Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 9:20 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT
Poradnik VAT
nr 12 (468) z dnia 20.06.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Paragony z NIP dopiero w 2019 r.
Projekt zmian do ustawy o VAT z 13 lutego 2018 r. zamieszczony na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji www.rcl.gov.pl przewiduje m.in. uzależnienie możliwości wystawienia dla (...)
str. 4
B.
OBRÓT KRAJOWY
II.
Podstawowe zasady prowadzenia rachunku VAT przez banki i SKOK-i
Już od 1 lipca 2018 r. podatnicy VAT będą mieli możliwość korzystania z nowego rozwiązania w zakresie płatności należności za nabywane towary i usługi. Będzie (...)
str. 5
1.
Kiedy organ podatkowy wykreśla podatnika z rejestru?
W ustawie o VAT określono w sposób szczegółowy zasady wykreślania podatnika z rejestru podatników VAT. Podatnik zostanie z urzędu wykreślony z rejestru w sytuacji gdy (...)
str. 6
2.
Brak prawa do odliczenia VAT przez podmioty wyrejestrowane - wyrok TSUE
Podmiot, który z powodu nieskładania deklaracji VAT został wykreślony z rejestru, traci w ten sposób status czynnego podatnika VAT. W konsekwencji pojawiają się wątpliwości, czy (...)
str. 7
1.
Obowiązek podatkowy przy kasowej metodzie rozliczeń
Z kasowej metody rozliczeń podatku VAT korzystać mogą mali podatnicy, zdefiniowani w art. 2 pkt 25 ustawy o VAT. W przypadku tych podmiotów, obowiązek podatkowy (...)
str. 8
2.
Kasowa metoda rozliczeń przy transakcjach objętych odwrotnym obciążeniem
Szczególne zasady rozliczania podatku VAT przez podmioty rozliczające VAT metodą kasową mają także wpływ na pewnego rodzaju transakcje, które w świetle przepisów ustawy o VAT, (...)
str. 9
3.
Skutki błędnego określenia momentu powstania obowiązku podatkowego
Ustawodawca w stosunku do każdego rodzaju transakcji oraz każdego rodzaju podmiotu określa zasady jej dokumentowania oraz termin rozliczenia podatku VAT. Choć przepisy ustawy o VAT (...)
str. 11
1.
Stawka VAT przy usłudze najmu nieruchomości
W jakich okolicznościach usługa najmu może korzystać ze zwolnienia z VAT? Świadczę usługi sklasyfikowane w PKWiU jako usługi związane z zakwaterowaniem (krótkotrwały wynajem apartamentów). Czy (...)
str. 11
2.
W jakim terminie najemca może odliczyć VAT?
W czerwcu 2018 r. otrzymałem fakturę za usługę najmu świadczoną w tym miesiącu. Faktura została wystawiona w dniu 4 czerwca 2018 r. a termin jej (...)
str. 12
3.
Rozszerzenie działalności gospodarczej podatnika o usługę najmu
Prowadzę opodatkowaną działalność gospodarczą i jestem czynnym podatnikiem VAT rozliczającym podatek w miesięcznych deklaracjach. Od czerwca 2018 r. świadczę dodatkowo usługi najmu prywatnego, który zwolniony (...)
str. 13
4.
Kwartalne rozliczenia pomiędzy wynajmującym a najemcą - moment powstania obowiązku podatkowego w VAT
Podpisaliśmy z najemcą - spółką cywilną umowę najmu nieruchomości na okres pięciu lat. W umowie ustalono, że czynsz będzie regulowany kwartalnie a termin płatności ustalono (...)
str. 13
VI.
Odliczanie VAT przez samorządową instytucję kultury
Na gruncie ustawy o VAT podstawowym warunkiem umożliwiającym podatnikowi odliczenie podatku naliczonego jest związek dokonanych zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi . Jak stanowi bowiem art. (...)
str. 14
1.
Sposób wyliczenia preproporcji
Sposób wyliczenia prewspółczynnika powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć (stosownie do art. 86 ust. 2a zdanie drugie ustawy (...)
str. 15
2.
Rozliczanie VAT przez instytucję kultury działającą od października 2017 r.
Jesteśmy nowo powstałą samorządową instytucją kultury, która rozpoczęła działalność w październiku 2017 r. i od razu zarejestrowała się jako czynny podatnik VAT. Z otrzymanej dotacji (...)
str. 16
1.
Czynności podlegające opodatkowaniu VAT
Z przepisów ustawy o VAT wynika, że opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o (...)
str. 17
2.
Zwrot kosztów zakupu podręcznika szkolnego
Szkoła będąca jednostką budżetową gminy realizuje zadania z zakresu edukacji. Na podstawie odrębnych przepisów, szkoła nieodpłatnie wypożycza uczniom podręczniki. Zdarza się, że po zakończeniu roku (...)
str. 17
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Określenie limitu zwolnienia podmiotowego z VAT
W ramach działalności gospodarczej wynajmuję lokale użytkowe. Dodatkowo świadczę usługi ubezpieczeniowe. Korzystam ze zwolnienia z VAT. Czy w limicie obrotów uprawniającym do tego zwolnienia należy (...)
str. 20
2.
Odliczenie VAT przy wykupie samochodu z leasingu
Na podstawie umowy leasingu użytkowałem samochód osobowy (który wykorzystywałem do celów firmowych i prywatnych) i od rat leasingowych odliczałem 50% podatku naliczonego. W czerwcu br. (...)
str. 20
3.
Rozliczenie zakupu towaru w ramach odwrotnego obciążenia
W kwietniu 2018 r. kupiłem złom, zaś fakturę z adnotacją "odwrotne obciążenie" otrzymałem w dniu 8 maja. Kiedy mogę odliczyć VAT z tytułu tego nabycia? (...)
str. 21
4.
Podatek VAT od zakupu posiłków profilaktycznych
Na podstawie przepisów BHP jesteśmy zobowiązani do zapewnienia swoim pracownikom posiłków profilaktycznych. Czy mamy prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących ich nabycie? Z art. (...)
str. 22
C.
KASY REJESTRUJĄCE
IX.
Jakie czynności podlegają bezwzględnemu obowiązkowi ewidencjonowania w kasie fiskalnej?
Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kas rejestrujących dotyczy podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Na (...)
str. 23
1.
Usługi przewozu osób
W okresie wakacyjnym świadczę usługi w zakresie przewozu turystów po miejscowościach nadmorskich wolnobieżnym pojazdem elektrycznym (nie jest to taksówka, pojazd nie posiada taksometru). Czy jestem (...)
str. 24
2.
Świadczenie usług psychologicznych
Czy świadcząc usługi w zakresie konsultacji psychologicznych i prowadzenia psychoterapii dla osób prywatnych muszę od początku posiadać kasę fiskalną czy dopiero po przekroczeniu limitu obrotów? (...)
str. 25
3.
Usługi związane z rozrywką
Za początkiem lipca br. zamierzam otworzyć klub, w którym będę organizował dyskoteki. Wstęp na dyskotekę będzie płatny i potwierdzany biletem wstępu. Czy będę musiał ewidencjonować (...)
str. 26
4.
Dostawa towarów na rzecz pracowników
W prowadzonej działalności sprzedaż na rzecz osób prywatnych ewidencjonuję w kasie fiskalnej. Czy sprzedaż towarów pracownikom, również tych wyłączonych z możliwości korzystania z jakiegokolwiek zwolnienia (...)
str. 27
X.
Kasy rejestrujące na forum
1.
Kasa fiskalna przy sprzedaży internetowej
Świadczę usługi na rzecz przedsiębiorców. W kwietniu br. rozszerzyłam działalność o sprzedaż internetową towarów (meble ogrodowe) osobom prywatnym. Czy będę mogła korzystać ze zwolnienia z (...)
str. 27
2.
Dokumenty niezbędne przy instalacji kasy
W związku z przekroczeniem w kwietniu 2018 r. limitu obrotu uprawniającego do zwolnienia z obowiązku stosowania kasy, jestem zobowiązana do jej zainstalowania. Jakie dokumenty powinnam (...)
str. 29
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
XI.
Wywóz własnych towarów poza granice UE
Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy o VAT, przez eksport towarów rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii (...)
str. 30
XII.
Kiedy usługi magazynowania towarów mają związek z nieruchomościami?
Dla celów VAT miejsce świadczenia usług ustala się zgodnie z art. 28b-28n ustawy o VAT oraz § 3-4 rozporządzenia w sprawie miejsca świadczenia. Usługi, które (...)
str. 32
XIII.
Czytelnicy pytają
1.
Nieterminowe rozliczenie importu usług
W lutym 2017 r. wpłaciliśmy unijnemu kontrahentowi zaliczkę na poczet importu usług organizacji targów, które odbyły się w Brukseli we wrześniu 2017 r. Nie uwzględniliśmy (...)
str. 35
2.
Wywóz towarów do innego państwa niż siedziba nabywcy
Dokonaliśmy dostawy maszyny na rzecz brytyjskiej firmy. Towar został jednak wywieziony do innego kontrahenta we Włoszech. Czy taka dostawa stanowi dla nas WDT? Wszystko wskazuje (...)
str. 36
3.
Specyfikacja towarów zawarta w dokumencie WZ
Sprzedajemy towary nabywcom z Unii Europejskiej. Na dokumentach transportowych nie zawsze jest miejsce na wpisanie pełnej listy sprzedanych produktów. Czy mamy prawo do opodatkowania WDT (...)
str. 38
4.
Świadczenie usług tłumaczeń na rzecz zagranicznego kontrahenta
Czy polska firma zwolniona z opodatkowania ze względu na obroty, świadcząca usługi tłumaczeń dla zagranicznego kontrahenta, musi dokonać rejestracji dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych? Zgodnie z (...)
str. 40
5.
Rezerwacja pokoi hotelowych za pośrednictwem zagranicznej firmy
Zarezerwowaliśmy pokój w hotelu na terytorium Polski za pośrednictwem strony internetowej www.hotels.com. Otrzymaliśmy od firmy "Hotels.com, LP" potwierdzenie rezerwacji, z którego wynika, że firma ta (...)
str. 42
6.
Korygowanie WNT z powodu zwrotu towarów
W rozliczeniu za który miesiąc należy skorygować WNT w przypadku dokonania zwrotu towarów jeśli odesłano je 20 marca br. a kontrahent wystawił notę kredytową w (...)
str. 44
E.
PORADY I KOMENTARZE
1.
Małżonkowie jako odrębni podatnicy VAT
Przepisy ustawy o VAT pozwalają małżonkom na prowadzenie odrębnych działalności gospodarczych nawet wówczas, gdy pomiędzy nimi istnieje ustawowa wspólność majątkowa. Przepisy ustawy o VAT nie (...)
str. 46
2.
Jak ustalić podstawę opodatkowania w przypadku transakcji pomiędzy małżonkami?
Zgodnie z ogólną zasadą określoną w art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub (...)
str. 47
3.
Wyrok NSA w sprawie dostaw towarów między firmami małżonków
Dotychczasowe stanowisko organów podatkowych i sądów w zakresie opodatkowania transakcji dokonywanych pomiędzy małżonkami prowadzącymi odrębne działalności gospodarcze było zgodne. Uznawano, że z punktu widzenia przepisów (...)
str. 47
F.
VAT OD PODSTAW
XV.
Jak sprawdzić, czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego?
Prawo do odliczenia podatku naliczonego jest jednym z podstawowych praw przysługujących czynnym podatnikom VAT. Ustawa o VAT zawiera jednak szczegółowe unormowania co do zasad realizacji (...)
str. 49
1.
Podmioty uprawnione do odliczania VAT
Aby podatnik mógł ustalić, czy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od dokonanego zakupu towaru czy usługi, powinien sprawdzić przede wszystkim jaki jest ustawowy krąg (...)
str. 49
2.
Wydatki, od których nie można odliczyć podatku VAT
Drugim krokiem, jaki powinien podjąć podatnik analizując, czy przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych towarów i usług jest ustalenie, czy rodzaj dokonanego (...)
str. 49
3.
Dokumenty pozwalające na skorzystanie z prawa do odliczenia
Skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego wiąże się z obowiązkiem posiadania przez nabywcę towaru czy usługi dokumentu potwierdzającego zakup. Podstawowym dokumentem uprawniającym podatnika do (...)
str. 50
4.
Ograniczenia w odliczaniu - zasady ustalania proporcji
Kolejnym krokiem prowadzącym do ustalenia zakresu prawa do odliczenia VAT naliczonego jest określenie przez podatnika, czy dokonany przez niego zakup towaru czy usługi ma związek (...)
str. 51
5.
Terminy, w jakich należy rozliczyć VAT naliczony
Podatnik, który ustalił, że przysługuje mu prawo do odliczenia VAT naliczonego (w całości lub w części) od dokonanego zakupu towaru czy usługi, musi pamiętać o (...)
str. 52
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XVI.
Wniosek o potwierdzenie zidentyfikowania zagranicznego kontrahenta dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych
Decydując się na podjęcie współpracy z zagranicznymi podmiotami należy pamiętać, że weryfikacja ich statusu podatkowego ma bardzo duże znaczenie dla opodatkowania podatkiem VAT, gdyż decyduje (...)
str. 53
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVII.
Zwolnienie od akcyzy samochodów osobowych przywożonych spoza terytorium UE
W myśl art. 100 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym w przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest: 1) import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na (...)
str. 56
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Odliczenie VAT od zakupu pojazdu służącego działalności opodatkowanej, zwolnionej i pozostającej poza zakresem ustawy o VAT
Jesteśmy stowarzyszeniem i prowadzimy działalność opodatkowaną, zwolnioną, jak również pozostającą poza zakresem ustawy o VAT. W przypadku dokonania nabyć służących wszystkim wymienionym rodzajom działalności odliczamy (...)
str. 58
2.
Błędne rozpoznanie mechanizmu odwrotnego obciążenia a dodatkowe zobowiązanie podatkowe
Czy w przypadku błędnego rozpoznania przez nabywcę mechanizmu odwrotnego obciążenia i wykazania podatku należnego i naliczonego w tej samej deklaracji dla transakcji, dla której nie (...)
str. 59
3.
Zwolnienie z długu a prawo dłużnika do powrotnej korekty podatku naliczonego w ramach ulgi na złe długi
W deklaracji VAT za marzec 2018 r. skorygowaliśmy VAT naliczony w związku z nieuregulowaniem przez nas płatności w ciągu 150 dni od terminu zapłaty określonego (...)
str. 60
4.
Termin odliczenia VAT przy zakupie prenumeraty
Na początku czerwca br. wykupiłem prenumeratę czasopism fachowych na okres: czerwiec 2018 r. - czerwiec 2019 r. Zapłaty za nią dokonałem 5 czerwca, również fakturę (...)
str. 62
5.
Odliczenie VAT od wydatków związanych z użytkowaniem samochodu
W prowadzonej działalności wykorzystujemy samochód osobowy do celów mieszanych (firmowych i prywatnych) i odliczamy 50% VAT od wydatków eksploatacyjnych z nim związanych. Czy ograniczone prawo (...)
str. 62
6.
Podatek naliczony od zakupów związanych z usługą sprzątania budynków mieszkalnych
Jesteśmy czynnym podatnikiem VAT. W ramach działalności gospodarczej świadczymy usługi najmu oraz usługi administrowania i zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi. Dodatkowo, po licznych skargach mieszkańców na usługę (...)
str. 63
7.
Stawka VAT na usługi remontowe w budynkach mieszkalnych
Jaką stawkę VAT należy zastosować przy usługach usuwania rys z szyb zamontowanych w budynkach mieszkalnych? Obniżoną do wysokości 8% stawkę VAT stosuje się do dostawy, (...)
str. 64
8.
Zastosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia w przypadku świadczenia usług z powierzonego materiału
Jesteśmy czynnym podatnikiem VAT i zajmujemy się głównie produkcją schodów. Sprzedajemy je zwykle jako towar, stosując stawkę 23% (w przypadku sprzedaży krajowej) lub 0% (WDT). (...)
str. 66
9.
Korekta deklaracji VAT po zakończeniu działalności gospodarczej
Prowadziłem działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT do końca 2016 r. W ostatniej deklaracji (za czwarty kwartał 2016 r.) wykazałem kwotę nadwyżki VAT naliczonego nad (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.