Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Przeglądu Podatku Dochodowego
Rocznik
Opodatkowanie prywatnego najmu
Dodatek nr 10
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 12
z dnia 20.06.2020
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
ZASADY OPODATKOWANIA
1.
Ustalenie źródła przychodów
Ustawa o PIT wymienia kilka źródeł przychodów. Przychody z umów najmu mogą być zaliczane do źródła przychodów, jakim jest: pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. (...)
str. 3
2.
Wybór formy opodatkowania
Osoby fizyczne uzyskujące dochody (przychody) z prywatnego najmu mogą je opodatkować: według skali podatkowej lub w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Podatnik, który zdecyduje się (...)
str. 4
3.
Skala podatkowa
W przypadku skali podatkowej podstawą opodatkowania jest dochód, ustalony jako nadwyżka osiągniętych przychodów z najmu nad kosztami ich uzyskania. Podatnik może pomniejszyć dochód o straty (...)
str. 5
4.
Ryczałt ewidencjonowany
Podatnik opłacający ryczałt ewidencjonowany z tytułu prywatnego najmu podatek ten oblicza od przychodu niepomniejszonego o koszty uzyskania. Przy ustalaniu podstawy obliczenia ryczałtu może on przede (...)
str. 6
5.
Ustalenie przychodu
Bez względu na to czy podatnik opodatkowuje prywatny najem według skali podatkowej czy ryczałtem ewidencjonowanym, do przychodów z prywatnego najmu zalicza otrzymane lub postawione do (...)
str. 8
6.
Koszty uzyskania przychodów
W ramach prywatnego najmu koszty uzyskania przychodów rozliczają wyłącznie podatnicy, którzy jako formę opodatkowania uzyskiwanych z tego tytułu dochodów wybrali skalę podatkową. Koszty uzyskania przychodów (...)
str. 9
7.
Amortyzacja przedmiotu najmu
Przy opodatkowaniu dochodów z prywatnego najmu według skali podatkowej w kosztach można uwzględnić odpisy amortyzacyjne naliczone od wartości początkowej wynajmowanego składnika majątku. Są one kosztem (...)
str. 10
8.
Obowiązki ewidencyjne
Podatnik opodatkowujący prywatny najem według skali podatkowej nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji księgowej w postaci podatkowej księgi przychodów i rozchodów czy ksiąg rachunkowych. Natomiast podatnik (...)
str. 13
9.
Rozliczanie prywatnego najmu przez małżonków
Gdy przedmiotem umowy najmu zawartej poza działalnością gospodarczą są składniki należące do wspólnego majątku małżonków, to obowiązek podatkowy z tytułu prywatnego najmu powstaje u obojga (...)
str. 13
II.
PYTANIA I ODPOWIEDZI
1.
Najem kilku lokali mieszkalnych
Za otrzymane w spadku pieniądze zamierzam kupić kilka lokali mieszkalnych, które będę wynajmował na cele mieszkaniowe osobom fizycznym. Czy osiągane z tego tytułu przychody będę (...)
str. 15
2.
Pokrycie przez najemcę kosztów eksploatacji mieszkania
Najemca płaci ustalony czynsz oraz kwotę na pokrycie kosztów eksploatacji mieszkania. Do ponoszenia tych kosztów obliguje go umowa najmu. Czy podatnik jako przychód z najmu (...)
str. 16
3.
Rozliczenie przychodów z najmu przez małżonków mających równe udziały we własności lokalu
Małżonkowie wprowadzili w swoim małżeństwie rozdzielność majątkową i dokonali podziału majątku wspólnego. Obecnie zamierzają wynająć mieszkanie, którego są współwłaścicielami w częściach równych. Osiągnięte z tego (...)
str. 17
4.
Moment powstania przychodu
W maju 2020 r. wynająłem swoje mieszkanie w ramach prywatnego najmu. Czynsz za ten miesiąc otrzymałem 16 czerwca br. Kiedy w tej sytuacji powstanie przychód (...)
str. 18
5.
Podnajem pomieszczenia w lokalu wykorzystywanym na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej
Podatnik posiada lokal użytkowy, który w całości wykorzystuje na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Jedno z pomieszczeń zamierza podnająć. Czy podnajem może uznać za źródło przychodów (...)
str. 18
6.
Dokonywanie odpisów amortyzacyjnych, gdy w mieszkaniu wynajmowany jest jeden pokój
Planuję zakupić używane trzypokojowe mieszkanie. Jeden pokój w tym mieszkaniu chcę wynająć w ramach prywatnego najmu. Najemca będzie mógł korzystać z łazienki i kuchni. Czy (...)
str. 19
6.1.
Odpisy amortyzacyjne jako koszt wynajmującego
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 updof, jednym ze źródeł przychodów jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w (...)
str. 19
6.2.
Uznanie lokalu mieszkalnego za środek trwały podlegający amortyzacji
Jak wynika z objaśnień do grupy 1 (Budynki i lokale oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego i spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego) Klasyfikacji Środków (...)
str. 20
6.3.
Ustalenie wartości początkowej
W przypadku lokali mieszkalnych podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych stanowi wartość początkowa, którą generalnie ustala się w zależności od sposobu wejścia w ich posiadanie. W przypadku (...)
str. 20
6.4.
Stawka amortyzacyjna
Lokal mieszkalny może być amortyzowany przy zastosowaniu podstawowej metody amortyzacji, jaką jest metoda liniowa. Należy do tego zastosować stawkę określoną w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych. (...)
str. 21
7.
Opodatkowanie najmu nieruchomości przez nierezydenta
Osoba fizyczna mieszkająca na stałe w Niemczech posiada w Polsce nieruchomość, którą będzie wynajmowała w ramach prywatnego najmu. Czy wynajem nieruchomości w Polsce przez osobę (...)
str. 22
8.
Zapłata pierwszej zaliczki na podatek dochodowy
Osiągam dochody z prywatnego najmu, które rozliczam według skali podatkowej. W lipcu 2020 r. mój dochód z najmu przekroczy 3.089 zł. Czy w tej sytuacji (...)
str. 23
9.
Sprzedaż wynajmowanego mieszkania
W listopadzie 2018 r. nabyłam lokal mieszkalny. Od przychodów z najmu tego lokalu płaciłam ryczałt ewidencjonowany. Lokal zamierzam sprzedać, a uzyskany przychód wydatkuję na kupno (...)
str. 24
10.
Rozliczenie kaucji pobranej przez wynajmującego lokal
Kupiłem mieszkanie, które zamierzam wynająć w ramach tzw. prywatnego najmu. Od najemcy pobiorę kaucję gwarancyjną. Jakie konsekwencje podatkowe będą się wiązały z pobraniem i rozliczeniem (...)
str. 25
10.1.
Pobranie kaucji w świetle przepisów ustawy o PIT
Przepisy podatkowe nie definiują pojęcia kaucji. Natomiast w języku powszechnym, za kaucję uważa się sumę pieniężną złożoną jako gwarancję dotrzymania zobowiązania i stanowiącą odszkodowanie w (...)
str. 25
10.2.
Przekazanie kaucji na poczet zaległego czynszu
Gdy umowy najmu zawierane są poza działalnością gospodarczą, za moment powstania przychodu uważa się dzień otrzymania lub postawienia należności czynszowych do dyspozycji wynajmującego. Dotyczy to (...)
str. 25
10.3.
Zaliczenie kaucji na rzecz odsetek za zwłokę w zapłacie czynszu
W przypadku gdy najemca spóźnia się z zapłatą czynszu, wynajmujący może żądać odsetek za opóźnienie w spełnieniu świadczenia. Odsetki stanowią przychód podatkowy w chwili ich (...)
str. 25
10.4.
Zatrzymanie kaucji jako odszkodowanie
W razie gdy najemca spowoduje szkody w wynajmowanym lokalu albo rozwiąże umowę najmu przed terminem, wynajmujący może zatrzymać kaucję jako odszkodowanie. W momencie zaliczenia kaucji (...)
str. 26
11.
Odszkodowanie za niedostarczenie przez gminę lokalu zastępczego dla eksmitowanych lokatorów
Małżonkowie posiadają dwa mieszkania, z których jedno jest wynajmowane, a drugie zajmują lokatorzy, wobec których sąd orzekł eksmisję z prawem do lokalu socjalnego. Ponieważ gmina (...)
str. 26
12.
Właściwość urzędu skarbowego w sprawie opodatkowania przychodów z prywatnego najmu
Podatnik jest zameldowany i zamieszkuje w domu położonym w innej miejscowości niż miejscowość, w której nabył dom z przeznaczeniem na wynajem. Przychody z najmu zamierza (...)
str. 27
13.
Przychody małżonków z wynajmu składników majątku stanowiących wspólność majątkową
Czy małżonkowie mogą ustalić proporcję, w jakiej każdy z nich będzie rozliczał przychody z najmu poszczególnych nieruchomości wchodzących w skład ich majątku objętego wspólnością ustawową (...)
str. 27
14.
Jedna forma opodatkowania dla wszystkich przedmiotów najmu
Przychody z prywatnego najmu jednego mieszkania opodatkowuję ryczałtem. Od lipca 2020 r. zamierzam wynajmować drugie mieszkanie. Czy przychody z najmu pierwszego mieszkania mogę opodatkować ryczałtem, (...)
str. 28
15.
Koszty odsetek od kredytu hipotecznego
Posiłkując się kredytem hipotecznym kupiłem mieszkanie, w którym przez kilka lat mieszkałem. Obecnie przeprowadziłem się do domu, a mieszkanie to chciałbym wynajmować w ramach prywatnego (...)
str. 28
16.
Zaliczka na podatek u podatnika osiągającego dochody z prywatnego najmu i z działalności gospodarczej
Dochody z działalności gospodarczej, jak i dochody z prywatnego najmu opodatkowuję według skali podatkowej. Czy obliczając zaliczkę na podatek powinienem zsumować dochody z tych dwóch (...)
str. 29
17.
Wydatki na wyposażenie wynajmowanego mieszkania w sprzęty AGD i meble
Osiągam dochody z prywatnego najmu. Wynajmowane mieszkanie wyposażyłem w sprzęty AGD i meble. Czy wydatki na nabycie sprzętu AGD i mebli, których wartość początkowa nie (...)
str. 29
18.
Rozliczenie straty z prywatnego najmu
W 2020 r. poniosłem nakłady remontowe na mieszkanie, które następnie wynająłem. Nakłady te przekroczą kwotę przychodów z prywatnego najmu osiągniętą w tym roku. Czy stratę (...)
str. 30
19.
Wynajem powierzchni reklamowej na stronach internetowych
Podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej. Hobbystycznie stworzył strony internetowe związane z różną tematyką, jak moda, wykańczanie wnętrz itp. Jednocześnie zdecydował o udostępnieniu części powierzchni tych (...)
str. 31
20.
Likwidacja prywatnego najmu i przekazanie lokalu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej
Osoba fizyczna prowadziła w jednym czasie działalność gospodarczą w zakresie handlu oraz wynajmowała mieszkanie w ramach prywatnego najmu. Obecnie zamierza wnieść lokal mieszkalny do majątku (...)
str. 32
21.
Wynajem nieruchomości wspólnych przez małżonków
Pomiędzy małżonkami panuje ustrój wspólności majątkowej. Od 2018 r. w ramach prywatnego najmu wynajmują oni wspólną nieruchomość, przy czym cały dochód rozlicza według skali podatkowej (...)
str. 33
22.
Forma opodatkowania a sposób określenia wysokości czynszu najmu
Po przeprowadzonym remoncie własny dom jednorodzinny zdecydowałem się oddać w najem. Skorzystałem przy tym z oferty, którą otrzymałem od firmy zainteresowanej wynajmem domu w celu (...)
str. 34
23.
Jak ustalić przychód po pobraniu prowizji przez portal internetowy pośredniczący w najmie?
Posiadam nieruchomość mieszkalną, którą w trakcie roku zacząłem wynajmować. Zdecydowałem, że od przychodów z najmu będę płacił ryczałt od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%. Świadcząc (...)
str. 35
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.