Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 21 maja 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 r., godz. 14:36 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 42.634 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Uwaga: Do 31 maja br. rolnik-przedsiębiorca informuje KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r. Uwaga: Do 31 maja 2024 r. powiadomienie ZUS o zarobkach osób pobierających świadczenie przedemerytalne Uwaga: Do 31 maja 2024 r. - czas na zasilenie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
Inwentaryzacja w firmie
Dodatek nr 30
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 29
z dnia 10.10.2010
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
1.
Ogólne zasady dotyczące przeprowadzania inwentaryzacji
1.1.
Cel, zakres i odpowiedzialność za inwentaryzację
Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223; ostatnia zmiana w Dz. U. z 2010 (...)
str. 3
1.2.
Przygotowanie inwentaryzacji
Pierwszym z trzech etapów związanych z inwentaryzacją (obok przeprowadzenia i zakończenia inwentaryzacji) jest przygotowanie inwentaryzacji. Etap ten obejmuje m.in.: wydanie odpowiednich zarządzeń przez kierownika jednostki (...)
str. 4
1.3.
Obowiązki poszczególnych osób w przygotowaniu inwentaryzacji
Zadania kierownika jednostki: wydawanie wewnętrznych aktów normatywnych (instrukcji inwentaryzacyjnej, zarządzeń wewnętrznych, planów, harmonogramów, itp.) dotyczących inwentaryzacji, powoływanie komisji inwentaryzacyjnej i zespołów spisowych. Zadania głównego księgowego: (...)
str. 6
1.4.
Podstawowe zasady inwentaryzacji
W literaturze fachowej opisującej problematykę inwentaryzacji, jako najważniejsze i najczęściej stosowane zasady inwentaryzacji, są wymieniane: 1) zasada terminowości i częstotliwości - polegająca na przeprowadzaniu inwentaryzacji (...)
str. 7
2.
Metody inwentaryzacji
Ustawa o rachunkowości przypisuje określone metody inwentaryzacji do poszczególnych składników aktywów i pasywów. Metodami inwentaryzacji są: 1) spis z natury, 2) uzyskanie od kontrahentów potwierdzenia (...)
str. 8
2.1.
Spis z natury
Zasady spisu z natury Metodą spisu z natury inwentaryzowane są poniższe aktywa (art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości): 1) aktywa pieniężne (tj. (...)
str. 8
2.2.
Inwentaryzacja w drodze uzyskania potwierdzenia sald
Metodą uzyskania od kontrahentów potwierdzenia sald inwentaryzowane są poniższe aktywa (art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości): 1) aktywa finansowe zgromadzone na rachunkach (...)
str. 9
2.3.
Weryfikacja poprzez porównanie danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami
Metodą polegającą na weryfikacji poprzez porównanie danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami inwentaryzowane są aktywa i pasywa (art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy o (...)
str. 10
2.4.
Metody oraz terminy inwentaryzacji w ujęciu tabelarycznym
Metoda inwentaryzacjiRodzaj składnika majątkuTermin inwentaryzacji Spis z natury - aktywa pieniężne, czyli krajowe środki płatnicze, waluty obce i dewizy (z wyjątkiem gromadzonych na rachunkach bankowych), (...)
str. 12
3.
Bilansowe i podatkowe rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych
3.1.
Rozliczenie inwentaryzacji
Rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych jako ostatni etap inwentaryzacji Zakończenie (ostatni etap) inwentaryzacji obejmuje czynności dotyczące zgromadzenia dokumentów (arkuszy spisowych, protokołów z uzgodnień i porównań danych, protokołów (...)
str. 13
3.2.
Niedobory towarów - skutki w VAT
Skutki po stronie podatku naliczonego Jeżeli podatnik wykonuje czynności opodatkowane, przy zakupie towaru przysługuje mu prawo do odliczenia VAT. Pojawia się jednak pytanie, czy w (...)
str. 18
3.3.
Niedobory i nadwyżki towarów a podatek dochodowy
Kiedy niedobory zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów? Ustawy o podatku dochodowym nie odnoszą się do kwestii ujmowania w kosztach uzyskania przychodów stwierdzonych niedoborów. Jednakże (...)
str. 19
4.
Dokumentacja inwentaryzacyjna
Na dokumentację inwentaryzacyjną składają się najczęściej: 1) plan i harmonogram inwentaryzacji - stosuje się w placówkach o szerokim zakresie działalności gospodarczej; posiadanie planu jest wskazane (...)
str. 20
5.
Inwentaryzacja roczna u podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów
Sporządzenie spisu z natury na koniec roku podatkowego Na dzień 31 grudnia podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów zobowiązani są do sporządzenia spisu z (...)
str. 25
6.
Pytania i odpowiedzi dotyczące inwentaryzacji
6.1.
Potwierdzanie salda na inny moment niż dzień bilansowy
Czy saldo należności można potwierdzić na inny moment niż dzień bilansowy? Co zrobić, jeżeli pomiędzy dniem potwierdzenia salda a dniem bilansowym doszło do spłaty należności (...)
str. 28
6.2.
Brak odpowiedzi na wystąpienie o potwierdzenie salda należności
Jak postąpić w sytuacji, gdy kontrahent ignoruje wysłane do niego potwierdzenie salda naszej wierzytelności? Czy można zaakceptować „milczące” potwierdzenie salda? Zgodnie z art. 26 ust. (...)
str. 29
6.3.
Weryfikacja sald jednostek nieprowadzących ksiąg rachunkowych
Mamy kilku stałych kontrahentów, którzy nie prowadzą ksiąg rachunkowych. Jak należy dokonywać potwierdzenia sald należności na koniec roku z takimi podmiotami? Inwentaryzację należności i zobowiązań (...)
str. 29
6.4.
Potwierdzenie salda zagranicznego kontrahenta
W naszych księgach figurują nierozliczone salda (niezapłacone należności i zobowiązania) z tytułu zakupu towarów, wyrażone w walutach obcych. Czy mamy obowiązek uzgodnienia takich sald? Jeżeli (...)
str. 30
6.5.
Towar ujawniony podczas spisu z natury
Podczas spisu z natury towarów ujawniono w magazynie towar, który nie figuruje w ewidencji. Jak wycenić i zaewidencjonować ujawniony towar? Zgodnie z art. 28 ust. (...)
str. 30
6.6.
Niskocenne składniki majątku zaliczone w koszty z chwilą zakupu - czy przeprowadzać inwentaryzację?
Składniki majątku o jednostkowej cenie niższej niż 3.500 zł traktujemy jak materiały i w momencie zakupu księgujemy w ciężar kosztów (taki zapis wynika z polityki (...)
str. 31
6.7.
Sposób inwentaryzacji należności spornych i wątpliwych
Posiadamy grupę należności spornych i wątpliwych. Jak zinwentaryzować takie należności w sytuacji, kiedy kontrahenci nie chcą ich potwierdzić? Jeżeli uzgodnienie sald należności spornych i wątpliwych (...)
str. 32
6.8.
Możliwość odstąpienia od inwentaryzacji
W jakich sytuacjach jednostka może odstąpić od przeprowadzenia inwentaryzacji? Począwszy od 1 stycznia 2009 r. obowiązuje art. 26 ust. 5 ustawy o rachunkowości. Przepis ten (...)
str. 33
6.9.
Inwentaryzacja ciągła towarów i wyrobów
Planujemy wprowadzić w odniesieniu do towarów i produktów system inwentaryzacji ciągłej. Jakie są ograniczenia do stosowania takiego spisu? Kiedy należy dokonywać rozliczenia ewentualnych różnic inwentaryzacyjnych? (...)
str. 33
6.10.
Inwentaryzacja w handlu detalicznym
W jaki sposób przeprowadza się inwentaryzację w sklepach detalicznych, w których prowadzona jest ewidencja wartościowa w cenach sprzedaży brutto? Cel i terminy inwentaryzacji Towary handlowe (...)
str. 34
6.11.
Zasady inwentaryzacji środków trwałych
Prosimy o przedstawienie zasad inwentaryzacji rozpoczętej nie wcześniej niż 3 miesiące przed końcem roku obrotowego i zakończonej do 15 dnia następnego roku. Chodzi nam generalnie (...)
str. 38
6.12.
Inwentaryzacja obcych środków trwałych
Czy istnieje obowiązek przeprowadzania inwentaryzacji maszyn i urządzeń stanowiących własność innej firmy? Jak wynika z art. 26 ust. 2 ustawy o rachunkowości, inwentaryzacją drogą spisu (...)
str. 42
6.13.
Środki trwałe oddane w najem lub dzierżawę
Czy oddane w dzierżawę środki trwałe należy inwentaryzować? Obowiązek inwentaryzacji obcych środków trwałych, np. będących przedmiotem najmu, ciąży na aktualnym użytkowniku, czyli najemcy (dzierżawcy). Sprawa (...)
str. 42
6.14.
Procedury inwentaryzacyjne środków trwałych w budowie
Jakie są praktyczne procedury inwentaryzacji środków trwałych w budowie? Choć ustawa o rachunkowości ich nie określa, spośród stosowanych w praktyce procedur (sposobów) weryfikacji środków trwałych (...)
str. 43
6.15.
Termin inwentaryzacji środków trwałych na terenie strzeżonym
W 2007 r. przeprowadziliśmy spis z natury środków trwałych znajdujących się na terenie strzeżonym. Czy na koniec 2010 r. jesteśmy zobowiązani do dokonania spisu tych (...)
str. 43
6.16.
Inwentaryzacja nieruchomości inwestycyjnych
Jakie zasady inwentaryzacji dotyczą inwestycji w nieruchomości, czy są one analogiczne do innych środków trwałych? Od 1 stycznia 2009 r. do ustawy o rachunkowości wprowadzono (...)
str. 44
6.17.
Inwentaryzacja zbiorów bibliotecznych
Jesteśmy biblioteką. Czy skontrum zbiorów bibliotecznych musi być prowadzone na arkuszach? Czy można przeprowadzić skontrum w księgach inwentarzowych, odznaczając na marginesach pozycje, które znajdują się (...)
str. 44
6.18.
Rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych - kompensata nadwyżek i niedoborów towarów
W wyniku przeprowadzonej inwentaryzacji towarów w magazynie stwierdzono niedobór towaru o symbolu SP-1 oraz nadwyżkę towaru o symbolu SP-2 (różnica wynika prawdopodobnie z nieprawidłowego „zdjęcia” (...)
str. 45
7.
Inwentaryzacja w ujęciu podatkowym - wyjaśnienia organów podatkowych
7.1.
Jak ująć towary handlowe w spisie z natury na przełomie okresów rozliczeniowych?
„(…) Spis z natury, jak sama nazwa wskazuje, jest to spis określonych składników majątku podatnika dokonany na podstawie naocznego stwierdzenia stanu faktycznego. Zatem co do (...)
str. 48
7.2.
Sposób ujęcia w spisie z natury towarów handlowych kupowanych w paletach
„(…) Wnioskodawczyni prowadzi działalność handlową, tj. sklep z artykułami AGD i RTV. Co do zasady sprzedaż ma charakter sprzedaży detalicznej. Jednakże jak wskazano we wniosku (...)
str. 48
7.3.
Towar sprzedawany w innych jednostkach miary niż kupowany - wycena w spisie z natury
„(…) Spółka prowadzi działalność handlową, tj. sklep z odzieżą nową. Specyfika prowadzenia tego rodzaju działalności charakteryzuje się sprzedażą detaliczną. Jednakże, jak wskazano we wniosku, Spółka (...)
str. 49
7.4.
Wycena produkcji niezakończonej przy działalności usługowej i budowlanej
„(…) Przy działalności usługowej i budowlanej produkcję niezakończoną wycenia się według kosztów wytworzenia, z tym że nie może to być wartość niższa od kosztów materiałów (...)
str. 50
7.5.
Niedobór niezawiniony w kosztach podatkowych
„(…) Spółka prowadzi działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. (…) Czy ujawnione i niezawinione różnice inwentaryzacyjne będą stanowiły koszy strefowe (przy wystąpieniu niedoborów) (…)? Stwierdzone niedobory (...)
str. 50
7.6.
Data zaliczenia do kosztów niedoborów wynikających z comiesięcznej inwentaryzacji kontrolnej
„(…) W przedmiotowej sprawie firma Wnioskodawcy zajmuje się hurtową sprzedażą mięsa i wędlin. Zgodnie z wnioskiem, „różnice inwentaryzacyjne” powstają na skutek niezawinionych ubytków naturalnych związanych (...)
str. 51
7.7.
Niedobory zawinione nie stanowią kosztów uzyskania przychodów
„(…) Czy wartość (...) niedoborów zawinionych, w przypadku których Spółka nie jest w stanie ustalić osób indywidualnie odpowiedzialnych za powstały niedobór, może zaliczyć do kosztów (...)
str. 52
7.8.
Czy nadwyżki magazynowe stanowią przychody podatkowe?
„(…) W przedstawionym stanie faktycznym, w toku przeprowadzanej przez Wnioskodawcę inwentaryzacji ciągłej ujawniane są różnice inwentaryzacyjne w towarach handlowych w postaci nadwyżek (…) magazynowych. Przedmiotem (...)
str. 52
7.9.
Korekta VAT naliczonego w związku z powstaniem niedoboru zawinionego
„(…) W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, w której Wnioskodawca posiada sieć sklepów detalicznych. Jak podaje, zdarza się, że w rozliczeniach inwentaryzacji występują (...)
str. 53
7.10.
Niezawinione niedobory towarów nie podlegają VAT
„(…) Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w wyniku przeprowadzonej inwentaryzacji ujawnione zostały niedobory niezawinione towarów, wynikłe wskutek pomyłek przy wydawaniu towarów, nieumyślnych (...)
str. 55
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.