Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT
Poradnik VAT
nr 24 (480) z dnia 20.12.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
Informacja dla Czytelników
Szanowni Państwo! Przekazujemy na Państwa ręce ostatni w tym roku numer PORADNIKA VAT. Jest to doskonała okazja aby podziękować za okazane nam zaufanie, przejawiające się (...)
str. 4
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Utrzymanie w 2019 r. obecnie obowiązujących stawek VAT
W 2019 r. stawki VAT pozostaną niezmienione. Uchwalona przez Sejm w dniu 22 listopada 2018 r. ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i (...)
str. 5
2.
Zmiany obowiązujące od 1 stycznia 2019 r.
Wśród istotnych zmian, jakie ustawodawca wprowadził w ustawie o VAT z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2019 r., na szczególną uwagę zasługują: nowe zasady opodatkowania (...)
str. 5
3.
Inne planowane zmiany w ustawie o VAT
Nie wszystkie istotne dla podatników VAT nowe rozwiązania wejdą w życie z początkiem 2019 r. Wiele zmian ustawodawca planuje wprowadzić w trakcie przyszłego roku. Na (...)
str. 6
II.
JPK_VAT z danymi autoryzującymi dla podatników będących osobami fizycznymi
Ewidencję zakupu i sprzedaży VAT w formie JPK_VAT zasadniczo można opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub też bezpłatnym podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Podatnicy będący osobami (...)
str. 7
B.
OBRÓT KRAJOWY
III.
Korekta VAT w ramach ulgi na złe długi w 2019 r. już po 90 dniach
Ustawą z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (Dz. U. poz. (...)
str. 8
1.
Prawo do dokonania korekty VAT przez wierzyciela
Podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. (...)
str. 8
2.
Obowiązkowa korekta VAT naliczonego przez dłużnika
Podobnie wprowadzono zmiany do art. 86b ust. 1-2 ustawy o VAT. tj. skrócono termin obowiązkowego złożenia korekty po stronie dłużników. Zgodnie ze zmienionymi ww. przepisami (...)
str. 9
IV.
Od 2019 r. brak obowiązku składania wniosku o bezpośredni zwrot podatku VAT
Ustawą z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (Dz. U. poz. (...)
str. 10
V.
Wiążąca informacja stawkowa od 1 kwietnia 2019 r.
Od kwietnia przyszłego roku planowane są zmiany w zakresie uproszczenia systemu stawek VAT. Projekt z dnia 8 listopada 2018 r. ustawy o zmianie ustawy o (...)
str. 11
1.
Co to jest wiążąca informacja stawkowa?
Zgodnie z projektowanymi przepisami WIS będzie decyzją wydawaną przez wyznaczonego do tego zadania (na podstawie rozporządzenia wykonawczego) dyrektora izby administracji skarbowej, na potrzeby opodatkowania VAT (...)
str. 11
2.
Podmioty ubiegające się o wydanie WIS
Z wnioskiem o wydanie WIS będzie mógł wystąpić (art. 41b ust. 1 projektu): podatnik posiadający numer identyfikacji podatkowej (NIP) w tym podatnik zwolniony podmiotowo z (...)
str. 12
3.
Wysokość i termin wniesienia opłaty za wydanie WIS
Wniosek o wydanie WIS będzie podlegał opłacie w wysokości 40 zł, którą będzie należało wpłacić nie później niż w dniu złożenia wniosku. Opłata ta stanowić (...)
str. 13
4.
Ochrona dla podatników
Zgodnie z projektowanym art. 41d ust. 1 ustawy o VAT, wiążąca informacja stawkowa stanowić będzie instrument o walorze ochronnym bowiem będzie ona wiążąca dla organów (...)
str. 13
1.
Geneza wprowadzenia zmian
Obecnie państwa członkowskie stosują niejednolite zasady opodatkowania bonów na towary lub usługi. Sytuacja ma ulec zmianie z uwagi dyrektywę Rady (UE) 2016/1065 z dnia 27 (...)
str. 14
2.
Nowe definicje ustawowe
Do słowniczka pojęć zawartego w art. 2 ustawy o VAT dodano w pkt 41-45 definicje: bonu, bonu jednego przeznaczenia, bonu różnego przeznaczenia, emisji bonu oraz (...)
str. 15
3.
Opodatkowanie czynności związanych z emisją i transferem bonów
Sposób opodatkowania bonów jednego przeznaczenia (SPV) został określony w art. 8a ustawy. Zgodnie z tym przepisem, transfer bonu jednego przeznaczenia dokonany przez podatnika działającego we (...)
str. 15
4.
Obowiązek podatkowy przy realizacji bonu
W dodanym do art. 19a ustawy o VAT ust. 1a określono moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku transferu bonu jednego przeznaczenia. Wprowadza się zasadę, że (...)
str. 16
5.
Podatnik zobowiązany do rozliczania transakcji z wykorzystaniem bonów
Zmiany w art. 17 porządkują zagadnienie podatnika zobowiązanego do rozliczenia podatku VAT z tytułu transakcji z wykorzystaniem bonów SPV. Zgodnie z tym przepisem zastosowanie mechanizmu (...)
str. 17
6.
Zasady fakturowania
Ustawodawca zaproponował wyłączenie transferu bonów jednego przeznaczenia uznanych za dostawę towarów lub świadczenie usług ze szczególnych zasad fakturowania. W związku z tym w ust. 9 (...)
str. 17
7.
Podstawa opodatkowania w przypadku bonów różnego przeznaczenia
Zgodnie z dodanym ust. 1a w art. 29a ustawy o VAT, przy dostawie towarów lub świadczeniu usług, za które konsument zapłaci w całości za pomocą (...)
str. 17
VII.
Opłata za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu
Jednostki samorządu terytorialnego (w tym gmina i powiat) jako organy władzy publicznej realizują zadania wynikające z ustaw, tj. gmina z ustawy z dnia 8 marca (...)
str. 18
VIII.
Nieodpłatne przekazanie towarów oraz świadczenie usług w ramach CSR
Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) to koncepcja zarządzania przedsiębiorstwem, polegająca na świadomym, zrównoważonym działaniu zorientowanym nie tylko na zysk finansowy i aspekty ekonomiczne, ale także uwzględniającym (...)
str. 21
IX.
Wydatki jednostek samorządu terytorialnego uprawniające do odliczenia VAT
Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku (...)
str. 23
1.
Zakupy związane z budową przydomowych oczyszczalni ścieków
Z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 października 2018 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.528.2018.1.JP wynika, iż gmina będzie realizować projekt budowy przydomowych oczyszczalni ścieków (...)
str. 24
2.
Realizacja zadań własnych gminy
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów w wyroku z dnia 1 października 2018 r., sygn. akt I FSK 294/15 orzekł, że gmina, która zrealizowała (...)
str. 24
3.
Jednorazowa sprzedaż środków transportu
Zdarza się, że jednostki samorządu terytorialnego (w tym powiat) nabywają towary wykorzystywane wyłącznie do działalności niepodlegającej opodatkowaniu VAT, np. wyłącznie do utrzymania dróg. W przypadku (...)
str. 26
X.
Limit zwrotu wydatków mieszkaniowych dla osób składających wniosek w I kwartale 2019 r.
W Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 23 listopada 2018 r., pod poz. 51, zamieszczono komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 21 listopada (...)
str. 27
C.
KASY REJESTRUJĄCE
XI.
Projekt nowego rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących
W Sejmie RP obecnie trwają prace nad ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach, na podstawie (...)
str. 29
1.
Przekazanie samochodu pracownikowi za odpłatnością
Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej (...)
str. 32
2.
Nieodpłatne udostępnienie firmowego pojazdu
Ustawa o VAT w niektórych przypadkach zrównuje z odpłatnym świadczeniem usług, czynności wykonywane bez wynagrodzenia. Za odpłatne świadczenie usług uznaje się bowiem także użycie towarów (...)
str. 33
3.
Obciążanie pracowników kosztami zużytego paliwa
W praktyce zdarza się, że pracownicy nie są obciążani za samo korzystanie z pojazdu firmowego, ale płacą za paliwo zużyte do jazd prywatnych. Powstaje wówczas (...)
str. 34
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
1.
Wytyczne Unii Europejskiej w zakresie uproszczenia zasad opodatkowania
Dyrektywa Rady (UE) 2017/2455 z dnia 5 grudnia 2017 r. zmieniająca dyrektywę 2006/112/WE i dyrektywę 2009/132/WE w odniesieniu do niektórych obowiązków wynikających z podatku od (...)
str. 36
2.
Projektowane zmiany w polskiej ustawie o VAT
Polski ustawodawca, w celu zaimplementowania postanowień dyrektywy 2017/2455, przygotował ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, która na dzień oddania do druku (...)
str. 37
1.
Stawka 0% na usługi związane z towarami wywożonymi poza terytorium UE
W art. 83 ustawy o VAT ustawodawca określił listę towarów i usług, do których na zasadzie wyjątków od ogólnej reguły stosowana jest stawka VAT 0%. (...)
str. 39
2.
Dokumentowanie czynności dotyczących eksportowanych towarów
Należy jednocześnie zwrócić uwagę na art. 83 ust. 2 ustawy, w którym ustawodawca zastrzega, że opodatkowaniu preferencyjną stawką VAT podlegają czynności wymienione w art. 83 (...)
str. 40
3.
Stanowisko NSA i TSUE w sprawie dowodów potwierdzających prawo do zastosowania preferencji podatkowej
Dyrektor IS wspomniał w wydanej interpretacji o art. 83 ust. 16 pkt 4 ustawy, zawierającym delegację ustawową udzieloną Ministrowi Finansów do określenia w drodze rozporządzenia (...)
str. 41
XV.
Czytelnicy pytają
1.
Obciążenie klienta kosztami uzyskania certyfikatu na produkowane wyroby
Nasza firma poniosła koszty związane z uzyskaniem certyfikatu Halal do produkcji zgodnej z Systemem Halal. Połową tych kosztów mamy obciążyć naszego unijnego klienta. Czy w (...)
str. 43
2.
Korygowanie krajowej dostawy towarów na rzecz unijnego nabywcy
Dokonaliśmy w lipcu br. dostawy towarów na rzecz firmy z Holandii. Dostawa realizowana była na terytorium naszego kraju a towary nie były wywożone poza jego (...)
str. 44
3.
Zakup zagranicznych usług wyszczególnionych w polskiej fakturze
Otrzymujemy od operatora fakturę za usługi telekomunikacyjne, w której oprócz innych świadczeń, wyszczególniony jest zakup usług od zagranicznej firmy Google z Irlandii, bez podatku VAT. (...)
str. 47
E.
PORADY I KOMENTARZE
1.
Kiedy wystawia się faktury korygujące?
Na mocy art. 106j ust. 1 ustawy o VAT faktury korygujące wystawia się w przypadku, gdy po wystawieniu faktury: udzielono obniżki ceny w formie rabatu, (...)
str. 49
2.
Faktury korygujące w ujęciu tabelarycznym
W zależności od tego, co było przyczyną korekty, wystawienie faktury korygującej spowodować może zmniejszenie zobowiązania podatkowego lub też jego zwiększenie. Sytuacje te odmiennie wykazuje się (...)
str. 49
F.
VAT OD PODSTAW
XVII.
Jak rozliczamy VAT od udzielonej pożyczki?
Umowa pożyczki zdefiniowana jest w art. 720 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2018 r. poz. 1025 (...)
str. 53
1.
Status podatnika udzielającego pożyczki
Spółka prowadzi działalność handlową. Dodatkowo planuje udzielić oprocentowanej pożyczki swojemu kontrahentowi. Czy czynność taka będzie podlegała opodatkowaniu, jeśli spółka w zakresie swojej działalności gospodarczej nie (...)
str. 54
2.
Dokumentowanie pożyczki udzielonej osobie fizycznej
Firma udzieliła osobie fizycznej oprocentowanej pożyczki w wysokości 60.000 zł. Czy w momencie udzielenia tej pożyczki pożyczkodawca powinien wystawić fakturę na kwotę 60.000 zł ze (...)
str. 54
3.
Moment powstania obowiązku podatkowego przy spłacie pożyczki z wynagrodzenia pracownika
Przedsiębiorca będący podatnikiem VAT udzielił pracownikowi oprocentowanej pożyczki. Spłata pożyczki będzie dokonywana w terminie wypłaty pracownikowi wynagrodzenia za pracę. Kiedy w tej sytuacji powstanie obowiązek (...)
str. 55
4.
Opłata za przedłużenie okresu spłaty pożyczki
Spółka udziela krótkoterminowych pożyczek gotówkowych osobom fizycznym. Ustalony w umowie okres spłaty może zostać przedłużony za dodatkową opłatą. Czy czynność wydłużenia okresu spłaty pożyczki może (...)
str. 55
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
1.
Faktury w walucie obcej - zasady wyliczenia podatku VAT
Zasady przeliczania podstawy opodatkowania wyrażonej w walucie obcej na złote określone są w art. 31a ust. 1 i 2 ustawy o VAT. Zgodnie z art. (...)
str. 56
2.
Faktura uproszczona wystawiana przez podatników VAT
Faktury to dokumenty o ściśle określonych cechach. W art. 2 pkt 31 ustawy o VAT określono, że fakturą jest dokument w formie papierowej lub w (...)
str. 56
H.
PODATEK AKCYZOWY
XIX.
Sukcesja przedsiębiorstwa osoby fizycznej w podatku akcyzowym
Od 25 listopada 2018 r. w ustawie o podatku akcyzowym obowiązują nowe regulacje umożliwiające po śmierci przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną dalsze kontynuowanie działalności gospodarczej w (...)
str. 59
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Refakturowanie kosztów ubezpieczenia na najemcę samochodu
Czynny podatnik VAT wynajmuje osobie prawnej samochód. W umowie poza określeniem wysokości czynszu najmu zawarto zapis, że najemca zobowiązuje się zwrócić wynajmującemu koszty ubezpieczenia OC, (...)
str. 61
2.
Proporcjonalne odliczanie VAT przez podatnika rozpoczynającego działalność gospodarczą
Planuję rozpocząć działalność gospodarczą w styczniu 2019 r. jako czynny podatnik VAT. W pewnym zakresie wystąpi u mnie również sprzedaż zwolniona z VAT. Czy muszę (...)
str. 62
3.
Wydatki związane z użytkowaniem samochodu ciężarowego a prawo do odliczenia VAT
Spółka wykupiła z leasingu samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony, dla którego zostało wydane zaświadczenie VAT-1. Po wykupie spółka przyjęła ten samochód do (...)
str. 63
4.
Zmiana osoby reprezentującej gospodarstwo rolne - skutki w podatku VAT
Wspólnie z żoną prowadzimy gospodarstwo rolne. Obecnie jestem osobą reprezentującą gospodarstwo dla celów podatku VAT. Zamierzamy dokonać zmiany osoby reprezentującej tak, aby funkcję tę przejęła (...)
str. 64
5.
Właściwa stawka VAT dla usług montażu koszy do segregacji odpadów
Czy usługi montażu koszy do segregacji odpadów wraz z montażem instrukcji można sklasyfikować pod PKWiU 38.11.1 i zastosować 8% stawkę VAT? Usługi, które są klasyfikowane (...)
str. 65
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XX.
Kronika legislacyjna
1.
Zmiany w ustawie o VAT
W Dzienniku Ustaw z dnia 23 listopada 2018 r., pod poz. 2193, opublikowana została ustawa z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o (...)
str. 66
2.
Zmiany w przepisach o podatku akcyzowym
W Dzienniku Ustaw z dnia 19 listopada 2018 r., pod poz. 2158, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 31 października 2018 r. w sprawie środków (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.