Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 15 (734) z dnia 20.05.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Zmiana ustawy o rachunkowości, Kodeksu spółek handlowych, ustaw o podatku dochodowym i przepisów o VAT
Sejm uchwalił w dniu 15 kwietnia 2011 r. ustawę o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw. Oprócz zmian w ustawie o rachunkowości zostały (...)
str. 4
II.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Sprzedaż premiowa, prezenty o małej wartości oraz próbki towarów w ujęciu podatkowym i rachunkowym
Przedsiębiorcy, dla zwiększenia obrotów, dokonują sprzedaży premiowych, ofiarują swoim klientom prezenty, a w celu przedstawienia oferty wydają próbki towarów. Te typowo marketingowe działania, choć stosowane (...)
str. 8
1.1.
Promocyjne wydanie towaru - skutki w VAT
Od 1 kwietnia 2011 r. każde nieodpłatne przekazanie towaru, przy nabyciu którego odliczono VAT, powoduje konieczność wykazania podatku należnego, nawet jeżeli wydanie to związane jest (...)
str. 8
1.2.
Działania marketingowe a koszty uzyskania przychodu
Nagrody przy sprzedaży premiowej Wydatki poniesione na zakup nagród wydawanych w ramach akcji promocyjnych klientom, np. za dokonanie określonej ilości zakupów, niewątpliwie wykazują związek z (...)
str. 10
1.3.
Skutki w podatku dochodowym u otrzymującego prezent
Wartość nagrody otrzymanej przez osobę fizyczną stanowi dla niej przychód, który w określonych przypadkach korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego. I tak, zgodnie z art. (...)
str. 12
1.4.
Ewidencja księgowa akcji marketingowych
Wydatki na zakup nagród czy innych prezentów wydawanych kontrahentom w ramach akcji promocyjnych czy reklamowych, co do zasady, obciążają koszty w momencie ich poniesienia, czyli (...)
str. 12
2.
Sprzedaż własnych wierzytelności firmie windykacyjnej
Chcemy sprzedać firmie windykacyjnej swoje należności od kilku kontrahentów. Czy nasza spółka, dokonując sprzedaży, ma obowiązek wystawienia faktury VAT? Jak zaksięgować taką transakcję? Wierzyciel może (...)
str. 13
2.1.
Skutki zbycia wierzytelności w podatku dochodowym
Przychodem ze sprzedaży wierzytelności jest nadwyżka kwoty uzyskanej ze sprzedaży wierzytelności ponad jej wartość zaliczoną uprzednio do przychodów należnych. Należy przyznać, że w praktyce taki (...)
str. 14
2.2.
Ewidencja księgowa sprzedaży należności własnych
W księgach rachunkowych jednostki, która dokonuje sprzedaży swojej należności, przychód ze sprzedaży w wysokości uzyskanej ceny zaliczony zostanie do przychodów finansowych, zapisem: - Wn konto (...)
str. 15
2.3.
Rozliczenie sprzedaży wierzytelności dla celów VAT
Z punktu widzenia sprzedającego, sprzedaży wierzytelności nie uznaje się za dostawę towarów, a tym bardziej za świadczenie usług - a więc nie ma do niej (...)
str. 15
2.4.
PCC od sprzedaży wierzytelności
Co do zasady, sprzedaż wierzytelności podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Podstawą opodatkowania jest w tym przypadku wartość nabywanej wierzytelności, natomiast stawka podatku wyniesie 1%. Nie (...)
str. 18
3.
Jubileusz firmy - koszty firmy, przychody pracownika, ZUS, VAT oraz ewidencja księgowa
Szerokie opracowanie na temat organizacji jubileuszu firmy prezentowaliśmy w BI nr 34 z 1 grudnia 2010 r. Jednak ze względu na duże zainteresowanie tą tematyką (...)
str. 19
3.1.
Wydatki poniesione na organizację jubileuszu firmy jako koszty uzyskania przychodów
Wydatki poniesione ze środków obrotowych na zorganizowanie uroczystości jubileuszu firmy, co do zasady, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Nie ulega bowiem wątpliwości, iż (...)
str. 19
3.2.
Przychód u uczestników imprezy
Pracownicy Każde przysporzenie majątkowe uzyskane przez pracownika od pracodawcy, w związku z zawartą umową o pracę, stanowi przychód ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 (...)
str. 19
3.3.
VAT naliczony od wydatków związanych z organizacją uroczystości
W odniesieniu do VAT naliczonego związanego z wydatkami na organizację jubileuszu zastosowanie znajdą ogólne zasady dotyczące odliczania zawarte w art. 86 ust. 1 ustawy o (...)
str. 21
3.4.
Rozliczenie kosztów i ich ewidencja księgowa
Ponieważ, jak już wskazano wyżej, koszty dotyczące kontrahentów czy innych osób niebędących pracownikami firmy organizującej imprezę jubileuszową zaliczane są do kosztów reprezentacji, w ewidencji księgowej (...)
str. 21
III.
PODATEK VAT
1.1.
Odliczanie VAT z rat leasingowych, gdy limit odliczenia wykorzystano przed zmianami przepisów o VAT
Wykorzystuję samochód "z kratką" na podstawie umowy leasingowej. W 2010 r. od rat leasingowych odliczałem VAT w całości. Czy od 1 stycznia 2011 r. mogę również odliczać VAT (...)
str. 22
1.2.
Wykorzystywanie samochodu zastępczego
Samochód osobowy, który wykorzystywałem na podstawie umowy leasingowej, uległ wypadkowi. Otrzymałem samochód zastępczy na podstawie umowy najmu (z podmiotem innym niż leasingodawca). Odliczony VAT z rat (...)
str. 23
1.3.
Rozliczenie faktur korygujących w związku z opodatkowaniem wartości ubezpieczenia leasingowanego pojazdu
Otrzymaliśmy faktury korygujące od firmy leasingowej, zgodnie z którymi wartość ubezpieczenia przedmiotu leasingu została doliczona do wartości usługi i opodatkowana VAT. Niektóre korekty dotyczą umów leasingowych już zakończonych. (...)
str. 24
2.
Stawka VAT na usługi szkoleniowe finansowane ze środków publicznych
1) Świadczymy usługi e-learningowe. Na pokrycie kosztów otrzymaliśmy dotację ze środków publicznych w wysokości ok. 78% wydatków. Dotacja nie wpływa na cenę świadczonych usług. Czy (...)
str. 25
3.
Stawka VAT dla robót budowlanych wykonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego
Firma budowlana wykonuje elewacje budynków mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa wynosi powyżej 300 m2. Jaką stawkę VAT powinniśmy przyjąć w tym przypadku? Stawkę VAT w wysokości (...)
str. 29
4.
Sprzedaż złomu przez czynnego podatnika VAT - w pytaniach Czytelników
1) Jakie towary należy uznać za złom w myśl przepisów o VAT? Od 1 kwietnia 2011 r., co do zasady, przy dostawie złomu obowiązek rozliczenia VAT spoczywa na nabywcy towaru (odwrotne (...)
str. 30
5.
Usługa wykonana dla kontrahenta unijnego a obowiązek rozliczenia VAT
Wykonaliśmy usługę dla kontrahenta z Czech (remont urządzeń hydraulicznych). Czy usługa ta podlega opodatkowaniu VAT w Polsce? Jeżeli usługa polegająca na remoncie urządzenia została wykonana (...)
str. 33
6.
Montaż stolarki okiennej i drzwiowej - w pytaniach Czytelników
1) Czy moment powstania obowiązku podatkowego dla usług montażu stolarki okiennej i drzwiowej należy ustalić na zasadach przewidzianych dla usług budowlanych? Zaznaczam, że niekiedy na (...)
str. 34
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Wybrane orzecznictwo
1.1.
Kurs faktycznie zastosowany do wyceny wpływu i wypływu środków pieniężnych z rachunku walutowego - wyrok NSA
Faktycznie zastosowany kurs waluty w danym dniu to kurs, po jakim podatnik faktycznie sprzedał lub nabył walutę obcą. Gdy nie dochodzi do rzeczywistej wymiany walut (...)
str. 36
1.2.
Odsetki od kredytu/pożyczki zapłacone przez gwaranta a koszty uzyskania przychodów - wyrok WSA
Zapłata odsetek przez gwaranta nie jest zapłatą dokonaną przez spółkę. W konsekwencji spółka nie będzie mogła zakwalifikować tych odsetek do kosztów uzyskania przychodów w momencie (...)
str. 38
2.
Udział w zysku spółki komandytowej
Spółka z o.o. jest komplementariuszem spółki komandytowej i ma udział w zysku tejże spółki komandytowej. Czy udział w zysku wypłacany spółce z o.o. przez spółkę (...)
str. 39
3.
Zwolnienie z opodatkowania odsetek i należności licencyjnych
Czy od 1 stycznia 2011 r. wypłata odsetek na rzecz spółki z kraju członkowskiego Unii Europejskiej, niepowiązanej z wypłacającym, podlega zwolnieniu z opodatkowania w Polsce podatkiem dochodowym na podstawie art. (...)
str. 40
4.
Pomoc finansowa uzyskiwana przez grupy producentów rolnych
Jesteśmy Grupą Producentów Owoców i Warzyw. Otrzymujemy dotacje na pokrycie kosztów inwestycyjnych (75% wartości netto inwestycji) oraz z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotacje wyliczane od wartości sprzedaży (...)
str. 42
5.
Czy wydatki na obsługę prawną, ponoszone w związku z uczestnictwem w przetargu, są kosztami podatkowymi?
W celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży towarów spółka bierze udział w przetargach, w związku z czym ponosi wydatki na obsługę prawną w zakresie prawa zamówień (...)
str. 44
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Stypendia finansowane z udziałem środków unijnych a zwolnienie z PIT - wyjaśnienie Ministra Finansów
Stypendia stażowe wypłacane uczestnikom projektu realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, finansowane w części ze środków europejskich i w części z budżetu krajowego, są (...)
str. 45
2.
Wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne wspólnika spółki jawnej zatrudnionego na podstawie umowy o pracę a koszty uzyskania przychodów
Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Jeden ze wspólników jest w niej zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Czy wynagrodzenia za pracę i składki (...)
str. 46
3.
Rozliczenie podatku dochodowego w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki cywilnej
Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Na koniec 2010 r. jeden ze wspólników wystąpił ze spółki, a pozostali wspólnicy zobowiązali się do wypłacenia mu określonej kwoty z tytułu jego (...)
str. 48
4.
Przychody pracowników z tytułu wykupienia dla nich ubezpieczenia w związku z zagraniczną podróżą służbową
W celu wykonania usługi nasza firma wysyła pracowników w zagraniczną podróż służbową do Turcji, gdzie nie chroni ich Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W związku z tym wyjazdem, (...)
str. 51
5.
Kiedy zakup od ludności może być dokumentowany dowodem wewnętrznym?
Czy zakup metali żelaznych, miedzi, cynku, aluminium i zużytych akumulatorów samochodowych można dokumentować dowodem wewnętrznym? A jeżeli nie - jaki dokument może być podstawą ujęcia (...)
str. 54
6.
Samochód wykupiony z leasingu, przekazany na cele prywatne przedsiębiorcy
Osoba fizyczna, na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, użytkowała samochód osobowy w ramach leasingu operacyjnego. Po upływie podstawowego okresu umowy nastąpił wykup samochodu z leasingu (faktura (...)
str. 55
7.
Opodatkowanie dochodów uzyskanych z tytułu opieki nad dziećmi
Czy obecnie obowiązują już preferencyjne zasady opodatkowania i oskładkowania przychodów (dochodów) uzyskiwanych przez nianie? Ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. (...)
str. 56
VI.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Gmina współwłaścicielem - najemca nie płaci podatku
Czy najemca części nieruchomości gminnej, której gmina jest jedynie współwłaścicielem, ma obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości? Podatnikami podatku od nieruchomości, w omawianym przypadku, będą współwłaściciele (...)
str. 58
2.
Podatek od nieruchomości - wartość amortyzacyjna czy rynkowa budowli?
Czy burmistrz może żądać określenia przez biegłego wartości budowli podlegającej amortyzacji w celu ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości? Podstawę opodatkowania budowli lub ich części (...)
str. 58
3.
Szkoła w budynku spółdzielni a podatek od nieruchomości
Spółdzielnia nie płaciła podatku od nieruchomości przez wiele lat, gdyż wynajmowała starostwu nieruchomość na potrzeby szkoły. Przez wszystkie te lata gmina nie wzywała spółdzielni do (...)
str. 59
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Kiedy podatnik sam może ustalić wartość początkową środka trwałego?
Podatnik przyjął do używania samodzielnie wytworzone urządzenie (suszarnię do drewna). W związku z brakiem faktur i rachunków, sam dokonał jego wyceny. Czy może obecnie skorzystać (...)
str. 60
2.
Środki trwałe w wyjaśnieniach organów podatkowych
2.1. Zaliczanie do kosztów podatkowych wartości jednorazowych odpisów amortyzacyjnych u wspólnika spółki jawnej Wspólnik spółki jawnej może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość jednorazowych odpisów (...)
str. 61
3.
Składnik majątku o przewidywanym okresie używania krótszym niż rok - faktycznie używany dłużej niż rok
1) Spółka z o.o. nabyła składnik majątku (urządzenie), o wartości powyżej 3.500 zł, którego nie zaliczyła do środków trwałych ze względu na przewidywany okres używania (...)
str. 64
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Niektórzy rolnicy do 31 maja br. muszą złożyć zaświadczenie do KRUS
Rolnik, który jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą, ale podlega rolniczemu ubezpieczeniu społecznemu i opłaca składki w KRUS, ma obowiązek poinformować ten organ o kwocie należnego podatku (...)
str. 66
2.
Zwolnienie ze składek ZUS wydatków na bhp
Nasz zakład wypłaca pracownikom ekwiwalenty pieniężne za używanie i pranie odzieży roboczej. Odzież ta jest ich własnością. Czy takie wypłaty są nadal zwolnione ze składek (...)
str. 67
3.
Ubezpieczenie zleceniobiorców zatrudnionych na etacie
Zatrudniamy w firmie kilku zleceniobiorców, którzy pracują jednocześnie w innych zakładach na podstawie umowy o pracę. Co powinniśmy brać pod uwagę, ustalając dla nich obowiązkowe (...)
str. 68
4.
Prawo do świadczeń chorobowych przy krótkim okresie ubezpieczenia
1) Z dniem 1 kwietnia br. rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej, przystępując jednocześnie do wszystkich ubezpieczeń, w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Po dwóch tygodniach uległem (...)
str. 70
IX.
PRAWO PRACY
1.
Ustalenie minimalnej wysokości wynagrodzenia zasadniczego
Na podstawie umowy o pracę na czas określony, chcemy zatrudnić na pełnym etacie osobę legitymującą się przeszło 20-letnim stażem zawodowym. Zgodnie z obowiązującymi u nas (...)
str. 71
2.
Potrącanie należności alimentacyjnych z pensji pracownika
Komornik dokonał zajęcia wynagrodzenia pracownika na poczet alimentów. Osoba ta zarabia 693 zł (netto). Czy i w jaki sposób możemy dokonać wspomnianych potrąceń? Pracodawca nie (...)
str. 72
3.
Świadczenia z tytułu podnoszenia kwalifikacji zawodowych
Wysłaliśmy pracownika na szkolenie poza miejscowość, w której znajduje się nasza firma. Jakie świadczenia przysługują mu z tego tytułu, czy zachowuje on prawo do wynagrodzenia (...)
str. 72
4.
Organizacja czasu pracy dla pracownika zatrudnionego w firmie cateringowej
Zatrudniamy w firmie cateringowej pracownika na pełny etat, w normach podstawowych. Jest on równolegle zatrudniony w innej firmie, również na pełny etat. Chcielibyśmy zmienić mu (...)
str. 73
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Faktura za wyjazd pracowników na "majówkę" - w księgach rachunkowych pracodawcy
Spółka zorganizowała swoim pracownikom wycieczkę krajową w czasie majowego weekendu. 1) W jaki sposób powinna zaksięgować fakturę za tę wycieczkę, jeżeli jej koszty zostały częściowo (...)
str. 75
2.
Zasady wprowadzania do ksiąg rachunkowych bilansu otwarcia
Czy bilans otwarcia należy wprowadzić do dziennika? Oczywiste jest, że bilans otwarcia wprowadzamy do kont księgi głównej (czyli ewidencji syntetycznej) i kont ksiąg pomocniczych (czyli ewidencji analitycznej). Natomiast, (...)
str. 76
3.
Wycena zapasów przy prowadzeniu ewidencji ilościowej
Prowadzimy tylko ewidencję ilościową kupowanych materiałów. Czy dla celów podatkowych powinniśmy wyceniać zapas tych materiałów i korygować koszty? Jakie ceny przyjmować do takiej wyceny? Kierownik jednostki, uwzględniając (...)
str. 77
4.
Zapłata kontrahentowi zagranicznemu za próbki towarów
W 2007 roku otrzymaliśmy od kontrahenta zagranicznego z Chin próbki towarów, lecz nie dostaliśmy za nie faktury. Pomimo to, w kwietniu 2007 roku zapłaciliśmy kontrahentowi z Chin za (...)
str. 78
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.