Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 21 maja 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 r., godz. 14:36 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 42.634 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Uwaga: Do 31 maja br. rolnik-przedsiębiorca informuje KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r. Uwaga: Do 31 maja 2024 r. powiadomienie ZUS o zarobkach osób pobierających świadczenie przedemerytalne Uwaga: Do 31 maja 2024 r. - czas na zasilenie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
Aporty w ujęciu podatkowym i bilansowym - wybrane zagadnienia
Dodatek nr 24
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 22
z dnia 01.08.2010
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
WYCENA PRZEDMIOTU APORTU I JEGO WPŁYW NA KAPITAŁ ZAKŁADOWY W ŚWIETLE PRZEPISÓW KSH
Generalnie, wniesienie do spółki w drodze aportu środków trwałych jest jednym ze sposobów pokrycia kapitału zakładowego. Procedury i wymogi warunkujące skuteczne wniesienie aportu określają przepisy (...)
str. 3
II.
SKUTKI WNOSZENIA APORTÓW W PODATKU DOCHODOWYM
1.
Wniesienie aportu - kiedy powstanie przychód?
Samo otrzymanie aportu, np. środków trwałych, na poczet kapitału zakładowego nie rodzi z tego tytułu przychodu w podatku dochodowym, gdyż zgodnie z art. 12 ust. (...)
str. 3
2.
Wartość początkowa środków trwałych wniesionych aportem do spółki z o.o.
Wspólnik wniósł aportem do spółki z o.o. maszyny budowlane. Maszyny te stanowiły uprzednio w jego działalności gospodarczej środki trwałe i zostały w tej działalności częściowo (...)
str. 4
3.
Wniesienie przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki osobowej w formie wkładu niepieniężnego a podatek dochodowy
W przypadku podjęcia decyzji o wniesieniu całego przedsiębiorstwa w formie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej, należy stwierdzić, iż nie wystąpią skutki w podatku dochodowym w (...)
str. 6
4.
Sprzedaż nieruchomości wniesionej aportem do spółki osobowej
Jesteśmy spółką komandytową. Zamierzamy sprzedać zabudowaną nieruchomość, która została wniesiona do naszej spółki przez jednego ze wspólników w formie wkładu niepieniężnego. Obecna wartość księgowa budynku (...)
str. 8
III.
WNOSZENIE APORTÓW - SKUTKI W VAT
1.
VAT naliczony od aportu
Do 30 listopada 2008 r. aporty wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego, w sytuacji gdy ich przedmiotem były poszczególne składniki aktywów przedsiębiorstwa, korzystały ze (...)
str. 10
2.
Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w formie aportu korzysta ze zwolnienia z VAT?
W ramach aportu całego przedsiębiorstwa nabyliśmy nieruchomość. Po nabyciu tej nieruchomości nie ponosiliśmy wydatków na jej ulepszenie. Nieruchomość tę obecnie zamierzamy sprzedać. Czy ww. sprzedaż (...)
str. 11
3.
Wniesienie aportem do spółki środków trwałych przez osobę fizyczną
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą wnosi do spółki aportem maszyny budowlane, które stanowiły środki trwałe. Niektóre z nich były całkowicie zamortyzowane, a niektóre jedynie w (...)
str. 13
4.
Przekazanie towaru aportem a prawo do korekty VAT
Wykonuję czynności opodatkowane i zwolnione z VAT. Zakupiłem samochód ciężarowy, VAT odliczyłem stosując wskaźnik proporcji. Obecnie zamierzam przekazać ten samochód aportem. Jak powinienem rozliczyć VAT? (...)
str. 14
5.
Wniesienie aportem przedsiębiorstwa a korekta VAT
Podatnik wykonujący czynności opodatkowane i zwolnione z VAT zamierza całe przedsiębiorstwo wnieść aportem. Co z rozpoczętą korektą roczną od składników majątku wykorzystywanych w działalności mieszanej? (...)
str. 15
6.
Aport przedsiębiorstwa do spółki komandytowej a sukcesja prawna
Osoba fizyczna prowadząca indywidualną działalność gospodarczą zamierza wnieść aportem do spółki komandytowej całe przedsiębiorstwo. Co z nadwyżką VAT naliczonego nad należnym wykazaną w ostatniej deklaracji (...)
str. 16
7.
Aport przedsiębiorstwa a likwidacja działalności gospodarczej
Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. Czy w momencie wniesienia aportem całego przedsiębiorstwa należy dokonać wyrejestrowania firmy jak przy likwidacji i złożyć VAT-Z i NIP-3? Wniesienie przedsiębiorstwa (...)
str. 17
8.
Know-how jako wkład do spółki - czy i kiedy wniesienie podlega VAT?
Mam zamiar wnieść aportem do spółki, którą będziemy tworzyć, know-how. Czy tego rodzaju transakcja jest opodatkowana podatkiem VAT? Na wstępie wyjaśnijmy, że know-how należy rozumieć (...)
str. 17
IV.
APORTY W EWIDENCJI KSIĘGOWEJ
1.
Ewidencja księgowa otrzymania aportu
Ewidencji w księgach rachunkowych jednostki, która otrzymała aport w postaci środka trwałego, podlegać będzie zarówno środek trwały otrzymany jako wkład niepieniężny, jak i zwiększenie kapitału (...)
str. 18
2.
Wniesienie aportu w postaci maszyn
Udziałowiec większościowy spółki z o.o. - osoba fizyczna, zadeklarowała wniesienie swoich udziałów w postaci aportu maszyn budowlanych, tj. czterech koparek. Maszyny te pochodzą z prowadzonej (...)
str. 20
3.
Koszty bezpośrednio związane z otrzymaniem wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci przedsiębiorstwa
W jaki sposób należy ująć w ewidencji księgowej spółki otrzymującej aport, koszty bezpośrednio związane z wniesieniem tego aportu? Nasza spółka - w związku z otrzymanym (...)
str. 21
4.
Rozliczenie ujemnej wartości firmy
Jesteśmy spółką z o.o., która otrzymała w formie aportu przedsiębiorstwo osoby fizycznej. W związku z otrzymanym aportem, powstała u nas ujemna wartość firmy. W jaki (...)
str. 22
5.
Wniesienie aportu w postaci przedsiębiorstwa do spółki komandytowej
Osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału do spółki komandytowej wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa. Według jakiej wartości wycenić majątek oraz jak zaksięgować wniesienie aportu? Otrzymane (...)
str. 24
6.
Sprzedaż środka trwałego otrzymanego w drodze aportu
Postanowiliśmy dokonać sprzedaży środka trwałego, który został wniesiony aportem. Jak zaksięgować rozchód tego środka trwałego - czy powinniśmy zmniejszyć wartość kapitału spółki? W ewidencji księgowej (...)
str. 27
7.
Sprzedaż towarów otrzymanych aportem
Jak zaewidencjonować otrzymanie i sprzedaż towarów wniesionych aportem? Czy na ewidencję może mieć wpływ brak wpisu o podwyższeniu kapitału w KRS? W księgach rachunkowych spółki, (...)
str. 29
V.
APORTY A PCC
1.
Wniesienie przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki jawnej w świetle PCC
W sytuacji wniesienia przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki jawnej na potrzeby podatku dochodowego wartość początkową nabytych środków trwałych spółka ustala w wysokości wartości początkowej określonej (...)
str. 29
2.
Podwyższenie istniejących udziałów a PCC
Czy wniesienie aportu do spółki kapitałowej na podwyższenie istniejących udziałów - bez zmiany umowy spółki - podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? W sytuacji przedstawionej (...)
str. 31
3.
Wniesienie budynku do spółki cywilnej a PCC
Czy od wniesienia do używania budynku do spółki cywilnej należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych i w jakiej wysokości (wspólnikami są ojciec i dwie córki)? (...)
str. 31
VI.
APORTY W WYJAŚNIENIACH ORGANÓW PODATKOWYCH
1.
Wartość początkowa środka trwałego wniesionego przez spółkę kapitałową do spółki osobowej
Jeżeli do spółki osobowej wnoszony jest aport w postaci środka trwałego (niestanowiącego przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części), spółka osobowa ma obowiązek kontynuować zasady amortyzacji przyjęte (...)
str. 33
2.
Koszty uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży środków trwałych wniesionych aportem do spółki osobowej
„(...) Rozważając kwestię odpłatnego zbycia gruntu przez spółkę komandytową, za koszty uzyskania przychodów Spółki uznać należy, zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 1 (...)
str. 35
3.
Wniesienie aportu do spółki z o.o.
„(…) Jest Pan wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - wraz z innymi wspólnikami ma zamiar podwyższyć kapitał zakładowy spółki przez zwiększenie wartości nominalnej istniejących w (...)
str. 35
4.
Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki z o.o. ponad wartość nominalną udziałów
Gdy wartość otrzymanego wkładu niepieniężnego jest wyższa od wartości nominalnej wydanych w zamian za ten wkład udziałów, powstaje nadwyżka zwana agio, którą przekazuje się na (...)
str. 36
5.
Aport znaku towarowego jako odpłatne świadczenie usług
„(…) W przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej wnoszący aport staje się wspólnikiem tej spółki i otrzymuje udział kapitałowy bądź też powiększa swój istniejący (...)
str. 37
6.
Ustalenie podstawy opodatkowania przy wniesieniu aportu
„(…) Wnioskodawca dokonuje wniesienia aportu do Spółek (…) w zamian za objęcie udziałów. W wyniku wniesienia aportu następuje przeniesienie prawa własności lub innego prawa majątkowego (...)
str. 38
7.
Aport przedsiębiorstwa a korekta podatku naliczonego
„(…) Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obróbki mechanicznej elementów metalowych oraz w zakresie wynajmu. (...) Obecnie Wnioskodawca (...)
str. 38
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.