Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 21 maja 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 r., godz. 14:36 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 42.634 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Uwaga: Do 31 maja br. rolnik-przedsiębiorca informuje KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r. Uwaga: Do 31 maja 2024 r. powiadomienie ZUS o zarobkach osób pobierających świadczenie przedemerytalne Uwaga: Do 31 maja 2024 r. - czas na zasilenie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
Różnice kursowe w ujęciu podatkowym i bilansowym
Dodatek nr 37
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 34
z dnia 01.12.2010
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
1.
Różnice kursowe na rozrachunkach
Wyjaśnienia zawarte w niniejszej publikacji dotyczą przepisów ustaw: z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. (...)
str. 3
1.1.
Zakup dewiz w banku w celu zapłaty zobowiązania
Zakupiliśmy dewizy pod płatność zobowiązania zagranicznego, które zostało zapłacone w tym samym dniu. Transakcja na rachunku PLN została przeliczona po kursie 4,07 zł za euro. (...)
str. 3
1.2.
Płatność walutą zakupioną w kantorze
Zakupiliśmy w kantorze walutę euro, którą uregulowaliśmy zobowiązanie wobec kontrahenta zagranicznego (zapłata gotówkowa). Według jakich kursów waluty wycenić dokonane operacje? Zgodnie z art. 30 ust. (...)
str. 4
1.3.
Sprzedaż waluty w kantorze otrzymanej jako zapłata należności
Otrzymaliśmy od kontrahenta w gotówce do kasy walutowej zapłatę za fakturę w euro. Walutę tę odsprzedaliśmy w kantorze, a uzyskane złotówki wpłaciliśmy na rachunek bieżący (...)
str. 6
1.4.
Rozliczenie zakupu towaru od kontrahenta krajowego, gdy zobowiązanie regulowane jest w walucie obcej
Otrzymaliśmy od kontrahenta krajowego fakturę w walucie obcej. Ponieważ nie posiadamy rachunku walutowego, w celu zapłaty za zakupiony towar kupiliśmy walutę w banku, w którym (...)
str. 8
1.5.
Faktura w złotówkach a zapłata w walucie obcej
Z tytułu sprzedaży towarów wystawiliśmy kontrahentowi fakturę w złotych. Zapłata za fakturę nastąpiła jednak w euro na nasz rachunek walutowy. W jaki sposób wycenić wpływ (...)
str. 10
1.6.
Kara umowna dla zagranicznego kontrahenta wyrażona w euro
Zgodnie z warunkami umowy, w sytuacji nieterminowych realizacji dostaw obciążamy naszych zagranicznych kontrahentów karami umownymi. Obciążenie następuje na podstawie noty księgowej wyrażonej w euro. Jaki (...)
str. 12
1.7.
Korekta faktury sprzedaży wystawionej w walucie obcej
Spółka wystawiła fakturę za sprzedaż towarów (w euro), kontrahent zapłacił za tę fakturę, a powstałe różnice kursowe ujęto w kosztach podatkowych. Następnie towar został spółce (...)
str. 14
2.
Kompensata rozrachunków w walucie obcej
Kompensata wierzytelności, polegająca na zaliczeniu jednej wierzytelności na poczet drugiej, w obrocie prawnym występuje w dwóch postaciach: 1) na podstawie przepisów art. 498-505 ustawy z (...)
str. 15
3.
Operacje na rachunku walutowym
3.1.
Zasady ustalania różnic kursowych przy sprzedaży i zakupie towarów u posiadających własny rachunek walutowy
Jaki stosować kurs przy wycenie zakupu (sprzedaży) towaru od kontrahenta zagranicznego, a jaki do otrzymania (dokonania) zapłaty? Czy do ustalenia różnic kursowych zawsze odpowiedni jest (...)
str. 18
3.2.
Kurs średnioważony przy rozchodzie waluty z rachunku walutowego
W jaki sposób ustala się kurs średnioważony stosowany do wyceny rozchodu walut z rachunku walutowego? Czy taki kurs ustala się przy każdym rozchodzie waluty, czy (...)
str. 20
3.3.
Prowizja za obsługę konta walutowego i odsetki od środków - jaki kurs zastosować?
Spółka posiada rachunek walutowy w euro. Po jakim kursie dla celów podatkowych należy wycenić operacje pobrania przez bank z tego rachunku opłat i prowizji bankowych (...)
str. 22
3.4.
Przeniesienie środków pieniężnych między walutowymi rachunkami bankowymi a różnice kursowe
Czy powstaną podatkowe różnice kursowe w przypadku, gdy w ramach operacji przewalutowania określona kwota USD jest przenoszona z rachunku walutowego USD na rachunek w euro? (...)
str. 23
3.5.
Wypłata środków z konta walutowego na złotówkowe a różnice kursowe
Posiadamy rachunek walutowy, na który wpływają należności od zagranicznych kontrahentów. Przychód waluty wyceniany jest według kursu kupna banku, a rozchód - według kursu sprzedaży (rozchody (...)
str. 24
3.6.
Ustalanie różnic kursowych na rachunku walutowym i ich ujęcie w księdze przychodów i rozchodów
Dokonaliśmy zakupu towaru od kontrahenta zagranicznego. Ustaliliśmy różnice kursowe na zobowiązaniu, które powstały między kursem przyjętym do wyceny faktury a datą zapłaty. Czy musimy ustalić (...)
str. 25
3.7.
Różnice kursowe na rachunku walutowym osoby fizycznej
Posiadam rachunek walutowy związany z prowadzoną samodzielnie działalnością gospodarczą. Środki z tego rachunku raz w miesiącu przelewam na moje osobiste konto prowadzone w PLN i (...)
str. 27
4.
Zaliczki w walucie obcej
4.1.
Faktura zaliczkowa od kontrahenta polskiego wystawiona w walucie obcej
Zakupiliśmy maszynę do produkcji od kontrahenta polskiego. Na poczet zakupu wpłaciliśmy zaliczkę w euro (z konta walutowego) i w tym dniu kontrahent wystawił fakturę zaliczkową, (...)
str. 29
4.2.
Zaliczka w euro otrzymana na podstawie faktury pro forma
Nasz unijny kontrahent poprosił o przesłanie faktury pro forma, w oparciu o którą przelał na nasze konto zaliczkę na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru. Jaki należy (...)
str. 34
4.3.
Różnice kursowe na zwróconej spółce zaliczce
Spółka z o.o. wpłaciła kontrahentowi zaliczkę w walucie obcej (nie posiadamy rachunku walutowego). Z uwagi jednak na odstąpienie od umowy kontrahent zaliczkę zwrócił, też w (...)
str. 37
5.
Kredyty i pożyczki w walucie obcej
5.1.
Wycena kredytu otrzymanego w walucie obcej
Posiadamy rachunek walutowy. Na konto wpływają zapłaty od kontrahenta zagranicznego za wykonane przez nas usługi. Otrzymaliśmy również kredyt w walucie obcej (nie na zakup środka (...)
str. 38
5.2.
Wpływ pożyczki na rachunek walutowy od udziałowca zagranicznego
Na rachunek walutowy spółki wpłynęła pożyczka, udzielona przez jej udziałowca zagranicznego. Czy do wyceny wpływu pożyczki można zastosować kurs kupna banku, w którym spółka posiada (...)
str. 40
5.3.
Różnice przy spłacie kredytu waloryzowanego walutą obcą
Spółka zaciągnęła kredyt w walucie polskiej, waloryzowany (indeksowany) kursem waluty obcej. Raty kredytu spłacane będą również w złotych, a ich wartość uzależniona będzie od kursu (...)
str. 41
5.4.
Spłata odsetek od pożyczki udzielonej w walucie obcej a różnice kursowe
1) Spółka z o.o. posiada zobowiązanie w walucie obcej, z tytułu odsetek od pożyczki udzielonej jej przez zagranicznego udziałowca (pożyczkę wcześniej spłacono). Udziałowiec ten sprzedał (...)
str. 42
5.5.
Przewalutowanie kredytu nie rodzi podatkowych różnic kursowych
Spółka z o.o. zaciągnęła kredyt w euro. Obecnie planuje dokonać przewalutowania kredytu na złote. Czy na skutek tego przewalutowania powstaną różnice kursowe dla potrzeb podatku (...)
str. 43
6.
Rozliczenie różnic kursowych naliczonych na dzień bilansowy
Na dzień 31 grudnia wyceniliśmy należności i zobowiązania w walucie obcej. Po zapłacie zobowiązań i otrzymaniu należności w lutym następnego roku, na rozrachunkach pozostało saldo (...)
str. 44
7.
Różnice kursowe związane z nabyciem środka trwałego
Zakupiliśmy środek trwały od kontrahenta zagranicznego. Jego wartość wyrażona jest w walucie obcej. Czy różnice kursowe powstałe w związku z zapłatą z rachunku walutowego za (...)
str. 46
8.
Wynagrodzenie w walucie obcej a różnice kursowe na podatku i składkach ZUS
Dla celów bilansowych i podatkowych wynagrodzenie w walucie obcej przeliczamy według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Natomiast w celu (...)
str. 47
9.
Rozliczenie zaliczki pobranej z bankomatu na zagraniczną podróż służbową
Pracownik, wysłany w zagraniczną podróż służbową, pobrał środki pieniężne w formie zaliczki z bankomatu poza terytorium Polski. Po jakim kursie powinniśmy wycenić tę wypłatę, jeśli (...)
str. 51
10.
Nie powstają podatkowe różnice kursowe przy potrącaniu podatku od należności licencyjnych
Firma, jako płatnik, dokonuje z tytułu wypłat należności licencyjnych potrącenia podatku u źródła, do wyliczenia którego stosuje kurs średni NBP z dnia poprzedzającego zapłatę. Natomiast (...)
str. 52
11.
Różnice kursowe - wyjaśnienia organów podatkowych i orzecznictwo
11.1.
Kurs waluty stosowany do wyceny należności i zobowiązań w walucie obcej
„(…) Zasady wyceny w ciągu roku obrotowego operacji gospodarczych opiewających na waluty obce, w celu wprowadzenia ich do ksiąg, określają przepisy art. 30 ust. 2 (...)
str. 55
11.2.
Kurs waluty stosowany do przeliczania kosztów poniesionych w walutach obcych
„(…) Z jakiego dnia należy przyjąć kurs do przeliczenia kosztów poniesionych w walutach obcych, czy kurs z dnia wystawienia faktury, czy też z dnia zaksięgowania, (...)
str. 58
11.3.
Różnice powstałe w kwocie VAT nie stanowią podatkowych różnic kursowych
„(…) istota sporu w rozpoznanej sprawie sprowadza się do oceny, czy jest możliwe rozpoznawanie dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych, jako koszty uzyskania przychodów, (...)
str. 58
11.4.
Rachunek walutowy w banku zagranicznym a kurs właściwy do ustalenia różnic kursowych
„(…) podatkowe rozliczenie różnic kursowych powinno być dokonywane według faktycznie zastosowanego kursu walutowego, a dopiero, jeżeli przy obliczeniu wartości różnic kursowych nie jest możliwe uwzględnienie (...)
str. 60
11.5.
Różnice kursowe od kredytu na zwrot dopłat
„(...) Czy Spółka może zaliczyć w koszty uzyskania przychodu (...) zrealizowane różnice kursowe od kredytu zaciągniętego na zwrot dopłat? (...) Kwalifikacja podatkowa (...) zrealizowanych ujemnych (...)
str. 60
11.6.
Przewalutowanie kredytu a różnice kursowe
„(...) różnice kursowe w związku z udzieloną pożyczką powstają w sytuacji, gdy wartość pożyczki w dniu jej udzielenia różni się od jej wartości w momencie (...)
str. 61
11.7.
Kredyty przewalutowane lub waloryzowane a różnice kursowe
„(…) Spółka uważa, że zapłata uprzednio przewalutowanych pożyczek nie będzie powodować powstania jakiegokolwiek innego rodzaju kosztów ani przychodów na gruncie ustawy o CIT. W szczególności (...)
str. 62
11.8.
Przelew środków między rachunkami walutowymi nie powoduje powstania podatkowych różnic kursowych
„Środki pochodzące z debetu nie mogą być traktowane jako kredyt. W związku z tym przelewy dokonywane między walutowym kontem debetowym podatnika a jego innym kontem (...)
str. 62
11.9.
Na wartość początkową środka trwałego wpływają wyłącznie różnice kursowe powstałe na skutek zrealizowania zobowiązania
„(…) w sytuacji zakupu składnika majątku na środek trwały za cenę wyrażoną w walucie obcej, sposób liczenia różnic kursowych (dodatnich lub ujemnych) wedle reguł z (...)
str. 63
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.