie aportu oraz późniejsza jej sprzedaż podlega opodatkowaniu?
Prowadzę jednoosobową działalność i w 2013 r., na podstawie oświadczenia i aktu notarialnego, wniosłem do swojej firmy nieruchomość zabudowaną. Podatek naliczony nie został odliczony. Budynek (...)
str. 23
1.3.
Sprzedaż towarów nabytych w formie aportu
Czy sprzedaż towarów używanych, które otrzymaliśmy w formie aportu, może być opodatkowana na zasadzie marży? Tak. Sprzedaż takich towarów może być opodatkowana na zasadzie marży, (...)
str. 24
1.4.
Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT przy imporcie usług
Spółka zawiera sezonowe kontrakty z zagranicznymi usługodawcami (świadczenia w zakresie uczestnictwa zagranicznych zawodników w imprezach sportowych odbywających się na terenie Polski). W umowie spółka zobowiązuje (...)
str. 26
1.5.
Wykazanie podstawy prawnej na fakturze wystawionej przez drobnego przedsiębiorcę
Czy lekarz będący drobnym przedsiębiorcą, który oprócz usług świadczonych w ramach wykonywania zawodu lekarza służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, dodatkowo np. wynajmuje (...)
str. 27
1.6.
Zakres obowiązków ewidencyjnych w podatku VAT dotyczący lekarzy prowadzących własną działalność gospodarczą
Szpital ma podpisane umowy na świadczenia zdrowotne z lekarzami, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą i po zakończonym miesiącu rozliczają się rachunkami. Lekarze rozliczający się w (...)
str. 28
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Sankcje za nieprawidłowe wydatkowanie środków ZFRON nie stanowią kosztów uzyskania przychodów
Kwestie związane z tworzeniem zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób (...)
str. 30
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Kiedy podmioty uważa się za powiązane?
Żona jednego ze wspólników spółki z o.o. prowadzi działalność gospodarczą na swoje imię i nazwisko. Spółka z o.o. kupuje od niej surowce do produkcji. Czy firma żony udziałowca (...)
str. 31
2.2.
Nieodpłatne korzystanie z programu komputerowego
Podmiot z grupy kapitałowej udostępnił nieodpłatnie spółce mającej w Polsce siedzibę możliwość korzystania z programu komputerowego. Spółka polska nie ma prawa własności do programu, nie (...)
str. 33
2.3.
Nieodpłatne otrzymanie sieci wodno-kanalizacyjnej a przychód podatkowy
Jesteśmy samorządowym zakładem budżetowym zajmującym się między innymi działalnością związaną ze zbiorowym zaopatrzeniem w wodę i zbiorowym odprowadzaniem ścieków. Z mocy prawa zobowiązani jesteśmy do (...)
str. 34
2.4.
Zwrot wynajmującemu równowartości podatku od nieruchomości - skutki w podatku dochodowym u właściciela nieruchomości
Spółka z o.o. jest właścicielem nieruchomości, którą wynajmuje. W umowie najmu zapisano, że oprócz czynszu, najemca zwróci spółce podatek od nieruchomości za cały rok. Został (...)
str. 35
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
1.1.
Likwidacja spółki cywilnej i przeniesienie składników majątku do działalności własnej wspólników - skutki w podatku dochodowym
Spółka cywilna ewidencjonuje zdarzenia gospodarcze w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. W skład spółki wchodzą osoby fizyczne, które jednocześnie prowadzą indywidualną działalność gospodarczą. Wspólnicy zamierzają zlikwidować spółkę i przenieść (...)
str. 36
1.2.
Niesprzedane roboty budowlane - ujęcie w spisie z natury na koniec roku
Nasza firma budowlana prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Czy w remanencie, który sporządzamy na koniec danego roku, powinniśmy ujmować materiały zużyte i zamontowane w (...)
str. 39
1.3.
Zwrot pracownikowi składek nienależnie pobranych na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, po przekroczeniu rocznego limitu ich podstawy
ZUS zawiadomił nas, że w grudniu 2013 r. jeden z naszych pracowników przekroczył roczny limit podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jakie kroki (...)
str. 40
1.4.
Zwrot pracownikowi kosztów używania prywatnego samochodu do celów firmy
Pracownikowi, który używa prywatnego samochodu dla potrzeb naszej spółki, wypłacamy miesięczny ryczałt (zgodnie z właściwymi przepisami). Ponadto w tym roku wykupiliśmy dla tego samochodu roczny abonament parkingowy (...)
str. 43
2.
Skutki podatkowe umorzenia kredytobiorcy części wierzytelności - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Umorzenie przez bank kredytu i wymagalnych odsetek stanowi dla kredytobiorcy przychód z innych źródeł. (interpretacja indywidualna Ministra Finansów z 16 października 2013 r., nr DD3/033/109/ (...)
str. 46
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Czy wydatki na system informatyczny, którego wdrożenia zaniechano, są kosztem podatkowym?
Wydatki dotyczące zaniechanej inwestycji na wytworzenie wartości niematerialnej i prawnej podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w okresie, w którym podjęto decyzję o rezygnacji z (...)
str. 48
2.
Środek trwały amortyzowany indywidualną stawką amortyzacyjną przekazany do działalności współmałżonka
Czy w przypadku przekazania środka trwałego pomiędzy osobnymi działalnościami męża i żony (z firmy męża do firmy żony) należy stosować zasadę kontynuacji amortyzacji? Czy zasada (...)
str. 49
3.
Amortyzacja lokalu mieszkalnego, którego wartość początkową ustalono według metody uproszczonej
Zamierzam rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, w której będę wykorzystywać część swojego mieszkania. Czy jeżeli wartość początkową tego lokalu (jego części) ustalę metodą uproszczoną, będzie możliwe (...)
str. 50
4.
Wartość początkowa i amortyzacja składników majątku wniesionych do spółki z o.o. po przekształceniu zakładu budżetowego
Zakład budżetowy, z dniem 1 stycznia br., został przekształcony w spółkę z o.o. Wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wniesionych do spółki określono w akcie notarialnym w wysokości (...)
str. 51
VIII.
PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCY
1.
Zajęcie nadpłaty na spłatę zaległości podatkowych
Urząd skarbowy prowadzi z wynagrodzenia naszego pracownika egzekucję zobowiązania w podatku od nieruchomości. Dokonał zajęcia przysługującej tej osobie nadpłaty z tytuły rocznego rozliczenia podatku dochodowego (...)
str. 54
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Składka na FEP w okresie urlopu wypoczynkowego pracownika
Za zatrudnionych w naszym zakładzie pracowników opłacamy składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych. Obecnie jednemu z nich udzieliliśmy na okres jednego miesiąca urlopu wypoczynkowego. Za czas wskazanego urlopu (...)
str. 56
2.
Jakie ubezpieczenia i składki od umowy zlecenia zawartej z 50-latkiem?
Chcemy podpisać umowę zlecenia z osobą w wieku około 50 lat, która obecnie nigdzie nie pracuje. Jakim ubezpieczeniom w ZUS będzie ona podlegała z tego (...)
str. 58
3.
Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego po likwidacji premii miesięcznej
Od 1 stycznia br. zlikwidowaliśmy premie miesięczne, które - w myśl przepisów płacowych - były wypłacane za okresy pobierania świadczeń chorobowych, a tym samym nie (...)
str. 60
4.
Wykonywanie pracy w czasie orzeczonej niezdolności do pracy z powodu choroby
W trakcie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy przeprowadzonej u pracownika stwierdziliśmy, że w okresie choroby świadczył pracę zarobkową. Ponieważ pracownik wniósł zastrzeżenia do (...)
str. 61
X.
PRAWO PRACY
1.
Czas pracy i wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego po obniżeniu normy czasu pracy
Zatrudniamy pracowników w systemie równoważnym, przy dniówce roboczej przedłużonej do 12 godzin. Jeden z naszych pracowników, wynagradzany stawką godzinową, w dniu 1 kwietnia br. przyniósł (...)
str. 62
2.
Powierzenie pracownikowi innej pracy na przełomie roku
Pracodawca powierzył mi na dwa miesiące (listopad - grudzień ubiegłego roku) obowiązki innego pracownika, przebywającego na urlopie bezpłatnym. Następnie skierowanie zostało przedłużone do końca marca (...)
str. 64
3.
Rozliczenie podróży służbowej pracownika
Pracownik zatrudniony na pełny etat został wysłany przez pracodawcę w podróż służbową na terenie kraju. Czy czas dojazdu do i z miejsca delegowania należy zaliczyć (...)
str. 65
4.
Czas pracy i organizacja procesu pracy kierowcy
1) Zatrudniam kierowców przy przewozie warzyw i owoców przetwarzanych w mojej firmie. Jakie czynności przez nich wykonywane powinny być zaliczane do ich czasu pracy, a które można pominąć? (...)
str. 66
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Ewidencja zwrotu środków unijnych
Jako spółka realizujemy różne projekty w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, w tym m.in. projekty związane ze szkoleniami. W 2013 r., w wyniku kontroli Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP), zakwestionowano wydatki (...)
str. 69
2.
Kto zatwierdza sprawozdanie finansowe spółki komandytowej?
Kto powinien zatwierdzić sprawozdanie spółki komandytowej w przypadku, gdy w spółce jest trzech wspólników: 1) komandytariusz - osoba fizyczna X, 2) komandytariusz - osoba fizyczna (...)
str. 71
3.
Przekształcenie spółki w trakcie roku a przejście z ksiąg rachunkowych na podatkową księgę przychodów i rozchodów
W trakcie bieżącego roku planujemy przekształcić spółkę handlową (spółkę z o.o.) w spółkę osobową. W związku z coraz mniejszymi obrotami firmy chcielibyśmy zmienić księgi rachunkowe na podatkową księgę przychodów i rozchodów (...)
str. 72
4.
Ewidencja otrzymanych zaliczek na sprzedawane usługi
Spółka z o.o. pobiera zaliczki na organizację imprez (wesela, komunie oraz inne spotkania okolicznościowe). Jeżeli firma ewidencjonuje przyjęte zaliczki w kasie fiskalnej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących (...)
str. 73
5.
Zasady ewidencji autorskiego prawa majątkowego do programu komputerowego w księgach rachunkowych spółki
Spółka podpisała umowę o dzieło na wykonanie programu komputerowego z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. W myśl tej umowy, twórca dokonuje przeniesienia prawa autorskiego do ww. programu. Do (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.