Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 r., godz. 12:13 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 47.317 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39
NUMER BIEŻĄCY 12 (1199) Z DNIA 20.04.2024
SPIS TREŚCI DODATKU DO NUMERU 15 (734) z dnia 20.05.2011
Wydatki na samochody osobowe w firmie
Dodatek nr 18
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 15
z dnia 20.05.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
ZASADY ODLICZANIA VAT OD SAMOCHODÓW OSOBOWYCH I PALIWA OD 1 STYCZNIA 2011 R.
1.
Odliczanie VAT od nabycia, dzierżawy, leasingu samochodów w 2011 r.
W okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r., w zakresie odliczania podatku naliczonego od nabycia (najmu, dzierżawy, leasingu, itp.) samochodów osobowych (...)
str. 3
2.
Kiedy przysługuje prawo do odliczania VAT w całości?
Ograniczenie w odliczaniu VAT w wysokości 60% kwoty podatku, nie więcej niż 6.000 zł od nabycia, dzierżawy, leasingu, itp. nie dotyczy: 1) pojazdów wymienionych w (...)
str. 4
3.
Zakup paliwa a odliczanie VAT
Podatnik nie ma prawa do odliczania VAT od zakupu paliwa do samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Minister (...)
str. 6
4.
Zakup środka transportu od kontrahenta unijnego
Zapłata podatku od zakupu środka transportu w ramach WNT - szczególne uregulowania W przypadku zakupu towaru (tu: samochodu) od kontrahenta unijnego zasadniczo nabywca zobowiązany jest (...)
str. 6
5.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
5.1.
Zakup samochodu w 2010 r. a prawo do odliczania VAT od paliwa
Spotkałem się ze stanowiskiem, iż można odliczać VAT od paliwa do samochodów "z kratką", które zostały zakupione w 2010 r. Czy to prawda? Nie, podatnik (...)
str. 9
5.2.
Prawo do odliczania VAT od zakupu paliwa i rat leasingowych, gdy podatnik posiada dodatkowe badanie techniczne pojazdu
W opodatkowanej działalności gospodarczej użytkujemy samochody, dla których przeprowadzono dodatkowe badanie techniczne w 2010 r. Niektóre pojazdy są naszą własnością, a niektóre użytkujemy na podstawie (...)
str. 10
5.3.
Odliczenie VAT z faktury za leasing samochodu osobowego
Użytkujemy samochody osobowe na podstawie umowy leasingu operacyjnego. W fakturze za leasing w pierwszej pozycji wyszczególniono ratę leasingową, a w drugiej - ubezpieczenie pojazdu. Do (...)
str. 11
5.4.
Odliczanie VAT z rat leasingowych, gdy limit odliczenia wykorzystano przed zmianami przepisów o VAT
Wykorzystuję tzw. "samochód z kratką" na podstawie umowy leasingowej. W 2010 r. od rat leasingowych odliczałem VAT w całości. Czy od 1 stycznia 2011 r., (...)
str. 12
5.5.
Wykorzystywanie samochodu zastępczego a odliczanie VAT
Samochód osobowy, który wykorzystywałem na podstawie umowy leasingowej, uległ wypadkowi. Otrzymałem samochód zastępczy, na podstawie umowy najmu (z podmiotem innym, niż leasingodawca). Odliczony VAT z (...)
str. 13
5.6.
Wynajem samochodu osobowego od kontrahenta zagranicznego
Wynajmujemy samochód osobowy od kontrahenta niemieckiego (najem powyżej 30 dni). Samochód jest używany w Polsce. Czy jesteśmy zobowiązani rozliczyć VAT z tego tytułu? Jak ująć (...)
str. 14
II.
WYDATKI ZWIĄZANE Z UŻYWANIEM SAMOCHODÓW OSOBOWYCH W ŚWIETLE PRZEPISÓW O PODATKU DOCHODOWYM
1.
Nowa definicja samochodu osobowego
Mocą ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (ustawa podpisana przez Prezydenta dnia 29 kwietnia 2011 (...)
str. 15
2.
Zasady ujmowania wydatków z tytułu używania prywatnych samochodów pracowników
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 30 ustawy o PDOP, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu (...)
str. 17
3.
Używanie obcych samochodów
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o PDOP, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków, z zastrzeżeniem pkt 30 (dotyczącym wydatków (...)
str. 22
4.
Używanie samochodów na podstawie umowy leasingu
4.1.
Samochód bilansowo w leasingu finansowym, podatkowo w leasingu operacyjnym
Umowa leasingu może być traktowana jako leasing operacyjny lub finansowy. Dla celów podatku dochodowego mamy zazwyczaj do czynienia z leasingiem operacyjnym. Z kolei z punktu (...)
str. 26
4.2.
Wydatki na samochód osobowy używany na podstawie umowy leasingu operacyjnego a koszty uzyskania przychodów
Zgodnie z art. 17a pkt 1 ustawy o PDOP, umowa leasingu to umowa, na mocy której jedna ze stron (finansujący) oddaje do odpłatnego używania albo (...)
str. 30
4.3.
Moment zaliczenia do kosztów wstępnej opłaty leasingowej
W kwestii sposobu ujmowania w kosztach podatkowych wstępnej opłaty leasingowej Minister Finansów - w odpowiedzi z 15 października 2010 r. na zapytanie naszego Wydawnictwa, odnoszącej (...)
str. 31
4.4.
Niepodlegający odliczeniu VAT od leasingowanego samochodu osobowego - kiedy ująć w kosztach podatkowych?
Przypomnijmy, że zgodnie z ogólną zasadą, w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę (...)
str. 33
4.5.
Wydatki na doposażenie i eksploatację samochodu używanego w ramach leasingu operacyjnego
Samochód osobowy, przyjęty do używania w ramach leasingu operacyjnego, nie należy do środków trwałych podatnika. Wszelkie zatem nakłady ponoszone na ten samochód należy rozpatrywać w (...)
str. 34
4.6.
Koszty używania samochodu zastępczego
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków z tytułu kosztów używania, dla potrzeb działalności gospodarczej, samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika - w części (...)
str. 35
5.
Powypadkowe naprawy pojazdu - skutki podatkowe i ujęcie księgowe
5.1.
Koszty naprawy samochodu nieobjętego ubezpieczeniem AC
Koszty naprawy samochodu i otrzymane odszkodowanie - podatek dochodowy i ujęcie bilansowe Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub (...)
str. 36
5.2.
Wydatki na naprawę samochodu, gdy ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania
W praktyce może zaistnieć sytuacja, w której ubezpieczyciel odmawia podatnikowi wypłaty odszkodowania z polisy AC za samochód osobowy, który uległ wypadkowi, gdyż np. w momencie (...)
str. 37
5.3.
Wydatki na powypadkowy remont samochodu w księgach rachunkowych
Rozliczenie wydatków na naprawę pojazdu, gdy zakład ubezpieczeniowy przekazuje odszkodowanie bezpośrednio na rachunek warsztatu samochodowego W praktyce często zakład ubezpieczeń przekazuje kwotę przyznanego odszkodowania bezpośrednio (...)
str. 38
III.
ODPOWIEDZI NA PYTANIA CZYTELNIKÓW
1.
Koszty naprawy samochodu należącego do osoby trzeciej
Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuję samochód osobowy udostępniony mi przez kuzyna. Samochód ten objęty jest ubezpieczeniem dobrowolnym, które opłacił właściciel. W marcu 2011 r., (...)
str. 39
2.
Wydatki na ubezpieczenie samochodu osobowego stanowiącego środek trwały
Samochód osobowy został zaliczony do środków trwałych spółki. Czy wydatki na ubezpieczenie tego samochodu (tj. OC, AC, NNW, Auto Szyba, Auto Pomoc) mogą być ujęte (...)
str. 40
3.
Zakup części składowej do samochodu osobowego
W samochodzie osobowym, stanowiącym środek trwały w działalności gospodarczej, zamontowaliśmy instalację gazową. Czy ww. wydatki zwiększają wartość początkową środka trwałego? Czy od poniesionych wydatków mamy (...)
str. 42
4.
Wydatki na holowanie samochodu
W samochodzie osobowym, stanowiącym środek trwały spółki, zepsuł się silnik. Czy wydatki na holowanie tego samochodu mogą stanowić koszt podatkowy w sytuacji, gdy samochód ten (...)
str. 43
5.
Wydatki na zakup paliwa, gdy brak numeru rejestracyjnego na fakturze
Pracownik spółki zatankował do samochodu firmowego (środka trwałego) paliwo, ale na fakturze dokumentującej ten zakup nie umieszczono numeru rejestracyjnego pojazdu. Czy wydatki na zakup paliwa (...)
str. 43
IV.
WYDATKI NA SAMOCHODY OSOBOWE W WYJAŚNIENIACH I ORZECZNICTWIE
1.
Odliczanie VAT od nabycia (leasingu, dzierżawy, najmu) tzw. "samochodów z kratką"
"(...) Spółka prowadzi działalność (...) podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Dla celów tej działalności Spółka będzie wykorzystywać samochody zakupione przez nią lub użytkowane na podstawie umów (...)
str. 44
2.
Odliczanie VAT od paliwa do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów
"(...) kwestie dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu samochodów oraz paliwa wykorzystywanego do ich napędu zostały uregulowane w przepisach ustawy dnia 16 grudnia (...)
str. 47
3.
Wykup samochodu będącego przedmiotem leasingu a prawo do odliczenia VAT
"(...) Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą związaną z informatyką (...). (...) Na podstawie umowy leasingu operacyjnego Wnioskodawca używa samochód osobowy od (...)
str. 48
4.
VAT od wydatków na zakup i wykorzystywanie samochodów demonstracyjnych
"(...) W art. 86 ust. 1 u.p.t.u. ustawodawca krajowy wprowadził jako zasadę odliczenie przez podatnika podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania (...)
str. 49
5.
Wydatki związane z używaniem samochodów demonstracyjnych a koszty uzyskania przychodów
"(...) Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży nowych samochodów. Na podstawie umowy dealerskiej, Wnioskodawca zobligowany jest do posiadania ustalonej ilość pojazdów demonstracyjnych (testowych), (...)
str. 50
6.
Czynsz najmu (dzierżawy) samochodu osobowego to koszt związany z jego używaniem
"(...) Ze stanu faktycznego wynika, że Spółka od sierpnia do grudnia 2006 r. dzierżawiła od innej spółki samochód (...) zaliczając do kosztów uzyskania przychodów wydatki (...)
str. 51
7.
Wstępna opłata leasingowa - moment ujęcia w kosztach uzyskania przychodów
"(...) Spór podatnika z organem podatkowym (...) dotyczył sposobu rozliczenia jako kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych tzw. wstępnych opłat leasingowych (czynszu (...)
str. 53
8.
Koszty ponoszone w związku z wynajmem samochodów udostępnianych klientom jako zastępcze
"(...) Spółka prowadzi działalność polegającą na sprzedaży samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych, świadczy usługi naprawy pojazdów. W celu realizacji swej działalności Spółka musi wynajmować samochody (...)
str. 54
9.
Wydatki z tytułu używania samochodu na podstawie umowy spełniającej warunki umowy leasingu
"(...) Wnioskodawca ma zamiar wydzierżawić samochód osobowy, w oparciu o umowę, która spełniałaby cechy umowy leasingowej. Umowa zawarta będzie na czas oznaczony, stanowiący co najmniej (...)
str. 55
10.
"Przeniesienie" umów leasingowych a koszty uzyskania przychodów
"(...) Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż wspólnicy prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki jawnej utworzą spółkę z o.o. Do tej spółki kapitałowej (...)
str. 56
11.
Wydatki związane z eksploatacją samochodów służbowych przez pracowników w celach prywatnych
"(...) W art. 16 ust. 1 updop nie wymieniono wydatków związanych z eksploatacją samochodów służbowych przez pracowników dla celów osobistych jako wydatków wyłączonych z kosztów (...)
str. 57
12.
Opłaty za parkowanie i przejazd autostradą a koszty z tytułu używania samochodów
"(...) Jak wynika z art. 16 ust. 1 pkt 30 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania (...)
str. 57
13.
Wydatek na zakup samochodu w kosztach podatkowych
"(...) Wnioskodawca, dla celów prowadzonej działalności gospodarczej nabył samochód, którego okres użytkowania nie będzie przekraczał jednego roku. Nie został on zaliczony do środków trwałych, ale (...)
str. 58
14.
Koszty związane z używaniem samochodu osobowego stanowiącego środek trwały
"(...) Z treści wniosku wynika, iż (...) zakupił Pan samochód osobowy w celu wykonywania obowiązków związanych z prowadzeniem przez Pana działalności gospodarczej. Samochód ten ma (...)
str. 59
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.