Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 14 maja 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 14.05.2024 r., godz. 8:50 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 43.444 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Uwaga: Do 20 maja 2024 r. roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 26 (709) z dnia 10.09.2010
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Nieoprocentowana pożyczka bez skutków podatkowych - korzystne stanowisko Ministra Finansów
Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z 16 kwietnia 2010 r., nr DD3/033/14/RYM/10/PK-1632/2009, zmieniając z urzędu interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, uznał, że pożyczka (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Planowane zmiany dotyczące podwyższenia stawki VAT
Na posiedzeniu w dniu 3 sierpnia br. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie wieloletniego planu finansowego państwa na lata 2010-2013. Zaproponowano, aby w 2011 r. (...)
str. 4
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Podwyższenie kapitału podstawowego spółki z o.o. - skutki w podatku dochodowym oraz ewidencji księgowej
Jesteśmy spółką z o.o., której udziałowcami są osoby fizyczne. Podjęta została uchwała o podwyższeniu kapitału podstawowego poprzez utworzenie nowych udziałów, które zostaną objęte przez dotychczasowych (...)
str. 5
IV.
PODATEK VAT
1.
Opodatkowanie sprzedaży samochodu - w pytaniach Czytelników
Na potrzeby działalności gospodarczej w lipcu 2010 r. kupiłem samochód osobowy od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Samochód ten nie spełnia moich oczekiwań, więc zamierzam go sprzedać. (...)
str. 11
2.
Stawka VAT na usługę transportową wykonaną częściowo poza terytorium Unii
Świadczę usługi transportowe. Kontrahent z Polski (podatnik VAT) zlecił mi transport towaru z Warszawy do Moskwy. Czy usługa ta podlega opodatkowaniu w Polsce? A jeżeli (...)
str. 15
3.
Przeznaczenie na potrzeby osobiste gruntu użytkowanego wieczyście
Wspólnicy spółki jawnej prowadzą działalność gospodarczą na działce będącej w wieczystym użytkowaniu. Część działki chcą przeznaczyć na własne potrzeby, niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jakie skutki w VAT (...)
str. 16
4.
Moment wykazania obowiązku podatkowego, gdy fakturę wystawiono z opóźnieniem
Świadczymy usługi opodatkowane prowizyjnie, które rozliczane są w miesięcznych okresach rozliczeniowych. Przez pomyłkę nie wykazaliśmy VAT od usługi za czerwiec 2010 r., a fakturę dokumentującą tę usługę wystawiliśmy (...)
str. 17
5.
Wybrane orzecznictwo
5.1.
Opodatkowanie sprzedaży połączonej z montażem towaru
Nie można z góry zakładać, że każda sprzedaż połączona z montażem (innymi czynnościami), która dokonana jest przez producenta, stanowi zawsze dostawę towarów. Nie bez znaczenia (...)
str. 18
5.2.
Przyznanie premii jako świadczenie usługi
Jeszcze do niedawna organy podatkowe uznawały, że przyznanie kontrahentowi premii za zrealizowanie określonego pułapu obrotów jest świadczeniem usług przez otrzymującego tę premię. Takie stanowisko było (...)
str. 19
5.3.
Obowiązek korekty odliczonego VAT przy niedoborach zawinionych
Jeżeli utrata towaru nastąpiła z przyczyn zależnych od podatnika (tj. w wyniku niedoborów zawinionych), dany towar w efekcie końcowym nie zostanie wykorzystany do działalności opodatkowanej. (...)
str. 20
5.4.
Brak prawa do odliczenia VAT przy niskim udziale obrotu opodatkowanego w łącznym obrocie - niezgodny z przepisami unijnymi
Podatnik, który wykonuje zarówno czynności opodatkowane, jak i zwolnione z VAT, odliczając VAT od zakupów związanych z obydwoma rodzajami czynności, stosuje wskaźnik proporcji. Wskaźnik ten (...)
str. 20
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Przeliczenie przychodu w walucie obcej
Podpisaliśmy kontrakt zagraniczny, w wyniku realizacji którego będziemy otrzymywać zapłatę w walucie niewymienialnej (rubel białoruski). Utworzyliśmy za granicą przedstawicielstwo, na którego konto będzie kierowana zapłata, (...)
str. 21
2.
Wydatki na ubezpieczenie samochodu osobowego stanowiącego środek trwały
Samochód osobowy został zaliczony do środków trwałych spółki. Czy wydatki na ubezpieczenie tego samochodu (tj. OC, AC, NNW, Auto Szyba, Auto Pomoc) mogą być ujęte (...)
str. 22
3.
Podatek u źródła w przypadku odsetek wypłacanych za granicę
Nasz dostawca (spółka włoska) naliczył nam odsetki za nieterminową spłatę zobowiązań. Czy w momencie zapłaty odsetek powinniśmy naliczyć podatek dochodowy? Czy Polska ma podpisaną umowę (...)
str. 24
4.
Relacja z dyżuru telefonicznego
4.1.
Moment ujęcia w kosztach uzyskania przychodów prowizji od kredytu obrotowego
Spółka zaciągnęła kredyt obrotowy na sfinansowanie bieżącej działalności. Czy prowizja od tego kredytu będzie mogła zostać ujęta w kosztach uzyskania przychodów w dacie poniesienia? Tak, prowizja od (...)
str. 26
4.2.
Zwrot składek na ubezpieczenie samochodu uzyskany po jego sprzedaży
Spółka sprzedała samochód ciężarowy, stanowiący jej środek trwały. Od ubezpieczyciela otrzymała zwrot części składek na ubezpieczenie AC i OC. Składki te były wcześniej ujęte w kosztach uzyskania (...)
str. 26
4.3.
Umorzenie pożyczki udzielonej pracownikowi a koszty uzyskania przychodów
Udzieliliśmy swoim pracownikom pożyczki ze środków obrotowych naszej firmy. Jednemu z nich umorzyliśmy tę pożyczkę. Czy umorzona wartość pożyczki może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów? Nie, (...)
str. 27
4.4.
Wydatki na bhp związane z osobą wykonującą pracę na podstawie umowy zlecenia
Planujemy zawrzeć umowę zlecenia z osobą fizyczną, niebędącą naszym pracownikiem. Czy poniesione w związku z tą osobą koszty, dotyczące realizacji wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy, możemy zaliczyć do kosztów podatkowych? (...)
str. 27
4.5.
Wynagrodzenia członka rady nadzorczej w kosztach podatkowych w dacie wypłaty
W którym momencie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenie członka rady nadzorczej z tytułu pełnionej funkcji - w miesiącu, za które jest należne, czy z chwilą wypłaty? Zasadniczo, wydatki (...)
str. 27
4.6.
Wypłata odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji
Byłemu pracownikowi, który miał dostęp do strategicznych planów naszej firmy, wypłaciliśmy odszkodowanie za niepodejmowanie działalności konkurencyjnej przez określony okres czasu. Czy odszkodowanie to może zostać zaliczone (...)
str. 28
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Pomoc finansowa z ZFŚS zwolniona od podatku
Na podstawie faktury przedstawionej przez pracownika, zwróciliśmy mu ze środków ZFŚS wydatek, który pracownik ten poniósł na zakup gorsetu ortopedycznego dla swojego niepełnosprawnego dziecka - (...)
str. 28
2.
Udokumentowanie przebiegu pojazdu przez przedsiębiorcę i pracownika
W prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej wykorzystywane są do celów odbywania podróży służbowych prywatne samochody osobowe: mój oraz od niedawna należące do pracowników. Czy abym mógł zaliczać (...)
str. 30
3.
Wypłata niewielkich kwot należności wynikających z umów o dzieło zawartych z osobami niebędącymi pracownikami płatnika
Nasza firma zawarła umowy o dzieło z trzema osobami, które nie są naszymi pracownikami. Zgodnie z postanowieniami pierwszej z tych umów - wykonawca otrzyma wynagrodzenie (...)
str. 31
4.
Opodatkowanie należności z tytułu wygaśnięcia spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego
Zgodnie z postanowieniami statutu naszej spółdzielni mieszkaniowej, w przypadku wygaśnięcia prawa do lokalu lokatorskiego, spółdzielnia zwraca osobie uprawnionej wkład mieszkaniowy, zwaloryzowany do wartości rynkowej na (...)
str. 33
5.
Z wyjaśnień organów podatkowych
5.1.
Wydatki na konsumpcję ponoszone przez podatnika zajmującego się organizacją ślubów i wesel
Wydatki na degustację dań (w restauracjach, domach weselnych), ponoszone przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego działalnością w zakresie kompleksowej obsługi ślubów i wesel, (...)
str. 35
5.2.
Podróż służbowa przedsiębiorcy świadczącego usługi transportowe
Odbywający podróże służbowe przedsiębiorcy, świadczący usługi transportowe, mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość diet z tytułu tych podróży, jednakże do wysokości diet przysługujących pracownikom (...)
str. 36
5.3.
Kara umowna z tytułu nieterminowego dostarczenia towaru
Kara umowna z tytułu nieterminowego dostarczenia towarów może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Musi jednak istnieć związek przyczynowy pomiędzy tą karą a możliwością uzyskania (...)
str. 37
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Zasilanie konta spółki przez właściciela a PCC
Firma działa w formie spółki jawnej, której właścicielem jest małżeństwo. Rozliczenia gotówkowe są ewidencjonowane na koncie rozrachunki z właścicielem (nie występuje konto "kasa"). Zdarza się, (...)
str. 37
2.
Miejsce wniesienia podatku od środków transportowych
Jako osoba fizyczna prowadzę działalność gospodarczą. Firma moja zlokalizowana jest na na terenie gminy A, natomiast zameldowany jestem w gminie B. Posiadam samochody o masie (...)
str. 38
3.
Podatek od nieruchomości za budowlę na terenie dwóch gmin
Rurociąg stanowiący własność przedsiębiorstwa przebiega przez teren dwóch gmin. W związku z przeprowadzeniem prac remontowych doszło do jego ulepszenia. Jednakże ulepszeniu uległa wyłącznie część znajdująca (...)
str. 39
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Ulepszenie zakupionych budynków po przyjęciu do używania nie przerywa amortyzacji
Spółka z o.o. nabyła budynek magazynowy i rozpoczęła w nim działalność. Po ponadmiesięcznej eksploatacji okazało się, że konieczne są prace ulepszeniowe. Czy należy rozpocząć dokonywanie (...)
str. 40
2.
Zmiana stawki amortyzacyjnej
Spółka, amortyzująca środek trwały za pomocą metody liniowej, planuje obniżyć stawkę amortyzacyjną. Czy będzie mogła w przyszłości wrócić do poprzedniej stawki? Od kiedy spółka będzie (...)
str. 40
3.
Zakwalifikowanie środka trwałego do właściwej grupy KŚT
Na podstawie jakich przepisów dokonuje się klasyfikacji danego środka trwałego do właściwej grupy KŚT? Klasyfikacji środka trwałego do właściwej grupy, podgrupy oraz rodzaju KŚT dokonują (...)
str. 42
4.
Zakup środków trwałych, częściowo sfinansowany kredytem
Spółka nabyła kilka środków trwałych, których zakup został częściowo sfinansowany kredytem. Od kredytu tego została pobrana prowizja oraz odsetki. Jak ustalić wartość początkową poszczególnych środków (...)
str. 43
IX.
PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCY
1.
Jakie środki można przeznaczyć na wypłatę dywidendy?
Jesteśmy spółką z o.o. i tworzymy fundusz zapasowy z podziału wyniku netto, z różnic z aktualizacji wyceny środków trwałych, a także z zakupów na indywidualne (...)
str. 45
X.
PODATKI I RACHUNKOWOŚĆ OD PODSTAW
1.
Zaokrąglanie podatków oraz składek ZUS - zasady i ewidencja księgowa
Zasady zaokrąglania podatków określone zostały w art. 63 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, (...)
str. 46
XI.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Kolejni powodzianie mogą zapłacić składki ZUS z opóźnieniem
Osoby prowadzące działalność gospodarczą dotknięte kolejną sierpniową powodzią mogą opłacić składki na ubezpieczenia społeczne z kilkumiesięcznym opóźnieniem. W tym celu powinny jednak jak najszybciej złożyć (...)
str. 53
2.
Jak prawidłowo wyliczyć odsetki od składek zapłaconych po terminie?
Od stycznia 2010 r. prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą i zatrudniam kilkudziesięciu pracowników. Kilka razy zdarzyło mi się opłacić należności składkowe po obowiązującym mnie terminie płatności. (...)
str. 54
3.
Za pracownika po 50 roku życia nie płaci się składek na FP i FGŚP
W sierpniu 2010 r. zatrudniliśmy pracownika po 50 roku życia, który był wcześniej zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna przez co najmniej 30 dni. (...)
str. 55
4.
Podstawa wymiaru chorobówki dla pracownika wykonującego u własnego pracodawcy umowę zlecenia
Czy wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem na okres od 1 czerwca do 31 sierpnia 2010 r. należy uwzględnić w podstawie wymiaru (...)
str. 56
5.
Kody literowe stosowane do oznaczania niezdolności
Na niektórych zwolnieniach lekarskich dostarczanych przez pracowników są wpisywane przez lekarza litery A lub B. Do czego one służą i czy powinny być wpisywane na (...)
str. 57
XII.
PRAWO PRACY
1.
Umowy o pracę na czas określony w świetle ustawy antykryzysowej
Zatrudniamy pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony. Została ona zawarta przed dniem wejścia w życie ustawy antykryzysowej i skończy się w listopadzie (...)
str. 57
2.
Przewozy drogowe wykonywane przez kierowcę poza siedzibą lub oddziałem pracodawcy
Jesteśmy spółką transportową posiadającą oddziały w wielu województwach. Nasi kierowcy, zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, w ramach swoich obowiązków wykonują przewozy drogowe pomiędzy różnymi (...)
str. 59
3.
Prawo do wynagrodzenia za nadgodziny dla głównego księgowego
Jestem zatrudniona w firmie handlowej na stanowisku głównej księgowej, w ramach umowy o pracę na 1/2 etatu. Kadrowa poinformowała mnie, że nie przysługuje mi wynagrodzenie (...)
str. 60
XIII.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Zmiana uchwały o podziale zysku w celu zasilenia ZFŚS
W związku z koniecznością wypłat zapomóg dla pracowników naszej spółki z o.o., nadzwyczajne zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę zmieniającą wcześniejszą dyspozycję przekazania części zysku za 2009 (...)
str. 61
2.
Wycena zapasów według ostatniej ceny nabycia
Jesteśmy spółką z o.o., która należy do międzynarodowej grupy (nie jest to grupa kapitałowa) działającej w krajach Unii Europejskiej. Działalność tej grupy polega na zawieraniu (...)
str. 63
3.
Wypłata świadczenia urlopowego
W bieżącym roku, w związku ze zmniejszeniem zatrudnienia oraz rezygnacją z tworzenia ZFŚS, nasza spółka wypłacała świadczenia urlopowe. Jak zaewidencjonować takie wypłaty w księgach rachunkowych, (...)
str. 63
4.
Obciążenie pracownika karą pieniężną
Jesteśmy firmą produkcyjną. Za niedopełnienie obowiązków pracowniczych nakładamy na swoich pracowników kary pieniężne. Czy o wielkość nałożonej kary powinniśmy zmniejszyć koszt wynagrodzenia, czy też księgować (...)
str. 65
5.
Zapłata podatku dochodowego za właściciela ze środków firmy
Właściciel postanowił, aby z firmowego rachunku bankowego odprowadzane były zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jak taką operację ujmować w księgach rachunkowych? Co zrobić (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.