Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 9:20 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT
Poradnik VAT
nr 21 (477) z dnia 10.11.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Planowane zmiany w zakresie rejestracji podatników VAT
W dniu 12 października 2018 r. do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw (druk nr (...)
str. 4
B.
OBRÓT KRAJOWY
II.
Przedsiębiorstwo w spadku jako podatnik VAT - ważne zmiany w ustawie o VAT
Ustawą z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz. U. poz. 1629) zmieniono w zasadniczej części przepisy ustawy o VAT, (...)
str. 5
1.
Podatnik kontynuujący prowadzenie działalności gospodarczej
W ustawie o VAT rozszerzono definicję podatnika. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 15 i 17 ustawy, podatnikiem VAT będzie także jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej (...)
str. 5
2.
Wykreślenie i przywrócenie zarejestrowania zmarłego podatnika
Generalną zasadą jest, że w przypadku śmierci podatnika naczelnik urzędu skarbowego wykreśla z urzędu podatnika z rejestru jako podatnika VAT. Ustawodawca wprowadził obowiązujące od 25 (...)
str. 6
III.
Zrównanie stawek VAT na publikacje elektroniczne i papierowe
Obniżoną, 5% stawką VAT opodatkowane są "Książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z (...)
str. 8
1.
Status małego podatnika w świetle ustawy o VAT
Status małego podatnika w świetle art. 2 pkt 25 ustawy o VAT przysługuje podmiotom, u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w (...)
str. 9
2.
Sposoby rozliczania VAT przez małych podatników
W świetle przepisów ustawy o VAT podmioty posiadające status małego podatnika korzystają z możliwości szczególnego rodzaju rozliczania tego podatku. Mogą one - przy zastosowaniu ogólnych (...)
str. 10
3.
Na czym polega kasowa metoda rozliczania VAT?
Mały podatnik, może rozliczać VAT przy zastosowaniu metody kasowej. Obowiązek podatkowy u podatników stosujących tę metodę - w myśl art. 21 ust. 1 ustawy o (...)
str. 10
4.
Deklaracje składane przez małych podatników rozliczających VAT metodą kasową
Co do zasady, mali podatnicy stosujący kasową metodę rozliczania VAT składają - w myśl art. 99 ust. 2 ustawy o VAT - kwartalne deklaracje VAT-7K (...)
str. 11
5.
Rezygnacja i utrata prawa do stosowania kasowej metody rozliczeń
Podatnik, który wybrał kasową metodę rozliczeń może również z niej zrezygnować, jednak nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy, w czasie których rozliczał się tą (...)
str. 12
V.
Jak ustalić moment powstania obowiązku podatkowego w VAT?
Prawidłowe rozpoznanie momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT wymaga od podatnika VAT przede wszystkim rozstrzygnięcia, czy w przypadku podejmowanych przez niego działań obowiązek podatkowy (...)
str. 13
1.
Obowiązek podatkowy przy usługach marketingowych
Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przeprowadził akcję promocyjną operatora kart płatniczych, polegającą na wydawaniu materiałów reklamowych kontrahenta swoim klientom oraz na umieszczaniu w swoich (...)
str. 13
2.
Dostawa nieruchomości a obowiązek podatkowy
Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonał sprzedaży nieruchomości. Czy obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wydania kontrahentowi nieruchomości czy z chwilą podpisania aktu notarialnego? Generalnie (...)
str. 15
VI.
Jak dokonać korekty podatku naliczonego w związku z powrotem do zwolnienia podmiotowego z VAT?
Z przepisów ustawy o VAT wynika, iż zwolnienie z podatku VAT o charakterze podmiotowym przysługuje podatnikom prowadzącym działalność gospodarczą, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie (...)
str. 16
1.
Zasady powrotu do zwolnienia podmiotowego
Podatnik VAT czynny ma prawo do rezygnacji z opodatkowania podatkiem VAT dokonywanych transakcji i ponownego skorzystania ze zwolnienia podmiotowego (tj. zwolnienia ze względu na wysokość (...)
str. 17
2.
Zmiana przeznaczenia towarów a korekta podatku naliczonego
Powrót podatnika VAT czynnego do zwolnienia podmiotowego w niektórych przypadkach może wiązać się z obowiązkiem dokonania korekty uprzednio odliczonego podatku naliczonego. Zmieni się bowiem przeznaczenie (...)
str. 17
VII.
Zwolniona z VAT sprzedaż nieruchomości - konsekwencje w zakresie odliczania podatku naliczonego
Na gruncie ustawy o VAT podstawowym warunkiem umożliwiającym podatnikowi odliczenie podatku naliczonego jest związek dokonanych zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi (o czym stanowi art. 86 (...)
str. 19
1.
Zasady proporcjonalnego odliczania VAT
Podatek naliczony podlega odliczeniu w pełnej wysokości w sytuacji, gdy ponoszone wydatki są w całości związane z czynnościami opodatkowanymi. Natomiast w sytuacji gdy podatnik wykonuje (...)
str. 19
2.
Pomocniczy charakter transakcji związanych z nieruchomościami
W przypadku wyłączenia zawartego w art. 90 ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT należy zauważyć, że zwrot "pomocniczy" odnosi się do tych transakcji, które (...)
str. 20
3.
Zwolnienie z VAT przy sprzedaży nieruchomości przez podatnika prowadzącego działalność opodatkowaną
Spółka prowadząca wyłącznie działalność usługową opodatkowaną 23% podatkiem VAT dokonała zbycia nieruchomości stosując zwolnienie od podatku. Zwolnienie to zostało zastosowane na podstawie analizy przeprowadzonej przez (...)
str. 21
1.
Sprzedaż oświetlenia drogowego
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 22 maja 2018 r., nr 0115-KDIT1-2.4012.291.2018.1.AJ uznał, iż odpłatne przeniesienie prawa własności sieci oświetlenia drogowego przez (...)
str. 21
2.
Dostawa nieruchomości, na której znajdują się instalacje przesyłowe
Gmina będąca czynnym podatnikiem VAT jest właścicielem działki położonej na terenie, dla którego nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Na części działki znajduje się asfaltowy (...)
str. 22
3.
Zbycie majątku uzyskanego na podstawie spadkobrania ustawowego
Gmina na mocy postanowienia sądu rejonowego z dnia 4 listopada 2008 r. nabyła w ramach dziedziczenia ustawowego majątek po zmarłym mieszkańcu gminy. W skład nabytego (...)
str. 23
IX.
Brak adresu elektronicznego w pełnomocnictwie szczególnym - wyrok WSA
Generalnie podatnik VAT w sprawach podatkowych może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter danej czynności wymaga jego osobistego działania (zgodnie z art. 138a § 1 (...)
str. 24
C.
KASY REJESTRUJĄCE
X.
Projekt nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych
Obecnie obowiązujące rozporządzenie z dnia 20 grudnia 2017 r. określa zwolnienia z ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących tylko do 31 grudnia 2018 r. Na stronie (...)
str. 27
1.
Zwolnienia z obowiązku stosowania kas
W porównaniu do obecnie obowiązującego rozporządzenia, projekt nie przewiduje zmian w zakresie zwolnienia podmiotowego. Generalnie limit obrotów z tytułu dokonywanej sprzedaży na rzecz osób fizycznych (...)
str. 27
2.
Czynności wyłączone ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania
W § 4 projektu rozporządzenia (analogicznie jak jest obecnie) zawarto katalog czynności, do których nie mają zastosowania zwolnienia określone w § 2 i § 3 (...)
str. 29
3.
Utrata prawa do zwolnienia i regulacje przejściowe
W § 5 projektu rozporządzenia zawarto uregulowania określające moment utraty prawa do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania. Generalnie utrzymana będzie zasada, że utrata tego prawa nastąpi (...)
str. 29
XI.
Przekazanie pakietów medycznych dla pracowników
Dokonujemy zakupu pakietów medycznych na rzecz naszych pracowników. Pakiety te są finansowane przez naszą firmę w całości bądź też tylko w części (pozostałą kwotę potrącamy (...)
str. 30
1.
Abonamenty medyczne przekazywane przez pracodawcę w świetle przepisów ustawy o VAT
» Nieodpłatne przekazanie pakietów W sytuacji, gdy podatnik (pracodawca) przekazuje nieodpłatnie swoim pracownikom pakiety medyczne, to czynność taką - stosownie do ww. art. 8 ust. (...)
str. 30
2.
Pakiety medyczne a kasa fiskalna
Z uwagi na to, że nieodpłatne świadczenia usług przez pracodawcę na rzecz swoich pracowników w formie pakietów medycznych (które podlegają zwolnieniu z VAT) nie mieszczą (...)
str. 32
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
XII.
Zmiana rozporządzenia w sprawie zwrotu VAT siłom zbrojnym i dowództwom
Na podstawie delegacji zawartej w art. 89 ust. 3 ustawy o VAT, minister właściwy do spraw finansów publicznych, w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej, określa (...)
str. 34
XIII.
Czytelnicy pytają
1.
Świadczenie usług dla kontrahentów z UE
Prowadzę warsztat samochodowy. Jak prawidłowo powinienem wystawić fakturę za montaż autoalarmu w samochodzie podatnika z Niemiec? Wykonana usługa będzie obejmować przede wszystkim usługę montażu oraz (...)
str. 37
1.1.
Miejsce opodatkowania dostawy towaru wraz z jego instalacją
W przypadku świadczenia usług, bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia (...)
str. 37
1.2.
Ewidencjonowanie i fakturowanie usług niepodlegających opodatkowaniu
Należy podkreślić, iż obowiązek zaewidencjonowania usług niepodlegających opodatkowaniu w Polsce określany jest zgodnie z art. 109 ust. 3a ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że (...)
str. 38
2.
Faktura korygująca import usług objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia
Podatnik dokonuje zakupu usług od kontrahentów zagranicznych w ramach mechanizmu odwrotnego obciążenia. Czasami faktury otrzymuje z opóźnieniem, co powoduje konieczność rozliczenia podatku należnego w okresie (...)
str. 40
3.
Jednostkowa cena nabycia importowanych towarów przekazywanych jako prezenty
Spółka zakupiła materiały reklamowe od polskiego kontrahenta. Są to towary, które zostały zaimportowane z Chin i będą rozdawane w ramach reklamy spółki. Cena jednostkowa takiego (...)
str. 42
4.
Zwrot towarów sprzedanych w ramach WDT
Jesteśmy firmą zarejestrowaną dla potrzeb podatku VAT w Polsce i w Niemczech, gdzie posiadamy magazyny. Dokonaliśmy WDT na rzecz niemieckiego nabywcy, który chciałby zwrócić ten (...)
str. 44
E.
PORADY I KOMENTARZE
XIV.
Usługa turystyczna jako nagroda dla kontrahenta - wyrok NSA
Przepis art. 119 ustawy o VAT wprowadza szczególny sposób opodatkowania usług turystycznych, którego istotą jest opodatkowanie marży stanowiącej wynagrodzenie podatników świadczących te usługi. Przez marżę (...)
str. 46
F.
VAT OD PODSTAW
1.
Zwolnienie z opodatkowania z uwagi na osiągnięte obroty
Taksówkarze, którzy jeżdżą samochodami osobowymi mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania do momentu, w którym przekroczą kwotę obrotu w wysokości 200.000 zł (art. 113 ust. (...)
str. 50
2.
Taksówkarz jako czynny podatnik VAT
Po przekroczeniu limitu obrotów uprawniającego do zwolnienia z opodatkowania lub w sytuacji gdy podatnik dobrowolnie zdecyduje się zrezygnować z tego zwolnienia (na co pozwala mu (...)
str. 51
3.
Ryczałtowa forma opodatkowania taksówek
Podatnicy świadczący usługi taksówek osobowych, z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą (PKWiU 49.32.11.0) mogą również wybrać - na podstawie art. 114 ust. 1 ustawy (...)
str. 52
4.
Różnice w zastosowaniu poszczególnych form opodatkowania taksówkarzy
Podatnik zwolniony Podatnik czynny - stawka 8% Podatnik czynny - ryczałt 4% Deklaracja - VAT-7 lub VAT-7K VAT-12 Termin złożenia deklaracji - 25. dzień miesiąca (...)
str. 53
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XVI.
Opodatkowanie sprzedaży według zasad ogólnych zamiast odwrotnego obciążenia - wzór faktury korygującej
Przepisy ustawy o VAT jako generalną zasadę przyjmują obowiązek rozliczenia podatku VAT od sprzedaży towaru czy usługi przez dostawcę (usługodawcę). Wówczas wystawia on na rzecz (...)
str. 54
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVII.
Właściwość organów w sprawie orzekania o zwrocie akcyzy od samochodów osobowych
Zgodnie z art. 107 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym podmiot, który nabył prawo rozporządzania jak właściciel samochodem osobowym, dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tego (...)
str. 57
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Refakturowanie mediów a stawka VAT
Podatnik jest właścicielem lokalu, który wynajmuje kontrahentowi. Z tego tytułu ponosi koszty wynikające z not obciążeniowych otrzymywanych od wspólnoty mieszkaniowej, które nie zawierają podatku VAT. (...)
str. 59
2.
Odliczenie VAT od wydatków poniesionych na pojazdy testowe
Spółka prowadzi salon samochodowy. Nabywane samochody osobowe są przeznaczane do dalszej odsprzedaży, ale kilka z nich wykorzystywanych jest przez pewien okres do celów służbowych jako (...)
str. 61
3.
Zakup i eksploatacja ciągnika rolniczego
Czy ciągnik rolniczy zaliczany jest do pojazdów samochodowych w rozumieniu ustawy o VAT? Czy podatek VAT od jego zakupu i eksploatacji podlega odliczeniu tylko w (...)
str. 63
4.
Ujęcie w informacji JPK_VAT decyzji naczelnika urzędu celno-skarbowego
Jakie dane należy uwzględnić w JPK_VAT w związku z otrzymaniem decyzji naczelnika urzędu celno-skarbowego w sprawie zapłaty lub nadpłaty podatku VAT? Decyzja jest wprowadzana dokumentem (...)
str. 63
5.
Sprzedaż działki rolnej przeznaczonej pod zabudowę mieszkaniową
W 2015 r. zakupiłem działkę rolną na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT. Sprzedawcą była osoba fizyczna, w związku z czym sprzedaż ta nie (...)
str. 64
6.
Kilka faktur korygujących dotyczących jednej transakcji
Muszę sporządzić korektę faktury do sprzedaży już wcześniej skorygowanej fakturą korygującą. Czy mogę ponownie wystawić taką korektę? Jeśli tak, to jakie dane powinienem w niej (...)
str. 65
7.
Przedmioty kolekcjonerskie a procedura marży
Czynny podatnik VAT prowadzi internetową sprzedaż przedmiotów kolekcjonerskich. Poza towarami nabytymi w celu odsprzedaży podatnik zamierza również sprzedawać znaczki pocztowe ze swojej prywatnej kolekcji. Kupowane (...)
str. 66
8.
Usługa związana z zagospodarowaniem terenów zielonych
Spółka komunalna zajmująca się m.in. oczyszczaniem miasta wykonała usługę przycinania żywopłotu dla osoby fizycznej na jej prywatnym terenie. Czy usługę tę można zaliczyć do usług (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.