Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne w pytaniach Czytelników
Dodatek nr 12
do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 16
z dnia 20.08.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
USTALENIE WARTOŚCI POCZĄTKOWEJ
1.
Otrzymanie samochodu dostawczego w formie darowizny a dodatkowe koszty poniesione przy jego rejestracji
Firma otrzymała jako darowiznę samochód dostawczy. Powołana komisja określiła wartość godziwą tego samochodu. Czy wartość początkową samochodu powinny podwyższyć opłaty poniesione przez firmę (celna, skarbowa) (...)
str. 3
2.
Rozliczenie nakładów poniesionych na prace rozwojowe w świetle prawa bilansowego
Spółka z o.o. prowadzi prace rozwojowe nad innowacyjnym produktem o unikalnych właściwościach. Czy nakłady ponoszone na etapie prac rozwojowych traktować jako wartość niematerialną i prawną?
str. 4
2.1.
Warunki uznania kosztów prac rozwojowych za składnik wartości niematerialnych i prawnych
Ustawa o rachunkowości w art. 3 ust. 1 pkt 14 stanowi, że do wartości niematerialnych i prawnych zalicza się również koszty zakończonych prac rozwojowych. Z (...)
str. 4
2.2.
Ewidencja księgowa nakładów na prace rozwojowe
Ewidencja księgowa ponoszonych kosztów prac rozwojowych do momentu ich zakończenia może przebiegać zapisem: 1) koszty według rodzajów poniesione na wykonanie prac rozwojowych: - Wn konto (...)
str. 5
3.
Zakup budynku produkcyjnego wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu
Nabyliśmy od innego podmiotu gospodarczego prawo wieczystego użytkowania działki wraz z budynkiem produkcyjnym na niej stojącym oraz udział wynoszący 1/8 w prawie wieczystego użytkowania gruntu (...)
str. 8
4.
Ustalenie wartości początkowej programu księgowego nabytego wraz z usługą instalacji i konfiguracji
Otrzymałam fakturę za nowy program finansowo-księgowy. Oprócz programu na fakturze jest również usługa instalacji i konfiguracji programu. Na osobnej fakturze firma informatyczna obciążyła nas kosztami (...)
str. 9
5.
Czy odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup środka trwałego zwiększają jego wartość początkową?
Firma otrzymała kredyt na zakup środka trwałego. Czy odsetki od tego kredytu zwiększają wartość początkową zakupionego środka trwałego? Odsetki od kredytu, który zaciągnięto na zakup (...)
str. 11
II.
ODPISY AMORTYZACYJNE ORAZ Z TYTUŁU TRWAŁEJ UTRATY WARTOŚCI
1.
Dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych używanych sezonowo
W prowadzonej przez nas działalności wykorzystujemy środki trwałe amortyzowane metodą liniową. Czy od środków trwałych używanych sezonowo (np. wyłącznie w sezonie zimowym) można w miesiącach, (...)
str. 12
1.1.
Środki trwałe używane sezonowo w świetle ustawy o rachunkowości i przepisów podatkowych
Ustawa o rachunkowości nie zawiera żadnych specjalnych zasad amortyzacji składników majątku użytkowanych sezonowo. Co więcej, nie przewiduje ona przerw w dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych (...)
str. 12
1.2.
Sezonowość według KSR nr 11 "Środki trwałe"
Wskazówki w kwestii amortyzacji środków trwałych używanych sezonowo zawiera również Krajowy Standard Rachunkowości nr 11 "Środki trwałe" (KSR nr 11). Według pkt 8.25 KSR nr (...)
str. 14
2.
Amortyzacja licencji spełniającej warunki dla wartości niematerialnych i prawnych
Spółka zakupiła dwie licencje na korzystanie ze zdjęć na okres 20 miesięcy. Wartość każdej z licencji to 5.000 zł. Zgodnie z przepisami podatkowymi okres amortyzacji (...)
str. 14
2.1.
Zakup licencji i wprowadzenie jej do ksiąg rachunkowych
W świetle art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy o rachunkowości, do wartości niematerialnych i prawnych zalicza się nabyte przez jednostkę, zaliczane do aktywów trwałych, (...)
str. 14
2.2.
Bilansowe i podatkowe odpisy amortyzacyjne dokonywane od licencji
Od wszystkich ujętych w księgach rachunkowych praw - w tym od licencji - zaliczonych do wartości niematerialnych i prawnych, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych (...)
str. 15
3.
Weryfikacja stosowanych okresów i stawek amortyzacji
W ustawie o rachunkowości jest mowa o okresowej weryfikacji poprawności stosowanych okresów i stawek amortyzacji środków trwałych. Kiedy i jak się ją przeprowadza? Jednostka jest (...)
str. 17
4.
Wznowienie odpisów amortyzacyjnych w wyniku ulepszenia całkowicie umorzonego środka trwałego
Ulepszyliśmy środek trwały, który został już całkowicie zamortyzowany. Jak ustalić jego wartość po ulepszeniu? Czy odpisy amortyzacyjne należy naliczać tylko od kwoty ulepszenia?
str. 19
4.1.
Podstawa dokonywania odpisów amortyzacyjnych od ulepszonego środka trwałego
W świetle ustawy o rachunkowości wszystkie nakłady poniesione na ulepszenie środka trwałego zwiększają jego dotychczasową wartość początkową, którą stanowi cena nabycia lub koszt wytworzenia tego (...)
str. 19
4.2.
Ustalenie odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu pierwotnie przyjętej metody i stawki amortyzacji
W ustawie o rachunkowości brak jest szczególnych uregulowań dotyczących amortyzacji ulepszonych środków trwałych. W praktyce dla celów bilansowych, w przypadku ulepszenia już użytkowanego własnego środka (...)
str. 20
4.3.
Ustalenie odpisów amortyzacyjnych według wskazówek zawartych w KSR nr 11 "Środki trwałe"
Zagadnienie dotyczące ulepszenia środka trwałego oraz odpisów amortyzacyjnych (w tym wznowienia odpisów amortyzacyjnych) szerzej zostało opisane w KSR nr 11. Według pkt 7.3 tego standardu, (...)
str. 20
5.
Czasowe wstrzymanie budowy środka trwałego a konieczność utworzenia opisu aktualizującego
Czy czasowe wstrzymanie budowy środka trwałego powoduje konieczność utworzenia opisu aktualizującego na wartość poniesionych nakładów na budowę tego obiektu? Czy w przypadku wstrzymania inwestycji poniesione (...)
str. 22
III.
NAKŁADY NA ULEPSZENIE I REMONT
1.
Nakłady poniesione na remont budynku magazynowego
Zamierzamy przeprowadzić gruntowny remont budynku magazynowego. Jak ująć w księgach nakłady poniesione na taki remont?
str. 23
1.1.
Istota remontu i ewidencja kosztów z nim związanych
Ustawa o rachunkowości nie zawiera definicji remontu środka trwałego. Definicję remontu zawiera natomiast art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo (...)
str. 23
1.2.
Rozliczanie w czasie istotnych kosztów remontu
W przypadku gdy kwota wydatków poniesionych na remont środka trwałego stanowi wartość istotną, a jej jednorazowe ujęcie zniekształciłoby wynik finansowy danego okresu sprawozdawczego, to kierownik (...)
str. 24
2.
Aktualizacja programu komputerowego nie jest ulepszeniem wartości niematerialnej i prawnej
W ewidencji wartości niematerialnych i prawnych mamy licencję na program komputerowy. W czerwcu 2018 r. zakupiliśmy aktualizację tego programu. W jaki sposób zaksięgować takie ulepszenie (...)
str. 25
3.
Kwalifikacja wydatków poniesionych na wymianę części składowej środka trwałego
W ewidencji środków trwałych posiadamy obiekt inwentarzowy, w skład którego wchodzą różne części składowe. Czy wymianę zużytej części składowej tego środka trwałego należy potraktować jako (...)
str. 25
4.
Koszty związane z modernizacją wynajmowanego środka trwałego
Spółka wynajmuje obcy środek trwały, który zmodernizowała. Jak zaksięgować poniesione nakłady? Czy wartość tych nakładów należy ująć w ewidencji pozabilansowej? Nakłady poniesione przez spółkę na (...)
str. 26
5.
Remont przeprowadzony w celu przystosowania budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych
W budynku będącym naszym środkiem trwałym dokonano remontu, podczas którego przystosowano go do potrzeb osób niepełnosprawnych. Czy koszty takiego remontu można odnieść bezpośrednio w ciężar (...)
str. 28
IV.
ROZCHÓD I LIKWIDACJA
1.
Sprzedaż maszyny produkcyjnej przed przekazaniem jej do używania
W 2017 r. nabyliśmy maszynę produkcyjną, która przed przekazaniem do używania wymagała remontu. Wartość maszyny i poniesione na nią nakłady ujęliśmy na koncie 08 "Środki (...)
str. 29
2.
Jak w księgach rachunkowych udokumentować planowaną likwidację programu komputerowego?
Jak postąpić z programem komputerowym, którego jednostka już nie używa? Czy można dokonać jego likwidacji na podstawie dokumentu LT? Wycofanie z ewidencji księgowej wartości niematerialnej (...)
str. 30
3.
Prawa autorskie do projektu opakowań nowych wyrobów, których produkcję wstrzymano
Zleciliśmy firmie zewnętrznej wykonanie projektów opakowań do nowych produktów. Otrzymaliśmy fakturę za wykonane prace łącznie z przekazaniem praw autorskich. W międzyczasie zapadła decyzja wstrzymująca wprowadzenie (...)
str. 31
4.
Postawienie maszyny będącej środkiem trwałym w stan likwidacji i późniejsze jej złomowanie
W ewidencji bilansowej środków trwałych ujęta jest maszyna, która ze względu na zły stan techniczny nie nadaje się do użytku. Planowana jest zatem likwidacja tej (...)
str. 32
4.1.
Wyksięgowanie z ewidencji bilansowej środka trwałego niezdatnego do użytku
Środki trwałe, które na skutek zużycia, zniszczenia bądź utraty przydatności nie mogą być wykorzystywane w prowadzonej działalności, są wycofywane z używania, a to z kolei (...)
str. 32
4.2.
Wpływy uzyskane ze sprzedaży środka trwałego na złom
Oddając składniki majątku trwałego do skupu złomu, jednostka uzyskuje przychód z ich odsprzedaży, który w księgach rachunkowych ewidencjonowany jest jako przychód pośrednio związany z działalnością (...)
str. 33
5.
Zwrot do sprzedawcy wadliwego środka trwałego, od którego dokonano jednorazowego odpisu amortyzacyjnego
W maju 2018 r. spółka z o.o. zakupiła środek trwały. W tym samym miesiącu przyjęła go do ewidencji, a w czerwcu 2018 r. dokonała jednorazowej (...)
str. 34
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.