Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 14 maja 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 13.05.2024 r., godz. 11:59 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 43.444 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Uwaga: Do 20 maja 2024 r. roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 4 (687) z dnia 01.02.2010
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Ważne terminy dla podatników i płatników w lutym
1.1. Wybór formy wpłaty zaliczek na podatek przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych • Zaliczki wpłacane kwartalnie Zasadą jest, że zaliczki na podatek dochodowy (...)
str. 4
2.
Wycieczka dofinansowana z ZFŚS - kontrowersyjne stanowisko organów podatkowych
W artykule pt. "Świadczenia pieniężne z funduszu wolne od podatku" (Biuletyn Informacyjny nr 28 z 1.10.2009 r.) przeczytaliśmy, że zwolnieniem od podatku dochodowego zostały objęte (...)
str. 10
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Przychody z najmu prywatnego opodatkowane w całości według stawki 8,5%
W Dz. U. nr 3 z 13 stycznia 2010 r., pod poz. 13, opublikowano ustawę z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o (...)
str. 13
2.
Zaniechanie poboru podatku od niektórych rodzajów dochodów (przychodów) nierezydentów
W Dz. U. nr 7 z 18 stycznia 2010 r., pod poz. 49, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 2009 r. w sprawie (...)
str. 14
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Roczna korekta VAT sporządzana przez podatników prowadzących działalność mieszaną
Podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną generalnie mają prawo do odliczania VAT z faktur zakupu (z wyjątkami, o których mowa w art. 88 ustawy o VAT). Natomiast (...)
str. 14
IV.
PODATEK VAT
1.
Zasady ubiegania się o zwrot podatku zapłaconego w innym kraju Unii
Jak już informowaliśmy na łamach naszego czasopisma, od 1 stycznia 2010 r. obowiązują nowe zasady ubiegania się o zwrot podatku zapłaconego w innym kraju Unii. (...)
str. 19
2.
Refakturowanie kosztów paliwa
1) Czy można refakturować koszty paliwa? Jeśli nie, proszę o podanie podstawy prawnej. Jeszcze do niedawna żadne przepis krajowe nie definiowały refakturowania. Podatnikom pozostawało zatem (...)
str. 21
3.
Jakie PKWiU stosujemy dla celów podatkowych w 2010 r.?
Czy od stycznia 2010 r. zmieniły się zasady stosowania PKWiU dla celów podatkowych? Od 1 stycznia 2009 r. dla celów statystyki, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości obowiązuje PKWiU (...)
str. 23
4.
Kiedy WDT wykazuje się jako dostawę krajową?
Dokonujemy wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. Niekiedy dokumenty potwierdzające WDT, umożliwiające zastosowanie stawki 0%, otrzymujemy z opóźnieniem. W której deklaracji VAT należy wykazywać te transakcje w 2010 (...)
str. 23
5.
Skutki powrotu do zwolnienia podmiotowego z VAT
W 2009 r. przekroczyłem limit obrotów uprawniający do korzystania ze zwolnienia z VAT. Ze względu na podwyższenie tego limitu w 2010 r. skorzystałem z możliwości (...)
str. 25
6.
Otrzymanie kaucji a VAT
Wynajmujemy lokale użytkowe. Jako zabezpieczenie pobieramy kaucję w wysokości 3-miesięcznego czynszu. Kaucja podlega zwrotowi po opuszczeniu lokalu przez najemcę. Jak otrzymana kaucja wpłynie na rozliczenie VAT? (...)
str. 28
7.
Wybrane problemy z forum internetowego - www. forum.gofin.pl
7.1.
Brak NIP na fakturze a prawo do odliczenia VAT
(Pytanie 384016) We wrześniu 2009 r. otrzymałam 4 faktury zakupu materiałów, bez wpisanego mojego NIP-u. Napisałam i wysłałam tam noty korygujące, ale podpisane otrzymałam z powrotem dopiero w grudniu (...)
str. 29
7.2.
Ujemna wartość zakupów w deklaracji VAT
(Pytanie 384580) W grudniu mam sprzedaż. Zakupy w deklaracji VAT pokażę z minusem - co jest spowodowane ujęciem faktury korygującej (zwrot towarów). (...) czytałam, że korekta podatku (...)
str. 29
7.3.
Faktura za nocleg a prawo do odliczenia VAT
(Pytanie 383515) Jednoosobowa firma dostała zlecenie (usługi budowlane) w innym mieście. Czy można odliczyć VAT z faktury za noclegi? Komentarz 1: Nie. Komentarz 2: A dlaczego nie (...)
str. 30
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Dotacje z Funduszu Pracy na zakup środków trwałych
W związku ze sprzecznymi interpretacjami dotyczącymi dotacji (refundacji) z urzędu pracy na zakup środków trwałych, prosimy o ponowne wyjaśnienie, czy w CIT i PIT jest (...)
str. 31
2.
Poczęstunek dla kontrahentów w aspekcie podatkowym
1) Czy wydatki na zakup artykułów spożywczych (ciastek, napojów bezalkoholowych, herbaty, kawy, cukru), serwowanych w siedzibie spółki podczas spotkań z kontrahentami, stanowią koszt uzyskania przychodów? (...)
str. 33
3.
Podział majątku spółki dokonany w naturze
W związku z likwidacją spółki z o.o., dzielony będzie majątek polikwidacyjny na wspólników (osoby prawne). Jednakże wspólnicy nie otrzymają tego majątku w pieniądzu. Przedmiotem podziału (...)
str. 35
4.
Koszty wynikające z nieważnej umowy
W latach ubiegłych spółka z o.o. zawarła umowę cywilnoprawną z ówczesnym członkiem zarządu spółki. Umowa ta jednak nie była prawnie ważna (naruszono przepisy art. 210 (...)
str. 36
5.
Spółka osobowa jako podmiot powiązany
Kilka spółek kapitałowych wzajemnie ze sobą powiązanych zamierza utworzyć spółkę komandytową. Na poczet swoich udziałów w spółce komandytowej spółki kapitałowe wniosą wkłady niepieniężne w postaci (...)
str. 38
6.
Wydatki na rzecz członków zarządu stowarzyszenia
Czy zwracane członkom zarządu stowarzyszenia koszty dojazdu i noclegu w związku z posiedzeniami zarządu stanowią koszty uzyskania przychodów? Tak. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP, kosztami uzyskania (...)
str. 40
7.
Koszty pracy badawczej
Czy koszty pracy badawczej związanej z rozwojem firmy, które obejmują analizę ekonomiczną oraz technologiczno-techniczną, a jej wynikiem będzie wybór optymalnego rozwiązania w kwestii niezbędnych środków i rozwiązań dla istniejącej (...)
str. 40
8.
Koszty utrzymania nieczynnego magazynu
Spółka z o.o. posiada cztery magazyny (w tym trzy są wynajmowane innym podmiotom) i z tego tytułu uzyskuje przychody. Jeden z magazynów nie jest obecnie użytkowany. Czy w związku (...)
str. 41
9.
Odpłatność za udział w wycieczce a przychody pracodawcy
Spółdzielnia mieszkaniowa organizuje wycieczkę dla pracowników i członków ich rodzin, która częściowo jest finansowana z ZFŚS oraz częściowo odpłatna. W wycieczce wezmą również udział, na zasadach pełnej (...)
str. 42
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
PIT-2009
1.1.
Rozliczenie roczne przez Internet
Ministerstwo Finansów umożliwiło przesyłanie drogą elektroniczną kolejnych formularzy podatkowych bez podpisu kwalifikowanego. Wynika to z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 2009 r. zmieniającego (...)
str. 43
1.2.
Sporządzamy PIT-11 za 2009 r.
1) Zatrudniam osoby na podstawie dwóch umów o pracę. Ponadto, z niektórymi pracownikami oprócz umowy o pracę zawierałem w trakcie roku umowy zlecenia. Czy osobom (...)
str. 43
1.3.
W 2010 r. zachowuje ważność PIT-2 z 2009 r.
W 2009 r. rozpocząłem działalność gospodarczą. Na jej potrzeby zatrudniłem pracownicę, która złożyła mi PIT-2 w celu zmniejszania zaliczki na podatek o kwotę 46,33 zł. Czy w 2010 r. musi go złożyć ponownie? (...)
str. 47
1.4.
Rozliczanie darowizn w zeznaniu rocznym
Ustawodawca stworzył podatnikom możliwość obniżania dochodu lub przychodu podlegającego opodatkowaniu o różnego rodzaju odliczenia. Wśród tych odliczeń znajdują się dokonane przez podatników darowizny. Jednak nie (...)
str. 47
2.
Czy pracownik powinien płacić podatek od imprezy integracyjnej?
Od pewnego czasu wokół opodatkowania świadczeń, które pracodawca zapewnia pracownikom dobrowolnie i całkowicie nieodpłatnie, toczy się spór. Jednak w przeciwieństwie do większości sporów podatkowych przeciwnikami (...)
str. 50
3.
Obowiązek składania oświadczenia PIT-2 przez pracowników sezonowych
Zatrudniamy pracowników sezonowych. Czy jeżeli następuje przerwa w zatrudnieniu, to przy każdej umowie o pracę pracownicy sezonowi muszą składać oświadczenie PIT-2 i oświadczenie o prawie do podwyższonych kosztów uzyskania przychodów? (...)
str. 52
4.
Zryczałtowany podatek dochodowy od kwot nieprzekraczających 200 zł, wypłacanych na rzecz członków zarządu osoby prawnej
Raz do roku członkowie zarządu Rejonowego Związku Spółek Wodnych otrzymują nagrody za działalność w roku poprzednim (przeważnie są to kwoty poniżej 200 zł). Ponadto, za (...)
str. 53
5.
Przedterminowa spłata pożyczki udzielonej pracownikowi ze środków obrotowych
W 2006 r. udzieliliśmy naszemu pracownikowi indywidualnej, nieoprocentowanej pożyczki ze środków obrotowych spółki. W zawartej umowie pożyczki określono termin jej spłaty na 2011 r. W (...)
str. 55
6.
Wypłata należności po zmarłym pracowniku
W jaki sposób wyliczyć wynagrodzenie po zmarłym pracowniku? Wiemy, że jest ono wolne od składek ZUS, ale nie jesteśmy pewni, czy naliczyć podatek dochodowy i (...)
str. 57
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Budynek wykorzystywany w części a podatek od nieruchomości
Kupiłem budynek niemieszkalny. Na parterze prowadzę działalność handlową. Piętro jest jednak zdewastowane i przez najbliższe lata nie będzie wykorzystywane w działalności gospodarczej. Jak opodatkować ten (...)
str. 58
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Wydatki poniesione przed przyjęciem samochodu do używania
Spółka kupiła nowy samochód i poniosła opłaty związane z jego rejestracją (dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne, nalepka kontrolna). 1) Czy opłaty te zwiększają wartość początkową pojazdu? (...)
str. 59
2.
Wydatki na wykonanie nowej nawierzchni placu
Utwardzony cementem plac parkingowy uległ zniszczeniu. Nie jest on jeszcze całkowicie zamortyzowany. Obecnie na placu tym wylano asfalt. Jak w takiej sytuacji postąpić z nieumorzoną (...)
str. 60
IX.
PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCY
1.
Połączenie spółek z o.o.
Dwie spółki z o.o. chcą się połączyć. W jednej z nich jest dwóch udziałowców posiadających po 50% udziałów. Druga natomiast jest jednoosobowa. Czy możliwe jest (...)
str. 61
X.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy w 2010 r.
Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących działalność pozarolniczą, dalej przedsiębiorców i osób z nimi współpracujących stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75% (...)
str. 62
2.
Podstawa wymiaru składek dla pracowników zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców w 2010 r.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników (w tym zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców) stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób (...)
str. 63
3.
Ustalanie obowiązku opłacania składki na Fundusz Pracy za pracownika
Pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy uzyskuje miesięczne wynagrodzenie w kwocie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Dodatkowo przysługuje mu premia wypłacana raz na (...)
str. 64
4.
Czy ubezpieczyć w ZUS osobę odbywającą praktykę absolwencką?
1) Zamierzam zawrzeć umowę o praktykę absolwencką z absolwentem szkoły wyższej. Czy z tego tytułu podlega on ubezpieczeniom w ZUS? Nie. Zgodnie z przepisami ustawy (...)
str. 65
5.
Wynagrodzenie za dyżury a podstawa wymiaru zasiłku chorobowego
1) Czy wynagrodzenie za dyżury zakładowe należy uwzględniać w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości? Wynagrodzenie za dyżury uwzględnia się w (...)
str. 66
XI.
PRAWO PRACY
1.
Kwota wolna od potrąceń w 2010 r.
Zatrudniamy pracownika, którego wynagrodzenie jest zajęte przez komornika z tytułu długu w banku. Od nowego roku zmieniła się wysokość wynagrodzenia minimalnego. Jaka jest w związku (...)
str. 67
2.
Zatrudnienie udziałowca spółki z o.o.
Jesteśmy spółką z o.o. Mamy dwóch udziałowców - współwłaścicieli. Czy możemy zatrudnić w spółce jednego z nich? Kodeks pracy oraz Kodeks spółek handlowych (Dz. U. (...)
str. 68
3.
Reprezentowanie pracodawcy na targach w ramach podróży służbowej
Zatrudniamy pracownice, które zajmują się telefoniczną obsługą klienta (przedstawianie oferty firmy, przyjmowanie zamówień). Zostaną one oddelegowane na targi krajowe, na których będą reprezentowały pracodawcę na (...)
str. 69
XII.
BILANS 2009
1.
Wycena i prezentacja w sprawozdaniu finansowym wartości niematerialnych i prawnych
Definicja wartości niematerialnych i prawnych W myśl definicji zawartej w art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (...)
str. 71
2.
Odsetki od lokat i kredytów na dzień bilansowy
W jaki sposób ujmować w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym odsetki - naliczane na dzień bilansowy - od środków pieniężnych na rachunkach bankowych (np. zgromadzonych (...)
str. 76
XIII.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych bezpłatnie
Czy można prowadzić księgi rachunkowe osoby prawnej (np. stowarzyszenia, fundacji) nie mając uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i nie będąc z daną jednostką w (...)
str. 78
2.
Koszty bezpośrednio związane z otrzymaniem wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci przedsiębiorstwa
W nawiązaniu do opracowania pt. "Wniesienie aportu w postaci przedsiębiorstwa do spółki komandytowej" zamieszczonego w BI 31/09 proszę o wyjaśnienie, w jaki sposób należy ująć w ewidencji księgowej spółki otrzymującej aport koszty (...)
str. 79
3.
Faktura zaliczkowa na zakup kalendarzy - ujęcie w księgach rachunkowych
Spółka zapłaciła zaliczkę na poczet zakupu kalendarzy i w tym też miesiącu otrzymała fakturę zaliczkową wraz z kalendarzami. Czy można zaksięgować tę fakturę w koszty? W księgach rachunkowych jednostki (...)
str. 80
4.
Ewidencja naliczonych składek ZUS od nagrody wypłaconej dyrektorowi instytucji kultury
W nawiązaniu do opracowania pt. "Opodatkowanie i oskładkowanie nagrody dla dyrektora instytucji kultury" zamieszczonego w BI 35/09, proszę o uzupełnienie odpowiedzi i wskazanie księgowania naliczonych (...)
str. 81
5.
Zakup gruntu służącego wydobyciu kopalin
Zakupiliśmy grunt, który będzie służył do wydobycia kopalin (żwiru) metodą odkrywkową. Będzie to nasz środek trwały. Czy możemy ten grunt amortyzować? Grunty nie podlegają amortyzacji (...)
str. 82
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.