Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Przeglądu Podatku Dochodowego
Rocznik
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 16 (472) z dnia 20.08.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.1.
Rok dostosowania do nowych regulacji
Od 1 stycznia 2018 r. obowiązują nowe regulacje, według których podatnicy mogą zaliczać do kosztów podatkowych koszty finansowania dłużnego, np. odsetki od kredytów (pożyczek). Zostały (...)
str. 4
1.2.
Ograniczenie w odliczaniu kosztów finansowania dłużnego
Od 1 stycznia 2018 r., zgodnie ze znowelizowanym art. 15c ust. 1 updop podatnicy są obowiązani wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów koszty finansowania dłużnego w (...)
str. 5
1.3.
Odsetki od kredytu (pożyczki) faktycznie otrzymanego w latach 2015-2017
W 2018 r. w zakresie wyłączenia z kosztów podatkowych odsetek od pożyczek (kredytów) faktycznie otrzymanych w latach 2015-2017 zastosowanie znajdą regulacje art. 16 ust. 1 (...)
str. 7
1.4.
Odsetki od kredytu (pożyczki) faktycznie otrzymanego przed rokiem 2015
Do odsetek od pożyczki (kredytu), w przypadku których kwota udzielonej podatnikowi pożyczki (kredytu) została temu podatnikowi faktycznie przekazana przed 1 stycznia 2015 r., stosuje się (...)
str. 10
2.
Odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania naszego Wydawnictwa
2.1.
Odpisy amortyzacyjne od składników majątku nabytych w drodze spadku/darowizny jako koszty podatkowe
Ustawą z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy (...)
str. 11
2.2.
Należności z praw majątkowych wytworzonych we własnym zakresie nie są przychodami z zysków kapitałowych
Na podstawie art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a updop, do przychodów z zysków kapitałowych zalicza się przychody z praw majątkowych, o których mowa (...)
str. 12
2.3.
Minimalny podatek od budynków w leasingu
Ministerstwo Finansów 20 lipca 2018 r. udostępniło nam pismo, w którym odniosło się m.in. do problematyki tzw. minimalnego podatku od budynku oddanego do używania na (...)
str. 13
2.4.
Ulga B+R u podatników prowadzących działalność na terenie SSE
W stanie prawnym obowiązującym do końca 2017 r., podatnikowi prowadzącemu działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (SSE) nie przysługiwało prawo do skorzystania z ulgi na (...)
str. 14
II.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Rozliczenie kwoty z tytułu refundacji kosztów utworzenia stanowiska pracy
Spółka z o.o. otrzymała z powiatowego urzędu pracy częściową refundację kosztów poniesionych na utworzenie stanowiska pracy dla osoby bezrobotnej. W ramach tych kosztów nabyła samochód (...)
str. 15
2.
Dokumentowanie kosztów podróży zleceniobiorcy
Spółka z o.o. w zawieranych umowach zlecenia gwarantuje zleceniobiorcom zwrot kosztów przejazdów do miejsca wykonania zlecenia. Zwrot ten odbywa się na podstawie przedkładanego przez zleceniobiorcę (...)
str. 16
3.
Koszty szkolenia wykupionego pracownikom firmy
Spółka z o.o. (pracodawca) skierowała pracowników działu handlowego, serwisantów (tzw. pracowników mobilnych) i kadrę kierowniczą na szkolenie udoskonalające technikę jazdy. Są to pracownicy, którzy z (...)
str. 18
4.
Relacja z dyżuru telefonicznego
4.1.
Składka AC samochodu w leasingu operacyjnym objęta wyłączeniem z kosztów podatkowych
Podatnik zawarł umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego i jednocześnie wykupił u leasingodawcy ubezpieczenie samochodu. Polisa określa wartość samochodu przyjętą do ubezpieczenia oraz wysokość poszczególnych składek, (...)
str. 19
4.2.
Opłacenie pracownikowi kursu prawa jazdy
W związku z brakami kadrowymi pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku montera mebli pracodawca sfinansował kurs prawa jazdy kategorii E. Dzięki zdobytym uprawnieniom pracownikowi zostaną powierzone zadania (...)
str. 20
4.3.
Zmniejszenie kosztów po korekcie błędnej faktury
Na podstawie otrzymanej od dostawcy faktury ująłem w kosztach podatkowych wydatek na zakup towarów (podatkowa księga przychodów i rozchodów). Ilość dostarczonych w późniejszym terminie towarów (...)
str. 20
4.4.
Naprawa samochodu uszkodzonego wkrótce po oddaniu go do używania na potrzeby firmowe
Podatnik na potrzeby działalności gospodarczej kupił samochód osobowy, który po przeprowadzeniu koniecznych napraw oddał do użytku. W tym samym miesiącu samochód został uszkodzony w kolizji (...)
str. 21
4.5.
Koszty wstępnych badań lekarskich przyszłych pracowników
Zdarza się, że nowo zatrudnione osoby nie stawiają się do pracy lub odchodzą po kilku dniach. Czy w tej sytuacji pracodawca może ująć do kosztów (...)
str. 22
4.6.
Ustalenie przychodu wspólnika z wynajmu prywatnego lokalu spółce cywilnej
W Przeglądzie Podatku Dochodowego nr 15 z 2018 r. przeczytałem stanowisko resortu finansów, że koszty spółki cywilnej z tytułu wynajmu lokalu od wspólnika w przypadającej (...)
str. 22
5.
Ciekawe interpretacje indywidualne organu podatkowego
5.1.
Pakiety medyczne
Wydatki poniesione na zakup pakietów medycznych dla członków rodzin pracowników oraz byłych pracowników - emerytów, sfinansowane ze środków obrotowych, stanowią koszty uzyskania przychodów. Tak wynika (...)
str. 23
5.2.
Moment powstania przychodu z tytułu opłaty leasingowej
Jeśli umowa leasingu finansowego jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, to momentem powstania przychodu z tytułu części odsetkowej opłaty leasingowej jest ostatni dzień okresu, za który (...)
str. 24
5.3.
Wydatki na energię elektryczną zużytą na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej
Koszty energii elektrycznej zużytej do pierwotnego pozyskiwania kryptowalut są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 (...)
str. 24
5.4.
Odszkodowanie dla byłego pracownika
Odszkodowanie wypłacone pracownikowi na skutek niezgodnego z prawem działania pracodawcy, mimo że może zostać uznane za związane z działalnością gospodarczą, nie ma na celu uzyskania (...)
str. 25
6.
Koszty nieudokumentowane na dzień ich zaksięgowania fakturą (lub rachunkiem) - wyrok NSA
W przypadku kosztów uzyskania przychodów innych niż bezpośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami ich podatkowe rozliczenie może nastąpić wyłącznie na podstawie faktury lub rachunku. Wyjątek od (...)
str. 26
III.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Ryczałt wypłacany pracownikom za używanie do celów służbowych samochodów niebędących własnością pracodawcy
Podatnik prowadzi firmę handlową i zatrudnia pracowników. Niektórym pracownikom, na podstawie stosownej umowy, będzie wypłacał miesięczny ryczałt za używanie prywatnego samochodu w celach służbowych do (...)
str. 27
1.1.
Zasady zwrotu kosztów używania prywatnego samochodu pracownika w jazdach lokalnych
W razie uzasadnionej potrzeby pracodawca może zawrzeć z pracownikiem umowę o używanie pojazdu do celów służbowych. Taka umowa jest podstawą do dokonywania pracownikowi zwrotu kosztów (...)
str. 27
1.2.
Ryczałt jako przychód
W praktyce organów podatkowych, a także w orzecznictwie sądów administracyjnych, dominuje pogląd, zgodnie z którym dokonany przez pracodawcę zwrot kosztów używania pojazdów do celów służbowych (...)
str. 29
2.
Jak obliczyć zaliczkę na podatek, gdy pracownik otrzymał w tym samym miesiącu wynagrodzenie za pracę i dofinansowanie do wczasów?
Otrzymane przez pracownika dofinansowanie do letniego wypoczynku stanowi przychód ze stosunku pracy. Podatkowe skutki otrzymania takiego dofinansowania są różne w zależności od źródła jego finansowania (...)
str. 30
3.
Szkoła musi pobrać PIT od dofinansowania do zakupu okularów wypłaconego nauczycielowi - interpretacja organu podatkowego
Pomoc udzielona z funduszu zdrowotnego polegająca na dofinansowaniu zakupu okularów nauczycielowi niezatrudnionemu na stanowisku wyposażonym w monitory ekranowe, stanowi przychód ze stosunku pracy, od którego (...)
str. 34
IV.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Ulepszenie środka trwałego
1.1.
Nakłady na modernizację składnika majątku sfinansowane otrzymaną darowizną pieniężną
Podatnik PIT prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą otrzymał darowiznę pieniężną podlegającą opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Przeznaczył ją na modernizację odpłatnie nabytego w styczniu 2018 (...)
str. 35
1.2.
Dwukrotne ulepszenie składnika majątku
Podatnik nabył w styczniu 2018 r. środek trwały, który amortyzuje od lutego 2018 r. W kwietniu 2018 r. dokonał jego ulepszenia. Poniesione nakłady nie przekroczyły (...)
str. 36
2.
Indywidualna stawka amortyzacyjna dla lokalu mieszkalnego
Podatnik PIT prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nabył lokal mieszkalny z przeznaczeniem na siedzibę swojej firmy. Lokal jest kompletny i zdatny do użytku, spełnia kryteria środka (...)
str. 38
3.
Kontynuacja amortyzacji po wpisie spółki z o.o. w organizacji do Krajowego Rejestru Sądowego
Spółka z o.o. w organizacji kupiła używany budynek niemieszkalny. Ujęła go w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i rozpoczęła jego amortyzację przy (...)
str. 39
V.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Wydatki na zakup okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych
W pracy powszechnie wykorzystuje się różnego rodzaju urządzenia, w tym m.in. komputery, czyli urządzenia wyposażone w monitory ekranowe. Wiadomym jest, że praca przy monitorach obciąża (...)
str. 41
1.1.
Zapewnianie okularów i soczewek pracownikom
Obowiązki wynikające z przepisów BHP Pracodawca, stosownie do art. 207 § 1 Kodeksu pracy, ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny w zakładzie pracy. Jeżeli (...)
str. 41
1.2.
Okulary (soczewki) dla przedsiębiorcy
Problem ochrony wzroku może dotyczyć również przedsiębiorcy, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje pracę przy urządzeniach wyposażonych w monitory ekranowe. W takim przypadku możliwość (...)
str. 44
2.
Odstępne za cesję umowy leasingu
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Na potrzeby tej działalności wykorzystuje samochód ciężarowy w ramach leasingu operacyjnego. Prawa i obowiązki wynikające z (...)
str. 44
3.
Ryczałt z własnej działalności po rezygnacji z pracy w firmie współmałżonka - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Podatnik, który rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w tym samym przedmiocie (zakresie), w jakim działalność prowadziła firma, w której w roku poprzedzającym dany rok podatkowy był (...)
str. 46
VI.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Koszty związane z działalnością zagranicznego zakładu
Spółka z o.o. ma swój oddział na Litwie, który jest zagranicznym zakładem w rozumieniu ustawy o CIT i umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Oddział nie (...)
str. 48
2.
Przekroczenie przez pracownika 183 dni pobytu za granicą a PIT
Chcemy wysyłać pracownika w delegację do Niemiec. Jego pobyt tam przekroczy 183 dni. Czy rzeczywiście pracownicy, którzy przekroczyli 183 dni pobytu w Niemczech, podlegają tam (...)
str. 49
3.
Opłaty za udostępnienie urządzenia niesłużącego do zadań przemysłowych bez podatku u źródła - wyrok NSA
Spółka, która uiszcza zagranicznemu kontrahentowi opłatę za użytkowanie konstrukcji metalowej (kontenera) służącej pracownikom budowlanym do składania narzędzi i rzeczy osobistych oraz do schronienia się przed (...)
str. 51
VII.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Warunki zwolnienia od podatku zapomóg dla emerytów (rencistów)
Emeryci (renciści) będący w trudnej sytuacji życiowej mogą występować o przyznanie zapomogi m.in. do byłego zakładu pracy lub do związków zawodowych. Otrzymanie zapomogi skutkuje u (...)
str. 53
1.1.
Zapomogi losowe
Zapomoga otrzymana przez emeryta (rencistę) stanowi przychód, do którego może mieć zastosowanie zwolnienie od podatku dochodowego przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 26 updof. (...)
str. 53
1.2.
Inne zapomogi
Nie zawsze trudna sytuacja życiowa emeryta (rencisty) musi być wynikiem zaistnienia tzw. zdarzeń losowych. Nie oznacza to jednak, że od każdej innej zapomogi będzie musiał (...)
str. 54
2.
W limicie dochodów pełnoletniego dziecka uwzględnia się dochód pomniejszony o straty podatkowe - wyrok NSA
Dla potrzeb limitu uprawniającego do zastosowania ulgi na uczące się dziecko, które nie ukończyło 25 roku życia, przez dochód podlegający opodatkowaniu, o którym mowa w (...)
str. 55
VIII.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Podmioty powiązane
Spółka z o.o. A zakupiła w 2015 r. 100% udziałów w spółce z o.o. B. Zgodnie z umową zakupu udziałów, dotychczasowi właściciele spółki B pozostali (...)
str. 57
2.
Prywatny najem składników majątku wspólnego małżonków
Najem, określany potocznie jako prywatny, stanowi samodzielne źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 updof. Osiąganie przychodów z tego źródła (...)
str. 58
2.1.
Opłacanie podatku przez obojga małżonków
W przypadku gdy przedmiotem najmu są składniki majątku objęte wspólnością majątkową, wówczas obowiązek podatkowy z tytułu osiągania przychodów (dochodów) powstaje u obojga małżonków. Co do (...)
str. 58
2.2.
Rozliczanie całego dochodu/przychodu przez jednego z małżonków
W przypadku najmu składników majątku objętych wspólnością majątkową małżeńską, ustawodawca dopuścił rozwiązanie polegające na rozliczaniu całego dochodu (przychodu) z tego tytułu przez jednego z małżonków. (...)
str. 59
3.
Przychód z najmu nieruchomości administrowanej przez zarządcę - interpretacja indywidualna organu podatkowego
W sytuacji gdy nieruchomość jest administrowana przez zarządcę, który pobiera czynsz najmu od najemców, właściciele wynajmowanej nieruchomości uzyskują przychód z najmu dopiero w momencie faktycznego (...)
str. 60
IX.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Rok podatkowy spółki inny niż kalendarzowy a termin złożenia PIT-4R
Spółka z o.o. ma rok podatkowy inny niż kalendarzowy. Jej rok podatkowy skończył się w lipcu 2018 r. Od kwietnia br. zatrudnia ona pracowników. Czy (...)
str. 62
2.
Rozliczenie straty ze sprzedaży wierzytelności
Spółka z o.o. utworzyła odpis aktualizujący wartość wierzytelności, który zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów. Obecnie zamierza sprzedać tę wierzytelność. Wierzytelność nie jest przedawniona. Jakie skutki (...)
str. 62
3.
15% stawka CIT dla spółki rozpoczynającej działalność
Spółka z o.o. w sierpniu 2018 r. rozpoczęła działalność. Jakie warunki musi spełnić, by w pierwszym roku działalności móc stosować 15% stawkę podatku? Spółce rozpoczynającej (...)
str. 63
4.
Prowizje bankowe z tytułu wypłaty z bankomatu pieniędzy na prywatne potrzeby właściciela firmy
Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą wypłacił z firmowego konta za pośrednictwem bankomatu pieniądze na prywatne potrzeby. Z tego tytułu bank pobrał prowizję. Czy jest ona (...)
str. 64
5.
Koszt wymiany drzwi do siedziby firmy
Podatnik poniósł wydatek na wymianę zniszczonych drzwi wejściowych w budynku będącym siedzibą firmy. Czy z uwagi na to, że koszt nowych drzwi wyniósł 20.000 zł, (...)
str. 64
6.
Wypełnianie karty przychodów pracownika, gdy wynagrodzenie jest wypłacane w następnym miesiącu
Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Niedawno zatrudniłem pracownika, któremu wynagrodzenie będę wypłacał do 10 dnia następnego miesiąca. Do kiedy należy wpisać w karcie przychodów (...)
str. 65
7.
Małżonkowie działający w tej samej branży bez prawa do karty podatkowej
Podatnik pozostający w związku małżeńskim, w którym obowiązuje rozdzielność majątkowa, zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Czy będzie mógł wybrać opodatkowanie w formie karty podatkowej, jeżeli (...)
str. 66
X.
TERMINARZ PODATNIKA I PŁATNIKA - WRZESIEŃ 2018 R.
Podatnik Płatnik podatek dochodowy od osób fizycznych 7.09.2018 r. (piątek) wpłacenie podatku w formie karty podatkowej za sierpień 2018 r. - 20.09.2018 r. (czwartek) wpłacenie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.